agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2020, 09:11   #1081
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-05-2020
Herkese tekrardan merhabalar,
Cimlerin son durumu bu, herhalde olmek uzereler. Tekrardan cok sulamaktan mi, az sulamaktan mi, drenaj dan dolayi mi artik neden olabilir bilemedim. Adamlar firmada hic sulanmayan cimleri cakil taslarinin uzerine atmislar, oyle bir kok salmis ki elle ceksen gelmiyor.
Mine hanimin dedigi gibi; huwasan **** sportak+pilben **** turfset uygulasam care olurmu yoksa sulama ile duzelir mi bilemiyorum. Bu ilaclari uygulamaya kalksam elimde yok ama Antalya da bir nr paylasmisti kendisi, onu arasam bulabilirmiyim onu da bilmiyorum. Yani neden sebep oldugunu bilmedigim bir sey icin ne tur bir caba sarfetmem gerek onu bilmiyorum

Cimlere 1 hafta once 15+15 atildi. Sabah aksam sulandi ama soyle birsey farkettim, aksam sulamayi birakip sabah suladigimda sanki bir degisiklik oluyor, canlaniyor gibiler **** sulandigi icin bana oyle geliyor.
Herhalde 1-2 haftaya, sokturup yerine yenisini yaptiricam gibi geliyor. Bu isi de ogrenene kadar her 2-3 ay da birkez bu sekilde yenisini alip yaptiricam...Muhtemelen yeni aldiklarimda 1-2 aya bu sekilde olucak ve ben yine sebebini bilemiyecegim. Deneme yanilmayla 2-3 seneye cozerim diye dusunuyorum
Son durum bu sekilde

ikiy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2020, 09:16   #1082
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın ikiy, sizinle bu akşam müsait olursanız yazışalım. Ben bilgilerimi paylaşayım, siz de düşüncelerinizi yazın.
Şimdi dört tane kargo hazırlamam gerekiyor, sıcak ve sivrisinekler başlamadan işe koyulmalıyım.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2020, 10:46   #1083
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sayın ikiy, sizinle bu akşam müsait olursanız yazışalım. Ben bilgilerimi paylaşayım, siz de düşüncelerinizi yazın.
Şimdi dört tane kargo hazırlamam gerekiyor, sıcak ve sivrisinekler başlamadan işe koyulmalıyım.
Tesekkur ederim Guler hanim. O kadar memnun olurumki anlatamam.
Bekliyorum

Eski 20-07-2020, 19:20   #1084
Moderatör

Güler's Avatar

Merhaba ikiy, ben geldim.

ikiy beğendi.
Eski 20-07-2020, 21:13   #1085
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Merhaba ikiy, ben geldim.
Sanırım arkadaş gelemeyecek, kendisine özelden de mesaj atmıştım.

Eski 20-07-2020, 21:14   #1086
Ağaçsever

Ozur dilerim Guler hanim, malum 2 aylik bir bebegimiz var �� daha yeni musait olabildim. Ama biraz gec oldu sanirim
Ben buradayim vaktiniz varsa dinlemek isterim

Güler beğendi.
Eski 20-07-2020, 21:18   #1087
Moderatör

Güler's Avatar

Rica ederim, benim vaktim var, zaten sizi beklerken bahçemden fotoğraflar paylaştım.

Evet, sanırım bu başlık altında konuşacağız, baktım bahçe sayfası açmamışsınız. Burada yazışalım, gereksiz mesajları ben daha sonra silerim.

Bahçeniz Antalya'da, çim alanınız kaç metre kare?

Eski 20-07-2020, 21:21   #1088
Ağaçsever

Tamam belki benimle ayni sorunu yasayanlarda burdan gorup bilgi edinir.

Evet Antalyadayim. Bahcenin 50 m2 si sadece cimlendirdim.

Eski 20-07-2020, 21:25   #1089
Moderatör

Güler's Avatar

50 metre kare yere önce tohumdan çim ektiniz sonra başarız olduğunuzu düşünerek rulo çim yaptınız değil mi?
Rulo çim de ikinci biçmeden sonra bozulmaya, kelleşmeye başladı, elinizle çektiğinizde çimler kökten çıkıyor, doğru mu?

