agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-06-2014, 00:12   #721
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2014
Mine Hanım, selamlar.
Ben siteye yeni üye oldum ama epey zamandır hariçten forumlardaki bilgileri takip ediyordum. Benim Şile'de 200 m2 kadar çim alanımda sararmalar olunca;
1) Huwasan TR 50
2) Ardından (1 gün sonra) SPOTLIGHT (prochloraz)+CONRAD ( AZOXYSTROBIN)-not benomyl bulunmuyor ben yerine conrad kullandım. sizin daha iyi bir öneriniz var mı?
3) Ardından (2 gün sonra) green set + map (dün yaptım)
uyguladım.
1 hafta sonra greense + map'ı tekrarlayacağım ve 2 gün sonra da tekrar fungusit atacağım.
Sorum şu; bu uygulamalar arasında sulamayı nasıl yapalım. Malum bu işlemin ilk bacağı 1 hafta sürüyor. Arada hiç mi sulama yapmayalım?

Mesela ben gece huwasan yapınca sabah sulama yaptım. fungusiti atınca sulamayı 2 gün kapattım. akşam 1 dakka hafif sulama yapıp aynı gece greenset+map uyguladım. sulamayı 2 gün kapattım yarın sabah ilk sulamayı yapacağım. Uygulama doğru mudur?
cevaplarsanız sevinirim.

DMGURSOY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 11:49   #722
Ağaçsever

Hurci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2012
Merhabalar huwasan tr50-turfset-map 3lüsünü nerden temin edebilirim acaba yardımcı olabilirmisiniz.

Hurci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2014, 01:14   #723
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hurci Mesajı Göster
Merhabalar huwasan tr50-turfset-map 3lüsünü nerden temin edebilirim acaba yardımcı olabilirmisiniz.
Huwasan
Mege Salk | letiim

Mege Sağlık Hizmetleri Kimyevi Madde ve Makine San. Tic. Ltd. Şti.
Perpa Ticaret Merkezi B Blok K:11 No:1843 Şişli – İSTANBUL

Tel0212) 222 42 66 Faks0212) 222 42 78 E-Posta : info@megesaglik.com

Eski 21-06-2014, 01:18   #724
Yeni Üye

Alıntı:
Greenset-Ares
Ares Organik Tarım Ürünleri San.ve Tic.Ltd.Şti.
Karacaoğlan Mah.6170/1 Sk. No:4/3
Işıkkent/İzmir / TÜRKİYE.
Tel: 0 232 .472 09 50
Fax:0 232 472 04 71
Ares Organik - Green-Set

Eski 21-06-2014, 01:20   #725
Yeni Üye

Alıntı:
MAP İÇİN
..:: Bisbey Kimya ::.. Trkiyede lk Kez 120 eit Kimyevi Gbre Sadece Bizde ...... Alminyum Hidroksit, Alminyum Oksit, Alminyum Slfat, Amonyum Klorr, Amonyum Nitrat %33, Amonyum Slfat %21 N, Amonyum Tio Slfat (ATS), Bakr Slfat (Gz Ta), Baryum Karbonat,
0212 426 3133

Eski 21-06-2014, 01:24   #726
Yeni Üye

Alıntı:
Hurcı selam,
Yukarıdaki mesajlarda benim bulabildiğim kaynakları ilettim.
Ben İstanbul'da olduğum için green set dışındakileri istanbul'dan temin ettim ama izmirde de vardır mutlaka... Internetten aratırsanız bulursunuz sanırım

Eski 21-06-2014, 23:30   #727
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2014
Çimlerlerimdeki kelleşme ve seyrelme için önerinizi bekliyorum

sevgili Arkadaşlar ve saygıdeğer uzmanlar. ismim Suat KARA. Balıkesir de yaşamaktayım ve oturduğum evin bahçesi ile ben ilgilenmekteyim. geçen sene ekmiş olduğum çimlerim bu sene sarardı ve diplerde aşırı derecede seyrelmeler meydana geldi. Bu baharda önce şeker gübresi attım. çok güzel uzadılar. ama sonra bahsettiğim konu ile karşılaştım. Çimlerimiz yaklaşık 20 günde bir biçiliyor, kendimiz yapamıyoruz ve ücretle biçtirdiğimiz için. belki bu bilgi öneriler açısından faydalı olur idye veriyorum. bana bir çözüm sunarmısınız çok acil bekliyorum . yoksa çimleriimi kaybedeğim. Saygılarımla....

