agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-2014, 13:19   #751
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Kesinlikle ayrık otu değil.

Türkiye de çim içindeki bu tür geniş yapraklı yabani otlar için Tordon isimli ilaç kullanılıyor. Fransa'da bulunuyor ise gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
Cok tesekkur ederim serdar bey. Tordon isimli ilacin kullanim sekli hakkinda bi bilginiz varmi?

Bununla birlikte elimde roundup isimli ilac var tordonun yerine onu kullanabilirmiyim. Ilginize tekrar tesekkurler...

622ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2014, 03:10   #752
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 622ali Mesajı Göster
Cok tesekkur ederim serdar bey. Tordon isimli ilacin kullanim sekli hakkinda bi bilginiz varmi?

Bununla birlikte elimde roundup isimli ilac var tordonun yerine onu kullanabilirmiyim. Ilginize tekrar tesekkurler...
1 litre suya 1 cc Tordon karıştırıp pulvarizatörle, özellikle de yabani otların bulunduğu çim alanlara tatbik edin. İlaçlamadan sonra 48 saat çimi sulamayın. Neticeyi görebilmek için 7-14 gün gerekir.

Roundup total yabani ot ilacıdır. Cins tür ayrımı yapmaksızın tüm bitkileri imha eder. Bu nedenle Tordon yerine sakın ve kesinlikle çim alanlarda kullanmayın. Aksi taktirde çimlerinizi kaybedebilirsiniz.

Tordon ince yapraklı bitkilere değil, geniş ve yayvan yapraklı yabani otlar için üretilmiş olup çim alanlarda güvenle kullanılabilecek bir yabani ot ilacıdır.

622ali beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2014, 09:55   #753
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2010
Galeri: 2
Sayın S.Serdar,

Akılcı bir çözüm. tek tek fazla gelebilir, organik bileşenleri olmaz vs. Bizim aile dostumuz, çim bakım işinde yıllardır. N force veya M force diye organik bileşeni bol akıllı bir gübre kullanıyor. Her biçim sonrası az az uyguluyor. Ne desemmm.... 500 m2'ye 5 kg olabilir. Paket zaten 25 kg.

Beni üzen şey akıllı gübrelerin veya diğer gübrelerin çim biçme zamanına kadar tamamen eriyememesi, çim biçme makinasına bir kısmı alınıyor eminim ziyan. Sonbahar ve ilk bahar ayları bu nedenle belkide gübreleme için en uygun zamanlar.

Normal gübreler evlerden dışarı, bahçemize her türlü hastalığı getirebilirler.

Teşekkürler.

Sulman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2014, 10:29   #754
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Arkadaşlar, vakit buldukça bu başlığa bakmaya çalışıyorum ve görüyorum ki sorunlarımız hemen hemen hep aynı sorunlar.
Sağ olsun arkadaşımız s.serdar sizlere yardımcı olmaya gayret ediyor.

Sizlerin yaşadığı bu sorunların belki daha fazlasını ben de kendi 1000 metrekarelik çim alanımda yaşadım ve elimden geldiğince fotoğraflayarak ve neler yaptığımı paylaşmaya gayret ettim. Benim gibi daha pek çok arkadaşımız da aynı şeyleri paylaştılar. Sorunlarımız üç aşağı beş yukarı aynı sorunlar.

Hocalarımız Mine Pakkaner, fmt79, Selahattin Yılmaz, Nuri Mürvet Bey'in bu konuda bizlere yardımcı olduğu pek çok mesajı vardır, lütfen başlıktaki ilk mesajlara bir göz atın.

Sayın cetine, su otu öyle bir derttir ki anlatamam, neredeyse beni çıldırtıyordu. Ben elle mücadele etmeye çalıştım ve düşünün alan 1000 m².

Çimlerde yaşanan sorunlar

Çimlerde yaşanan sorunlar

Charlaux beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2014, 00:21   #755
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sulman Mesajı Göster

Akılcı bir çözüm. tek tek fazla gelebilir, organik bileşenleri olmaz vs. Bizim aile dostumuz, çim bakım işinde yıllardır. N force veya M force diye organik bileşeni bol akıllı bir gübre kullanıyor. Her biçim sonrası az az uyguluyor. Ne desemmm.... 500 m2'ye 5 kg olabilir. Paket zaten 25 kg.

Beni üzen şey akıllı gübrelerin veya diğer gübrelerin çim biçme zamanına kadar tamamen eriyememesi, çim biçme makinasına bir kısmı alınıyor eminim ziyan. Sonbahar ve ilk bahar ayları bu nedenle belkide gübreleme için en uygun zamanlar.