Eski 20-07-2020, 21:38   #1090
Ağaçsever

Evet aynen oyle.
Ilk olarak mayis ayiydi tahminimce, lolium ektim, haziran gibi ara ekim yapip seneyi cikartirim diye dusundum. Fakat istedigim verimi alamadim. Cok siki durmadi, aralarda hafif hafif bosluklar vardi.
Daha sonra rulo cim yaptirdim, okuyup arastirmama gore, hastalik vs gibi durumlar az seviyede diye yaziyordu her yerde. Daha dayanikli, diye rulo cime karar verdik.
Ilk bicimde 3nr ile kestim (3 kademeli bir makine black&decker marka, elektrikli ufak capli bir sey) 10 gun sonra uzamislardi ve 2 nr ile bicmem soylendi rulo cimi yapan firma tarafindan. 2. Bicimden sonra yer yer cim diplerinde kararmalar basladi. 1 yer kellesmisti ve sararmisti, oraya bol su vermem soylendi, oyle yaptim niyekim 3 gun sonra toparladi. 3. bicmede kotulesmeye basladi. Evet elimle cektigimde cok kolay sekilde geliyor. Kok salmamis gibi. Tesfiyesini sahil kumu ile yaptilar. Bu sekilde daha iyi oluyor dediler. Zar zor sahilden kum getirttim. Ilk kotulesme asamasi boyle basladi Bu sekilde ;

tumblr gifler

Eski 20-07-2020, 21:41   #1091
Moderatör

Güler's Avatar

Bu arada yüklediğiniz fotoğrafları tekrar inceledim, mesajlarınızı oludum. Görüntü mantar gibi ama elimi toprağa dokunduğumda toprak soğuk ve nemli diyorsunuz, mantarî hastalıklarda toprak sıcak olur ama sonra düşündğmki tohumdan ekmediniz hazır rulo çim ektiniz belki de bu yüzden soğuk olabilir, rulo çimler hakkında bilgim yok.

Sahil kumu ile deniz kumunu mu kast ediyorsunuz?

Eski 20-07-2020, 21:44   #1092
Ağaçsever

Evet plaj kumu yani, koyu renkli, tassiz, arinmis bildigimiz su cocuklarin kale yaptiklari kumun kurumus olani gibi

Eski 20-07-2020, 21:46   #1093
Moderatör

Güler's Avatar

Eyvah, eyvah...biz bırakın çimi bahçedeki bitkiler için bile kullandığımız dere kumunu iyice yıkayıp kullanıyoruz. Tuzlu suyun çimi yakması çok doğal.

Eski 20-07-2020, 21:48   #1094
Ağaçsever

Birde soyle bir sey dikkatimi cekti; aksam sulamaya basladigimda biraz cansiz ama sabah erken 7-8 gibi suladigimda gun icinde biraz daha canli duruyorlar. Yani fark var gibi geliyor **** benim psikolojim beni yaniltiyor

Eski 20-07-2020, 21:54   #1095
Ağaçsever

Ama diger tarafta problem yok

Güler beğendi.
Eski 20-07-2020, 22:00   #1096
Moderatör

Güler's Avatar

Çimlerin geceye kuru girmesi tercih edilir o yüzden sabah erken saattlerde sularız. Siz sıcak yörede olduğunuz için gün içinde de sulasanız olur ama gece sulamamak gerekir.
(Bu arada mesajlarınızda yıldızlar çıkıyor onun için aşağıda vereceğim linke bir göz atın sanırım ya da yazmak istiyorsunuz ve bunu bitişik yazdığınız için oluyor)

İstiyorsanız biraz böyle devam edin, düzelirse düzeldi, olmadı yeniden tesis edeyim diyorsanız ben elimden geldiğince size yardımcı olmaya gayret ederim. Alan küçük bırakın rulo çimi beraberce tohumdan ekelim.
Önce toprağı sağlıklı duruma getirelim derim. Toprağı düzeltmeden, hasta çimleri dezenfekte etmeden ne kadar gübre verirseniz verin fayda göremez. Önce hastalığı bertaraf etmek gerekir.
Yine de siz bilirsiniz.

*** Yanlış yazdığınız için görünmeyecek olan kelimeler

Eski 20-07-2020, 22:01   #1097
Moderatör

Güler's Avatar

Aaa bu son fotoğraf çok sağlıklı görünüyor.

Diğer taraf dediğiniz yer başka bir alan mı?

