agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni75Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-01-2008, 13:09   #31
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Okurken kazma küreği kapıp havuz yapasım geldi. Ellerinize sağlık.

hilalll beğendi.
abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2008, 22:59   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2007
Mükemmel bir çalışma yapmışsınız.
Bizimle paylaştığınız için teşekkürler.Koileri koyduktan sonra tarifi zor bir haz
ile seyredip saatler geçireceksiniz umarım. Koili fotoğraflarınıda bekliyoruz.İyi seyirler.

orcanöbekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2008, 23:42   #33
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Verdiğiniz emek ve ortaya çıkan sonuç inanılır gibi değil. Havuzunuzun başında her daim bol keyifler dilerim.

Sizi yürekten kutluyorum.

hilalll beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2008, 23:50   #34
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
Süz havuzunun yanında bulunan alanı ahşapla kaplayın efendim. Durduramıyorum bu ahşap tutkumu. İnsanların projelerine de musallat oluyorum.. = )

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2008, 01:51   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Zekanız ve estetik yetiniz dikkati çekmeyecek gibi değil.
Kıskanmadım desem yalan olur.
Kutlarım dostum. Çok uğraşmışsınız ama değmiş...
Havuzun keyfini, emeğinizi takdir edenlerle birlikte çıkarmanızı dilerim...
Ellerinize sağlık...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2008, 14:34   #36
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2007
Kayrak taşı bulabilirsem, iki seçenek üzerinde düşünüyorum.

1. Havuzun kenarlarını kaplamak. Ve tabi ki şelalenin oraları da dekore etmek.

2. Sizin dediğiniz gibi etrafını yürüyüş yolu olacak şekilde kaplamak.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
Güle güle oturun ve keyfini çıkarın.

Süs havuzunun çevresindeki zemini % 60 oranında kayrak taşı ile kaplarsanız daha estetik bir görünüme ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu sayede havuz çevresinde dolaşma, ve gerektiğinde çevre bitkilere bakım gibi faaliyetleriniz de kolaylaşacaktır.

Aklınıza ve emeğinize sağlık.

karinca70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2008, 14:38   #37
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
İşin doğrusu ben bu kadar uğraşamazdım

Yapı marketlerde satılan en büyük boy plastik havuzlardan birini (belki bir orta boy da yanına) alıp kazılan yere monte ederdim

Yine Bauhausda satılan şelale altlıkarından da bir dere oluşturur işi bitirirdim

Tabi DIY ın keyfi başka elinize sağlık.
Plastik havuzların en büyüğü 1 ton sanıyorum; benim kurduğum sistem toplamda 5 ton. Plastik havuzların en büyüğünün nakliye maliyeti, diğer sistemin toplam maliyeti kadar tutabilir ayrıca

Zaten en zor kısmı kazmak; kazdıktan sonra üzerine şilte sermek o kadar da zor değil Hem şilte görünmediği için daha doğal görünüyor.

Eski 08-01-2008, 14:44   #38
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Elinize sağlık. Aklıma takılan bir kaç sorum var.

Havuz yaparken zeminde kullandığınız naylon ne kadar süre sağlam kalabilirmiş? Bu kadar zahmet verdikten sonra acaba daha dayanıklı bir zemin malzemesi mi kullansaymışsınız?
Aklıma ilk gelen çoluk çocuk eline bir sopa alıp suya daldırsa naylon delinir o kadar zahmet boşa gider mi?

Havuza içten de hafif bir ışıklandırma güzel olmaz mı? (Belki ben göremedim)

Emeğinize sağlık.
Merhaba;

Süs havuzu için üretilmiş havuz şiltesinden kullandım. Esnek ve ağır bir madde. İçeriğini tam olarak bilmiyorum. Ancak özellikle delinmedikten sonra ve direkt güneş ışığı almadığı sürece 5-10 sene bir şey olacağını sanmıyorum.

İkinci olarak, havuz şiltesini üreten firmanın şilte yapıştırıcısından da aldım. Bu şilte üzerinde yama yapma şansı veriyor (tabi havuzu delinen noktaya kadar boşaltmak kaydıyla). Zaten şu anda kullandığım havuz şiltesi de 6 metre genişliğinde ama 2 metre ara ile yapıştırma yerleri var.

