agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni98Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-06-2021, 22:39   #181
Ağaçsever

Tillandsia's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2017
Geçen yıl bahçemizin çim alanı dışında kalan ağaçlık bölgelerde çime alternatif olacak alternatifleri araştırmıştım. kayrak taşlarla yollar yaptığım için çok fazla üzerlerine basılmıyacak ama yabani ot çıkmasınıda engelleyecek bir alternatif. Fare kulağı **** kundura çimini denedim. Tohumları toprakla buluşturdum ama ne yazık ki Erzurum sıcağı tohumların çimlenmesi için yeterli olmadı. Zaten kışın çimlenenlerde yok olup gitti. Çim alternatifi düşünürken burada okuduğum alternatiflerden herneria glabra bitkisinide not almıştım. Üç kök Zen garden'den sipariş edip kaya bahçemde denedim. Erzurum kışında bile nerdeyse yeşil kaldı. Havaların ısınması ile hemen yayıldı. Ne yazık ki tohumlarını bulamadım ama fide olarak alıp bahçemde kullandım. Fide olarak pek bulunmuyor. Fİyatlarıda pahalı ama çok güzel bir görüntüsü var. Özellikle kış şartlarına dayanıklı olması çok önemli.

Tillandsia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2021, 13:43   #182
Yeni Üye

CaLViN-TR's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2017
Çim yerine ne olabilir ?

Sevgili dostlarım,
yaklaşık 10 senedir agaclar.net forumunu takip ederim.
Her aklıma takılana burada cevap bulabiliyorum.
Öncelikle buraya katkıda bulunan tüm üyelere teşekkür ederim.
Ben de artık okuyucu sıfatıma yazıcı sıfatını da katmaya karar verdim ve ilk konumu açıyorum.

2021 yılı içerisinde müstakil bir ev yaptım.Evimin ön kısmında yaklaşık 425 m2 kadar dikdörtgen,güneye bakan,oldukça ferah bir boş alanım var.
Burayı bördür taşıyla ağaçlardan ayırdım.
Gel gelelim ben buraya çim yaptırmak istemiyorum.Çocuklar koşsun,oynasın,insanlar üzerinde gezsin istiyorum ama çim bitkisine karşıyım.
Antalya'da belki 8-9 tane peyzajcıyla görüştüm,internetten araştırdım ama uygulama yapabilecek birisini bulamadım.
Bu forumda da okuduğum kadarıyla yonca,fare kulağı gibi alternatif çözümler var lakin detaylı olarak nasıl yapacağım hakkında bilgim yok.
Her yerde bu alternatif isimler geçiyor ama ben yaptım oldu diye yazan olmamış.
Sizce ne yapmalıyım ?
425 m2 az bir alan değil,sulama suyum yakınımdaki kanaldan pompa ile sağlanıyor lakin yaz aylarında kesilebiliyor.
Aşırı su sarfiyatı,çok narin olması gibi sebeplerle çim gözümü korkutuyor.
Normal yeşillik olsa ,ayağımıza diken batmasa yeterli diye düşünüyorum.

Bana bir yol yordam gösterirseniz müteşekkir olurum

Yanılgı beğendi.
CaLViN-TR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2021, 16:40   #183
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Çim bölümünde sorunuzun cevabı var, üstelik ben yaptım oldu şeklinde yazan da var. Ben yonca ektim bu yıl, fena olmadı ancak tam cevabı seneye olur.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2021, 18:04   #184
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Yıllar önce Ankara'da birinin bahçesinde Kaliforniya'dan getirmiş olduğu ayrık görmüştüm. Bizim bildiğimiz ayrıklardan daha ince ve görüntüsü güzeldi. Ancak Ankara'da kış nedeni ile büyük zarar gördüğünü söylemişti. Köpeğin sürekli olarak bulunduğu yerde de nerede ise ayrık kalmamıştı. En dayanıklı ve kuraklığa toleranslı yeşillik isterseniz zaman zaman benim aklıma gelen ayrık otunu çim yerine kullanmak gelir. Üzerine de basabilirsiniz. Belirli bir büyüklüğe geldikten sonra fazla bir bakım da istemez. Birkaç yıl iyi bakarsanız tam bir yeşil halı ile toprağı kaplamış olursunuz. Kötü tarafı bıkarsanız yoketmek zor.

Bazı yerlere ben bodur yonca ekmeye çalıştım. Görüntü güzel olacak. Ancak o da su istiyor. Çiçeği de var.

Zekoş ve Yanılgı beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2021, 21:23   #185
Yeni Üye

CaLViN-TR's Avatar

Cevaplarınızdan dolayı teşekkür ederim.
@TCM yonca tam olarak bahçeyi kapladı mı acaba ? Yani ayağınız çıplak olarak gezebiliyor musunuz ? Su ihtiyacı var mıdır ? Sulama sistemine ihtyiaç olmadan yetişiyor mu ?

@Muda Ayrık otunun biçilme ihtiyacı olur mu ? Yazın sulanmazsa kurur mu ?

