agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-10-2007, 10:50   #1
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Mesleğini sevmeyen bahçıvanlar...

Sizler de benzer problemler yaşıyor musunuz,bilemiyorum.Bahçıvanlar her zaman bitkileri sevmeyebiliyor sanırım.Dün yazlığa gittim.Belli aralarla gidip çiçeklerimi suluyorum.Eğer yağmur yağmışsa gidiş süremi uzatıyorum.Dün gittiğimde saksıdaki begonvilim kurumak üzereydi.Japon gülüm ve melisam başta olmak üzere,bir çok çiçeğim de kurumuştu.Sitenin bahçıvanı çiçekleri sulamaz,sadece çimleri biçer.Benim çiçeklerim de çimin kenarındaydı.Sanırım rahatsız oldu çiçeklerden ve hepsini balkonun altına taşımış,tabii zavallı çiçeklerime ne çiğ ne de yağmur ulaşamamış.Clematislerim de dibinden kesilmek suretiyle budanmış.Ve evet, çimler biçilmiş.Keşke diyorum hiç biçmeseydi çimleri.....

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 20:28   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abk Mesajı Göster
Sizler de benzer problemler yaşıyor musunuz,bilemiyorum.Bahçıvanlar her zaman bitkileri sevmeyebiliyor sanırım.Dün yazlığa gittim.Belli aralarla gidip çiçeklerimi suluyorum.Eğer yağmur yağmışsa gidiş süremi uzatıyorum.Dün gittiğimde saksıdaki begonvilim kurumak üzereydi.Japon gülüm ve melisam başta olmak üzere,bir çok çiçeğim de kurumuştu.Sitenin bahçıvanı çiçekleri sulamaz,sadece çimleri biçer.Benim çiçeklerim de çimin kenarındaydı.Sanırım rahatsız oldu çiçeklerden ve hepsini balkonun altına taşımış,tabii zavallı çiçeklerime ne çiğ ne de yağmur ulaşamamış.Clematislerim de dibinden kesilmek suretiyle budanmış.Ve evet, çimler biçilmiş.Keşke diyorum hiç biçmeseydi çimleri.....
onlar bahcıvan değil o site yapılırken çalışan amelelerden biri site yönetimi onu bahcivan sensin demiş tamam aynı olay banimde başıma geldi selamlar

defnem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2007, 09:03   #3
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Haklısın Defnem ;
Öğrendiğime göre bizimkini de bekçi olarak işe almışlar zaten .

Eski 21-10-2007, 21:32   #4
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Herkes bildiği işi yapsa bu sorunlar oluşmaz sanırım. Bilen de bilmeyen de her işi yapmaya kalkışırsa daha çok sorunla karşılaşacağımız kesin.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2007, 21:46   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Bahçıvan, çiçekleri sevmiyor, peki parayı da sevmiyor mu? bence kovun gitsin.

Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 09:33   #6
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Bahçıvanın işten çıkarılması için site yönetiminin karar alması gerekir sanırım . Ancak bu tarz sorunları başkaları da yaşadıkları halde , aynı bahçıvanla çalışmaya devam ediyorlar . Neden böyle , bilmiyorum ....

Eski 22-10-2007, 11:29   #7
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Bahçıvanın işten çıkarılması için site yönetiminin karar alması gerekir sanırım . Ancak bu tarz sorunları başkaları da yaşadıkları halde , aynı bahçıvanla çalışmaya devam ediyorlar . Neden böyle , bilmiyorum ....
Yöneticilere hizmette kusur etmiyordur.

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 15:32   #8
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalsungur Mesajı Göster
Yöneticilere hizmette kusur etmiyordur.
Olabilir .

Eski 15-12-2007, 17:46   #9
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Temizlik için gelen yardımcı kadın ilk gelişinde daha bana sormadan balkonu yeni sarmaya başlayan acem borusunu ve çam ağacının dallarını eliyle kırdı geçti.Ne gerek varmış acem borusuna ,börtü böcek gelirmiş, özel bir çiçek değilmiş ve çam ağacının balkona gölge yapan dallarına da bu dikenleri balkonu kirletir diye de söylenmişti kırmadan.Tabii ki çalışmak istiyorsa bitkilerimi rahat bırakmasını söyledim ama baharda gözünün içine baktığımız sarmaşık için çok geç kalmıştık.
Sanırım karşılaştığımız bu davranışlar doğayı sevmekle alakalı..

caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2007, 09:20   #10
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Sevgili Caretta;
Haklı olabilirsiniz . Doğayı sevmeyen temizlikçiler olabilir . Ama doğayı sevmeyenler bahçıvan olmasın lütfen . Bence bu "yaptığı işi sevmekle " ilgili bir şey . İnsanlar sevdikleri işi yapıyor olsalar , daha farklı olurdu diye düşünüyorum . Bazen bu durum öyle uç noktalara varabiliyor ki . Çocukları sevmeyen çocuk bakıcıları görüyoruz . İnsan yaptığı işin hakkını vermeli . Ya da o işi bırakıp severek yapacak birilerine yer açmalı . Hiç olmazsa mesleğine saygı duymalı , ben bu işten para kazanıyorum , evimi geçindiriyorum ,diye düşünerek saygı duymalı . Ama maalesef .
Umarım acem borunuzun kırılan dalları yeni sürgünler verir ve eskisinden daha gür olur .

Eski 17-12-2007, 11:59   #11
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Alıntı:
Sevgili Caretta;
Haklı olabilirsiniz . Doğayı sevmeyen temizlikçiler olabilir . Ama doğayı sevmeyenler bahçıvan olmasın lütfen . Bence bu "yaptığı işi sevmekle " ilgili bir şey . İnsanlar sevdikleri işi yapıyor olsalar , daha farklı olurdu diye düşünüyorum . Bazen bu durum öyle uç noktalara varabiliyor ki . Çocukları sevmeyen çocuk bakıcıları görüyoruz . İnsan yaptığı işin hakkını vermeli . Ya da o işi bırakıp severek yapacak birilerine yer açmalı . Hiç olmazsa mesleğine saygı duymalı , ben bu işten para kazanıyorum , evimi geçindiriyorum ,diye düşünerek saygı duymalı . Ama maalesef .
Umarım acem borunuzun kırılan dalları yeni sürgünler verir ve eskisinden daha gür olur .
Benim hayat görüşüm de sizinkinle aynı durumda.İşini sevmeyen insanların yapmaması taraftarıyım.Bahçıvanlar konusunda ise biraz da insanların bu iş için ayırdıkları paraya kıyamadıkları için bu tarz bahçıvanları işe aldıklarını düşünüyorum.Oturduğum sitelerde genelde bu iş için özel anlaşılmış şirketler oldu.Onların da bahçe düzeninden anladıkları da çimli peyzaj düzenlemeleri..Tüm şehir düzeninde olduğu gibi..

Genelde söylemek istediğim ise dağda, kırda yaşamış insanların şehirde yaşamış insanlara göre bitkilere kurtulunması gereken varlıklar olarak bakmaları.Kökü toprakta ya yine yeşerecekler..
Nitekim dün biz harıl harıl çekirdek kampanyası için yerden ağaç tohumu topluyoruz orada yaşayan köylü bunları ne yapacaksınız zaten her yer ağaç mantığıyla bizi şaşkınlıkla seyretti.Tabii etrafı beş kat orman ve dağ olan Fethiye için adamın yaşadığı şaşkınlığı anlayabiliyorum ama ya büyük şehirdeki insanlar..Onların herşeyden daha fazla sahip çıkmaları gerekir diye de düşünüyorum.

Neyse, her zaman böyle insanlar olacak ..Bence biz karar verecek durumda olduğumuzda tercihimizi bitki seven kişileri bahçıvan olarak işe almak için kullanalım ve işe alacak kişileri bilinçlendirmeye çalışalım.

Bir çiçeğe davranışla bir insana davranış arasında ki bakış açısının doğayı sevmeyen birinde çok farketmeyeceğini düşünerek yazmıştım yorumu.Bugün acem borusu ki çok çabuk sarabilir ama ben günlerce gözünün içine baktığımdan benim için kıymetli..Hele pencereden baktığımda dallarını kucaklayabildiğim çam ağacım daha da kıymetli..
Bence de doğayı sevmeyenler bahçıvan olmasınlar.Hatta yöneticiler de işe almasın.

Sevgi ve selam ile..

Eklenen Resimler

Düzenleyen caretta : 17-12-2007 saat 12:05 Neden: fotoğraf ekleme
caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2007, 13:26   #12
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Çam ağacınıza imrendim . Sanırım dallar kırılmadan önce balkonunuza taşıyordu . Keyifli bir kahve içmek için güzel bir ortam .

Eski 17-12-2007, 17:49   #13
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sitelerde bu sorunlar çok yaşanıyor. Bir düzen tutturmuş gidiyorlar. Çimleri biçip ellerine hortumu dengeli dengesiz sulayarak iş yapıyoruz sanıyorlar. İşin komiği bizim bahçede otomatik sulama var, sadece 10 dakikada çimi biçip kaçıyorlardı. Ama bu çocukların da suçu yok.
Peyzaj Firması sahipleri genellikle bahar dönemlerinde bu çocukları memleketlerinden getirip çok az paralarla çalıştırıyorlar. Ve onlar da kendilerine gösterildikleri kadarını yapıyorlar. Fazlasını bilmiyorlar ki...

