agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-09-2021, 12:50   #1141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2021
Merhabalar,
Adana bölgesinde çimden anlayan bir ziraat mühendisi veya uzman bulma şansım nedir?
Turf-set ve Green-Set bulamıyorum.İsmi tekrar değişmiş olabilir mi?
350 mt 2 tifway 419 serimi yaptırdım.Evimizin önü ve iki yanı olmak üzere 3 bölümde çimlerimiz var.Bazı yerlerde bazı sararmalar görüyorum.Görece az güneş alan çimlerin dipleri sarı fakat üstleri yeşil.Her gelen başka birşeyler söylüyor.
Teşekkürler

baran seker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2021, 06:32   #1142
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi baran seker Mesajı Göster
Merhabalar,
Adana bölgesinde çimden anlayan bir ziraat mühendisi veya uzman bulma şansım nedir?
350 mt 2 tifway 419 serimi yaptırdım.Evimizin önü ve iki yanı olmak üzere 3 bölümde çimlerimiz var.Bazı yerlerde bazı sararmalar görüyorum.Görece az güneş alan çimlerin dipleri sarı fakat üstleri yeşil.Her gelen başka birşeyler söylüyor.
Teşekkürler
Aşırı sıcaklardan kaynaklanıyor olabilir mi ? Çevremde sararmayan çim göremedim bu yaz.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2021, 12:13   #1143
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi baran seker Mesajı Göster
Merhabalar,
Teşekkürler
Umarım resimleri doğru şekilde yükleyebilmişimdir

Eklenen Resimler

Eski 22-09-2021, 12:15   #1144
Yeni Üye

Huwasan ile dezenfekte ediyoruz,akabinde sportak/ mantar ilacı atıyoruz sonrasında çim için oluşturulmuş mineralleri de olan geliştirici(sonbahara uygun) bir gubre atıyoruz.
Yol doğru mudur acaba?

Eski 23-09-2021, 09:42   #1145
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın baran şeker, çimlerinizde rahatsızlık mı var?
Yukarıdaki mesajınızı okuyunca böyle düşündüm, öyle ise tuttuğunuz yol doğru.
Eğer hastalık mevcut ise önce bu hastalığı tamamı ile bertaraf etmelisiniz daha sonra çimi besleyici gübre ve mineraller vermeniz doğru olur.
Hastalık giderilene kadar da sulamayı azaltmanız gerekir ve sulama işi sabahın erken saatlerinde yapılmalıdır, hasta çim geceyi kuru toprakta geçirmelidir.

Çim boylarını uzun tutarsanız kök kısmı güneş almadığında diplerde sararma olur o yüzden çim boyunu uzun tutmayın bir de çimi tohumdan ektiyseniz ve ekeli bir iki seneyi geçtiyse senede bir defa da olsa havalandırma yapın yani aeratör çekin. Bu çim köklerini havalandırmadır. Çimin dip kısmında kalan kalıntılar ve dipte bulunan diğer otlar köklerin oksijen ve verilen besinleri daha az almasını sağladığından temizlenme ihtiyacı gerektirir. Bu işlemin bahar sonlarında yapılması daha doğru olur. Havalandırma yapacağınız zaman bir iki gün önce çimi sulayın sonra havalandırma yapın yumuşak toprakta daha rahat çekersiniz aeratörü.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2021, 10:28   #1146
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sayın baran şeker, çimlerinizde rahatsızlık mı var?
Yukarıdaki mesajınızı okuyunca böyle düşündüm, öyle ise tuttuğunuz yol doğru.
Eğer hastalık mevcut ise önce bu hastalığı tamamı ile bertaraf etmelisiniz daha sonra çimi besleyici gübre ve mineraller vermeniz doğru olur.
Hastalık giderilene kadar da sulamayı azaltmanız gerekir ve sulama işi sabahın erken saatlerinde yapılmalıdır, hasta çim geceyi kuru toprakta geçirmelidir.

