agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 2 Gönderen Portakal Rengi
  • 2 Gönderen Portakal Rengi
  • 2 Gönderen MeyveliTepe

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-04-2021, 22:32   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2021
Şebeke suyu ve elekrik olmayan yerde bahçe sulama

Şebeke suyu ve elektrik yok. Tarlaya pek gidemediğim için otomatik zaman ayarlı sulama cihazı kullanmak istiyorum. Tarlada 1 tonluk su deposu var. Kullanmak istediğim cihaz 1,5 bar basınç istiyor. Depoda gelen suda yüksek ihtimal o kadar basınç yoktur. Cihaz çalışmaz muhtemelen. Sulama yaptığım ana hortumun çapı 50, bu çapa uygun bir cihaz olsa benim için çok daha iyi olacak. Bu çapa uygun Sıfır basınçta çalışan zaman ayarlı cihaz var mıdır? Su pompası,güneş paneli falan onlarla uğraşamam. Bir de 1 tonluk su deposundan gelen suyun basınçı kaç bardır? Önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler

sezginnn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2021, 00:20   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sezginnn Mesajı Göster
Şebeke suyu ve elektrik yok. Tarlaya pek gidemediğim için otomatik zaman ayarlı sulama cihazı kullanmak istiyorum. Tarlada 1 tonluk su deposu var. Kullanmak istediğim cihaz 1,5 bar basınç istiyor. Depoda gelen suda yüksek ihtimal o kadar basınç yoktur. Cihaz çalışmaz muhtemelen. Sulama yaptığım ana hortumun çapı 50, bu çapa uygun bir cihaz olsa benim için çok daha iyi olacak. Bu çapa uygun Sıfır basınçta çalışan zaman ayarlı cihaz var mıdır? Su pompası,güneş paneli falan onlarla uğraşamam. Bir de 1 tonluk su deposundan gelen suyun basınçı kaç bardır? Önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler
Benzinli ya da dizel pompa ile de uğraşamazsınız herhalde. En az 10-15 metre yüksekliğinde Kule gibi bir şey yaptırıp depoyu onun tepesine koyarsanız olur, neden olmasın.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2021, 10:42   #3
Yeni Üye

Dönüş için teşekkürler. Kulladığım su yer altından geliyor. 10 metre yukarıya çıkamaz gelen su. Anca 2 metre yükseklikte koyabiliriz. Fakat depodaki 1 ton suda ne kadar basınç var onu bilmiyoruz işte. Onu 2 metre yukarı kaldırsak basınç ne kadar artcak onu da bilmiyorum. Bilen birisi çıkar inşallah

Eski 04-04-2021, 09:06   #4
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Suyun oluşturduğu basınç yüksekliğine bağlıdır.
Kullanım yeri ile deponuzun üst seviyesi arasındaki kot farkı mSS (metre su sütunu) birimiyle basınç değeridir. 10 mSS ise 1 bar eder.
Cihazınız 1,5 bar istiyorsa ve yoldaki basınç kayıpları 0,2 bar varsayımı ile 17 m kot farkına gereksiniminiz var. Boru çapını arttırarak 0,2 bar değerini biraz düşürebilirsiniz. Ancak o kadar.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2021, 20:23   #5
Yeni Üye

Dönüş için teşekkürler. Benim kullanacağım cap 50mm. 10 mss, 1 bar eder demişsiniz. Hangi çap için geçerlidir bu. Bir de 1ton ağırlık su ile 2ton ağırlığıdaki suyun basıncı farklı olacaktır. Ağırlığı işe nasıl dahil ederiz.

