agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-08-2018, 15:02   #961
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2018
Merhabalar, siteye yeni üye oldum,tanışma bölümünde de belirttiğim gibi yeni bahçeli bir evimiz oldu...Hevesle evin ön ve yan tarafında bulunan takribi 90 m2 lik bölüme bundan tam 16 gün önce bermuda rulo çim serme işlemi yaptırdım...Beşinci günden sonra çimlerin üzerinde uçuşan ufak kelebekler gördüm ama acemiliğimden dolayı herhangi bir işlem yapmadım, kelebekler gün geçtikçe az az çoğalınca durumu çimi seren kişiye söyledim, çimlerde kurtlanma olduğunu ve ilaçlama yapmam gerektiğini söyledi.Bunun üzerine sitede yaptığım araştırma ve ilacı aldığım tarım ilacı satan dükkandaki ziraat mühendisinin tavsiyesiyle Dorpan 4ec adlı ilaçla ilaçlama yaptım...

İlaçlamayı nasıl yaptım : Gece 22:30 civarı önce bahçeyi az bir şekilde suladım ve ziraat mühendisinin tarifine göre 20lt suya 50cc ilaç karıştırıp tüm bahçeyi pompadaki ilaç bitene kadar ilaöladım, arkasından bolca sulama yaptım, ertesi sabah sulama yapmadım. Akşam eve geldiğimde bazı bölgelerde çim uçlarında hafif sararmalar gördüm, bunun da ötesinde aradan henüz üç gün geçmesine rağmen tekrar çimlerin içinde uçuşan kelebekler görüyorum...

Öğrenmek istediğim;
1. İlaçlama şeklimde bir hata varmı eğer varsa doğru ilaçlama şekli nasıl olmalı?
2. Belirtmiş olduğum bazı bölgelerdeki çim uçlarındaki hafif sararmaların sebebi nedir, bir sıkıntı olurmu olursa çözüm yöntemi nedir?

Bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum, şimdiden çok teşekkür ederim...

ercnyldz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2018, 12:02   #962
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2018
Çimlerde sararma

Merhaba, yazlığın bahçesinde yaptırdığımız rulo çimde bölgesel olarak resimlerde görülen sararmalar olmaya başladı ne yapabiliriz sorun konusunda yardımlarınızı rica ediyorum. Sulama sebebi ile mantar olabilir dendi ama doğrumudur ne önlem almamız lazım tavsiye edebileceğiniz ilaç var mı? Teşekkürler Murat

Eklenen Resimler

Amatörzeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2018, 17:59   #963
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2016
Acil cevap yalvarıyorum.

Sevgili Üyeler
Çimlerim 2 yaşında ama ilk dafa bu hale geldiler. 15 günde bir Dezenfektan ve sonra Green set ve MAP atıyordum 2 yıldır sorunsuz gidiyordu. Çimde kurt var dediler kurt ilacı attım 10 gün önce Emperatör adında. Ama sararma devam ediyor. Ne yapmalımıyım: Acaba Kurt değilde mantar olur mu lütfen cevap verin ki kurtarabilirsem çok sevineceğim. 2 yıldır uğraşıyorum. Çok üzülürüm. Yardım lütfen

Eklenen Resimler

elmasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2018, 20:58   #964
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2018
Merhaba,bende yeni üyeyim,bu siteyi kuranlardan Allah razı olsun.Çok faydalı Ve güzel şeyler var

İlker54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2018, 14:52   #965
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2018
Bende 150 MR bahçeme hazır rulo çim döşedim ve çok güzel tuttu.2 ay önce bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine şeker gübresi attım.5 kilo civarı atılması gerekiyormuş Ve biz 15 kilogram attık.20 gün zaman geçtikten sonra çimde dalga dalga oldu.yem yeşil yerlerin bazı yerleri sarımsı yeşil oldu.Ne yapmam gerekiyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

İlker54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2019, 11:29   #966
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2014
Çimlerimin başında bir musibet daha 😩mantar sanırım , bir fungusit kullandım bakalım

Eklenen Resimler

beyyurdlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2019, 08:01   #967
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2019
Merhaba
Elimde Reldan 22E böcek ilacı var (https://bku.tarim.gov.tr/BKURuhsat/Details/3418)
Çimlere sıkmanın bir zararı olur mu? Normalde meyve ağacı için kullanılıyor. Çimler ıslakken kullanılır mı kuru mu olması lazım.
Kurt, solucan gibi canlılardan gördüm bir miktar. Şimşire de bunu sıkıyorum onda da tırtıl olabiliyor.