suatkara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2014, 00:38   #728
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Gübre seçimi yanlış. Kesim süreniz yanlış.
Çim biçme makinesinin bıçağının yeterince keskin olmaması da sararmaya oldukça etkendir. Yakından çekilmiş fotoğraf olmadıkça başka yorum yapabilmek oldukça zor. Yeterince sulanıp sulanmadığı hakkında da bir bilgi vermemişsiniz.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2014, 23:34   #729
Yeni Üye

çimlerin seyrelmesi ve sararması

sayın S. Serdar, bahsetmiş olduğum çimlerin fotolarını ekliyorum. ayrıca 1 hafta önce map **** mab denilen bir gübre atıım. sulama konusuna gelince geçen sene çok iyi sulayamadık ama bu sene için aynı şeeyi söyleyeyemem. fakat bu durum bir kış geçtikten sonra ortaya çıktı. yapılabilecek ne varsa söylermisiniz. saygılarımla....

Eklenen Resimler

Eski 23-06-2014, 15:39   #730
Ağaç Dostu

Suat bey.

Fotoğraflardan sezinleyebildiğim kadarı ile çimleriniz oldukça seyrek ve güçsüz ve sanki susuz kalmış izlenimi veriyor. Son kullandığınız map gübre de sadece azot ve bolca fosfor içeriyor. Çimlerin ihtiyaç duyduğu diğer elementleri barındırmıyor. Bu bakımdan çimleriniz gıda yönünden sanki aç kalmış gibiler. Mutlaka içeriğinde demir, çinko, mangan, bor, kükürt, potasyum, magnezyum, mangan vs. içeren gübrelerden kullanmanız iyi olacaktır. Yine sezinleyebildiğim kadarı ile çimlerinizde sarartma yaratan mantari bir problem görünmüyor gibi. Çim normalde üstten 1/3 oranında biçilmelidir. Bununda ortalaması bahar ve yazın ilk aylarında haftada bir, gelişim ve büyümenin daha az olduğu dönemlerde 10 günde bir kesilmesidir. Günlük sulamada metrekareye en az 4-5 litre su verip vermediğinizi kontrol etmeniz yerinde olacaktır.

Eski 23-06-2014, 21:40   #731
Yeni Üye

ço ktşk ederim serdar bey, peki önerreceğniz bir gübre markası varmıdır. saygılarımla...

Eski 24-06-2014, 01:19   #732
Ağaç Dostu

Ben uzun yıllar Lawn Care isimli gübreyi kulanmış ve fazlası ile memnun kalmıştım. Ancak firması kapandığı için artık temin etmek mümkün değil. Bende bu nedenle arayış içindeyim. Son kullandığım gübreler arasında Biocomp'un mikro element katkılı 12+12+12+Humus katkılı gübresi ile NovaTec Suprem 21+5+10+3+TE yer alıyor. Oldukça iş görüyorlar ama mükemmel olduklarını söyleyemem. Ama onlarca firmanın kimi ithal kimi yerli benzer türden çok sayıda ürünü var. Balıkesir'de ki satıcılardan temin edebileceğiniz bu bu tür gübreleri denemenizi öneririm.

Eski 24-06-2014, 11:30   #733
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2014
acil yardım

daha önce de yazmıştım foruma ama bir cevap alamadım. 3 4 aylık hazır çimlerimin son durumu bu şekilde... ilaçlama ile sorunu çözebilirsem tavsiye edeceğiniz ilaçlarla sorunu çözmeye çalışacağım aksi taktirde söküp atacağım. lütfen yardımcı olurmusunuz..
şimdiden çok teşekkür ettim

Eklenen Resimler

lazuribere Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2014, 13:17   #734
Ağaç Dostu

Sn. lazuribere.

Rulo ve hazır çim uygulaması hakkında pek bilgi sahibi değilim. Belki yanılıyor olabilirim ama durumunuzun öyle bir iki ilaç kullanma ile düzelebilecek türden olduğunu düşünmüyorum. İlaçlar genellikle zararlı böcek ve mikro organizmalara karşı kullanılıp bunların başında da mantar hastalıkları geliyor.

Bunun için de önce bir dezenfektan uygulaması, ardından da mantar için ilaç uygulaması gerekebilir.