Eski 05-04-2021, 08:20   #6
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Dönüş için teşekkürler. Benim kullanacağım cap 50mm. 10 mss, 1 bar eder demişsiniz. Hangi çap için geçerlidir bu. Bir de 1ton ağırlık su ile 2ton ağırlığıdaki suyun basıncı farklı olacaktır. Ağırlığı işe nasıl dahil ederiz.
Basınç yalnızca yükseklikle değişiyor. 1 m yüksekliğinde olup eni-boyu değişen depolarınız olsun. 1 ton dan 10 tona kadar su alsınlar. Hepsi için, depolar dolu iken 1 mSS basınç elde edersiniz. 10 tonluk deponuz 10 m yüksekliğinde olursa 10 mSS ile başlarsınız. Suyu kullandıkça yükseklik azalır, buna bağlı olarak basınç da azalır. Örneğin, 1 m yüksekliğindeki depoların yarısı dolu iken, 1-2-3 veya 5 ton suyunuz olur. Ancak basıncınız 0,5 mSS olur. Deponun çıkış ağzındaki basınç böyledir.
Bu basınca arazideki kot farkını ekleriz ya da çıkarırız. Depo yüksekte ise kot farkını m olarak ekleriz. Sulama noktasındaki basınç bu toplam basınçtır. Boru çapı ve dirsekler gibi ek parçaları kayıpları etkiler. Pompasız sistemlerde hız düşük olduğu için önemli kayıplar oluşmaz. Örneğin, hortumla suladığımızı varsayalım. 20lik hortum 15lik ten iyi su akıtır ama 25lik 20 ye göre aman aman fark etmez. Hortum uzunluğu çok artarsa 25lik 20 den iyidir ama 32 gerekmez şeklinde olur. Basit bir hesap yapılsa iyi olur.

Eski 05-04-2021, 12:56   #7
Yeni Üye

Portakal rengi dediklerinden pek bir şey anlamadım. Az sonra soracağım sorunun cevabını rakam olarak verirsem sevinirim. Toprak zemin üzerinde elimde 1 tonluk su deposu var. Bu deponun çeşmesinin çapı 50mm. Depo tam dolu iken çeşmeden çıkan suyun basıncı kaç bardır. Yaklaşık bir rakam söyleyebilirsen sevinirim. Dönüş için teşekkürler

Eski 05-04-2021, 15:59   #8
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Portakal rengi dediklerinden pek bir şey anlamadım. Az sonra soracağım sorunun cevabını rakam olarak verirsem sevinirim. Toprak zemin üzerinde elimde 1 tonluk su deposu var. Bu deponun çeşmesinin çapı 50mm. Depo tam dolu iken çeşmeden çıkan suyun basıncı kaç bardır. Yaklaşık bir rakam söyleyebilirsen sevinirim. Dönüş için teşekkürler
Deponun içindeki suyun yüksekliği nedir? Ya da suyun üst yüzeyi ile çeşme arasındaki yükselti farkı nedir?

Formül P=dgh, buradan hesaplayın.

Eski 06-04-2021, 09:57   #9
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
1 ton su 1 m³ sudur. Yani depo 1mx1mx1m boyutlarında olsun. 3 m³ (3 ton) su deposu 1m (yükseklik)x1m (en)x 3m (boy) olsun. Depo ölçüleri farklı, birinde 3 ton diğerinde 1 ton su var. Ama yükseklikleri eşit ve 1 m.
İki depo aynı basıncı verir. Depo tam dolu iken 0,1 bar, yarım dolu iken 0,05 bar basınç verir. Her 10 m su yüksekliği 1 bar. (10 metre Su Sütunu demek) Yani basınç ağırlıkla bağlantılı değil. Suyun yüksekliği ile bağlantılı.
Kullanım yerinizden daha yüksek bir yerde deponuz varsa kot farkı buna eklenir. Ayaklar oluşturup, depoyu 10 m yukarıya kaldırırsanız basınç artar. (Deponuz hala 1 tonluk ) 10 m ayak üzerine koyduğunuz depo tam dolu iken 1,1 bar basınç verir. 1 bar 10 m ayaktan, 0,1 bar dolu depodan.
Pratik uygulama şöyle. Deponuzun yüksekliğini ölçüp 10 a bölün. Deponun vereceği bar cinsinden basınç budur. Deponuz kullandığınız yerden yüksekte ise metre cinsinden kot farkını da 10 a bölüp deponunkine ekleyin. Toplam basıncınız bu olur.
Cihazınız 1,5 bar istiyorsa, deponuzun altının en az 15 metre yükseklikte olması gerek.