Bir gün bahçıvan çocuklardan birine sebze bahçemden maydanoz toplamasını söylediğimde, rokalarımın üzerine basıp, maydanozlar hangisi diye sorduğunda olayın vehametini anlayıp her işi kendim yapmaya karar verdim. İki senedir çok mutluyum. Para verip karşılığını alamamaktansa böylesi daha iyi.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2007, 17:56   #14
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Merhaba
Herkezin bitki sever olmaması benimde şikayetlerim arasında ama. Sanırım bahsettiğiniz bazı kişiler kapıcı ve bahçıvanlık için para almıyorlar. Ek olarak oda yaptırılıyor. Her kapıcı bu işten anlamayabilir. Alırkende sormuyorlar zaten. Ama özel olarak bu iş için para alıyorlarsa başka tabi. Bide bitkileri sevmek resim yapmayı sevmek gibi bence bir yetenek yani. Doğuştan gelen bir şey. Herkezin ilgi alanı farklı bitkilere ilgisi olmayan birine ne kadar anlatsakta bizim bakış açımız gibi bakamaz. Sadece önemini anlayabilir belki. Mesela ben daha çok küçükken meraklıydım doğaya. İnanmassınız belki ama 4-5 yaşındayken bile bitkileri ve hayvanları incelerdim. Halada bir pikniğe gitsek bahçemiz deki bi çiçeğin atalarını bulurum orda. Yanı öğrenilen bişi değil bence doğa severlilik.

Düzenleyen karaselvi : 18-12-2007 saat 19:15
karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2007, 09:28   #15
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Herkesin bitkisever olmasını , bu konuda bilgili olmasını beklemiyorum . Hele ki ülkemizde ilgi duyduğu , sevdiği işi yapabilen kişiler dahi azınlıktayken . Ama yaptığı işe saygı duyabilir insanlar . Sevmese de , öğrenmeye , elinden gelenin en iyisini yapmaya gayret edebilirler .

Eski 19-12-2007, 01:28   #16
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Ben hala 2 aydır lale , sümbül,frezya, ve çiğdemleri diktiremedim.Bahçevana bunlar kasımda dikilmeliydi diyorum verdiği cevap aralıktayız şimdi dikilmezler.Ya beni delirtmek istiyor **** üşeniyor.Zaten peyzajcılardan nereye dikilmeli diye sormak lazımmış.Bahçede laleler için çok uygun yerler var sanki çimlerin hepsini kaldıracakmış gibi inatla savaşıyor benimle.Üstüne üstlük çiçek soğanlarını kendim alıyorum parasınıda istemiyorum ..
Heleki beni delirttiği olay şimdi aklıma geldi .(Boru gibi açan) gelin çiçeğimi bahçenin öyle bir yerine dikmişki her geçişte üstüne basıp dallarını kırıyordu , sonunda sök şunu geri ver ben evde bakarım habire üstüne basıyorsun diye söylendim.

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2007, 08:53   #17
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BENBEN1967 Mesajı Göster
(Boru gibi açan) gelin çiçeğimi bahçenin öyle bir yerine dikmişki her geçişte üstüne basıp dallarını kırıyordu , sonunda sök şunu geri ver ben evde bakarım habire üstüne basıyorsun diye söylendim.
"Zorla sürüye giden köpek kurt getirir " derler ....

Eski 19-12-2007, 11:51   #18
-

Giriş Tarihi: 02-11-2007
Alıntı:
*** abk.begonvil güneye bakan yere diklmesi gerekiyor sıcaklık isteği fazla olan ve rüzgara karşı hassas bir sarmaşık türüdür.Japon gülü rüzgara karşı hassas bir türdür.Melisa kışın yaprağını döker.derin budamayla bir sonraki bahara daha iyi koşullarda gelişimini sürdürür.Çim sulanıp biçildikçe güzeldir.Bu aylarda organik gübre atarsanız güzel olur.Bizim mesleğin dezavantajlı tarafı her çime ot gözüle ağaca odun gözüyle bakıldığında bende yaparım diye piyasaya çıkan kişler yüzünden kaliteyi yakalayamıyoruz.

bahçevan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2007, 12:00   #19
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Sitelerde bu sorunlar çok yaşanıyor. Bir düzen tutturmuş gidiyorlar. Çimleri biçip ellerine hortumu dengeli dengesiz sulayarak iş yapıyoruz sanıyorlar. İşin komiği bizim bahçede otomatik sulama var, sadece 10 dakikada çimi biçip kaçıyorlardı. Ama bu çocukların da suçu yok.
Peyzaj Firması sahipleri genellikle bahar dönemlerinde bu çocukları memleketlerinden getirip çok az paralarla çalıştırıyorlar. Ve onlar da kendilerine gösterildikleri kadarını yapıyorlar. Fazlasını bilmiyorlar ki...