couper1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2019, 08:28   #968
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi couper1 Mesajı Göster
Merhaba
Elimde Reldan 22E böcek ilacı var (https://bku.tarim.gov.tr/BKURuhsat/Details/3418)
Çimlere sıkmanın bir zararı olur mu? Normalde meyve ağacı için kullanılıyor. Çimler ıslakken kullanılır mı kuru mu olması lazım.
Kurt, solucan gibi canlılardan gördüm bir miktar. Şimşire de bunu sıkıyorum onda da tırtıl olabiliyor.
bu etken maddeli ilacı daha önce çimlerde kullandım bir sorun yaşamadım.

Styric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2019, 08:43   #969
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beyyurdlu Mesajı Göster
Çimlerimin başında bir musibet daha ��mantar sanırım , bir fungusit kullandım bakalım
Bölge neresi acaba ankara mı ? çimleriniz erken uyanmışa benziyor.

Eski 14-02-2019, 08:49   #970
Yeni Üye

Evet ankara
Kışa girmeden organik gübre ve 10kg tohum (overseeding) atmıştık hiç sararma olmadı, yeni çimler çıkmaya da başladı
Sadece karlar eridikten sonra bazı bölgelerde, spot şeklinde sararma ve ölme var, mantar galiba ya da bu kurtlardan, ama yayılmadı 5-6 tane 15cm çapında yuvarlak...
Hafta sonu sıkayım bakalım...

Eski 14-02-2019, 13:18   #971
Ağaç Dostu

Alıntı:
Evet ankara
Kışa girmeden organik gübre ve 10kg tohum (overseeding) atmıştık hiç sararma olmadı, yeni çimler çıkmaya da başladı
Sadece karlar eridikten sonra bazı bölgelerde, spot şeklinde sararma ve ölme var, mantar galiba ya da bu kurtlardan, ama yayılmadı 5-6 tane 15cm çapında yuvarlak...
Hafta sonu sıkayım bakalım...
Reklam gibi olacak ama bulabilirseniz, dezenfektan atın, Hydroxy veya Huwa-san TR50 olarak ikisini biliyorum sadece muadili vardır. Ben m2'ye 2 ml olarak hesaplıyorum 30 litre makineme atıp ilaçlıyorum. 3-5 gün sonrada etkili bir mantar ilacı faydalı olacaktır. Gübreyi biraz erken atmışsınız. Ben Konya'da ikamet ediyorum çalışmalara 15 marttan sonra başlayacağım. Ankara iklimi de sıkıntılıdır biraz. Uyanan bitkilerin tekrar don görmesi çimi bozabilir. Çok fazla sulamayın, erken saatte sulayın gün boyunca kullanabilsin. Hayvan gübresi kullandınız mı ? kullandı iseniz toprak altı canlılar için ilaç atmanız da fayda var. Ben bu sene Napoleon 4 EC kullandım. Benim bildiklerim bu kadar, umarım faydası olur. Lütfen ziraat mühendisine danışmayı da ihmal etmeyiniz. Kolay gelsin

Eski 16-02-2019, 18:26   #972
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2019
Ankara'da tarım ilacı satan yerlerde Huwa-San veya benzeri yok "Satmamız yasaklandı. Veteriner malzemesi satan yerlere" sorun dediler. Onlarda da yok. Acaba nerden bulabilirim.
Bazı internet sitelerinde satılan Hidrojen Peroksit %50 aynı şey midir?

Eklenen Resimler

Düzenleyen Osman Köse : 18-02-2019 saat 13:17
Osman Köse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2019, 09:43   #973
Yeni Üye

https://urun.n11.com/diger/huwa-san-...-kg-P319583984

Eski 19-02-2019, 07:30   #974
Ağaç Dostu

https://www.fidedeposu.com/urun/hydr...ra-dezenfektan

ben bunu kullanıyorum dezenfektan için.

Eski 20-02-2019, 10:03   #975
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Styric Mesajı Göster
https://www.fidedeposu.com/urun/hydr...ra-dezenfektan

ben bunu kullanıyorum dezenfektan için.

Teşekkürler

Eski 20-02-2019, 10:04   #976
Yeni Üye

Alıntı:
teşekkürler.... 1 litrelik arıyorum, 5 lirte benim için çok fazla

Eski 05-03-2019, 07:03   #977
Yeni Üye

Selamlar
Ankara için sulamaya başlanmalı mı?
İlk biçimi ne zaman yapmak lazım?