Çim boylarını uzun tutarsanız kök kısmı güneş almadığında diplerde sararma olur o yüzden çim boyunu uzun tutmayın bir de çimi tohumdan ektiyseniz ve ekeli bir iki seneyi geçtiyse senede bir defa da olsa havalandırma yapın yani aeratör çekin. Bu çim köklerini havalandırmadır. Çimin dip kısmında kalan kalıntılar ve dipte bulunan diğer otlar köklerin oksijen ve verilen besinleri daha az almasını sağladığından temizlenme ihtiyacı gerektirir. Bu işlemin bahar sonlarında yapılması daha doğru olur. Havalandırma yapacağınız zaman bir iki gün önce çimi sulayın sonra havalandırma yapın yumuşak toprakta daha rahat çekersiniz aeratörü.
Güler Hanım,
Cevabınız için çok teşekkür ediyorum.
Çimleri rulo olarak 3 ay önce serdirdim.Sulamayı dediğiniz gibi gün doğmadan hemen önce yaptırıyorum,az güneş alan kısımları da bir dolu bir boş suluyorum.Toprağı kontrol edip geceye nemli girmemesini sağlıyorum.
Aeratör edinmeyi planlıyorum,şimdilik çim tırmığı ile ölü çimleri ara ara topluyordum.Profesyonel destek alamadığım için okuyarak öğrenmeye çalışıyorum.Keşke Adana çevresinde bu hizmeti alabileceğim yetkinlikte kişiler&firmalar bulabilsem.
Sizlere müsadenizle 2 sorum olacak;
1-)Eklediğim resimdeki kurt çim zararlısı mıdır?Yoksa toprağın içinde yaşayan zararsız bir kurt mudur?
2-)Tesviye sorunları sebebiyle serilen ruloların (seyrek de olsa) bazı kısımları ölü gibi(tümsek alanlarda topragı tutamadığı için).O kısımları topraktan uzaklaştırıp,çimin oraya yayılmasını mı sağlamalıyım,yoksa bu işlemi kış sonrasında mı yapmalıyım.Uzaklaştırmam gerekecekse oralara ince kum mu eklemem gerekir.
P.S: Çimserden TIFWAY 419 rulo çimi uyguladık.

Eklenen Resimler

Eski 23-09-2021, 11:06   #1147
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Çim kurdu gibi görünmüyor, çim kurtları toplu toplu bir arada oluyor genelde.
Rulo çim hakkında pek bilgim yok, serilirken çok mu üst üste geldi de tümsekler oluştu, genelde arkadaşlar uç uca getirildiğinde daha sonra ara açılmaları ya da seviye düşüklüğü olduğundan şikayet ediyorlardı.
Yapmak istediğiniz ne ise tam da zamanı, bir an evvel yapın kışın çim uyumaya girer bahara kadar da kendini toparlar.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2022, 09:50   #1148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2013
çim bakımı

Merhaba,

ilk defa bahceli bir evde oturacagim. evin bahcesi cimlik ancak sararmis. bu konuyu biraz arastirdim ancak forumda mutlaka uzmanlar cikacaktir diye buraya da yazmak istedim.

biraz arastirinca cim tirmigi ile olu ksimlari ve yosunlari temizlemek gerektigini ogrendim. bunun icin bicak seklinde olan tirmiklardan alip bir tur temizledim ama hala bir cok yer sari. tirmikla bugun bir tur daha temizlemeyi dusunuyorum ama sonrasinda ne yapmam gerektigi konusunda kararsizim. Yeni tohum alip, cimin uzerine serpsem ve uzerine biraz toprak ilave edip bu sekilde mi ilerlesem, yoksa buradaki mevcut cim olmamistir iyice tirmikla temizlendikten sonra cim gubresi ve bol sulama ile mevcut cimi mi canlandirsam.

fotograflari ekledim.

Yardimlar icin simdiden tesekkurler.

