agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-11-2014, 04:30   #781
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Kışa girerken yeni ekilmiş çim için 5-7 cm. lik boy bana fazla gibi geldi. Büyüme aktivitesinin son derece azaldığı bu dönemde, uzun çimin kendini sağlıklı bir şekilde muhafazasını pek olanaklı görmüyorum. Eğer mantar yok ise bahar toparlar diye düşünüyorum.
Insallah serdar bey. Ben o zaman cim boylarini biraz daha kisaltayim ve durumu zamana birakayim.

s.serdar beğendi.

Düzenleyen 622ali : 05-11-2014 saat 04:39 Neden: duzenleme
622ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 15:00   #782
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Siz yine de biçtikten sonra koruyucu bir fungusit kullanın.

gokselcetin beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 16:31   #783
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Siz yine de biçtikten sonra koruyucu bir fungusit kullanın.
Bu islerin acemisiyim. Koruyucu fungusit nedir nasil kullanilir nereden bulabilirim?

Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler....

Eski 06-11-2014, 13:38   #784
Ağaç Dostu

Oksijenli suyun fungusit olarak kullanildigini okudum. Cimlerde kullanabilirmiyim. Kullanip sonuc alanlar var mi?

Eski 09-11-2014, 18:18   #785
Ağaç Dostu

Dert buyuk umarim dermani buluruz.

Ne hikmetse benim bahceye sonbahar cokmus durumda, degerlo yardimlariniza ihtiyacim var.

Eski 09-11-2014, 19:38   #786
Moderatör

h_dogan's Avatar

Çimlerinizde tam seçilmemekle birlikte pas hastaliği var. Koruyucu fungusit hafif gelir. Sizin orada nerden bulabileceğiniz hakkında bir fikrim yok. Zirai ilaç bayisinden çimlerde pas için bir ilaç isteyin.

MSaygin ve 622ali beğendi.
Eski 19-11-2014, 19:49   #787
Ağaç Dostu

Kaldigim bolgede amonyum sulfat bulabildim %21 azot yaziyor uzerinde. Bu gubreyi cimlere suda eritip puskurterek verebilirmiyim? Bu sekilde daha iyi olabilecegini dusunuyorum...

Eski 20-11-2014, 09:46   #788
Moderatör

h_dogan's Avatar

Püskürterek derken?

Yağmurlama şeklinde verebilirsiniz ama en son yine sadece su vermelisiniz köklere insin diye. Sadece serpip sulamazsanız yakıcılığı var. Bir güneşli saatlerde yapmayın akşam üzeri daha uygun.

Eski 21-11-2014, 10:56   #789
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 622ali Mesajı Göster
Kaldigim bolgede amonyum sulfat bulabildim %21 azot yaziyor uzerinde. Bu gubreyi cimlere suda eritip puskurterek verebilirmiyim? Bu sekilde daha iyi olabilecegini dusunuyorum...
Kışa girerken bu kadar yüksek azotlu bir gübreyi vermeyin. Biçin, üzerine ince bir tabaka kompost serip bırakın. Kompostu sert bir fırça yardımıyla dağıtın. Çimin içine insin.

Hatta yapabilirseniz önce bir de kompost çayı yapıp çimlere güzelce verin.

622ali beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2014, 19:48   #790
Ağaç Dostu

Az miktarda deneme amacli bu gubreyi kullandim ama onerilen miktarin 5 te 1 i kadar kullandim. suan bikac gun beklemedeyim.

Mine hanim onerdiginiz kompost ve kompost cayi icin sitedeki hangi tarifi tavsiye edersiniz?

Düzenleyen 622ali : 21-11-2014 saat 19:52 Neden: duzeltme
Eski 22-11-2014, 02:41   #791
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Kompostlanmış büyükbaş veya küçükbaş gübresi olur. Tam doğru, olgun, yüksek nitelikli bir ürün alın. Kompost çayına ek olarak toz deniz yosunu da katın.

ceydoruk beğendi.
Eski 24-11-2014, 03:31   #792
Ağaç Dostu

Bilgi eksikligime verin, kompost ile torf dedigimiz sey aynimidir? **** ayni gorevi gorur mu?

Eski 28-11-2014, 23:53   #793
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Aynı şey değilde aynı işi de görmez. Kompost gübredir, torfsa yetiştirme ortamı. Forumda kompost diye aratırsanız yapımından kullanımına bir çok bilgi bulursunuz.

