agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-05-2008, 09:35   #1
çavdaroğlu

çavdaroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2007
Bahçe tanziminde yerel bitkileri neden kullanmıyoruz?

Biraz önce Karadeniz bitkileri ile ilgili kısmı okurken Helleborus bitkisi ile ilgili bir yorum yaptım fakat galiba bu konuyu ayrı bir konu olarak açmamız gerektiğini düşündüm.

Helleborus sp.park ve bahçelerde çiçeklenmenin tamama yakın durduğu kış ortasında çiçek açması sebebiyle bahçe tanziminde kullanılabilecek önemli potansiyele sahip bir bitkidir. Hele kar altından güzelim çiçeklerini çıkarıp sergilediği dönemde onları izlemek farklı bir lezzet veriyor.

Bundan yaklaşık 11 yıl önce Trabzon Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü olan bir meslektaşıma bunları söylemiştim. Onun da ilgisini çekmiş olacak ki sağolsun bir kaç kök (****** deneme maksatlı) belediyeye ait üretim bahçesine transfer etmişti. Sanırım bitkiler hala orada.

Kısaca söylemek istediğim elimizin altındaki doğal materyalleri, doğayı sömürmeden, kültür ortamında çoğaltıp, geliştirip (çeşitli renk kombinasyonları, hibridizasyon vb.) değerlendirmekte neden hep geç kaldık? (Laleler, orman güllerinde ve daha bir çok bitkide olduğu gibi)
Park ve bahçelerimizde artık Helleborusları, diğer yerel bitkileri de görmek istiyoruz (Tabii ki yerli üretim tercih sebebidir).

Konuyu özellikle peyzaj proje ve uygulayıcıların dikkatine sunmak istiyorum.

çavdaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 00:39   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-08-2007
bence peysajcılardan çok ziraat mühendislerine iş düşüyor şöle sağlam bi klup kurulsa süper olur ama hayal işte her öğrenci bunları düşünür

akinal33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 14:33   #3
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Desteklediğim ve uğraştığım bir konu forum konularında yeri geldikçe dile getiriyorum. Park ve bağçelerimizi yurt dışından gelen bitki ve ağaçlarla donatmayalım. kendi faunamızdaki ağaçlarıda keşfedelim. Bence ithal doğal dengeyi bozuyor.

Köye gittiğimde bize ait bağ sınırlarında yetişen yaprak dökmeyen çok güzel kokulu beyaz çıçekler açan çalı türünde dekoratif bir bitki var burdaki adı tavşanak. küçüklerinden on kadar kökledim ve şehre getirip naylon poşetlere çam toprağıyla diktim. inşallah tutarlarsa tanıtıp üretim yapacağım. Ayrıca sarı alıç ardıç gibi türleri deneyeceğim.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 14:07   #4
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çavdaroğlu Mesajı Göster
..Helleborus sp.park ve bahçelerde çiçeklenmenin tamama yakın durduğu kış ortasında çiçek açması sebebiyle bahçe tanziminde kullanılabilecek önemli potansiyele sahip bir bitkidir. Hele kar altından güzelim çiçeklerini çıkarıp sergilediği dönemde onları izlemek farklı bir lezzet veriyor....
Ne acıdır ki geçen kış başka yerde bulamadığımız için Bauhaus'dan ithal -belki de Türkiye'den gitmiş, çünkü bazı yabancı sitelerde kaynak olarak Türkiye diye yazılıyor- helleboruslar satın aldık.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 23:54   #5
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Ağaçlarla ilgilenen herkezin doğadaki bitki ve ağaçları peyzaj a kazandırması görevidir bence. Yoksa böyle bizden aldıklarını bize satarlar

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024