Acaba çimleriniz serildikleri bahçe zeminine kök atmamış veya iyi sıkıştırılmamış olabilirler mi? den başlayarak sayısız derecede neden yaşadığınız soruna sebep teşkil edebilir. Sulaması, gübrelemesi, biçimi konusunda gerekli bilgiler olmaksızın çözüm ve öneri getirmek bir hayli zor.

Uygulamayı yapan firma ve kurumla görüşüp durum tespiti yapmak bana göre en akılcı çözüm.

Eski 26-06-2014, 12:13   #735
Yeni Üye

Selamlar.
Benim Şile'de 200 m2 kadar çim alanımda sararmalar olunca yine bu sitedeki eski bir forumdan aldığım tavsiyeyle;
1) Akşam Huwasan TR 50 dezenfektan
2) Ardından (1 gün sonra) SPOTLIGHT (prochloraz)+CONRAD ( AZOXYSTROBIN)-not benomyl bulunmuyor ben yerine conrad kullandım. sizin daha iyi bir öneriniz var mı?
3) Ardından (2 gün sonra) green set + map
4) 1 hafta sonra greenset + map'ı tekrar
5) 2 gün sonra da tekrar fungusit atttım
sorunum çözüldü.
Kolay gelsin

Kiraz ve ozanemre beğendi.
Eski 03-07-2014, 19:54   #736
Yeni Üye

Sn. S. Serdar,
Çim için mevsimlere göre gübre seçimi konusunda önerileriniz var mı?
Örneğin ilk baharda azot ağırlıklı (N), yazın fosfor ağırlıklı (p), kışa girerken de potasyum ağırlıklı (K) gübreleme öneriliyor. Ama tabii ki her birinin yanında diğerleri de olmalı yani uygun oranda NPK olmalı deniyor. Bu orantı ne olmalı. Bir de iz elementlerin (demir vs) en uygun verilme zaman (mevsimsel olarak() nedir? Yoksa her biri, her gübrelemede verilmeli mi? Bir de gübreleme sıklığı ne olmalı?
Görüşlerinizi almak isterim
Saygılar

Eski 03-07-2014, 19:57   #737
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Ben uzun yıllar Lawn Care isimli gübreyi kulanmış ve fazlası ile memnun kalmıştım. Ancak firması kapandığı için artık temin etmek mümkün değil. Bende bu nedenle arayış içindeyim. Son kullandığım gübreler arasında Biocomp'un mikro element katkılı 12+12+12+Humus katkılı gübresi ile NovaTec Suprem 21+5+10+3+TE yer alıyor. Oldukça iş görüyorlar ama mükemmel olduklarını söyleyemem. Ama onlarca firmanın kimi ithal kimi yerli benzer türden çok sayıda ürünü var. Balıkesir'de ki satıcılardan temin edebileceğiniz bu bu tür gübreleri denemenizi öneririm.
Sn. S. Serdar,
Çim için mevsimlere göre gübre seçimi konusunda önerileriniz var mı?
Örneğin ilk baharda azot ağırlıklı (N), yazın fosfor ağırlıklı (p), kışa girerken de potasyum ağırlıklı (K) gübreleme öneriliyor. Ama tabii ki her birinin yanında diğerleri de olmalı yani uygun oranda NPK olmalı deniyor. Bu orantı ne olmalı. Bir de iz elementlerin (demir vs) en uygun verilme zaman (mevsimsel olarak() nedir? Yoksa her biri, her gübrelemede verilmeli mi? Bir de gübreleme sıklığı ne olmalı?
Görüşlerinizi almak isterim
Saygılar

Eski 03-07-2014, 21:40   #738
Ağaç Dostu

Sayın DMGURSOY.

Çim konusundaki bilgim 15 yıldır hafta sonu evimin bahçesinde titizlikle ilgilendiğim kendi çimlerimden kaynaklanıyor. Çok uzun süre 12+12+12 oranlı Lawn Care isimli gübreyi kullanmış ve oldukça memnun kalmıştım. Söz konusu gübrenin numeriğinden de anlaşılacağı üzere azot, fosfor ve potasyum değerleri birbirine eşittir. Senede üç defa bu gübreyi kullandım ve bana 8-9 yıl hiç sorun çıkarmadı.