Eski 16-03-2019, 19:05   #978
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Selamlar
Ankara için sulamaya başlanmalı mı?
İlk biçimi ne zaman yapmak lazım?
Normal iklim koşullarında Nisan ayı başından önce sulamak gerekmez. Eğer konuya fazla ilgi gösteriyorsanız büyük bahçe mağazalarından ve internet sitelerinden temin edeceğiniz nem ölçerler ile nem seviyesi %30 un altına düştüğünü görürseniz sulama gerekli demektir.

İlk biçimden amacınızı pek anlayamadım. Yeni ekilmiş çimin ilk biçimi mi? Sezon açılışında ilk biçim mi?

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2019, 20:03   #979
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Osman Köse Mesajı Göster
Ankara'da tarım ilacı satan yerlerde Huwa-San veya benzeri yok "Satmamız yasaklandı. Veteriner malzemesi satan yerlere" sorun dediler. Onlarda da yok. Acaba nerden bulabilirim.
Bazı internet sitelerinde satılan Hidrojen Peroksit %50 aynı şey midir?
Huwa-San ile hidrojen peroksit üç aşağı beş yukarı aynı şeydir. Huwa-San hidrojen peroksid'ın kolloid gümüş ile desteklenmiş daha doğrusu stabilize edilmiş halidir. Ancak bazı yabancı resmi kuruluşlar kolloid gümüşün zararlarını gündeme getirince bu maddeye ve içeriğinde kolloid gümüş bulunduran ürünlere sınırlama getirildiği görüldüğünden, Ankara'da ki satıcılardan böyle bir yanıt almış olabilirsiniz.

Huwa-San da, hidrojen peroksit de güçlü bir defenfektan olduğu içindir ki toprakta bulunan yararlı bakteri ve mikro organizmaları da istemeden yok edeceğinizi bilmeniz de yarar olacaktır.

Eski 20-03-2019, 15:33   #980
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Huwa-San ile hidrojen peroksit üç aşağı beş yukarı aynı şeydir. Huwa-San hidrojen peroksid'ın kolloid gümüş ile desteklenmiş daha doğrusu stabilize edilmiş halidir. Ancak bazı yabancı resmi kuruluşlar kolloid gümüşün zararlarını gündeme getirince bu maddeye ve içeriğinde kolloid gümüş bulunduran ürünlere sınırlama getirildiği görüldüğünden, Ankara'da ki satıcılardan böyle bir yanıt almış olabilirsiniz.

Huwa-San da, hidrojen peroksit de güçlü bir defenfektan olduğu içindir ki toprakta bulunan yararlı bakteri ve mikro organizmaları da istemeden yok edeceğinizi bilmeniz de yarar olacaktır.

Teşekkürler

Eski 20-03-2019, 15:48   #981
Yeni Üye

uzun araştırmalar sonucu 1 litrelik Huwa-San TR 50'yi piyasada bulmamın mümkün olmadığını, Huwa-San TR50 ile ile hidrojen peroksit 50'nin benzer şeyler olduğunu, Sportak + Pilben veya Benlate artık piyasada satılmadığını ve yasaklandığını öğrendim. Satıcı Sportak + Pilben veya Benlate yerine massbakır wp50 önerdi.
Çimi hastalıklardan korumak ve daha iyi gelişimini sağlamak için çimin havalandırılması gerektiğini bunu yapan bir makinenin oduğunu öğrendim.
Yaptığım araştırmalar sonucu en ucuz çim havalandırma makinesini Bauhaus'da buldum ve aldım.
Bu makine ile önce çimi temizledim. Pompa ile Hidrojen peroksit yaptım. Bir gün sonra massbakır 50wp yapacağım, daha sonra humik asit verip, arkasından da MAP gübre vermeyi planlıyorum.
Sonucu da sizinle paylaşacağım.

