agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen guzidee

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-03-2008, 15:12   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2008
Zor bir bahce: Gölge ve yosun

Istanbul Besiktas'da yuksek binalarin arasinda kalan kucuk bir bahcemiz var. Gunes almiyor (ogleden sonra 3-4 gibi aksam gunesini kismen aliyor) ve yogun yosun sorunu var. Ancak havadar ve etrafi kapali degil.

Benden once de bahce drenaji, peysaji icin her yil ciddi emek verilmis. Fakat bir turlu istenen sonuc alinamamis. Ben de gecen sene bir peyzaj mimarina drenaj/yosun/cim/peyzaj konularini cozmesi icin komple emanet ettim. Golgeye dayanikli diye hazir cim uygulamasi yapildi ama ise yaramadi. Yosun icin ilaclama yapildi, bu da sorunu cozmedi. Gecen yil ve bu yil ki resimlerini ekledim.

Simdi bu yil bahcemi yeniden yapmak istiyorum. Ezbere degil de danisarak, ozel cozumler ureterek.

(i) Yesillendirmeyi mutlaka istiyorum. Ancak, bundan once yosunlarla basetmem gerek??? Bana yosun onleyici olarak en etkin hangi cozumleri onerirsiniz? Hangi asamada kullanmaliyim?

(ii) Yazin Istanbul'un su sorununu da dusunerek cim mi yoksa baska bir yer ortucu mu onerirsiniz? Golgeye dayanikli ve nemli toprakla basedebilir olmali.

Bir de bu bahcede barinan ve misafir olan 1 kopek ve 7-8 kedi var...

Tesekkurler,

Guzide

Eklenen Resimler

abk beğendi.
guzidee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2008, 15:40   #2
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Öncelikle hoşgeldiniz ,ben bir uzman değilim ama oldukça fazla bahçe görseline sahip olduğum için size bir tavsiyede bulunabilirm,
Mutlaka yeşil olsun diyorsanız hep önlemeye çalıştığınız yosunları kullanmanızı öneririm.Tabi bu yosunların içinde otlar çıkıyorsa onları ayıklamalısınız. Bu tip örneklere japon bahçelerinde çok rastlanıyor.
Ama belli yerlerde yeşillik isterseniz size bir Zen bahçesi hazırlayalım..En son geçen sene kendi evimin bahçesini yapmıştım. Hem sürekli sulama derdiniz de olmaz. Ayrıntıları burada.. ZEN BAHÇESİ nasıl yapılır
Sizin ortadaki bölüme güzel akçaağaçlar ,açelyalar ,çam ve şimşirler ile güzel bir hava katabileceğinizi düşünüyorum.
Yer örtücü olarak Arapsaçı ve Osmanlı çimi de alternatifler arasında olabilir.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2008, 16:07   #3
Yeni Üye

Merhaba Tourkana,

Tesekkur ederim onerilerin icin. Yosun sorunum var ama oyle cok kalin/ortu olacak kadar degil. Hani kimi yerlerde gorursunuz, kalin bir doku halindedir. Buradaki oyle degil, bolge bolge, arada yamali gibi..Ozetle ben hala bunlarla savasmaya calisiyorum.

Zen bahcesi resimlerinize baktim. Cok guzel bir calisma olmus. Emeginize saglik. Eger ikinci bir alanim olsa idi, birini bu sekilde calisabilirdim fakat ben yesili gormek istiyorum. Bu evi alirken de ozellikle bahcesi olsun istedim. Kucuk de olsa, yesili gormek istedim. O nedenle ben hala yesil bahce hayalimin pesindeyim. Mutlaka benzer sorunlari olanlar olmustur, mutlaka cozumler bulunmustur diye dusunuyorum.

Guzide

Eski 09-03-2008, 20:51   #4
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Yosunların bir kaç nedeni olabilir bunlar:

1-Toprağınız çok fazla tuzludur, bence toprakta tuzluluk ölçümü yaptırın ve tuzluluk giderici gübreler kullanın.
2-Toprağınızın drenajı çok kötüdür toprağınız suyunu süzmüyordur drenaj kanalları açmak durumunda kalabilirsiniz.
3-Toprğınız çok çabuk kaymak bağlıyordur kum+hayvan gübresi karıştırıarak suyunu süzebilir hale getirebilirsiniz.
4-Çok fazla çiğneniyordur üstü nem nedeiyle yosun bağlayabilir.
5-Apartmandan sofra bezi, mutfak artığı (Tuz parçaları) vs silkeleniyor olabilir bunada çözüm bulabilirsiniz.