Üçüncü olarak şilte direkt olarak görünmüyor, üzerinde mıcır kaplı. Zaten direkt görünseydi güneş ışığına maruz kalacağından eskiyebilirdi. Şiltenin üzerindeki mıcır, fiziksel darbelere karşı da koruyor. Ama tabi ki yine de delinebilir. Delinirse tamirat yapmak gerekecek. İnşallah yakın zamanda böyle bir şey gerekmez.

Havuzun fıskiyesinde led aydınlatmalı fıskiye başlığı var. Gece görünümü güzel oluyor. Doğal süs havuzu ve nilüfer havuzu olduğu için abartılı aydınlatma yapmak istemedim.

Eski 08-01-2008, 14:49   #39
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Benim projemde de hiç ahşap yok aksi gibi

Bu arada, havuz ve derenin birleştiği yerde 2 yıllık ceviz fidanı var, boya versin diye yandan budadık (3-4 metre olmuştu en son). 3-4 metreden sonra yanlara doğru büyümesine izin vererek havuzun ve kamelyanın üstünde gölge alan yapmasını sağlayacağız inşallah. Şelalenin bulunduğu duvar kuzey cephesi. Cevizin bulunduğu yer şu an için havuza gölge yapmıyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emre albayrak Mesajı Göster
Süz havuzunun yanında bulunan alanı ahşapla kaplayın efendim. Durduramıyorum bu ahşap tutkumu. İnsanların projelerine de musallat oluyorum.. = )

Eski 16-02-2008, 12:39   #40
Ağaç Dostu

Sonja Varol's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Elinize emeginize saglik. Gercekten cok yorucu bir is ama sonucta basari ve mutluluk var. Biz de bir benzerini yaptik. Sadece bizimkisi havuz siltesi olarak üretilen nylon madde yerine hazir olan süs havuzu kullandik. Müsait bir zamanda bende ekleyebilirim. Bol günesli cicekli bahce günleri diliyorum...

Sonja Varol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2008, 09:29   #41
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2008
Ellerinize emeğinize sağlık, keşke bende yapabilsem.

ezgili dünyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2008, 16:20   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2008
Süperrr ,harika olmuşş.Sizi ve babanızı tebrik ederim.Ne güzel kendinizin uğraşması ve bu harika bahçeyi oluşturmanız,elleriniz dert görmesin.Bahçenizde aileniz ,eşiniz ,dostunuz ile beraber mutlu keyifli saatler geçirmenizi dilerimm

tijeen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2008, 22:54   #43
Yeni Üye

CaN_BaKıR's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Ellerinize sağlık.. Çok güzel bir havuz ve bahçe olmuş.. Muazzam bir estetik var bahçede.. Peyzaj konusunda çok yeteneklisiniz anlaşılan... Tebrik ederim..

CaN_BaKıR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2008, 16:12   #44
Beklemede..

wonderlands's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2006
Ellerinize sağlık..Bizimle paylaştığınız için teşekkürler (:

wonderlands Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2008, 13:04   #45
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Ellerinize Sağlık. Ben bu tür şeyleri yapma aşamasında daha çok zevk alıyorum. Emin olun sizinde projeler bitmez. Her sene bir şey ilave olur. Karşısına geçip oturmak yerine çalışıp geliştirmek daha zevk veriyor insana.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2008, 14:25   #46
Yeni Üye

Aziz Gerzeli's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2007
Sayın Karınca 70; emeklerinize sağlık.Teşekkür ederim

Aziz Gerzeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2008, 20:40   #47
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Sayın Karınca ,havuzun iç kenarlarında çakılları yapıştırmadan nasıl durdurabildiniz. Zamanla dibe birikmiyorlarmı?

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2008, 13:11   #48
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hasan Lalezar Mesajı Göster
Sayın Karınca ,havuzun iç kenarlarında çakılları yapıştırmadan nasıl durdurabildiniz. Zamanla dibe birikmiyorlarmı?
Çakıl taşları birbirini tutuyor. Kurcalanmadığı sürece çakıl taşları kımıldamıyor. Aşağı düşenler olursa onu yeni çakıllarla dolduruyordum; ancak zamanla çakılların arası da küçük birikintilerle kapanıyor. Böylece bir örtü halini alıyor. Nilüferlerin kökleri de sarınca daha kuvvetli olacağını düşünüyorum. Ayrıca eğim de çok dik olmadığını da eklemem gerekiyor.