Normal gübreler evlerden dışarı, bahçemize her türlü hastalığı getirebilirler.

Teşekkürler.
Sayın Sulman.

Akıllı gübreler konusunda bilgi sahibi değilim. Binanın, telefonun akıllısı gibi şeyler, yaşamımızda geniş yer edindi ama gübrenin akıllısını ilk defa sizden duydum. Konuyu mutlaka araştıracağım ve bilgi edinmeye çalışacağım. Belki bir pazarlama strateji, belki de gerçekten yeni teknoloji ya da uygulamadır.

Kompoze gübrelerin biçme zamanına kadar tamamen erimemesi ve çim biçme makinesince geri emiliyor olması gerçekten hem can sıkıcı, hem de israfa neden oluyor. Ama ne kadarımız bunun farkında pek bilemiyorum. Böyle bir konuya dikkat çekmeniz sevindirici buldum.

Söz konusu olumsuzluğu en az indirebilmenin aklımda olan bir kaç yöntemi var. Biri sizin de değindiğiniz gibi büyümenin daha yavaş olduğu ilkbahar ve sonbahar aylarında uygulanması. Bir diğeri sulamanın daha fazla ve bol yapılması. Sulama süresinin kısaltılıp sulama sayısının çoğaltılması da erimeyi hızlandıran bir uygulama.

Gübreleme sonrasında biçim için gerekli sürenin, normalinden fazla tutulması olabilir. Örneğin 10 günde kesilmesi gereken çimin gübreleme sonrasında 15 gün sonra kesilmesi gibi.

Çim biçme makinesinin devir hızının, dolayısı ile emme gücünün biraz düşürülmesi oldukça yarar sağlamaktadır. Eziyeti ise toplama sepetinin tam dolmayışı nedeniyle olduğundan fazla sayıda sepet çıkart-tak yapmayı gerektirmesidir.

Senede iki üç gübreleme yapacağımıza göre, makineyi biraz düşük devirde çalıştırmanın sıkıntısına katlanmak gerekir diye düşünüyorum.

Son olarak da çim makinesinin kesim seviyesinin yine gübreleme sonrasında olağandan daha yüksek tutularak, geri emilecek gübre miktarının azaltılması olabilir.

Saygılarımla.

Eski 11-10-2014, 15:59   #756
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2014
Çim Sorunu

Merhaba İsmim Mustafa, Kıbrısta yaşıyorum. 2 YIL ÖNCE KİKUYU çim ektim bahçeme yaklaşık olarak 300 m2, ilk başlarda gayet güzel gelişme gösterdi ancak bu yaz çok problem yaşadım. Şu an bahçede yeşil alan yok gibi, Bununa ilgili resimler gönderebilirim.Bu konuda fikir veya tavsiyelere ihtiyacım var .Kolay gelsin

Name:  20141011_134557.jpg
Views: 1905
Size:  58.2 KB

Name:  20141007_123213.jpg
Views: 1813
Size:  44.6 KB

Name:  20141011_134625.jpg
Views: 1801
Size:  45.1 KB

Düzenleyen Mustafacypriot : 11-10-2014 saat 17:02 Neden: fotoğraf ekleme
Mustafacypriot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 14:13   #757
Ağaç Dostu

Tordon isimli ilaci okadar aramama ragmen maalesef bulamadim. Buldugum tekyerde paypal odeme kabul etmedi. Ilaci bulma konusunda onereceginiz yerleri beklemekteyim. Simdiden tesekkurler....

Eski 14-10-2014, 23:18   #758
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Tordon isimli ilaci okadar aramama ragmen maalesef bulamadim. Buldugum tekyerde paypal odeme kabul etmedi. Ilaci bulma konusunda onereceginiz yerleri beklemekteyim. Simdiden tesekkurler....
Bandırma'da ziraî ilaç satan bir firmada var, sizin için alabilirim ama Fransa'ya gönderemem. İlacı size ulaştırabilecek burada (yurt içinde) bir adres verebilir misiniz?

s.serdar beğendi.
Eski 16-10-2014, 03:09   #759
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tordon yabani ot ilaçları arasında benzerlerine göre en pahalılarından biri. Çeşitli belediyelerin yeşil alan ihaleleri ile bazı futbol ve golf alanlarının ihalelerine giren bir arkadaşım, pahalı olduğu için tordon yerine roundup gibi total herbesitleri 6-7 kat fazla sulandırarak kullandıklarını ve verim aldıklarını söylemişti.