Bu maddeleri gözleyin. Eğer çim ekmeyi düşünüyorsanız gölge çimi diye çim tohumcularına sorunuz aldatılma riskine karşıda çim karışımında Agrotis türlerinin olmasına dikkat edin o mutlaka olmalı.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2008, 21:44   #5
Yeni Üye

Selahattin Bey,

Yanitiniz icin tsk ederim.

Toprak : Gecen yil butun bahcenin uzerine yeni toprak atildi. Uzerine, rulo cim uygulandi. Tabi, gelen topragin tuzluluk derecesini bilemiyorum. Bunu nasil olcerim?

Drenaj : Gecen yil bahcenin drenaji icin de anlasmistim ama uygulama sirasinda seyahatte idim. Ne yapildigini tam goremedim ama bir kat kum attiklarini biliyorum fakat kanal vs acilmadigindan eminim.

Ote yandan, bahce dik bir yamactaki kucuk bir duzlukte oldugu icin, ust kisimlardan bahceye bir akis oldugu kesin. Bunu asagi dogru suzemiyor olabilir, bu saptamaniz dogru bence de. Peki bu isi kime yaptiririm? Cok teknik/beceri isteyen ve pahali bir is midir?

Cignenme ve silkeleme : Bahceye birsey silkelenmiyor. Bizler de cim uzerinde hic dolasmiyoruz. Ancak kediler ve kopek uzerinde. Kopek 20 kg. Cimin cignenmesi icin yeterli bir agirlik midir?

Kum + Hayvan Gubresi : Bunu hangi asamada yapayim? Bu ay bahceyi iyice kazip, uzerine yine toprak attirmayi dusunuyorum. En uste, cim tohumu atmadan once mi uygulanmali bu oneriniz? Bir de sinek yapar mi?

Tesekkurler

Eski 09-03-2008, 21:57   #6
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Toprak : Normalde toprak numunesi alıp tarım il müdürlüğüne müracaat etmelisiniz veya bir laboratuvarda ec metre ile ölçüm yapılmalı.

Drenaj : Peyzajcılara müracaat etmelisiniz eski durmuda bahzçeyi bozmadan önce mutlaka anlatmalı ve hatta göstermelisiniz.

Cignenme ve silkeleme : Köpek ve kedi ağırlığından bir şey olmaz ancak onların pislemesi o alanda çimi öldürebilir.

Kum + Hayvan Gubresi : Toprak attırmak sorununuzu çözmez. Çim atma işinde mutlaka fidancı yaa peyzajcı birisinden destek almalısınız. Çim ekecekseniz hayvan gübresi karıştırmayınız doğal olarak ta sinek yapmayacaktır zaten bu gübreleri toprağa karıştırırsanız sinek yapmaz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2008, 21:27   #7
Yeni Üye

Gelismeleri yazayim:

Bir fidanliktan deneyimli bir peyzajci geldi, yeri gordu. Bahcenin drenaj sorunu icin kanallarin dosenmesi gerektigini ama mevcut kot farkinin buna yeterli olmadigini belirtti. Drenaji, bu konumda cozmenin cok kulfetli ve maliyetli bir calisma gerektigini ve yine de %100 cozum olmayabilecegini soyledi. Benim bolgemde baska yerlerde calismislar. Yamacta olmanin etkisi saniyorum. Halen, beton duvarlarin altindan sizintiyi gorebiliyorum.

Golge olmasi nedeniyle de cimin iyi sonuc vermeyecegini soyledi. Ozetle, onerdikleri, topragi havalandirip (kazildiktan sonra 15 gun kadar bekleyip), gubre takviyesi yapip, daha sonra da yer ortuculeri ekmek.

Bahceyi kazdik, havalandiriyoruz. Kazildigi zaman, gecen sene cim ekilmeden once ustteki topragin altina serdikleri kumlar yuzeye cikti. Sorun olur mu bilmiyorum.

Bu arada biz de begenebilecegimiz yer ortuculerden bakiyoruz.

Guzide

Eski 25-03-2008, 15:46   #8
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Bahçenizin gölgesinden yararlanıp, büyük saksılarda orman gülü, açelya, ortanca, hosta gibi çeşitleri yetiştirmeyi düşünmez misiniz?