Eklenen Resimler

hderinoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2022, 18:45   #1149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2022
Mine Pakkaner hanımefendi verdiginiz bilgiler için teşekkürler geçmiş yazışmaları okudum cok faydalı şeyler öğrendim teşekkür etmek için bu yazıyı yazdım sağolun

uceyhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2022, 13:15   #1150
Yeni Üye

Orhanca35's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2020
Ekim ve onarım işlerini sonbahara eylül ekim aylarına bırakmalısınız. Çimlerinizde serim işleminde silindir düzgün kullanılmadı ise çim toprakla düzgün birleşmemiş olabilir. bu alanlara söylediğim aylarda ara ekim yapabilirsiniz. 3 ayda bir 3 15 **** 3 18 gübre verebilirseniz iyi olur. Kök havalandırma işlemi de yapabilirsiniz hafif nemlettiğiniz toprağınıza çivili bir tahta yardımıyla kökleri havalandırabilirisiniz.

Düzenleyen Orhanca35 : 14-06-2022 saat 09:58
Orhanca35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2022, 23:48   #1151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hderinoz Mesajı Göster
Merhaba,

ilk defa bahceli bir evde oturacagim. evin bahcesi cimlik ancak sararmis. bu konuyu biraz arastirdim ancak forumda mutlaka uzmanlar cikacaktir diye buraya da yazmak istedim.

biraz arastirinca cim tirmigi ile olu ksimlari ve yosunlari temizlemek gerektigini ogrendim. bunun icin bicak seklinde olan tirmiklardan alip bir tur temizledim ama hala bir cok yer sari. tirmikla bugun bir tur daha temizlemeyi dusunuyorum ama sonrasinda ne yapmam gerektigi konusunda kararsizim. Yeni tohum alip, cimin uzerine serpsem ve uzerine biraz toprak ilave edip bu sekilde mi ilerlesem, yoksa buradaki mevcut cim olmamistir iyice tirmikla temizlendikten sonra cim gubresi ve bol sulama ile mevcut cimi mi canlandirsam.
Sıkı bir bakıma alırsanız seneye güzel bir çim alana sahip olabilirsiniz. İyi bakılan çim sanıldığının aksine, oldukça yayılımcı ve kendini tazeleyebilen bir bitkidir.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2023, 16:08   #1152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2022
Çim Kurdu için Doğal Çözüm (Var mı?)

Merhaba,
Geçen yıl Urla'daki mandalina bahçemizin içindeki bahçe evini toparlayıp, taşındık.
Evin etrafına da, Uganda cinsinden rulo çim serildi.
Gayet güzel de tuttu. Problem geçen sonbaharda ortaya çıktı. Heryeri küçük tırtıllar sardı ve çimlerimiz kötüye gitmeye başladı. Eşim zirai ilaç bayinden bir ilaç aldı geldi, ilaçladık, tırtıllar öldü, çimlerimiz de eski haline geri döndü.
Ama ben bu çözümden hiç hoşlanmadım. Ben bu bahçenin meyvesini yiyorum, sebzemi de buraya ekeceğim, yer altındaki su kaynağını da kullanıyorum. Üstelik etrafta bir dolu kuş, kirpi,... canlı türleri var.
Kendimize, ağaçlarımıza, sebzelerimize, yeraltı suyumuza ve etraftaki yaban hayata zarar vermeden, bu tırtıllardan nasıl kurtulabiliriz?
Ya da gelmemelerini nasıl sağlarız?
Keza gübreleme de gerekecek diye anlıyorum, organik gübre olarak verebileceğiniz bir tavsiye var mı?
Şimdiden çok teşekkürler.

sevilozcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2023, 21:25   #1153
Yeni Üye

benceemerik's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2022
2-3 tavuk alıp salsanız hepsini temizlerler sanki.

benceemerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2023, 21:53   #1154
Yeni Üye

CaLViN-TR's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi benceemerik Mesajı Göster
2-3 tavuk alıp salsanız hepsini temizlerler sanki.
Çim alanın içine tavuk mu salsınlar ?

TCM beğendi.
CaLViN-TR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024