Eski 08-12-2021, 21:28   #186
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CaLViN-TR Mesajı Göster
Cevaplarınızdan dolayı teşekkür ederim.
@TCM yonca tam olarak bahçeyi kapladı mı acaba ? Yani ayağınız çıplak olarak gezebiliyor musunuz ? Su ihtiyacı var mıdır ? Sulama sistemine ihtyiaç olmadan yetişiyor mu ?

@Muda Ayrık otunun biçilme ihtiyacı olur mu ? Yazın sulanmazsa kurur mu ?
Sezon sonu ektiğim için tüm cevaplar seneye olabilir.

Ayrığa bi şey olmaz. Kökleri çok diplere gidebildiği için su ihtiyacı minimum olur. Nasrettin Hoca nın eşeğine yaptığı gibi alıştırayım derken öldürmeye kalkışmazsınız herhalde, iki haftada bir sulayıverirsiniz.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2021, 21:58   #187
Yeni Üye

CaLViN-TR's Avatar

Sevgili TCM,
zaten bahçemde ağaçlarım var.
Onlara yaz aylarında haftalık su vereceğim.Lakin çim bizim bölgemizde çok sıkıntılı.Aşırı sıcaklar sebebiyle yazın günlük sulanmazsa çim kuruyor.
Önümüzdeki yıllarda da aşırı kuraklık olması çok muhtemel.O yüzden ayrık otu önerinizi araştıracağım.

TCM beğendi.
Eski 30-12-2021, 13:52   #188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2021
You can use Clover or Evergreen Moss to cover a piece of land if you don't want to grow the grass. But you need to maintain it.

zaheerkhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2022, 18:31   #189
Yeni Üye

Ahu_E's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tunakaya Mesajı Göster
Merhabalar,
sitede yazdıklarınızı okudukça dehşete düşüyorum, bunları nasıl biliyorlar diye...
4 tarafı bahçe olan bir evim var ve Bodrum'da yaşıyorum malum yazları çok sıcak... evimin giriş yolunu geçen sene elden geçirdim ve çiçekçimin benden daha bilgisiz olduğunu görünce kendim yapmaya karar verdim... ön bahçeme ( ki doğumundan batımına kadar güneş görür) hazır çim döşettim ama zaten bana gelen hastalıklı çim birde çekirgeler sayesinde hepsi çöp oldu...
bahçenin önünü tekrar yeşillendirmek istiyorum ama farkettimki hem sulaması hemde biçilmesi anlamında çimle baş edemiyorum.

uzamayan ama yayılan bir tür arıyorum, ön bahçe hem bizim hem de köpeğimiz tarafından çok kullanılıyor kullacağım bitki narin bir tür olmamalıki üstüne basıldığında zarar görmesin... ama umutlarım tükendi artık böyle bir tür olmadığını düşünmeye başladım. bu konuda önerisi olan varsa yardımcı olurlarsa çok sevinirim

Ekte bahçenin düzenlemeye başladığı ilk günlerin resimleri var, güllerim, narım, sarmaşıklarım pitoslarım hepsi kocaman ve sağlıklılar ama ortada kocaman sert bir toprak görünüyor artık
Merhaba. Uzun zaman geçmiş. Yaptırdığınız şeyden memnun musunuz? Ne yaptırdınız?

Mesut Temiz beğendi.
Ahu_E Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2023, 13:54   #190
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2023
Tıbbi nade olabilir yahut örücü kekik uygun, kekik çok arsız oluyor, ancak öncelikle yabani ot temizli ve başka bitki istenmiyorsa ekilecek zemin özenle diğer otsu bitkilerden tamamen arındırılmalı, yoksa sonrasında kekiğin arasından ot temizliği neredeyse imkansız olup her şey iç içe geçiyor:

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen Ağaç kurutma : 20-06-2023 saat 14:43
Ağaç kurutma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2023, 17:49   #191
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Mis gibi kekik

Merhaba, Ağaç Kurutma arkadaşımıza katılıyorum. Tymus serphillum (yayılıcı kekik) bence çoğu bahçe için çime en güzel alternatif olacaktır.

Kışın dahi yeşil oluşu, sıcağa ve kuraklığa hatta basılmaya karşı toleransı, yetiştikten sonra su istememesi, üstelik sıcak günler ve hafif rüzgarda misler gibi kokusunun yanında çok da ayak altı olmayan yerlerden alacağınız taze sürgünleriyle yemeklerinizi ya da demlenerek bardaklarınızı şenlendirmesi de ayrıca tercih nedeni olacaktır.

Değişimi simgeleyen çiçek rengiyle de çimi açıkça değiştirin diyor sanki!

Daha ne olsun.

gece
tek sakıncası var o da; sizin kekikler kısa sürede gelişip yayıldığında, haset komşularınızın çatır çatır çatlaması olabilir diyen forum kişisi!

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2023, 10:58   #192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2023
4 mevsim her dem yeşil kalan minyatür çok yıllık maki türlerinden kuraklığa dayanıklı ancak kedi köpek şehir merkezinde çok gezdiği için dışkılarını idrarlarını olur olmaz yerlere yapıyorlar dolayısı ile yıkasanız dahi tüketime asla uygun değildir dekoratif amaçlı yahut haşere kovucu mahiyetli falan dikilebilir çok amaçlı aromatik bitkilerden

gece beğendi.
Yanılgı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024