Bir gün bahçıvan çocuklardan birine sebze bahçemden maydanoz toplamasını söylediğimde, rokalarımın üzerine basıp, maydanozlar hangisi diye sorduğunda olayın vehametini anlayıp her işi kendim yapmaya karar verdim. İki senedir çok mutluyum. Para verip karşılığını alamamaktansa böylesi daha iyi.
meraba. yetiştirilmiş veya kendini yetiştirmiş elamanlar onların değil sanırım sistemin hatası.Nasıl olsa bende yaparım mantığı böyle olumsuzlukları beraberinde getiriyor.Bahçe vb işler köyde yapılan iş gibi değil.Olayı basite indirgediğimizde sonuç malum.

Eski 19-12-2007, 12:29   #20
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahçevan Mesajı Göster
*** abk.begonvil güneye bakan yere diklmesi gerekiyor sıcaklık isteği fazla olan ve rüzgara karşı hassas bir sarmaşık türüdür.Japon gülü rüzgara karşı hassas bir türdür.Melisa kışın yaprağını döker.derin budamayla bir sonraki bahara daha iyi koşullarda gelişimini sürdürür.
Bilgiler için teşekkürler Bahçevan . Begonvilimi kış dönemi içeri alabilmek için saksıda tutuyorum şimdilik . Belki gelecek yıl bahçeye ekebilirim . Melisam bu olaydan sonra kurumuştu ve kurtaramadım . Çimlere organik gübre atmamı önermişsiniz ancak havalar öyle soğuk ki yazlığa gitmek bile zor geliyor . İlk fırsatta gideceğim .

Eski 19-12-2007, 14:14   #21
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Farkındasınız muhakkak ki hemen her insan gücü gerektiren işte kalifiye eleman bulmak o kadar güç ki... Eski mahallelerimizdeki marangozları bir düşünün, nasıl sanatlarını konuştururlardı. Şimdi var mı? 3-5 kişi belki...
Boyacı-badanacı.... Nerede o eski pırıl pırıl ustalar??? İyisine denk gelen varsa kıymetini bilsin...
Ayakkabı tamircileri... O kadar çok ayakkabı modeli var ki eskiyene kadar modelinden sıkılıyoruz zaten... Eskiden modası geçince, topuğunu değiştirip ayakkabılarımızı yepyeni yapan ustalar vardı. Şimdi sayıları 3 veya en çok 5....
Terziler... Eskiden ceket hazır alınmazdı. Kumaşı beğenlir terziye gidilir, üzerinize cuk oturan, kolları kasmayan ceketler diktirilirdi. Hakkını vererek yapan kaç kişidir? Pantalon paçası bile yaptırırken aklınız kalmıyor mu şimdi...
Örnekler çok....
Çok yakın tarihte Amerika'daki gibi kalifiye eleman en çok parayı alan olacak. İşgücü en pahalı şey olacak. Çünkü yorulmadan para kazanmanın tadına vardık artık. Çok çalışıp az kazanmaktansa, az çalışıp çok kazanacağımız iş dallarını seçiyoruz doğal olarak.

En büyük sorunumuz da yaptığı işin arkasında durmayan ustalar değil mi?

Biz evimize taşınalı 3 sene oldu. 3 sene önce gelen ustaların yarım bıraktıklarıkları halen aynen duruyor.
Marangoz pergolayı 3 ayda ancak bitirebildi. Kapıyı malzeme eksik yarın gelirim diye bir kenara koydu, kapı halen o kenarda 3 senedir...
Peyzaj Firması, bozulan ağaç olursa anında yerine yenisini dikicez dedi... 2 adet ağaç bozuldu. 3 sene kaldılar yerlerinde bu yaz sonu dayanadım gittim başka ağaç türü alıp kendim diktim...
Dışarının taşlarını döşeyen usta, yarın gelip şapını dökücem taşların dedi. 3 sene oldu şap dökmeye gelecek
Pencere kepenklerini yaptırdığımız marangoz, (ötekinde kazıklandık diye ustaların ustasını bulduk göya) bir pencere kepenkini eksik hesaplamış, birinin de aparatlarının getirmemiş. İki pencere kapaksız kaldı 3 senedir...
Hatırladıklarım şimdilik bunlar...
Herkes bizi suçluyor paralarını vermeyecektiniz iş bitmeden diye.
Biz mi? Kıyamıyoruz işte bize kıyanlara