Eski 16-02-2015, 08:07   #794
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Cimlerim ( `ki artik cimen demek daha iyi bir terim ) yabani sarimsak tarafindan istila edilmis vaziyette..
Cozum onerisi olan varmi ? ( belleyip, soganlari tek tek cikarmak haricinde )

Eklenen Resimler

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2015, 09:04   #795
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sayın Sındırgılı,

Bir ihtimal gözden kaçırmış olabileceğinizi düşünerek
Yabancı Ot Mücadelesi
sayfasından inceleme yapmanız önerisinde bulunmak isterim.

Esen kalın.

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2015, 09:51   #796
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Question

Tek tek soganlari cikarmaktan baska care yokmus..Varsin, yabani sarimsak bahcesi olsun..

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2015, 13:12   #797
Yeni Üye

kirya's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2014
Arkadaslar bu biber cimleri neden soluyor acaba?

Eklenen Resimler

kirya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2015, 22:09   #798
Ağaç Dostu

Cimlerimi buradaki arkadaslarimizin sayesinde gayet saglikli duruma getirmistim. Almis oldugum cim, bulundugumuz yerde gorselligi cok guzel olan, uzerinde fazla gezinilmeyen ve biraz cabuk uzayan bir karisim olarak satiliyordu. Suanda arada tek tuk cikan yabanci otlarin disinda tek sikintim cok cabuk uzamalari.

1 haftada abartmis olmayayim 7-8 cm e kadar uzayan cimler var. Tahmini olarak. Arsada 700 m2 olunca. Kesilen cimleri yok etmek cok zor benim icin. Cimlerimin daha az uzamasi icin yapabilecegim birsey var mi? ya da kesilen cimleri makineye almayip, cimlerin uzerine biraksam bir sorun olurmu? veya da kompost yapmanin disinda baska sekilde degerlendirebilirmiyim?

Eski 26-04-2015, 21:50   #799
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Herhangi bir mantari hastalık belirtisi çıkmalı gibi olur olmaz veya çıkmadan Huwasan veya PERAS veya OXY kullanınız. Bu uygulama topraktaki patojenlerin etkinliğini iyice azaltacak veya yok edecektir. Daha sonra fungusit olarak Sportak + Pilben veya Benlate ( İkisi de Benomyl etkili maddelidir.) uygulayınız. Sportak kökboğazı çürüklüklerinde çok etkili bir ilaçtır.

Sulamayı iyice seyreltiniz ve sadece sabah erken saatte veriniz. Alan kurumadan su vermeyiniz. 1 hafta arayla iki TURFSET uygulamasını gün battıktan sonra yapınız. İki gün sonra tekrar fungusit veriniz. Bir kaç gün sonra fosforlu gübre uygulaması yapınız.
Mine hanim Huwasan, PERAS, OXY, Sportak, Pilben ve Benlate isimli ilaclarin baska herhangi bir isimleri var midir? Bu ilaclari nerelerde temin edebiliriz? Ve nasil kullanmamiz gerekli?

Biraz fazla soru sordum affiniza siginiyorum....

Eski 27-04-2015, 13:15   #800
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Değerli üyeler,

Geçen yıl sonbaharda terasımın bir kısmına çim ekimi gerçekleştirdim. Zeminde drenajı sağlayan keçeli özel bir malzeme ve üzerinde yaklaşık 5-6 cm. kalınlığında toprak bulunmakta. Çimlenme dönemi oldukça geç meydana geldi ve geçen süre zarfında çimlerin boyları fotoğrafta göreceğiniz uzunlukta kaldı. Yer yer kelleşme ve kuruma da meydana geldi. Baharın geç gelişi ve Ankara'nın mevsimsel koşullarını da dikkate alarak çevremde akıl danıştıklarım normal bir süreç olduğunu söylediler, yalnız birkaç konunun uzmanından aldığım geri dönüşler ise pek aynı fikirleri içermiyordu. En son kelleşen bölgelere tohum, toprak takviyesi ve tüm çim alana çim gübresi takviyesi yaptım ve sonuçlarını bekliyorum.

Danışmak istediğim, Ankara'nın mevsimsel koşullarını, toprak kalınlığını, teras üzerinde uygulama yapıldığını dikkate aldığımızda bakım ve iyileştirme hususunda tavsiyeleriniz olur ise çok memnun olurum.

Saygılarımla,

http://s21.postimg.org/knyfzbyrb/IMG...423_120831.jpg

Düzenleyen malina : 05-06-2015 saat 15:48 Neden: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz.
Keyzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 20:31   #801
Ağaç Dostu

http://m.youtube.com/watch?v=4mtqtFYAE3s

Malumunuz fungisitleri ya bulamiyoruz, ya cok pahali oluyorlar ya da ben oyle dusunuyorum.

