agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-04-2007, 17:51   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Wink Boş arsada bulunan yabani otların temizliği

Merhaba;
Yeni taşındığımız evin önünde kimseye ait olmayan bir arsa var. Burada zeytin ağaçları ve bir sürü yabani otlar var. Bu aralar havalar ısındığı için ve nisan yağmurunun da etkisiyle iyice cıvıttı yabani otlar. Bunları temizlemek benim gücümü aşıyor aslında. Elimde sadece bir bahçe makası var çünkü. Buranın temizlenmesi için belediyeye falan mı söylemek lazım? Çünkü burada bakımsızlık yüzünden hem bitkilerde çok fazla hastalık oluyor. Benim de bahçemi etkileyeceklerini düşünüyorum hem de bir sürü börtü böcek sıkıntısı söz konusu.

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2007, 20:01   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Merhabalar lizard,

Eğer bahçede yabancı otlarla mücadele edemeyecekseniz ya bir kaç işçi tutup bir güzel çapa yaptırın veya biçtirin veya zeytin gbi esas bitkilere zarar vermeden ziraai ilaç bayisinden sorun alacağınız bşir yabancı ot ilacı ile ilaçlattırın. Belediyenin ilgileneceğini düşünmüyorum.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2007, 20:55   #3
Ağaç Dostu

Merhabalar;
Öğrenci olduğum için işçi tutmak gibi bir lüksüm bulunmuyor malesef. İlaç olayını düşünebilirim gidip konuşmak lazım. Bahçedeki belli başlı otlardan da örnek götürsem daha iyi olur sanki. Bel hizasına kadar büyümüş durumdalar. Belediye veya parklar müdürlüğü falan ilgilenmeyecekse çok fenaymış...

Eski 04-05-2007, 14:30   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2007
*** sana bu konuda şunu söyliye bilirim bir ilaçlama pompası vede bir adet total herbisitle olayı kökünden halledebilirsin.ilaçın üzerinde zaten kullanma şekli yazıyorudr şu kadar suya bu kadar kullanınız diye bunu yabancı otlara uygulayacaksın ağaçlara gelmemesine biraz dikkat et bide 15-20 gün sonra tekrarla total herbisit herşeyi öldürür.selektif herbisit var bide buda ya geniş yapraklıları **** dar yapraklıları öldürür. sen total al kafan rahat etsin kolay gelsin.... haberdar et beni merak ederim bak şimdi

yaramaz_tekniker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2007, 19:50   #5
Ağaç Dostu

Öyle yapmak en mantıklısı gibi geliyor. Hiç sevmediğim şeyler ilaç kullanmak falan ama napalım kimse ilgilenmiyor madem elimden geleni yapmaya çalışacağım. Teşekkürler yardımlarınız için. Öncesi ve sonrası diye fotoğraf çekerim mutlaka yollarım

Eski 04-05-2007, 20:21   #6
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaramaz_tekniker Mesajı Göster
*** sana bu konuda şunu söyliye bilirim bir ilaçlama pompası vede bir adet total herbisitle olayı kökünden halledebilirsin.ilaçın üzerinde zaten kullanma şekli yazıyorudr şu kadar suya bu kadar kullanınız diye bunu yabancı otlara uygulayacaksın ağaçlara gelmemesine biraz dikkat et bide 15-20 gün sonra tekrarla total herbisit herşeyi öldürür.selektif herbisit var bide buda ya geniş yapraklıları **** dar yapraklıları öldürür. sen total al kafan rahat etsin kolay gelsin.... haberdar et beni merak ederim bak şimdi
Yaramaz Kardeşim
Alıntıdaki mantığın bir şaka olduğuna inanmak istiyorum.
Lizard
Çünkü burada bakımsızlık yüzünden hem bitkilerde çok fazla hastalık oluyor. Benim de bahçemi etkileyeceklerini düşünüyorum hem de bir sürü börtü böcek sıkıntısı söz konusu. böyle diyor.
Ancak doğal ortada yetişen bitkilerde hastalık olsa ne olur ki. Hastalıklı bitkiler kesip kopartılmış veya herbisitle öldürülmüş bitkilerden daha iyi değil mi?
Kullandığın herbisitler başka bahçelere yayılmayacak mı sanıyorsun.
Karşıdaki boş arsa aslında lizard için müthiş bir şans, birsürü böcek yabani bitki ve belki de namı müstearı için esinlendiği sürüngenler yaşayacak o arsada. Kanaatim odur ki, zeytinlerin dibini temizleyip açmak dışında hiçbirşey yapmasın.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2007, 20:40   #7
Ağaç Dostu