Benim çim alanım 300 metre kadar. Yazın fosfor, baharda azot, kışa girerken potasyum ağılıklı gübre kullanmam için üç ayrı tip gübreyi el altında bulundurmam gerekiyor. 300 metrelik alan için bu ada pek anlamlı değil. Zira ağzı açılan torbayı 3 yıl kadar bekletmek akılcı değil. Şu an yeni temin ettiğim As Power isimli kompoze gübreyi kullanmaya başladım.

Bana göre 12+12+12 çim için yeterli gibi. Eğer toprağınız zayıf ise 15+15+15 de kullanılabilir gibime geliyor.

Law Care'nin içeriğinde demir de bulunduğu için ben kışa girerken senede bir defa sıvı demir kullanıyordum. Kışın çimlerin yeşil rengini korumaya katkısı oluyordu.

Gübrelemeyi senede üç defa Nisan başında, Temmuz ayında ve Kasım ayında yapıyorum. Bunun haricinde çimde zayıflama görülen noktalara duruma göre çok az takviyeler yaptığım oluyor.

As Power'in prospektüs bilgilerini aşağıda sunuyorum.

Saygılarımla.

Name:  1.jpg
Views: 1580
Size:  56.0 KB

Name:  2.jpg
Views: 1457
Size:  42.6 KB

Name:  3.jpg
Views: 1471
Size:  43.8 KB

Name:  4.jpg
Views: 1416
Size:  45.3 KB

Sulman ve ceydoruk beğendi.
Eski 04-07-2014, 19:35   #739
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2009
Çimlerimin içinde şu otlardan çıkıyor ve erken tohum verdiğinden sanırım hızla yayılıyor. Tek tek toplamak da zor. Sökerken çime çok zarar veriliyor. Önerisi olan var mı? Bu otun adını da bilmiyorum.

Eklenen Resimler

cetine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2014, 15:59   #740
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2014
Teşhisi koyamıyorum

Herkese Merhaba,
Forumu iyice okudum, gönderilen resimlere verilen cevapları inceledim ama maalesef başta bahçıvanla, sonra da tarım ilacı satanla mücadele etmek zorunda kaldım. Bahçıvana göre çimlerde mantar yok, çok sulayınca geçecek. İlaç satan yere göre Sportak ve Pilben'e gerek yok (zaten elinde de yok) Spotlight yeter.
40 m2 bahçeye rulo çim serdim yaklaşık 3 ay çok güzel gitti, herkes hayran kaldı ama Haziran ayında gün ortasında dolu yağdıktan sonra çimlerim sararmaya başladı. Çimlerime asla akşam suyu vermedim. En çok sararan yer en çok güneş alan kısım. Bu forumda yazılan ilaçları bulamadım. Şöyle yaptım,
Akşam oksijenli su püskürttüm
2 gün sonra akşam Spotlight püskürttüm
2 gün sonra akşam hümik asit püskürttüm
şimdi 1 hafta geçmesini bekliyorum ama sarılık olan yer daha da sarardı. Acaba bir bilen resimlere bakıp çimlerde mantar mı var, yanma mı var, susuzluk mu var söyleyebilir mi? Her şeyi okusam da teşhisi kendim koyamıyorum. Şimdiden teşekkürler

BahcedeMutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2014, 16:14   #741
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BahcedeMutlu Mesajı Göster
Herkese Merhaba,
Forumu iyice okudum, gönderilen resimlere verilen cevapları inceledim ama maalesef başta bahçıvanla, sonra da tarım ilacı satanla mücadele etmek zorunda kaldım. Bahçıvana göre çimlerde mantar yok, çok sulayınca geçecek. İlaç satan yere göre Sportak ve Pilben'e gerek yok (zaten elinde de yok) Spotlight yeter.
40 m2 bahçeye rulo çim serdim yaklaşık 3 ay çok güzel gitti, herkes hayran kaldı ama Haziran ayında gün ortasında dolu yağdıktan sonra çimlerim sararmaya başladı. Çimlerime asla akşam suyu vermedim. En çok sararan yer en çok güneş alan kısım. Bu forumda yazılan ilaçları bulamadım. Şöyle yaptım,
şimdi 1 hafta geçmesini bekliyorum ama sarılık olan yer daha da sarardı. Acaba bir bilen resimlere bakıp çimlerde mantar mı var, yanma mı var, susuzluk mu var söyleyebilir mi? Her şeyi okusam da teşhisi kendim koyamıyorum. Şimdiden teşekkürler
Sn.BahçedeMutlu,ben hiç ilaç kullanmıyorum sadece yılda iki defa hümik asit sulandırıp veriyorum.
Bana göre sizin çimlerinizin havalandırılmaya ihtiyacı var(oksijen püskürterek değil) Bir tırmık vasıtasıyla ,dipten tırmıklatın çimleri örseleyin ve ardından verdiğiniz sunun iki katını verin zira sanırım(resimlere göre)yeterli su alamıyorlar.saygılarımla.