Yukaridaki linkteki karisim cimlerde ise yararmi? Deneyenlerimiz var mi?

Eski 04-06-2015, 11:14   #802
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2015
Merhaba,
Ben de yaklaşık 30 m2 lik bir alana 1,5 ay önce rulo çim uygulaması yaptım. İlk 15-20 gün çok güzeldi. 2. çim kesme işleminden sonra aşağıda fotoğraflarda göründüğü gibi seyrelmeye başladı. Sebebini bilmediğimden tecrübesi olan arkadaşlardan yardım talebim olacak.

İlgilenen ve bilgilerini paylaşan arkadaşlara çok teşekkür ederim.

http://i.hizliresim.com/n7yB95.jpg

Düzenleyen malina : 05-06-2015 saat 15:47 Neden: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz.
abasaran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 16:41   #803
Ağaçsever

mimARif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi noname3343 Mesajı Göster
Bahçemde durup dururken daire şeklinde, bölge bölge çimlerim kurumaya başladı.Bu neden kaynaklanıyo olabilir? ilk olarak küçük bir bölgeden başlayıp yavaş yavaş genişliyor ve bahçenin çeşitli yerlerinde aynı durum söz konusu
merhaba noname: bahsettiğin belirtiler mantar hastalıklarını gösteriyor ama fotoğraf olmadığı için kesin birşey söyleyemem bir arkadaşımızın dediği gibi köpek pisiğide aynı şekilde kurutuyor. fotoğraf koyarsan ne olduğu hakkında daha sağlıklı fikirler verebiliriz belki.

saygılarımla.

mimARif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 16:49   #804
Ağaçsever

mimARif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Keyzar Mesajı Göster
Değerli üyeler,

Geçen yıl sonbaharda terasımın bir kısmına çim ekimi gerçekleştirdim. Zeminde drenajı sağlayan keçeli özel bir malzeme ve üzerinde yaklaşık 5-6 cm. kalınlığında toprak bulunmakta. Çimlenme dönemi oldukça geç meydana geldi ve geçen süre zarfında çimlerin boyları fotoğrafta göreceğiniz uzunlukta kaldı. Yer yer kelleşme ve kuruma da meydana geldi. Baharın geç gelişi ve Ankara'nın mevsimsel koşullarını da dikkate alarak çevremde akıl danıştıklarım normal bir süreç olduğunu söylediler, yalnız birkaç konunun uzmanından aldığım geri dönüşler ise pek aynı fikirleri içermiyordu. En son kelleşen bölgelere tohum, toprak takviyesi ve tüm çim alana çim gübresi takviyesi yaptım ve sonuçlarını bekliyorum.

Danışmak istediğim, Ankara'nın mevsimsel koşullarını, toprak kalınlığını, teras üzerinde uygulama yapıldığını dikkate aldığımızda bakım ve iyileştirme hususunda tavsiyeleriniz olur ise çok memnun olurum.

Saygılarımla,
merhaba keyzar,
kullandığın çim karışımında hangi türler bulunuyor bilmiyorum ama fotoğraftan anladığım kadarıyla yanlış çım seçimi.yanılıyorsam özür dilerim.
birde çimleri güneşli havada sulamaktan da buna benzer sorunlar oluyor.
umarım çim alanınızı kurtarırsınız kolay gelsin.

mimARif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2015, 20:01   #805
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2015
Herkese merhaba;
Benim size danismak istedigim konu su;
100 metrekarelik alana rulo cim yaptim yaklasik olarak 2 ay oluyor. Cimlerimde genel olarak bir sorun yok ancak surekli olarak her yerde mantar cikiyor, acik renklisi, koyu renklisi, kucugu, buyugu, bir cok cesidi var. daha once bahcemde hic mantar yoktu. Elle toplamaya calisiyorum ancak ertesi gun yine bir cok noktadan cikmis oluyor ve basedemiyorum. Bu mantarlarin cimlere bir zarari olur mu? Bir de sununda belirtmeliyim cim den once topraga biraz fazla gubre verdik ve karistirdik uzerine cim i yaydim. Acaba mantarlarin nedeni bu olabilir mi? Cimlerimde cok hizli buyuyor ( her hafta bicmek zorunda kaliyorum cok uzamis oluyor) mantarlar hazir cim ile gelmis olabilir mi? ( aldigim yer profesyonel ve buyuk bir isletme) mantarlarin cime zarari varsa eger ne yapmaliyim? Simdiden cevaplariniz icin tesekkurler

Bursahakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2015, 23:36   #806
Ağaç Dostu

Tutmos's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2006
Galeri: 2
Çim içinde olan yabancı otlar

Değerli arkadaşlar parklarda bahçelerde bulunan çimlerin içinden çıkan bitkilerden nasıl kurtulabiliriz ?