Eski 14-04-2008, 17:25   #49
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
süs havuzu

Havuz calışmalarınızda bu kadar gayretli olmanız cok güzel .Havuz için bol miktarda kayrak taşı ve Türkiyenin değişik bölgelerinden gelmiş taşları İstanbul kemerburgaz da bulabilirsiniz havuz modelleride var su kemerlerinin hemen yanında yolun üzerinde havuzun etrafını kayrak taşları ile cevirip üzerlerine ara ara büyük taşlar dizildiğinde güzel duruyor selamlar

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2008, 12:41   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2008
öğretici bir çalışma yeni fikirler beliriyor insanın kafasında elinize sağlık....

samanyolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 11:10   #51
Ağaçsever

yunusx's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2008
çok güzel bir havuz olmuş çok etkileyici

yunusx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 21:10   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2007
Ellerinize sağlık. Bahçeme yapmaya çalıştığım süs havuzum için bana çok fikir verdi, teşekkürler....

fakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2008, 10:40   #53
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Bu hafta sonu 17-19 Mayıs 2008 tarihlerinde memleketime gittim.

Kış sürecinin sonunda süs havuzumun durumu şöyleydi:

Havuzun suları bir miktar azalmıştı. Suyun içinde özellikle havuza dökülen yaprak çürüklerinden dolayı oluşmuş olan iplik yosunlar yoğun bir miktarda vardı. Su seviyesi nilüfer saksılarının yarısına kadar düşmüştü; ancak nilüferlerin hepsi yaşıyordu (daha doğrusu kış dönemi sonrası yeniden canlanmıştı). 8 nilüferden 3 tanesi özellikle daha gelişmişti.

Eklenen Resimler

abk ve Maviş beğendi.
Eski 20-05-2008, 10:50   #54
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Babam havuzun üstünü ve suya temas eden yanları betonlayarak havuzu biraz daha büyütmüş. Beton kurumadan üstüne çakıl taşı dökerek görüntüyü korumaya çalışmış. Havuzun suyunu yarı yüksekliğe kadar düşürecek şekilde su pompası ile boşalttık (suyu israf etmemek için gübrelediğimiz meyve ağaçlarına verdik).

Havuzun içindeki yosunları önce tırmık sonra file ile temizledik. Nilüferlerin üstündeki yosunları temizledik, 6 ay salınımlı NPK gübre ile 6 ay salınımlı mineral destek gübrelerini köklerine serpip (toplam 8 adet delikli nilüfer saksısını eşit aralıklarla) havuzun dibine yerleştirdik. Nilüferlerin büyümesine kadar yosunlanmayı azaltmak amacıyla akvaryumda sakladığım bir kavanoz su mercimeğini havuza bıraktık.

Babam hazır su seviyesi düşmüşken, havuzun kenarlarını daha doğal görünecek ve çakıl yapıştıracak şekilde tamir edecek. Bunun için havuzu geçici olarak tam olarak doldurmadık ve öyle bıraktık. Bu sürede nilüferler de su yüzeyine ulaşmış olurlar. Şimdilik havuz filtresi ve fıskiyeyi de çalıştırmadık (şelale havuzları ve deredeki tamiratlar nedeniyle).

Son bıraktığım haliyle havuzun iç görünüşü şöyle:

Eklenen Resimler

Maviş beğendi.
Eski 20-05-2008, 10:57   #55
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Geçen sonbaharda fırtına ve sağnak yağış sonrası havuzun etrafındaki çiçeklik taşmış ve havuza akmıştı. Babam bu yüzden bu çiçekliği iptal etmiş ve havuzu betonlayarak normal seviyesinden 5-10 cm daha yukarı kaldırmıştı. Havuzun etrafına çiçeklik yapmamaya ancak bahçedeki delikli hortum sulama sistemi ile çevirmeye karar verdik. Havuzun etrafını sırasıyla yeşil-beyaz alaca taprak renkli latin çiçeği, gül ve orman gülü ve zinnia ekerek yeşillendirmeyi hedefledik. Havuzun sağ kısmına ayrıca kozmos, ve dere ile birleştiği köşeye Yucca da ektik. Havuzun sol üst kısmına birkaç adet Phlox, kum zambağı, kadife çiçeği ve cosmos da ektik. Bu ektiklerimiz içinde çok yıllık olanlar sadece gül, orman gülü, phylox, kum zambağı ve yucca.

Eklenen Resimler

abk ve Maviş beğendi.
Eski 20-05-2008, 11:20   #56
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Babam geçen sonbahar derenin kenarlarını da betonlamış; bataklık bahçesinin sınırlarını bozmuş ve arasını (şelale havuzlarına erişebilmek için) betonlamış.

