agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 3 Gönderen its_just_a_ride
  • 1 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-09-2021, 12:47   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-06-2020
Yabani Ot Saran Bölge İçin Peyzaj Tavsiyeleriniz

Merhaba!
Bahçeme çim alan yaptığım bölge ile evin arasında kalan eğimli yere, geçen yıl, peyzajcım bolca gold taflan, cennet bambusu, lavanta ve yatık ardıç önerdi ve dikti. Fakat bu sezon boyunca, uygulamada önerisinin iyi olmadiğını gördük. Sürekli olarak ot sardi. Buraya sizin öneriniz ne olur?

Tesekkur ederim

Not: Fotoğraf yükleyememiştim dün. Bugün ekledim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Boni Bonta : 10-09-2021 saat 09:10
Boni Bonta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2021, 15:49   #2
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Siz diktiklerinizin arasından ot çıkmasın mı istiyordunuz? Veya peyzajcının öyle vaadi mi olmuştu. Çıkan ot ayrı durum, diktikleriniz ayrı...

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2021, 16:29   #3
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Boni Bonta Mesajı Göster
Merhaba!
Bahçeme çim alan yaptığım bölge ile evin arasında kalan eğimli yere, geçen yıl, peyzajcım bolca gold taflan, cennet bambusu, lavanta ve yatık ardıç önerdi ve dikti. Fakat bu sezon boyunca, uygulamada önerisinin iyi olmadiğını gördük. Sürekli olarak ot sardi. Buraya sizin öneriniz ne olur?

Tesekkur ederim

Not: Fotoğraf yükleyemedim malesef, boyut küçültmeyi yapamadığımdan dolayı. Ev, çim alana göre daha yüksekte olduğu için, ev boyunca uzanan, çim alana doğru eğimli bir bölge.
Geçen yıldan bahsediyorsunuz. Henüz bir yıl olmuş. Erken kanıya varmışsınız gibi geldi bana sonuç için. Bir bitkinin köklenip yayılması en az 2-3 sene ister. Yabani ot/türler istemiyorsanız sürekli biçmeniz bakım yapmanız gerekir. İstediğiniz kadar çim uygulayın, o alana önünde sonunda doğal türler gelir yer edinir.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2021, 19:38   #4
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Siz diktiklerinizin arasından ot çıkmasın mı istiyordunuz? Veya peyzajcının öyle vaadi mi olmuştu. Çıkan ot ayrı durum, diktikleriniz ayrı...
Merhaba. Evet, sürekli yabani ot gelmesi beni oldukça yormaya başladi. Peyzajci da fazla ot cikmaz,zarari olmaz dedi ama satışı gerçekleştirip gitti. Ben bunlari söküp (başka yere alarak), eğimi biraz düşürüp çim mi ekmeliyim oraya da. Ya da onlari söküp oraya yayılıcı bir tür mü ekmeliyim? Veya aklınıza gelen başka bir yöntem var mıdır?

Eski 09-09-2021, 19:44   #5
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Geçen yıldan bahsediyorsunuz. Henüz bir yıl olmuş. Erken kanıya varmışsınız gibi geldi bana sonuç için. Bir bitkinin köklenip yayılması en az 2-3 sene ister. Yabani ot/türler istemiyorsanız sürekli biçmeniz bakım yapmanız gerekir. İstediğiniz kadar çim uygulayın, o alana önünde sonunda doğal türler gelir yer edinir.
Merhaba hocam!
Orası bizim çim uyguladığımız bir bölge değil. Peyzajcı arkadaşımız geldi, o eğimli bölgenin dibine gold taflan vs dikti, üst kısmına da aynı uygulamayı yaptı. Eğimli bölgeye de yatik ardıç dikti. Sezon boyunca takriben 5 kez ot temizliği yaptım. Yine de yetişemiyorum. Sizce bu şekilde devam etmeli miyiz, erken mi diyorsunuz? Ya da yabani ota karşi güzel görünen yayılıcı bir tür bitki öneriniz olur mu? Yoksa oradaki bitkileri başka yere taşıyıp, çim biçme makinesinin girmesi için eğimi biraz daha düşürüp çim mi ekmeliyim?

Eski 10-09-2021, 00:02   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Eğimli yerde ot çıkması kötü bir şey değil. Aksine yağmurda yarılıp toprağın akmasını önler.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2021, 22:04   #7
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
yazkarı, farekulağı (cerastium tomentosum)

Yer örtücü olarak yaz karı bitkisini diktiğiniz zaman birkaç yıl içerisinde o bölgeyi kaplar. Çiçek açtığı zaman muhteşem bir görüntü olur. Zaman içerisinde başka bitkilerin büyümesini engeller. Çok kolay çoğaltabilirsiniz. Tabi biraz zaman alır. Soğuğa ve kısmi kuraklığa dayanıklıdır.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2021, 13:30   #8
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
yazkarı, farekulağı (cerastium tomentosum)

Yer örtücü olarak yaz karı bitkisini diktiğiniz zaman birkaç yıl içerisinde o bölgeyi kaplar. Çiçek açtığı zaman muhteşem bir görüntü olur. Zaman içerisinde başka bitkilerin büyümesini engeller. Çok kolay çoğaltabilirsiniz. Tabi biraz zaman alır. Soğuğa ve kısmi kuraklığa dayanıklıdır.
Çok tesekkur ederim hocam. Degerlendirecegim bunu.

Eski 22-10-2021, 12:32   #9
Ağaçsever

Name:  3094D465-2BBA-4F95-B89F-54ADCFA65401.jpg
Views: 202
Size:  74.9 KB

Name:  05EF2522-CE0A-4A44-8B86-CD0338ADCCF6.jpg
Views: 190
Size:  74.8 KB

Bölgedeki otlari tekrar temizledim. Bu sene 4 veya 5. kez yapmam gerekti. Acaba buradaki ardiçlari kasim ayi sonunda söksem, dışarıda ki sınıra diksem, buraya da vinca minor ve yayılıcı phlox tohumu eksem, zamanla buraya yayılıp ot çıkmasının önüne geçer mi? Vinca minor ve yayılıcı phloxta oldukca güzel durur diye düşünüyorum.
Ardıçları büyük baş ve koyunların yemeyeceğini duymuştum, doğru ise denemeyi düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024