Eklenen Resimler

Eski 21-03-2019, 07:03   #982
Ağaç Dostu

Alıntı:
uzun araştırmalar sonucu 1 litrelik Huwa-San TR 50'yi piyasada bulmamın mümkün olmadığını, Huwa-San TR50 ile ile hidrojen peroksit 50'nin benzer şeyler olduğunu, Sportak + Pilben veya Benlate artık piyasada satılmadığını ve yasaklandığını öğrendim. Satıcı Sportak + Pilben veya Benlate yerine massbakır wp50 önerdi.
Çimi hastalıklardan korumak ve daha iyi gelişimini sağlamak için çimin havalandırılması gerektiğini bunu yapan bir makinenin oduğunu öğrendim.
Yaptığım araştırmalar sonucu en ucuz çim havalandırma makinesini Bauhaus'da buldum ve aldım.
Bu makine ile önce çimi temizledim. Pompa ile Hidrojen peroksit yaptım. Bir gün sonra massbakır 50wp yapacağım, daha sonra humik asit verip, arkasından da MAP gübre vermeyi planlıyorum.
Sonucu da sizinle paylaşacağım.
Merhaba, elinize sağlık. Bu işlemlerden sonra çimi havalandırma işleminden sonra yani. Çim tohumu atımı yaptınız mı acaba ?

Eski 23-03-2019, 17:43   #983
Yeni Üye

Alıntı:
Merhaba, elinize sağlık. Bu işlemlerden sonra çimi havalandırma işleminden sonra yani. Çim tohumu atımı yaptınız mı acaba ?
çim ekmedim eğer daha sonra seyrelme olursa ekmeyi düşünüyorum

Eski 24-03-2019, 01:07   #984
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ben 15 yıldır o havalandırma tırmığını kullanıyorum.

Name:  2.jpg
Views: 727
Size:  58.3 KB

Normal bir çim alanda bu işlemden sonra çim tohumu atımı gereksizdir. Kısa dönemde kısmı seyrelmeler olsa bile, bir süre sonra eskisinden daha gür ve sağlıklı çim alanınız olacaktır.

Styric beğendi.
Eski 24-03-2019, 01:23   #985
Ağaç Dostu

Alıntı:
daha sonra humik asit verip, arkasından da MAP gübre vermeyi planlıyorum.
Map türü gübre bu aşamada çim için düşündüğünüz kadar yararlı olmayacaktır. Bu tür gübre kışa girerken verilirse belki bir yararı olabilir. İzniniz olursa, kullanacağınız gübrenin, yavaş yarayışlı, mikro elementli, kompoze gübre olmasıdır diye tavsiyede bulunmak isterim.

Eski 27-03-2019, 11:04   #986
Yeni Üye

Alıntı:
Normal iklim koşullarında Nisan ayı başından önce sulamak gerekmez. Eğer konuya fazla ilgi gösteriyorsanız büyük bahçe mağazalarından ve internet sitelerinden temin edeceğiniz nem ölçerler ile nem seviyesi %30 un altına düştüğünü görürseniz sulama gerekli demektir.

İlk biçimden amacınızı pek anlayamadım. Yeni ekilmiş çimin ilk biçimi mi? Sezon açılışında ilk biçim mi?
Sezon açılışı
Çok hızlı boylandılar geçen haftasonu kestim

Eski 27-03-2019, 11:10   #987
Yeni Üye

Alıntı:

Eklenti 689633

Normal bir çim alanda bu işlemden sonra çim tohumu atımı gereksizdir. Kısa dönemde kısmı seyrelmeler olsa bile, bir süre sonra eskisinden daha gür ve sağlıklı çim alanınız olacaktır.
Bu makina linkteki havalandırma tırmığı gibi mi yoksa toprakta delik açma amaçlı mı?
https://urun.n11.com/cim-bicme-makin...E&gclsrc=aw.ds

Eski 27-03-2019, 13:40   #988
Ağaç Dostu

Alıntı:

Eklenti 689633

Teşekkür ediyorum, 3 yıldır hiç yapılmadı böyle bir işlem. Bütçemiz yoktu çivili sandalet ile yapıldı. Umarım faydası olur. Seneye makine alma planımız var.

Eski 29-03-2019, 11:52   #989
Yeni Üye

Bu gübre hakkında bilgisi olan var mı?

https://urun.n11.com/gubre/powerball...esi-P203889779

Eski 09-04-2019, 19:17   #990
Yeni Üye

Alıntı:
Map türü gübre bu aşamada çim için düşündüğünüz kadar yararlı olmayacaktır. Bu tür gübre kışa girerken verilirse belki bir yararı olabilir. İzniniz olursa, kullanacağınız gübrenin, yavaş yarayışlı, mikro elementli, kompoze gübre olmasıdır diye tavsiyede bulunmak isterim.
Teşekkürler...
MAP gübreyi Mine Pakkaner'in önerileri arasında görmüştüm. Ama ne zaman verilmesi gerektiğine hatırlayamadım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024