Eski 07-04-2021, 10:56   #10
Yeni Üye

Dönüş için çok teşekkürler. Yukardaki yazdığın formule dayanarak 0.14bar hesaplamıştım 1 ton suyun basıncını. Senin hesadın da 0.1 bar çıttı. Yalaşmışım baya Yalnız burda formülde mantık hatası var ona kafam takıldı. Şimdi iki tane depo düşünelim ikisinin de yüksekliği aynı ikisi de ağzına kadar dolu. Birinin içinde 1 ton su var, diğerinin içinde 20 ton su var. Şimdi bu ikisinin yüksekliği aynı ise formüle göre basınç ta aynı oluyor. Sence de biraz saçma değil mi

Eski 08-04-2021, 09:33   #11
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Dönüş için çok teşekkürler. Yukardaki yazdığın formule dayanarak 0.14bar hesaplamıştım 1 ton suyun basıncını. Senin hesadın da 0.1 bar çıttı. Yalaşmışım baya Yalnız burda formülde mantık hatası var ona kafam takıldı. Şimdi iki tane depo düşünelim ikisinin de yüksekliği aynı ikisi de ağzına kadar dolu. Birinin içinde 1 ton su var, diğerinin içinde 20 ton su var. Şimdi bu ikisinin yüksekliği aynı ise formüle göre basınç ta aynı oluyor. Sence de biraz saçma değil mi
Hayır. Basınç yüksekliğe bağlı. 1 ton su 1 metrekare alana 1 kg kuvvetle baskı yapıyorsa 20 ton su 20 metrekare alana 1 kg kuvvetle baskı yapıyor.
Basınç yüksekliğe bağlı olduğu için evlerdeki depoları çatıya koymaya çalışıyoruz. Su çok azaldığı zamanda bile kullanacak isek yüksekliği deponun tabanından hesaplıyoruz.

Eski 14-04-2021, 15:22   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2021
Bu konuyla alakalı bende konu açmak istiyorum yeni üye oldum nasıl yaparım acaba?

Muhsin Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2021, 15:52   #13
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muhsin Yıldız Mesajı Göster
Bu konuyla alakalı bende konu açmak istiyorum yeni üye oldum nasıl yaparım acaba?
Konu buysa buradan devam edin. Aynı şeylerin farklı konularda yazılması istenilen birşey değil.

Eski 14-04-2021, 21:56   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2021
Benim 7-8 dekar alanım var 500 afet mavi yemiş fidanı dikili şuan. Tarlaya havuz acicam. Havuzdan damlamaya direk verebileceğim bir pompa cinsi var mı hava yapmayan güneş enerjisiyle çalışan. Yoksa depo koyucam da bu konuda bilgili tecrübeli biri var mi

Muhsin Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2021, 00:44   #15
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muhsin Yıldız Mesajı Göster
Benim 7-8 dekar alanım var 500 afet mavi yemiş fidanı dikili şuan. Tarlaya havuz acicam. Havuzdan damlamaya direk verebileceğim bir pompa cinsi var mı hava yapmayan güneş enerjisiyle çalışan. Yoksa depo koyucam da bu konuda bilgili tecrübeli biri var mi
Güneş enerjsiyle çalışan muhtelif kapasitelerde dalgıç pompalar var. Hatta her şeyiyle özel paketler hazırlamışlar satıyorlar. Öyle bir sistem kurabilirsiniz.

İki başlıkta benzer şeyler yazışılmış.

Güneş enerjisi ile sulama

Güneş Enerjisiyle Tarla Sulama Sistemi Kurma

Eski 05-05-2021, 23:41   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2016
merhaba, benim de sorum var bu konuyla ilgili. yaklaşık 400 ağaç cevizim var. 10 tonluk da bir su depom var. normal şartlarda tarlayı üçe bölerek bu şekilde damla sulama yapabiliyorum. fakat depomun dolması zaman aldığı için şuan sıkışmış durumdayım. otomatik bir sulama sistemi kurmak istiyorum.

