agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2007, 22:08   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Çimlerde yaşanan sorunlar

Bahçemde durup dururken daire şeklinde, bölge bölge çimlerim kurumaya başladı.Bu neden kaynaklanıyo olabilir? ilk olarak küçük bir bölgeden başlayıp yavaş yavaş genişliyor ve bahçenin çeşitli yerlerinde aynı durum söz konusu

Düzenleyen noname3343 : 14-05-2007 saat 16:46
noname3343 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2007, 22:42   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Fotoğraf koyarsanız size daha iyi yardımcı olabiliriz. Kökçürüklüğüne benziyor biraz ama lokal ve yakın çekim resim koyun lütfen...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2007, 22:55   #3
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Noname, sorunuza cevap alabilmeniz için

1. Türkçe'ye özen göstermeniz,
2. Kendinizi bize kısaca tanıtmanız gerekmektedir.

Hoşgeldiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2007, 23:28   #4
Yeni Üye

ilk olarak sorumu düzgün bir cümle akışı şeklinde yazmadığımdan ve kelimeleri eksik veya yanlış yazmamdan dolayı mine pakkaner arkadaşımızdan özür dilerim bunun sebebide ilk mesajım olduğu için acemiliğime gelmiş olmasıdır.ikinci olarak, selehattin arkadaşımın tavsiyesi üzerine bu durumun fotolarını ekleyeceğim bu şekilde sorunumun daha iyi anlaşılacağını sanıyorum. ve belirtmek istediğim bir şey daha var bu kuruyan yerlerde çimlerin altında örümcek agına benzer, küf benezeri bi oluşumda mevcut.ama yukardan bakıldığında yanmış gibi görünmekte.

Eski 14-05-2007, 15:46   #5
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi noname3343 Mesajı Göster
ilk olarak sorumu düzgün bir cümle akışı şeklinde yazmadığımdan ve kelimeleri eksik veya yanlış yazmamdan dolayı mine pakkaner arkadaşımızdan özür dilerim bunun sebebide ilk mesajım olduğu için acemiliğime gelmiş olmasıdır.ikinci olarak, selehattin arkadaşımın tavsiyesi üzerine bu durumun fotolarını ekleyeceğim bu şekilde sorunumun daha iyi anlaşılacağını sanıyorum. ve belirtmek istediğim bir şey daha var bu kuruyan yerlerde çimlerin altında örümcek agına benzer, küf benezeri bi oluşumda mevcut.ama yukardan bakıldığında yanmış gibi görünmekte.
Ne olduğu tahmin edilebiliyor ama yine de bir fotoğraf eklerseniz daha iyi olur...

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 16:35   #6
Yeni Üye

Sizin tahmin ettiğiniz nedir acaba.Söylerseniz sevinirim. Foto koyacam ama benim bahçem şehir dışında kaldığından cok sık gidemiyorum gerçi ben gidene kadar galiba tüm çim kurur.

Eski 14-05-2007, 17:48   #7
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
noname3343 köpeğiniz var mı? Veya bahçenizin etrafı çevrili mi? Köpek çişi dediğiniz gibi kurutuyor çimi. Daire şeklinde tamamen öldürüyor.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 17:52   #8
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bir de havalar birden ısındı burada orda durum nasıl bilmiyorum. Çimleri her gece düzenli sulamaya başladık biz 2-3 hafta kadar önce. Benim köpeğim hiç bahçeye zarar vermez ama geçenlerde bir kerecik ufacık bir yere çişini kaçırmıştı ve daire şeklinde kurudu o bölge. Toprağı yumuşatıp çapaladıktan sonra bahçemin görünmeyen bir köşesinden aldığım çimle yama yaptım. Şimdi gayet iyi durumda.

Eski 14-05-2007, 18:53   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Ben köpeklerin idrarından herhangi bir sorun yaşamıyorum.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 19:46   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn noname bahçenizdeki değişkenlik gösteren çim bozulmaları halka şeklinde mi yoksa içi dolu daire şeklinde mi? Bunu belirtirseniz ne tür bir mantar ile karşı karşıya kaldığınızı söyleyebilirim.