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2008, 21:19   #9
Yeni Üye

Elbette dusunurum. Daha once cok cicek yetistirdim ama cok guzel gunes alan bir yerde idim. Ilk kez tam golge bir yerimiz oldum. 1 yildir da, onceki aliskanliklardan kalan denemelerimiz sonuc vermedi haliyle Ortancalarimiz hazir, onlarim golgeyi sevdigini biliyorduk. Bahcenin iki kenarini ortanca yapacagiz.

Acelya yetistiriyoruz. Biz, acelyalarimizi bahceye degil de evin kismen gunes alan on tarafina koyduk. Sizce golgede de olur mu?

Orman gulu ve hosta...Oneriniz sonrasinda internetten arastirmaya basladim.

Gelismeleri yazarim. Tesekkur ederim.

Eski 26-03-2008, 22:17   #10
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Bu düzenlemeyi gördünüz mü?
Örnek Bahçe Planları

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2008, 19:50   #11
Yeni Üye

Hayir gormemistim. Forumda bu baslikta tarama yapmayi neden dusunmedim (( diye hayiflandim. Cok tesekkur ederim.
Elimde latince isimler, fidanliklara gitmeye basladim bir suredir)

Eski 30-03-2008, 23:16   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2008
benim baçemede neredeyse hiç güneş girmiyor ama yemyeşil.ayrıca yosunlar bence çok güzel bitkilerdir neden onlardan kurtulmak istiyorsunuz ki?

serious blech Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2008, 22:58   #13
Yeni Üye

Çünkü yosunlar yer yer var, olduğu yerde de yoğun degil. Hani yosundan yemyeşil olmuş yerler vardır, öyle değil. Ben bahçemin yemyeşil olmasını istiyor-dum. Aklimda hep cimler icinde rengarenk cicekler vardi. Gecen sene yaptirdik, husran. Bu sene de yine ilk dusuncem cim oldu. Fakat yosun ve cim iyi anlasamiyorlar. Dahasi su tutma sorunu...

Su an kazilmis halde, havalandirma safhasindayim. Fidanliktan konunun uzmani biri ile de baglantidayim. Bu hafta gelip, topraga tekrar bakacaklar. Ona gore artık, yer ürtücülerden seçiyor olacağız ya da belki osmanli çimini yer yer deneyeceğiz.

Tabi burada bu başlığı açınca, gerçekten işime çok yarayan bilgiler ve kaynaklar iletildi. Onlardan okuduklarımla artık gölgede de iyi işler yapılabileceğini öğrendim. Yeni bir deneyim benim. Daha önce hep çok güzel güneş alan yerlerde bulunmuştum.

Drenaj hala sorun ama artik bunu sineye cekecegiz. Bol su seven bitkiler sececegiz ve yer yer de cok buyuk toprak saksilar kullaniyor olacagiz.

Dun yine fidanlikta idim. Istanbul'da havalar soguk gittiginden Nisan 10/15'i cogu bitkiyi getireceklerini belirttiler. Su an kapali seralardan alip, dogrudan bahceye dikmemi onermediler.

Eski 02-04-2008, 12:47   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2008
bana sorarsanaız osmanlı çimi ekin çünkü örtücüler bir yayılırlarsa başka bitki dikmek imkansız hale gelir.

serious blech Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 15:16   #15
Yeni Üye

Ortakoy'deki fidanliktan (Prenses) rica ettim, getirecekler. Yalniz tohum olarak getirmiyorlarmis, kok kok dikili olarak geliyormus. Kisim kisim bundan dikeriz diye konustuk en son haftasonu. Bekliyorum, bakalim...Tabi bu arada da zaman geciyor ama

Eski 07-05-2008, 23:53   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-08-2007
güzide hanım siz peysaj mimarı yerine bir ziraat mühendisine danışın peysaş mimarlarının bu konularda sadece tecrübe bilgileri vardır ve oda her zaman her yerde işe yaramaz ama bir ziraat mühendisi her şart için size özel çözümler üretebilir .

akinal33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 07:39   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Wintergreen berry -checkerberry- Gaultheria procumbens

Bu bitkileri kullanabilirsiniz, üstelik meyvesini de yersiniz.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 12:23   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Osmanlı çimi'ni nasıl yetiştirebilirim. Tohum veya soğan'ı nasıl bulabilirim.

hartama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024