Güzel bir konuya dikkat çekmişsiniz. Beni en çok düşündüren durum daha önceleri buraları hep tarlaymış. (Çok klasik oldu ama ) buradaki zeytin ağaçlarından insanlar faydalanırmış. Şimdi zaten az buçuk kalmış ağaçların etrafı yabani otlarla sarılmış durumda. Buradaki hastalıklar ağaçları ve çevredeki bahçeleri de etkiler düşüncesindeyim. Benim aradığım çözüm ise en insancıl ve etrafa, bitkilere en az zararlı olanı. Karşıdaki arsa yüzünden benim bahçenin etrafı kırmızı küçük örümceklerle sarılmış durumda. Nefret ettiğim halde bunlara da ilaç sıkmak zorunda kaldım yoksa evi istila edeceklerdi. Bahçedekileri temizlememe rağmen arsadan akın akın geliyorlar yine de... Bunun dışında birçok bitkinin üstünde (arsadaki) yapışmış böcekler gördüm. Yaprak biti olabilir sanırım. Hani bilemiyorum ne yapacağımı. Öylece bıraksam bir dert uğraşmaya kalksam ayrı dert... En güzeli fotoğraflarını çekip yollayım öylesi daha iyi olur sanırım.

Eski 04-05-2007, 21:48   #8
Ağaç Dostu

Az önce çektiğim fotoğraflar sanırım az da olsa bir fikir verir durum hakkında. Bu arada arsa yaklaşık 75 - 100 metrekare civarı kaba bir hesapla.

Burada görünenlerin dışında bol miktarda ısırgan otu da mevcut.

Eski 04-05-2007, 22:36   #9
Yeni Üye

gördüğüm kadarrı ile deve dikeni yabani hardal var bunlar toğum yaptıysa ki yapmışlardır koparma sırasında tohumlar dökülecek ve önümüzdeki bir kaç ay içinde arkadan daha güçlü olan ikinci nesilde gelecektir şu anda yapılabilecek tek şey var bence ya bırakacaksın kendi haline büyüyecek tohumlar cıkacak kışa doğru hepsi ölecek seneye capalıyacaksın bol bol.**** herbisit kullanacaksın herbisit uygulaması ****** kalıntı bırakacaktır. ama oluşan populasyonu zayıflatma konusunda şu anda yapılacak pek bişey yok diye düşünüyorum ben sürekli ilaç kullanılan bi saha değil halit bey oradaki canlıların öleceğini söylemiş bu doğru fakat bizler bu canlıların yararlılığını biliyoruz ama cevredeki diğer insanlar bunlara haşere gözüyle bakıyo buda düşünülmesi gereken bir konu saygılarımla

Eski 04-05-2007, 22:40   #10
Yeni Üye

bitkilere yapışmış böceklerden bahsedilmiş onların yaprak biti olma olasılığı cok yüksek yaprak bitlerinin doğal düşmanı bilindiği üzere uğur böcekleridir lizard arkadaşımız bunlar ile doğal olarak savaşmak için arı yetiştiri gibi uğur böceği yetiştiremez ki bilemiyorum ama gerektiği zaman ilaç ta kullanılmalı bence....