Düzenleyen limon : 20-12-2007 saat 20:46 Neden: noktalama
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2007, 15:50   #22
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Herkes bizi suçluyor paralarını vermeyecektiniz iş bitmeden diye. Biz mi kıyamıyoruz işte bize kıyanlara
Ben de aynı hatayı yapıyorum hep . 10 yıldır tanıdğım , canı isterse harika işler çıkaran bir marangozum var . Hep parayı peşin veririm . İşyerimin dolaplarını 2006 nın Mayıs ayında yeniledim . Ama dolap ve masaların bir kısmı eksik kaldı . Haftaya getirecekti . Mayıs 2007 de telefon ettim , "ustam , dolapların yıldönümünü kutluyoruz , sen de gel " diye . Ve Temmuz ayına dek her gün telefon ettim . Masayı getirip teslim etti ama dolaplardan umudum yok . Belki işi hızlandırır diye çocuk odasını yenileyeceğim ,dedim . Tamam , 10 günde hazırlarım ,dedi . İşyerindekiler gibi olmasın ,dedim . Sen bana güvenmezsen birlikte çalışamayız , demez mi ? Güveniyorum ben . Hala güveniyorum . Belki 2008 Mayıs'ı . Belki daha sonra . Hem böylece eskimemiş oluyor dolaplar . Yok yok , insanlara güvenmek lazım . Adam yapacağını söyledi ,yapacaktır ....

Eski 20-12-2007, 01:22   #23
-

Alıntı:
Farkındasınız muhakkak ki hemen her insan gücü gerektiren işte kalifiye eleman bulmak o kadar güç ki... Eski mahallelerimizdeki marangozları bir düşünün, nasıl sanatlarını konuştururlardı. Şimdi var mı? 3-5 kişi belki...
Boyacı-badanacı.... Nerede o eski pırıl pırıl ustalar??? İyisine denk gelen varsa kıymetini bilsin...
Ayakkabı tamircileri... O kadar çok ayakkabı modeli var ki eskiyene kadar modelinden sıkılıyoruz zaten... Eskiden modası geçince, topuğunu değiştirip ayakkabılarımızı yepyeni yapan ustalar vardı. Şimdi sayıları 3 veya en çok 5....
Terziler... Eskiden ceket hazır alınmazdı. Kumaşı beğenlir terziye gidilir, üzerinize cuk oturan, kolları kasmayan ceketler diktirilirdi. Hakkını vererek yapan kaç kişidir? Pantalon paçası bile yaptırırken aklınız kalmıyor mu şimdi...
Örnekler çok....
Çok yakın tarihte Amerika'daki gibi kalifiye eleman en çok parayı alan olacak. İşgücü en pahalı şey olacak. Çünkü yorulmadan para kazanmanın tadına vardık artık. Çok çalışıp az kazanmaktansa, az çalışıp çok kazanacağımız iş dallarını seçiyoruz doğal olarak.

En büyük sorunumuz da yaptığı işin arkasında durmayan ustalar değil mi?

Biz evimize taşınalı 3 sene oldu. 3 sene önce gelen ustaların yarım bıraktıklarıkları halen aynen duruyor.
Marangoz pergolayı 3 ayda ancak bitirebildi. Kapıyı malzeme eksik yarın gelirim diye bir kenara koydu, kapı halen o kenarda 3 senedir...
Peyzaj Firması, bozulan ağaç olursa anında yerine yenisini dikicez dedi... 2 adet ağaç bozuldu. 3 sene kaldılar yerlerinde bu yaz sonu dayanadım gittim başka ağaç türü alıp kendim diktim...
Dışarının taşlarını döşeyen usta, yarın gelip şapını dökücem taşların dedi. 3 sene oldu şap dökmeye gelecek
Pencere kepenklerini yaptırdığımız marangoz, (ötekinde kazıklandık diye ustaların ustasını bulduk göya) bir pencere kepenkini eksik hesaplamış, birinin de aparatlarının getirmemiş. İki pencere kapaksız kaldı 3 senedir...
Hatırladıklarım şimdilik bunlar...
Herkes bizi suçluyor paralarını vermeyecektiniz iş bitmeden diye. Biz mi kıyamıyoruz işte bize kıyanlara
her ağaç boş bulduğunuz yere dikilirse problem yaşarsınız.Ağaçların ısı ışık ve toprak istekleri farklıdır.bilginize

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024