Eğer tordon temin edemiyorsanız roundup'u kullanım kılavuzunda belirtilen miktardan 7 kat daha az kullanarak çim alanınızın küçük bir bölümünde deneyip 10 gün kadar bekleyip sonucunu izlemenizi tavsiye ederim.

Bu şekilde verim alıyorsanız roundup da kullanmak tavsiye edilebilir. Test alanında çimlerde sarma yaşamaz ise ve yabani otlar yok olmaz ise bu sefer 6 kat daha fazla sulandırarak kullanmak denenebilir. Bu miktar çimlerde sararmaya yol açmadı ise bu defa 5 kat fazla sulandırarak denemeye yönelmeniz düşünülebilir.

622ali beğendi.
Eski 16-10-2014, 04:56   #760
Ağaç Dostu

Serdar bey bilgiler icin cok tesekkurler. Suan guler hanimla irtibattayiz eger sonuc cikmazsa verdiginiz bilgileri muhakkak degerlendirecegim....

Eski 16-10-2014, 10:15   #761
Moderatör

Güler's Avatar

Roundup Star ile eski çimleri kökünden halletmiştim, hatta çim alan kenarında bulunan berberislerden bir kaçı da istemeden nasiplerini almışlardı. Ama s.serdar'ın dediği gibi aşırı sulandırma ile nasıl etkili olur bir fikrim yok.

Arkadaşımız için Bandırma'da 250 gr. bir miktarı TL.30.- ye buldum, bugün yarın aldırtıp İstanbul'da vereceği adrese göndereceğim.

622ali beğendi.
Eski 16-10-2014, 16:02   #762
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2014
Açıkcası benim öğrenmek istediğim, başta mine hanımın verdiği uygulamayla bu durumla başa çıkabilir miyim ? Peyzaj mimarım bakımını yapıyor, ve şuandaki durumla başa çıkamıyoruz.

Mustafacypriot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2014, 12:36   #763
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın Mustafacypriot, ilgili çim türü hakkında hiç bilgim yok umarım Mine Hanım sorunuzu cevaplar. Ancak başlıktaki mesajları okumanızda büyük fayda olacak, hocalarımızın tavsiyeleri ile çoğumuz büyük başarılar elde ettik.

Bugün bahçemdeki güllerin altındaki otları çapalayıp temizlerken gözüme çarpan su otlarından kurudukları halde (yeşil aksamı) kök durumlarını gösterir fotoğraflar çektim. Seneye bu kökler hızla hem yayılacak hem de yeşerecekler.

Bu büyük dertleri hiç göz ardı etmeyin. Köklerinden çıkan saçak köklerde de yumrular oluşturarak hızla yayılıyorlar.

Name:  IMG_5544 (600 x 450).jpg
Views: 1749
Size:  45.4 KB

Name:  IMG_5545 (600 x 450).jpg
Views: 1733
Size:  62.3 KB

Name:  IMG_5547 (600 x 450).jpg
Views: 1771
Size:  69.2 KB

Eski 18-10-2014, 14:52   #764
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Benim de çim ile derdim bitmedi. Bermuda Çimi sanırım daha dayanıklı çim, onu ekmek istiyorum. İzmir'de Ekim Ayında ekilir mi bermuda çimi. **** yonca karışımlar var ondan mi eksem? Hangisi en sorunsuz olur

borakiris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2014, 15:11   #765
Moderatör

Güler's Avatar

Yer örtücüleri arasında eğer çimden vazgeçtiyseniz Dicondra repens, minik kalp şeklindeki yaprakları ile güzel bir görüntü verse de çimin yerini tutamaz, onun kadifemsi güzelliğini pek sergilemez.

Bermuda çiminin sıcağa dayanıklı olduğunu ve sahil kenarları için uygun olduğunu çok da su istemediğini duymuştum.

Eski 18-10-2014, 15:13   #766
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Dicondra repens sanırım fare kulağı diye de geçiyor. Benim amacım yeşil bir yer örtüsü olsun. Kurduyla mantarıyla çok fazla uğraşmayayım

borakiris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2014, 15:36   #767
Moderatör

Güler's Avatar

Evet, Dicondra repens fare kulağı olarak geçer de biz burada fare kulağı için cerastıum'a diyoruz.

Çim diye iddianız yoksa dicondra repens de bir çözümdür. Kol ata ata hızla yayılır.

Bu başlık ilginizi çekmez mi?