Eski 05-05-2007, 13:28   #11
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Murat Yılmazyıldırım'ın Düş Sokağı Sakinleri zamanından kalma bir şarkısı vardı "Hayat Yeniler Kendini" Bence kendi haline bırakın. Birkaç sene sonra karşı arsa ekosistemi kendini yeniler ve yeni dengeler teşkil eder. Siz de para verseniz elde edemeyeceğiniz bir tecrübe kazanırsınız.
Yaprak bitleri ve kırmızı örümceklerin de evleri istila ettiğini hiç duymadım. Evin içinde ne yer ne içerler ki?

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2007, 16:00   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-03-2007
sorunu inceledim.önerilenleri deokudum.Birçok arkadaş herbisidlerden söz ediyor.Kullanılacak olan herbisidler bu yabani otların yaşamlarını sonlandırabilir.Ancak kurumuş olarak yine arazide bulunmaya devam edeceklerdir.Bundan kurtuluş yolu mekanik sistemledir.Yani bu otlar bir şekilde kesilip oradan uzaklaştırmak gerekmektedir.En basit yolu da kimyasal yerine lizardın bir çapa larak temizlemeye başlaması ile olur.Motorlu veya el tırpanaları da bu işi rahatlıkla yapar

Ahmet Polili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 23:07   #13
Yeni Üye

yanlız şu anlarda yabani otlar tohum bağladı bağlıyacak capalama işlemi tohumların dökülerek daha güçlü bir kuşak gelmesine sebep olur üstelik resimlerde yanlış görmediysem deve dikeni var deve dikenleride toprakta kalan her kök parcasından yeni bitkiler oluşturabiliyor bu yüzden ismi köy göcüren olarakta gecer belki en iyisi zaman bırakmaktır ama siz bilirsiniz diyorum ben ekosistemi düşünerek saygılarımla

Eski 21-05-2007, 10:43   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2006
Smile

selam ben aydının bi köyündenim. orman endüstrisi müh. okuyorum. öncelikle insanlar yoğun olarak bulunuyosa orada işçi çalıştıracaksın. insanlar bulunmuyorsa zeytinlere zarar vermeyen bi kurutma ilacı var yabancı otlar için. adı randop amam insana zararlı haberin olsun. pamukçu ve zeytinci olduğum için bu işle uğraşıyorum. neyse sana iyi şanslar. bye.

ormanci85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 21:27   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Bence çapala hergün 2 saat çapalarsan hem kasların gelişir hem spor yapmış olursun hem de ekosisteme zarar vermemiş olursun.
Hergün 2 saat çapalayarak orayı 20 günde bitirirsin.Çapaladıktan sonra da ipomea,arygrea gibi sarmaşıklar ve yer örtücü succulentlerden,kaktüs dik uğraşmak istemezsen.

psycat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2008, 13:04   #16
Ağaç Dostu

handanhanım's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Kesinlikle uzman değilim ama bence de çapala, bahçedeki yabani oları öldürelim derken biz koca bir ladini öldürdük, rüzgar filan varsa ağaçlara da zarar veriyorlar. Kolay gelsin. Toprakla uğraşmak iyidir. )

Ayrıca, söz konusu otlar her sene çıkacaklar, rüzgarla, yağmurla devamlı tohum geliyor. Her yıl ilaç mı yapacaksın, ortama yazık.

Düzenleyen handanhanım : 10-02-2008 saat 13:06 Neden: ekleme
handanhanım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 00:25   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-08-2007
arkadasım sana önerim bir orak ile bunları kes seneye çıkacaklar içinde seneye bir iki çapa ile bunlardan kurtulablirsin sonuçta tohumları oluştuğu için bunlara herbisit versende bi işe yaramaz gelecek seneye dormansiye girmiş tohumlar sayesinde gene bitkiler büyüyecektir onun için biraz sabır ile kurtulabilirsiniz bizim mesleğimizde her zaman ilaç son çaredir

akinal33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 10:03   #18
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Biz tarktör çagırdık 700 m2 yeri 150 ytl ye yaptı

HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024