agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-11-2008, 16:11   #1
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Teras ve balkonu kış bahçesi olarak düzenlemek

Arkadaşlar yazın terastaki bitkilerim
( http://agaclar.net/forum/showthread.php?t=10217 ) kış gelince çatı saçağına tutturulan şeffaf naylonun altına sıkıştılar. Aklıma terasın üstünü kış bahçelerinde olduğu gibi camla kaplamak yanlara da katlanan balkon pencerelerinden yaptırmak geliyor. Böylelikle kışın bitkileri soğuktan koruyabileceğimi düzenlerini bozmayacağımı düşünüyorum. Yazın da tozdan güvercin sorunundan kurtulurum. Ayrıca terasın altı salon olduğu için yazın sıcak kışın bir miktar soğuk oluyor. Belki bu da azalır. Ama üst kısmın camla kaplanması aşırı ısınmaya sebep olup bitkileri olumsuz etkiler mi? Deneyenler varsa tecrüberinizi bekliyorum.

Düzenleyen feriha : 14-12-2008 saat 16:05
feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2008, 16:57   #2
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Merhaba,
Çatı kısmı sabit kalacaksa yazın çok sıcak olur diye düşünüyorum.Ben çatıyı kapatıp,
üç tarafı camla kapattım.Yazın camları açınca ,çatı pergule görevi yapıyor,kışında çiçeklerim ve ben güneşin ısısından faydalanıyoruz.

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2008, 08:05   #3
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Sn nurcanaybay çatıyı camla mı kapattınız? Kışın terası güneş alır soğuktan korunur hale getirmeye çalışıyorum. Yazın kış bahçesi olanlar nasıl kullanıyorlar acaba?

Eski 24-11-2008, 09:37   #4
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Feriha hanım ,çatı şu su geçirmeyen sunta ile kaplandı,üzeri kiremit,alt kısmı ise
ahşap rengi pimapen.Ben kışı bu bölümde geçiriyorum,salonun devamı gibi oldu.Aydınlık ve güneşin ısısı ile bahçede oturuyor gibi hissediyorum.
Yazında tüm camları açınca pergulenin altında oturuyor oluyorsunuz.Öneririm.
Fikir vermesi için fotoğraf ekliyorum

Eklenen Resimler

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2008, 13:50   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Sayın Feriha Hanım,
Bizim terasımız üst kısmı sabit camla, yan kısımları ise katlanır camla kaplı. Yazları üst kısımdan çok fazla güneş gelmesi sebebiyle çadır brandasından perde yaptırdık, fakat bu perde kapalı olmasına rağmen aşırı derecede sıcak oluyor, bu yüzden gündüz kullanamıyoruz; gece ise terası yıkayıp havalandırdıktan sonra kullanılabilir hale geliyor. Kışın ise bu perde açık olmasına ve güneşli havalarda ısının ideal seviyelere gelmesine rağmen sürekli bu terasta duran portakal ve limonumuz yapraklarını döküyor. Yani genel olarak yeterli sıcaklığı koruyamıyoruz. Konya ve Ankara'nın yazı-kışı benzer geçiyor ancak sizin yetiştirdiğiniz bitkilerin durumu nasıl olur bilemiyorum. Tabi ilkbaharda kendi fidelerimizi yetiştirmek için ideal bir ortam oluşturması gibi avantajları da yok değil. Ayrıca bizim bulunduğumuz bölge çok fazla rüzgara maruz kaldığı için bu şekilde bir sistem olmadan kullanabilme imkanımız olmuyor. Eğer yanlara yaptıracağınız camları tamamen açmasam da olur derseniz pvc pencere sistemlerini düşünmenizi tavsiye ederim, çünkü katlanır cam sistemlerinin hareket ettiği rayları oluşturan oluklar oldukça yüksek miktarda ısı kaybına sebep oluyor; zaten yağmur yağdığında bu camlara gelen sular da bu olukların içinden tahliye kanalına aktarılıyor, yani kapattığınız kısmın dış ortamla ilişkisi azalsa da devam etmiş oluyor. Eğer başka bir bilgiye ihtiyacınız olursa lütfen sorun, umarım gönlünüzdeki terası yaptırabilirsiniz, iyi günler...

mkanat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2008, 16:22   #6
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Çok sağolun Sn mkanat. Öğrenmek istediğim hususları açıklamışsınız. Balkonları pvc pencelereler ile kapattık. Evet ısı olarak daha korumalı ama kullanış açısından sıkıntı yaratıyor, yer kaplıyor. Teras çok büyük değil her santimini kullanmak istiyorum. Anlaşılan cam ile kapatılsa bu sefer yazın rahat kullanılmayacak, sıcak olacak. İnternette bazı sistemlere rastladım. Çatı ya kaplanan cam da uzaktan kumanda ile katlanabiliyor. Böyle bir uygulama kullanan arkadaşlar varsa bu konudaki tecrübelerini paylaşmalarını rica ediyorum.

Eski 15-02-2010, 16:29   #7
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Kış Bahçesi

Evimde küçük bir kış bahçesi var, yani camla kapalı bir balkon. Orasını tüm günümü geçireceğim bir mekan olarak düzenlemek istiyorum. Bana fikir verebilecek fotografları paylaşırsanız, sevinirim.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024