Eski 19-10-2014, 01:36   #768
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Çim alanları tamamen ortadan kaldırmayacaksanız ve sorununuz geniş yapraklı otlarsa kesinlikle roundup kulllanmayın. Tordon kullanın. Roundup total herbisittir. Yani otu seçmez. Sulandırırsanız seçmeye başlaması da söz konusu olmaz.
Güler Hanım, sorununuzu Sadece İnpull kullanarak çözebilirsiniz, o da yavaş yavaş, birkaç uygulamada.

Borakiris, bermuda çimini tohumdan yapmanız için mevsim uygun değil, sıcak iklim çimidir, 21 günde çimlenmeyi tamamlar, İzmir' de o zaman havalar ve toprak soğumaya başlayacak, verim alamazsınız. Fare kulağı özellikle gölge alanlarda başarılıdır ama basıma dayanıksızdır.

Kıbrıs'tan Mustafa Bey, çiminiz artık o kadar bozulmuş ki, teşhis bile edemiyorum. Peyzaj mimarına değil, ziraat mühendisine danışmalısınız. Hastalıkların, zararlıların teşhisi ve tedavisi onların konusudur. Zaten bir şey kalmamış, güzelce temizleyip yeniden yapmanızı öneririm. Bunu kurtarmaya ve kaplatmaya çalışmanız daha zor ve masraflı, üstelik de sinir bozucu.

Kolay gelsin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2014, 07:31   #769
Ağaç Dostu

Bilgiler icin tesekkurler mine hanim. Artik tordon kullanmak kacinilmaz oldu.

Eski 19-10-2014, 10:12   #770
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Bilgiler icin tesekkurler mine hanim. Artik tordon kullanmak kacinilmaz oldu.
Sayın 622ali, istemiş olduğunuz Tordon'u buldum.

Eğer isterseniz İstanbul'da vereceğiniz adrese pazartesi postalarım, yok Fransa'ya getiremezler derseniz de sorun değil, her zaman elimin altında bulunabilir.

Fiyatı 30.- TL para da söz konusu değil, bana ödeme yapmanıza gerek yok, hediyem olsun. Kargo parasını zaten alıcı ödemekte.

Name:  IMG_5549 (600 x 450).jpg
Views: 1936
Size:  51.5 KB

Eski 20-10-2014, 00:44   #771
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sayın 622ali, istemiş olduğunuz Tordon'u buldum.

Eğer isterseniz İstanbul'da vereceğiniz adrese pazartesi postalarım, yok Fransa'ya getiremezler derseniz de sorun değil, her zaman elimin altında bulunabilir.

Fiyatı 30.- TL para da söz konusu değil, bana ödeme yapmanıza gerek yok, hediyem olsun. Kargo parasını zaten alıcı ödemekte.

Guler hanim mesajinizi yeni gordum. Iyiliginizin hakki odenmez. Gerekli bilgileri ozel mesaj ile yolladim. Ucretinide muhakkak ki yollarim sadece gerekli bilgileri gonderin gerekirse banka havalesi veya paypal.

Ama yok illa hediyem olsun derseniz benimde size muhakkak bir hediyem olacaktir. Onuda siz isteyin ben gondereyim.

Eski 24-10-2014, 12:00   #772
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2014
Sorunum biraz sabırla çözüldü

Hepinize merhaba,
Bu forumda daha önce çimlerimin sararmış resimlerini paylaşmış fikrinizi sormuştum. Tavsiyelerinize kulak verdim ve sulamayı bahçıvandan alıp otomatik zamanlayıcıya bıraktım. Bunun dışında sadece hümik asit püskürttüm. Sararan kısımları tırmıkla topladım. Sitenin çim biçme makinesi yerine komşumun (sağolsun) yeni aldığı makineyi kullandım. Çimlerim yeniden yeşerdi. Belki tecrübemin diğer kullanıcılara bir faydası olur.
Kışa girmeden gübrelemek istiyorum. Yalnız yapay gübre kullanmak istemiyorum, doktorum bu tür gübrelerin havaya karıştığını ve sağlığa zararlı olduğunu söylüyor. Tercihim sizce ne olmalı ve nasıl uygulanır? Hümik asit kullanmaya devam mı edeyim yoksa toz veya granül leonardit mi kullanayım? Toz veya granül leonarditin çimde nasıl kullanıldığını biliyor musunuz?
Şimdiden teşekkürler

BahcedeMutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2014, 23:18   #773
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Kış gübrelemesi için çiminizi alt seviyede kesip üzerine kompost ve 1/5 oranında toz leonarditi karıştırıp sermeniz yeterli. Kalın fırçalarla karıştıraka süpürür gibi gübreyi tabana indirin, akabinde de sulama yapın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2014, 14:58   #774
Ağaç Dostu

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Cimlerde yer yer sararmalar basladi. Yol yakinken yapabilecegim birseyler varmidir? Yoksa cimler elden gidiyormu?