selenoid vana ve zamanlayıcı ile sulama yapmak istiyorum. fakat selenoid vanalar 2bar basınçta çalışıyormuş. öyle olunca çıkmaza girdik. 380 volt elektriğim var. nasıl bir çözüm bulabilirim? hidrofor mu pompa mı?

nzhsvc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2021, 09:05   #17
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nzhsvc Mesajı Göster
merhaba, benim de sorum var bu konuyla ilgili. yaklaşık 400 ağaç cevizim var. 10 tonluk da bir su depom var. normal şartlarda tarlayı üçe bölerek bu şekilde damla sulama yapabiliyorum. fakat depomun dolması zaman aldığı için şuan sıkışmış durumdayım. otomatik bir sulama sistemi kurmak istiyorum.

selenoid vana ve zamanlayıcı ile sulama yapmak istiyorum. fakat selenoid vanalar 2bar basınçta çalışıyormuş. öyle olunca çıkmaza girdik. 380 volt elektriğim var. nasıl bir çözüm bulabilirim? hidrofor mu pompa mı?
Depo doldurmak için ya da depodan tarlaya su iletmek için hidrofor ile uğraşmanıza gerek yok. Pompa yeter. Damlamalarınızın toplam debisini istenen basınçta sağlayacak pompa seçilmeli. Büyük olsun benim olsun demeyin sakın. Boşu boşuna para ödeyip, dert sahibi olursunuz.
Planlamanızı ayrıntılı yapıp, harekete geçmenizi öneririm. Gelecekte ne hayaliniz varsa ona da uygun olmalı. Uzun süreli yatırım.

Eski 06-02-2022, 01:51   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Hayır. Basınç yüksekliğe bağlı. 1 ton su 1 metrekare alana 1 kg kuvvetle baskı yapıyorsa 20 ton su 20 metrekare alana 1 kg kuvvetle baskı yapıyor.
Basınç yüksekliğe bağlı olduğu için evlerdeki depoları çatıya koymaya çalışıyoruz. Su çok azaldığı zamanda bile kullanacak isek yüksekliği deponun tabanından hesaplıyoruz.
Bence bırdaki mantık hatası şu; siz havuzun tabanının basınç hesaplamasından bahsediyorsunuz fakat sulama çıkışınınkinde birçok etken vardır basıncı etkileyen. Yani çıkış 50 lik olursa farklı 20 lik olursa farklı basınç(bar) oluşacaktır.

Gogo571 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2022, 07:22   #19
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gogo571 Mesajı Göster
Bence bırdaki mantık hatası şu; siz havuzun tabanının basınç hesaplamasından bahsediyorsunuz fakat sulama çıkışınınkinde birçok etken vardır basıncı etkileyen. Yani çıkış 50 lik olursa farklı 20 lik olursa farklı basınç(bar) oluşacaktır.
Mantık hatası yok. Basınç yüksekliğe bağlıdır.
100 m borunun basınç kaybı 2-3 mSS aralığında olur. Çünkü boru çapını debiye göre seçersiniz. Bir üst çapı seçerseniz 1-2 mSS kazanç olur. (100 m boru için)
Kayıpların arttığı yerler vana, dirsek gibi ek elemanlardadır. Sulamada, borudaki su hızı düşük seçildiğinden onlar da büyük etkiler oluşturmaz.
Bu nedenlerle, depo ile damlama ucu arasındaki boruların hepsini gerekenden bir çap büyük seçseniz, kazancınız çok az olur.
Damlama deliğinde istenen basınç 1 bar=10 mSS olduğu için; tek damlamayı 50 lik boruyla besleseniz de depo 10 m yukarıda olmalı.
Su şebekeleri, itfaiye düzenleri vb de su hızı yüksek olduğundan kayıplar çok değişir.

Eski 08-02-2022, 10:53   #20
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
bende 3 ve 5 tonluk tankerler var. damlama çektim hiç sorun olmadan suladım. damlamalar eskidi. şimdi kaliteli güneşten dondan etkilenmeyen bahçe hortumuyla suluyorum. basınç sorunu yok. zaten yer 1500 m2 ve 3 tanker var. yağmur sularıyla dolu.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024