Eski 20-07-2020, 22:03   #1098
Ağaçsever

Alıntı:
Çimlerin geceye kuru girmesi tercih edilir o yüzden sabah erken saattlerde sularız. Siz sıcak yörede olduğunuz için gün içinde de sulasanız olur ama gece sulamamak gerekir.
(Bu arada mesajlarınızda yıldızlar çıkıyor onun için aşağıda vereceğim linke bir göz atın sanırım ya da yazmak istiyorsunuz ve bunu bitişik yazdığınız için oluyor)

İstiyorsanız biraz böyle devam edin, düzelirse düzeldi, olmadı yeniden tesis edeyim diyorsanız ben elimden geldiğince size yardımcı olmaya gayret ederim. Alan küçük bırakın rulo çimi beraberce tohumdan ekelim.
Önce toprağı sağlıklı duruma getirelim derim. Toprağı düzeltmeden, hasta çimleri dezenfekte etmeden ne kadar gübre verirseniz verin fayda göremez. Önce hastalığı bertaraf etmek gerekir.
Yine de siz bilirsiniz.

*** Yanlış yazdığınız için görünmeyecek olan kelimeler

Evet, yazim hatasi yapiyormusum ya da olucak ben bitisik yaziyormusum

Eski 20-07-2020, 22:08   #1099
Moderatör

Güler's Avatar

Bu arada bizim burada internet sık sık kesiliyor sizbenim numaramı kaydedin gerekirse konuşuruz

Düzenleyen Güler : 31-07-2020 saat 05:56
Eski 20-07-2020, 22:09   #1100
Ağaçsever

Alıntı:
Aaa bu son fotoğraf çok sağlıklı görünüyor.

Diğer taraf dediğiniz yer başka bir alan mı?
Bir bahce dusunun, 18m2 bu saglikli olan yer, daha sonra oturma grubu geliyor ve 35m2 diger yer. Yan donmus L dusunun. Bozuk olan yer yan donmus L olan taraf. 2 tarafinda topragi ayni, hatta 1. kisim yani saglikli olan kisim daha cakilli, ne kdar ayiklattirsamda yine de kaldi, 2. taraf yani bozuk olan kisim daha temiz.

Sahil kumu dedigim de direk denizden alinip getirilmis degil, yilaniyor temizleniyor ve oyle getiriliyor. Yapan firma; biz her yere bu kumdan koyuyoruz dedi, bende peki o zaman getirin dedim. Yani dediginiz gibi tuzlu vs olsa 1. kisimda ayni sekilde kotulesirdi ama cok cok iyi hatta o tarafa daha cok gunes gelmesine ragmen ve benim az sulamama ragmen banamisin demiyor.

Eski 20-07-2020, 22:10   #1101
Ağaçsever

Alıntı:
Bu arada bizim burada internet sık sık kesiliyor sizbenim numaramı kaydedin gerekirse konuşuruz 0532 297 9465
Evet, pandemi surecinde yukseltilen upload hizi Turkiye genelinde dusurulmeye baslandi. Bu yuzden genel olarak bir kesinti varmis.
Ben numaranizi kaydettim. Yarin gun icinde rahatsiz ederim sizi.
Cok tesekkurler, iyi aksamlar

Eski 20-07-2020, 22:19   #1102
Moderatör

Güler's Avatar

Bu son fotoğrafı görmeseydim düşüncem değişmeyecekti. Sizin 35 metre karede sorununuz var.
Tamam kum da kendini affettirdi diyelim o zaman iş geldi çimdeki hastalığa. Bu arada aklıma gelmişken yazayım. Sağlıksız alanı biçtikten sonra makinenin bıçak kısmını hatta tekerleklerini bile çamaşır suyuna batırılmış bezle iyice silip sağlıklı bölümde öyle kullanın olası hastalık sağlam bölgeye de geçmesin.
Şöyle yapalım sulamayı akşam keselim sabah yapalım. Başlıkta mantar hastalığına yakalanmış çimlerde takip edilen yolu deneyelim. Bu arada gübre vermeyin, önce hastalık varsa ki öyle görünüyor onu bertaraf edelim. Topraladıktan sonra M.A.P ile
takviye ederiz,

Yarın gün içinde beni biraz zor bulursunuz sabah 06.00 da bahçeye çıkıyorum, sanırım saat 16.00 sonrası daha müsait olurum. Telefonumu her ihtimale karşı verdim.

ikiy beğendi.
Eski 20-07-2020, 23:13   #1103
Ağaçsever

Huwasan icin Mine hanimin vermis oldugu Antalyadaki firmayi aradim fakat telefonlari calismiyor. Yarin bir daha deniyecegim. Tamay Saglik firmasida caldi fakat acan olmadi.
Makineyi dezenfekte etmistim ama bir daha edicem.
Dediginiz gibi sulamayi aksam kesiyim, sabah devam ediyim bu sekilde. Yarindan sonra Antalya 7-10 derece daha isiniyormus. Bol sularim yarin, durumunu burdan bildiririm. Yarin sizi rahatsiz etmiyim, ilaclari temin edebilirsem yardiminizi isteyebilirim o zaman
2-3 gune bir gelismeleri bildiririm burdan.
Bu arada bende yogunum, dediginiz gibi gelismelere gore sizi burdan haberdar ederim. Bu arada belki bu problemi yasamis/basindan gecmis olan bir arkadasimiz bir cozum yolu da sunar.