Yaklasik 45 gun once ekildi cimler. Mevsim itibariyle yagislar basladi. Sulama yapmiyorum. Cim boylari yaklasik 5-7 cm.

Eski 03-11-2014, 17:30   #775
Moderatör

Güler's Avatar

Hocalarımıza müracaat....

622ali beğendi.
Eski 03-11-2014, 19:37   #776
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Ektiğiniz çimin türü nedir?

Çok fazla çimle ilgili bilgim yok ama Cynodon dactylon( köpek dişi ayrığı) havalar soğumaya başlayınca sararmaya başlıyor. Bahar aylarında tekrar yeşeriyor. Şimdi sizin orada hava durumu nasıl?

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2014, 23:58   #777
Ağaç Dostu

Ingiliz cimi dedikleri cim ekili. Havalarda artik yavas yavas sogumaya basladi.

Eski 04-11-2014, 18:24   #778
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Alıntı:
Ingiliz cimi dedikleri cim ekili. Havalarda artik yavas yavas sogumaya basladi.
Fotoğraftan göründüğü kadarı ile...

Çim ekilen alanın zemini, çim ekilmeye müsait bir alt zeminin olmadığının göstergesi gibi duruyor. Uygun ortamda 45 günlük çim bu mevsimde en az 10-15cm büyümesi ve ilk kesimin yapılması gerekirdi...

Ekilen çim, ekilen zeminden rahatsız, memnun olmadığını söyler gibi...

Bunun neticesinde çiminiz gelişmeden, gerilemeye başlamış...

Uygun ortamın olmayışından dolayıda fungus (Mantar) hastalıklarının belirtileride görünmeye başlamış.

Bu süreçten sonra çiminizin toparlanması, sıhhatine kavuşması biraz zor gibi görünüyor.

Güler ve Fatma Kochan beğendi.
Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2014, 19:12   #779
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
Fotoğraftan göründüğü kadarı ile...

Çim ekilen alanın zemini, çim ekilmeye müsait bir alt zeminin olmadığının göstergesi gibi duruyor. Uygun ortamda 45 günlük çim bu mevsimde en az 10-15cm büyümesi ve ilk kesimin yapılması gerekirdi...

Ekilen çim, ekilen zeminden rahatsız, memnun olmadığını söyler gibi...

Bunun neticesinde çiminiz gelişmeden, gerilemeye başlamış...

Uygun ortamın olmayışından dolayıda fungus (Mantar) hastalıklarının belirtileride görünmeye başlamış.

Bu süreçten sonra çiminizin toparlanması, sıhhatine kavuşması biraz zor gibi görünüyor.
Nuri bey ilk kesim islemi yapildi. Hatta 2. Kez de yapildi. Ama yer yer sararmalar giderek artmakta.
Ilk resme dikkat ederseniz sag taraf cok daha koyu renkte ve sararma o bolgede fazla yok. Ama on taraf giderek cogaldi.

Buarada silindir islemini cimler ciktiktan belli bir sure sonra birkac kez uyguladim. Onun bir zarar vermis olabilecegini dusunuyorum. Cunki ilk cikista gayet guzeldi hersey...

Hicmi bir care yoktur sizce ?

Düzenleyen 622ali : 04-11-2014 saat 19:14 Neden: duzeltme
Eski 05-11-2014, 00:41   #780
Ağaç Dostu

Alıntı:
Cimlerde yer yer sararmalar basladi. Yol yakinken yapabilecegim birseyler varmidir? Yoksa cimler elden gidiyormu?

Yaklasik 45 gun once ekildi cimler. Mevsim itibariyle yagislar basladi. Sulama yapmiyorum. Cim boylari yaklasik 5-7 cm.
Kışa girerken yeni ekilmiş çim için 5-7 cm. lik boy bana fazla gibi geldi. Büyüme aktivitesinin son derece azaldığı bu dönemde, uzun çimin kendini sağlıklı bir şekilde muhafazasını pek olanaklı görmüyorum. Eğer mantar yok ise bahar toparlar diye düşünüyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024