BahcedeMutlu beğendi.
resimsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2014, 16:41   #742
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BahcedeMutlu Mesajı Göster
Herkese Merhaba,

Sayın BahcedeMutlu,

Detaylı şekilde yakın ve uzak ölçekli fotoğrafları paylaşmanızı rica ederim.

Esen kalın.

BahcedeMutlu beğendi.
ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2014, 13:34   #743
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2014
Çimlerim dertli

Cevap veren herkese teşekkür ediyorum. Forumda ilk tecrübem olduğu için resimleri eklemeyi becerememişim. İlk resim çimlerimin bana göre sağlıklı ve mutlu olduğu zamandan, daha sonra dolu yağdığı günün resmini ekliyorum. Diğer resimler doludan sonra sararan bahçenin yukardan ve yakın plan çekimleri. Sol tarafta büyük bir sarılık var, onu demirciler kaynak yaparken yaktı, tırmıkla temizledim, biraz yeşillenmeye başladı. O kısım canımı pek sıkmıyor. Bahçenin en son tarafı, minibüsün durduğu kısım sabahtan akşama kadar kesintisiz güneş alıyor, o kısım iyice sarardı ve kurudu ama dediğim gibi mantar mı susuzluk mu anlamıyorum. Oksijenli su sıkmadan önce çimlerin yeşili daha yoğun olan tarafını parmaklarımla araladığımda örümcek ağı benzer oluşumların hafiften başladığını gördüm ama ilaçlama yaptıktan sonra bir daha görmedim. Bir iki tane boz kelebek görüyorum, fazla değiller.
Umarım hümik asit onları kendine getirir. 1 hafta arayla bir kez daha Spotlight sıkayım mı, ne dersiniz?

Eklenen Resimler

BahcedeMutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2014, 05:30   #744
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Sayın DMGURSOY.

Çim konusundaki bilgim 15 yıldır hafta sonu evimin bahçesinde titizlikle ilgilendiğim kendi çimlerimden kaynaklanıyor. Çok uzun süre 12+12+12 oranlı Lawn Care isimli gübreyi kullanmış ve oldukça memnun kalmıştım. Söz konusu gübrenin numeriğinden de anlaşılacağı üzere azot, fosfor ve potasyum değerleri birbirine eşittir. Senede üç defa bu gübreyi kullandım ve bana 8-9 yıl hiç sorun çıkarmadı.

Benim çim alanım 300 metre kadar. Yazın fosfor, baharda azot, kışa girerken potasyum ağılıklı gübre kullanmam için üç ayrı tip gübreyi el altında bulundurmam gerekiyor. 300 metrelik alan için bu ada pek anlamlı değil. Zira ağzı açılan torbayı 3 yıl kadar bekletmek akılcı değil. Şu an yeni temin ettiğim As Power isimli kompoze gübreyi kullanmaya başladım.

Bana göre 12+12+12 çim için yeterli gibi. Eğer toprağınız zayıf ise 15+15+15 de kullanılabilir gibime geliyor.

Law Care'nin içeriğinde demir de bulunduğu için ben kışa girerken senede bir defa sıvı demir kullanıyordum. Kışın çimlerin yeşil rengini korumaya katkısı oluyordu.

Gübrelemeyi senede üç defa Nisan başında, Temmuz ayında ve Kasım ayında yapıyorum. Bunun haricinde çimde zayıflama görülen noktalara duruma göre çok az takviyeler yaptığım oluyor.

As Power'in prospektüs bilgilerini aşağıda sunuyorum.

Saygılarımla.

Eklenti 506627

Eklenti 506628

Eklenti 506629

Eklenti 506630
Sn. S.Serdar Çok teşekkürler...