Eski 20-07-2020, 23:24   #1104
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rayban83 Mesajı Göster
Merhaba,
2 ay once yaptırmıs oldugum hazir rulo çimi nedenini tam bilemedigim bir sekilde gun gectikçe kaybediyorum, ekimden sonra ilk 2 hafta geceleri suluyordum artık sadece sabahlari suluyorum,son 2 haftadir 2 gunde bir sabah sulaması yapıyorum.Sorunun cozumu icin yardimlarinizi bekliyorum, herkese tesekkur ederim.
Benimki ile ayni sorun. Aradan 1 yil gecmis ama yine de soruyum dedim, cozum bulabildiniz mi ya da sebebini ?

Eski 21-07-2020, 21:39   #1105
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ikiy Mesajı Göster
Benimki ile ayni sorun. Aradan 1 yil gecmis ama yine de soruyum dedim, cozum bulabildiniz mi ya da sebebini ?
Arkadaşımız en son 30/4/2020 tarihinde girmiş Foruma. Bu başlığa bakmamış olabilir, isterseniz özelden bir mesaj atın, onu muhtemelen daha önce görebilir.

Eski 21-07-2020, 21:43   #1106
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın ikiy bir de aklıma şu geldi ; yapılan rulo çim ayrı paketlerden olabilir mi küçük alana döşenen paketteki tohumlar ayrı cins, büyük kısma döşenenler ayrı bir paket olabilir mi?
Arada o kadar bariz bir fark var ki.
Büyük alana da aynısını döşemelerini söyleyebilirsiniz.

Eski 22-07-2020, 12:56   #1107
Ağaçsever

Sanmiyorum, rulo cimin alt kismida cok kalin yani cok buyuk bir tesis ve tum akdeniz bolgesinr bu firma veriyormus. Yani bir kisim farkli diger kisim farkli oldugunu sanmiyorum. Ilk yapildiginda ve ilk kesimi yaptigim zamanki durumu. Hersey boyle guzelken bir anda sarpa sardi

Güler beğendi.
Eski 22-07-2020, 23:38   #1108
Ağaçsever

Bu arada bugun ziraatcileri dolastim, ortalikta huwasan huwasan diye o dukkan senin bu dukkan benim diye cirpinirken en son girdigim dukkandaki bir amca ne istiyorsun yegen dedi, amca dedim huwasan falan derken sana bunu kim onerdi dedi, dedim bir arkadas, o arkadasa soyle huwasan bundan 10-12 yil onceydi simdi rektan mi roktan mi oyle birsey var dedi. Hemen foruma girdim, Mine hanimin yazdiklarini buldum, 2009 da yazmis �� hic dikkat etmenistin. Captan falan onerdi bu amca ama bu huwasan denen ilac sportak vs bulunmuyormu artik ?

Eski 23-07-2020, 07:57   #1109
Moderatör

Güler's Avatar

Huwasan dezenfektan şimdi yerine başkası çıkmış olabilir bizler o zaman ya huwasan ya da Peras kullanıyorduk.
Siz dezentektan diye sorun.

Eski 24-07-2020, 10:44   #1110
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ikiy Mesajı Göster
Bu arada bugun ziraatcileri dolastim, ortalikta huwasan huwasan diye o dukkan senin bu dukkan benim diye cirpinirken en son girdigim dukkandaki bir amca ne istiyorsun yegen dedi, amca dedim huwasan falan derken sana bunu kim onerdi dedi, dedim bir arkadas, o arkadasa soyle huwasan bundan 10-12 yil onceydi simdi rektan mi roktan mi oyle birsey var dedi. Hemen foruma girdim, Mine hanimin yazdiklarini buldum, 2009 da yazmis �� hic dikkat etmenistin. Captan falan onerdi bu amca ama bu huwasan denen ilac sportak vs bulunmuyormu artik ?
Hydroxy kullanıyorum 2 yıldır, tavsiye ederim temin etmesi de kolay. 1 litre alsanız size çok uzun süre gider. Ben 1 litreye 1 ml atıyorum.

ikiy beğendi.
Styric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024