Dereyi yeniden düzenlerken su terazisinde hata yapmış. Bu yüzden dereleri boşaltıp, kenarlarını yeniden betonlayıp düzeltecek. Bu arada bataklık bahçesi ile dere arasındaki beton kısmı biraz daha yükseltecek ve üstünü çakıl ile kaplayacak.

Bataklık bahçesi boyunca; ön kısımlara soldan sağa 3 çeşit hosta, kobra zambağı, adını şu an unuttuğum çok yıllık bir yaprağı güzel görünümlü bir bitki ve 2 adet purple majesty Millet ve 2 adet fil kulağı bitkisi ektim. Orta kısma tüm bahçe duvarı boyunca ektiğim Japon Sabah Sefası sarmaşıklarının devamını ektim. Bu sene tüm duvar boyunca Sabah sefası çiçekleri yapmaya karar vermiştim. Arka kısma 5 tür Canna rizomları ektim. Ayrıca önceki senelerden kalan böğürtlen türlerine de dokunmadım.

Derenin kamelya ile arasındaki kısmında önceki seneden kalan sarmaşık güller, yuvarlak yapraklı hanımeli sarmaşığı, adını şu an hatırlamadığım bir sarmaşık ve clematis duruyordu (clematislerden bir tanesi kurumuş). Bu arada havuza yakın köşedeki beyaz noktalı yapraklı bodur Callalar da duruyordu; yanımda yeni getirdiğim 2 çeşit bodur Callayı daha ektim. Ayrıca kamelya duvarı boyunca kokulu Glayöl türü olan Acidantheraları, dereye doğru ise şeftali renkli latin çiçeklerini ektim.

Şelale havuzlarının taş duvar kısmını kaplaması için Amerikan sarmaşığı ve merdivene doğru gölgede büyümesi için sarmaşık ortancayı ektim.

Eklenen Resimler

abk beğendi.
Eski 20-05-2008, 11:30   #57
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Geçen sene şelale havuzlarından kaçak olduğunu tespit etmiştik, ancak tamir etmeye vaktimiz olmamıştı. Kış sonunda iki şelale havuzunu da dolu bulduk. Zaten sorun içinde değil, taşma durumunda oluştuğunu biliyorduk. Havuzu en başta yaparken su terazisini tam doğru yapamamaktan kaynaklanıyordu sorun.

Süs Havuzu yapımı için Altın Kural: Çok kaliteli ve uzun bir su terazisi kullanın.

Şelale havuzlarının taşma kısmındaki kayrak taşlarını havuz şiltesinin üstüne doğru betonlamıştık. Arada zamanla kaçak oluşsa bile, havuz şiltelerinin kat kat üstüste örtülme şekli suyun sistem dışına çıkmasına engel olacaktı. Ancak su taşırma kayrak taşlarının su seviyesi; su terazisindeki sorun nedeniyle havuzun yan kısmına göre aşağıda kalmasına ve havuz şiltelerinin koruması dışına kaçmasına sebep olduğunu farkettim. Bu yüzden şelale havuzlarının su taştığı kayrak taşlarını kırarak çıkardım. Su motoru ile bu haliyle 1 gün çalıştırdım; su sıçramalarından kaynaklanan az bir miktar su kaybı dışında sorun olmadığını gözlemledim. Su taşırma kısmını daha sonra tamir etmek üzere sistemi o haliyle bıraktım.

Alt şelale havuzu daha sığ olduğu için; içine delikli saksılara ekili olan su kestanesi ve cüce nilüfer fidelerini koydum. Ayrıca su nanesi fidelerini su üstüne bıraktım. Ayrıca geçen seneden kalan papirüs saksılarını suda bıraktım (kökleri sağlam ancak sapları çürümüştü, belki yeniden yeşerir umuduyla).

Eklenen Resimler

abk beğendi.
Eski 20-05-2008, 11:32   #58
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

19 Mayıs 2008 itibariyle süs havuzu ve bahçenin durumu aşağıda.

Eklenen Resimler

abk ve gokcegokce beğendi.
Eski 23-05-2008, 23:41   #59
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2007
Galeri: 1
Ne diyelim ellerinize,yüreğinize sağlık!

kazim polat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2008, 10:26   #60
/

Giriş Tarihi: 08-12-2007
güzel fikirler edindim teşekkürler. herkese

peyzajciyiz.biz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024