Tutmos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2015, 22:36   #807
Ağaçsever

modelci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Arkadaslar gecen hafta seyahetdeydim, dondugumde cimlerimde bu durum olmus, tohummu veriyor? Boyle birakiyimmi yoksa biçeyim mi?

Name:  ImageUploadedByTapatalk1435088180.447689.jpg
Views: 753
Size:  78.9 KB

Name:  ImageUploadedByTapatalk1435088195.203816.jpg
Views: 789
Size:  52.5 KB

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

ozanemre ve 622ali beğendi.
modelci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2015, 14:39   #808
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Arkadaslar gecen hafta seyahetdeydim, dondugumde cimlerimde bu durum olmus, tohummu veriyor? Boyle birakiyimmi yoksa biceyimmi?

Sayın modelci,

Buğdaygil çim bitkilerinde başakçıkların bir eksen üzerinde çeşitli şekillerde bağlanmasıyla başak, başağımsı salkım, salkım veya bunların değişik şekilleri meydana gelmektedir. Çimlerinizi uzun süre biçmediğiniz için fotoğraflarda üst başakçık dışında kalan başakçıklar dış kavuz şeklinde meydana çıkmış. Çim görünümü için 5-6 cm yükseklikte çimlerinizi keskin bıçakları olan bir çim makinesi ile yavaşça biçmeniz gerekecek. Bu kesim yüksekliğinin altına inmeyin. Tabi bu tercih sizin yeşil alandan beklentinize kalmış. Teknik açıdan çim alanlarında bitkilerin generatif gelişmesi istenmez. Normal bakım işlemleri yapılan çim alanları düzenli biçildiklerinden, bitkilerde sapa kalkma ve çiçeklenme görülmez. Ancak biçimin geciktirilmesi durumunda bitkiler sapa kalkar ve çiçek açarlar.

Esenlikler dilerim.

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 09:44   #809
Ağaçsever

modelci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozanemre Mesajı Göster
Arkadaslar gecen hafta seyahetdeydim, dondugumde cimlerimde bu durum olmus, tohummu veriyor? Boyle birakiyimmi yoksa biceyimmi?

Sayın modelci,

Buğdaygil çim bitkilerinde başakçıkların bir eksen üzerinde çeşitli şekillerde bağlanmasıyla başak, başağımsı salkım, salkım veya bunların değişik şekilleri meydana gelmektedir. Çimlerinizi uzun süre biçmediğiniz için fotoğraflarda üst başakçık dışında kalan başakçıklar dış kavuz şeklinde meydana çıkmış. Çim görünümü için 5-6 cm yükseklikte çimlerinizi keskin bıçakları olan bir çim makinesi ile yavaşça biçmeniz gerekecek. Bu kesim yüksekliğinin altına inmeyin. Tabi bu tercih sizin yeşil alandan beklentinize kalmış. Teknik açıdan çim alanlarında bitkilerin generatif gelişmesi istenmez. Normal bakım işlemleri yapılan çim alanları düzenli biçildiklerinden, bitkilerde sapa kalkma ve çiçeklenme görülmez. Ancak biçimin geciktirilmesi durumunda bitkiler sapa kalkar ve çiçek açarlar.

Esenlikler dilerim.

Detayli cevap icin tesekkur ederim

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

ozanemre beğendi.
modelci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2015, 10:19   #810
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2009
st agustine çim

merhaba arkadaşlar bahçemde st agustine çim var 1 ay önce hastalık geldi yapraklar gri renkte yuvarlaklar oluşmaya başladı sararmaya başladı.

ziraatcılara göstersedim anlamadılar ben yabancı sitelere baktım hastalığın aynısı aşadaki sitedeki adreste yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

EFDAL PEKOZOL ® 100 EC ilaç aldım sizce iyi gelirmi bu hastalığa

Name:  05gray_leaf_spot.jpg
Views: 1043
Size:  46.3 KB

hastalık aynısı aşadaki linkde
Hot Topic - May : Extension : Clemson University : South Carolina

ozanemre beğendi.

Düzenleyen malina : 02-08-2015 saat 18:51 Neden: Fotoğraf eklendi
horka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024