Eski 26-07-2014, 00:31   #745
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2013
Sayın Mine Hanım,

Forumun çim sorunlarıyla ilgili başlığını farklı zamanlarda bir kaç kez okudum. Özellikle bir kaç konuda sorum olacak. Bir kaç yıl önce vermiş olduğunuz ilaçlardan pilben ve benlate artık piyasada bulunmuyormuş. Galiba benomyl etken madde yasaklanmış. Sportak halen üretiliyor galiba. Günümüz koşulları için ilaç tavsiyelerini ve uygulama şeklini miktar ve sıklık olarak güncelleyebilirmisiniz. Ayrıca temin edilebilmesi bakımından tavsiye edeceğiniz ilaçların temin edilebileceği güncel firmaların iletişim bilgilerini verebilirmisiniz. Ayrıca bir yıl boyunca ay bazında çimlerde yapılması gereken bakım, gübreleme ve ilaçlama ile ilgili bir takvim hazırlayabilirmisiniz. Bunu verirken hangi ürünlerin hangi oranlarda kullanılacağı ile ilgili de açıklama yapabilirseniz çok faydalı olacaktır. Vereceğiniz değerli bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

harfuzmani beğendi.
GürayKaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2014, 21:53   #746
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2014
Çimlerdeki sararmalar

Merhaba,
Ben Ömer, Ankara'da yaşıyorum.

Yaklaşık 2 ay önce ekilen çimlerimiz gayet canlı ve yeşil bir şekilde büyürken son zamanlarda sararmaya başladı. Çimlerin ekili olduğu alan doğrudan güneş almayan bir bölge ve tohumu da ona göre almıştık. Ancak site görevlimiz kanaatimce suyu çok veriyor ve bu yüzden sararma yapıyor diye düşünüyorum. Tabi ki bu sadece benim öngörüm.
Yakından fotoğraf şuan elimde yok ancak geniş çekim fotoğrafını ekliyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Eğer aşırı sulama sebebiyle oluyorsa şu aşamada bunun bir geri dönüşü var mıdır?

Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

alamutt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2014, 16:30   #747
Ağaç Dostu

Çimlere ne kadar özen gösterirseniz gösterin, sıcak yaz aylarında çimlerde benzeri sararmalar yaşanabiliyor.

Sebepleri; aşırı sıcak ve güneş, fazla veya noksan sulama, kısa biçim, yeterince keskin olmayan çim makinesi bıçağı, yaz dönemi gübrelemesinin ihmal edilmesi gibi vs. vs.

Henüz iki aylık çimlerde, Ankara'nın Ağustos ayında sararma yaşamasını pek yadırgamamak gerekir. Ekim sırasında nasıl bir gübre kullandığınız pek bilinmeden, günlük metrekareye 8-9 litreden fazla su verildiği ortaya konulmadan, sararmanın salt aşırı sulamadan kaynaklandığını söyleye bilmek pek olası değil.

Saygılarımla.

Eski 01-10-2014, 12:37   #748
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Selamlar ...
Sürekli takip ettiğim bir başlık uzun süre mesaj yazılmadığına göre çimlerde bir sorun yok galiba )
Benim kikiyu çimlerde aşağıdaki gibi sararmalar meydana gelmekte, belirtilen fungusitlerin hiç birisini bulamadım (sportak, pilben, benlate) bunların yerine etkin maddesi benomyl olan farklı isimde fungusit kullanabilir miyim??? (tarım bak.onay listesinde benofer, benofas, kalemyl, tipolet gibi bir sürü ilaç ismi var etkin maddesi benomyl) **** sizin kullanıpta faydasını gördüğünüz fungusit önerebilir misiniz???
Teşekkürler.

(Not. çimlerin durumuna bakarak tam olarak sorunu anlamış değilim ama sanırım fungusit kullanmam gerekecek)

Eklenen Resimler

ozkan01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2014, 18:21   #749
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2014
[![image](http://i.hizliresim.com/8EPy2W.jpg)]...sim.com/8EPy2W)

adini bilmiyorum ama galiba ayrik otu diyolar cimi ekeli 1 ay oldu durum bu nasil yok edebilirim bu otlari

Düzenleyen 622ali : 02-10-2014 saat 18:27 Neden: resim
622ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2014, 02:07   #750
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 622ali Mesajı Göster
adini bilmiyorum ama galiba ayrik otu diyolar cimi ekeli 1 ay oldu durum bu nasil yok edebilirim bu otlari
Kesinlikle ayrık otu değil.

Türkiye de çim içindeki bu tür geniş yapraklı yabani otlar için Tordon isimli ilaç kullanılıyor. Fransa'da bulunuyor ise gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

YeniBON beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024