agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen CaLViN-TR
  • 1 Gönderen CaLViN-TR
  • 2 Gönderen cemilsisik

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-03-2022, 18:09   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2016
Thumbs up Eve bitişik bahçe duvarı kaplama

Merhaba,

Zemin katta oturuyorum, ufak bir bahçem var. (15x3x3) Yeni yapılan duvarlar daha ilk yağmurdan sonra yeşil yeşil aktı, çünkü üzerine şapka (genelde mermer olurmuş) yapılmamış.

O akmış düvar görüntüsünü örtmek için bütün duvarları sarmaşıkla kaplamayı düşündüm ama çok böcek çektiğini duydum. Sonra aklıma yosun kaplayabileceğim geldi. Forumda yalnızca bonsailer için yosun üretme teknikleri var, küçük çaplı. Ayrıca tıpkı sarmaşıklar gibi böcek davet edip etmeyeceğini bilmiyorum. Bahçe yalnızca birkaç saat doğrudan güneş alıyor, bazı duvarlar hiç güneş görmüyor. Sokak seviyesinin altındayım ve çevrem büyük binalarla, yüksek ağaçlarla dolu.

Yosun kaplamayı önerir misiniz? Şu an bulamadığım bir videoda bir sıvı karışımını stencil kullanarak fısfıslamışlardı ve duvarda yazı biçiminde yosun büyümüştü. Acaba böyle bir şey yapabilir miyim? Bütün bunların dışında uygun fiyatlı / kendin-yap önerileriniz olursa değerlendirmek isterim.

Teşekkürler.

Eklenen Resimler

mervesimya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2022, 20:41   #2
Yeni Üye

CaLViN-TR's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2017
Üzerine mermer konmadığı için sıva su almış.Zamanla o boya dökülecek,3-5 sene içerisinde de sıva dökülmeye başlayacak.Öncelikle sıvanın ve boyanın su almamasını sağlamanız daha sağlıklı olur.Üzerini bitki örtüsü ile kaplamak sonraki yıllarda sizin için daha fazla sorun yaratır.

TCM beğendi.
CaLViN-TR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2022, 08:55   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CaLViN-TR Mesajı Göster
Üzerine mermer konmadığı için sıva su almış.Zamanla o boya dökülecek,3-5 sene içerisinde de sıva dökülmeye başlayacak.Öncelikle sıvanın ve boyanın su almamasını sağlamanız daha sağlıklı olur.Üzerini bitki örtüsü ile kaplamak sonraki yıllarda sizin için daha fazla sorun yaratır.
üzerinde demir direkler ve çitler olduğu için mermer koymak da masraflı olacak gibi görünüyor. zaten çok sağlam bir duvar değil, içinde demir falan yok. bu yüzden fazla masrafa girmeyeceğim bir yöntem olsun istemiştim. tekrar sordurayım ustaya mermer işini, teşekkürler.

mervesimya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2022, 11:15   #4
Yeni Üye

CaLViN-TR's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2017
Mermer pahalı kaçarsa dökme betondan su almayan küpeşteler var.
Yani farklı yöntemlerle sıvanın su alması engellenebilir.Tabi en doğru olanı mermer koymak ama gene de kararı size bırakıyorum.
Ben olsam asla bu duvara sarmaşık sardırmazdım.Çünkü sürekli dökülecek bu duvar.

mervesimya beğendi.
CaLViN-TR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2022, 12:14   #5
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mervesimya Mesajı Göster
üzerinde demir direkler ve çitler olduğu için mermer koymak da masraflı olacak gibi görünüyor. zaten çok sağlam bir duvar değil, içinde demir falan yok. bu yüzden fazla masrafa girmeyeceğim bir yöntem olsun istemiştim. tekrar sordurayım ustaya mermer işini, teşekkürler.
Mermer yapacaksanız önce tel çitler sökülecek sonra mermerler konulacak sonra üzerine tel çitler yeniden montajı yapılacak. Mermerden başka seçenekler de var tabii ki: Mesela kumlu membranlar var duvarın üzerine onu serer sabitlersiniz, trapez sac koyabilirsiniz, kum-çimento ile harç yapıp bir katman oluşturabilirsiniz, vs, vs... Tüm bunlar sizin sorununuzu çözer mi, çözmez. Sadece duvarın içine üstten ekstra su girmesini önler. Asıl sorun duvarın arkasındaki dolgunun duvarın sizin tarafınıza yansıttığı sürekli rutubet, yeşillenme vs... Bunu engellemek için bu aşamada yapabileceğiniz hiçbir şey yok maalesef.

cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bahçe düzenlemesi, duvar, sarılıcı, yosun

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024