1- Gri renkli küçük daireler ise :Sclerotinia (Dollar spot); genelde Bermuda çimi ve festuca çimlerinde görülür. Benomyl ve thiophanate iyi sonuç verir.
2-İçi boş sarı-kırmızı halkalar şeklinde ise : Marasmius (Faıry ring) ;genelde tüm çimlerde görülebilir. Mantar kontrolü için herhangi bi ilaç tavsiye edilmez. Önemli olan sulama sıklığını azaltarak 5 günde bir sulama yapmak gerekir.
2-Harita gibi parçalanmış sarı-kırmızı lekeli olanlar ise : Typhula (snow mold) genelde mavi renkli çimlerde ve festucalarda görülür. Drenajı gözden geçirmek gerekir ve benomyl ve thiophanate sorunu giderici fungusitlerdir.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 21:03   #11
Yeni Üye

Hasta çimlerimin resimleri :( :(

Eğer bu hastalık hakkında bir bilginiz varsa benimle paylaşırsanız sevinirim.Neler yapmam gerekir gittikçe çimlerim kuruyor ve ben cok üzülüyorum buna

Eklenen Resimler

Eski 15-05-2007, 21:44   #12
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Hemen gece sulamasını bırakın. Sulamayı sadece sabah erken saatte yapın. Huwasan Tr 50 isimli dezenfektanı 10 lt su/20 cc hesabıyla hazırlayıp 10 m2 yi 1 lt solüsyonla ilaçlayınız. Hastalıklı hastalıksız heryere ilaç veriniz. Huwasan yerine PERAS da kullanabilirsiniz. Çok acele etmelisiniz yoksa bütün alan elden çıkabilir. Biz çimde bu uygulamadan çok başarılı sonuçlar alıyoruz.

Sayın Fmt 79 da siteye girdiğinde fotoğraflara bakıp size bilgi verecektir.

ikiy ve Smtl79 beğendi.
Eski 15-05-2007, 21:49   #13
Yeni Üye

Hastalığın ismi nedir acaba benim bi arkadaş baktı dediki mantar var captan diye bi ilaç verdi.peki bu dediginizi nasıl yapacağım? pompa ilemi?nasıl ilaçlı suyu dökeceğim. Şunuda eklemek isterim ben çimleri yeni ektim yani 20 gün filan oldu ve aşırı yagmurlarada maruz kaldı ondanda olmuş olabilirmi acaba

Eski 15-05-2007, 22:06   #14
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Çimlerin hastalık, mantar vs... riskini azaltmak için hangi aralıklarla hangi ilaçlamalar yapılmalıdır? Ben bir senedir kendim bakıyorum bahçeme. Gübreleme, yabani otları temizleme, sararmış çimleri tırmıkla toplama işlemleri tamam da ilaçlama henüz hiç yapmadım. Gübrede ithal (markasına yarın bakabilirim) oldukça kaliteli olduklarını söyledikleri bir ürün aldık. 3 ay bir daha gübrelemeye gerek yok dedi satıcı. Şu anda çimlerim oldukça keyifli. İlaçlamayı hangi sıklıkta yapmalıyım? Ve hangi ilacı önerirsiniz?

Eski 23-05-2007, 20:01   #15
Yeni Üye

Soruna çare bulamadık.Kaderine bıraktık çimleri

Eski 23-05-2007, 23:09   #16
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Herhangi bir mantari hastalık belirtisi çıkmalı gibi olur olmaz veya çıkmadan Huwasan veya PERAS veya OXY kullanınız. Bu uygulama topraktaki patojenlerin etkinliğini iyice azaltacak veya yok edecektir. Daha sonra fungusit olarak Sportak + Pilben veya Benlate ( İkisi de Benomyl etkili maddelidir.) uygulayınız. Sportak kökboğazı çürüklüklerinde çok etkili bir ilaçtır.

Sulamayı iyice seyreltiniz ve sadece sabah erken saatte veriniz. Alan kurumadan su vermeyiniz. 1 hafta arayla iki TURFSET uygulamasını gün battıktan sonra yapınız. İki gün sonra tekrar fungusit veriniz. Bir kaç gün sonra fosforlu gübre uygulaması yapınız.

Eski 24-05-2007, 15:59   #17
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Teşekkür ederim Mine Hanım.

Eski 26-05-2007, 11:09   #18
Yeni Üye

Teşekkürler Mine hanım

Eski 26-05-2007, 12:39   #19
Ağaç Dostu

ogzhn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Ayrıca çimleri uzun tutumamaya özen gösterin!

ogzhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2007, 21:10   #20
Yeni Üye

Mine hanım bişey daha sorabilirmiyim acaba fungusit olarak Sportak + Pilben veya Benlate demissinizde sportak ile benlateyi karıştırıpmı dökeceğiz yoksa ayrı ayrı uygulamakmı lazım ayrı ayrı uygulayacaksak iki ilaç arasında kaç gün beklemek lzım ve son olarak ilaçlar bir kez tekmi uygulanıyor

Eski 27-05-2007, 10:19   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Mine Hanım ben de bir şey soracaktım, aradım aradım ama bulamadım, bizim bahçedeki çimler seyrekleşiyor ve yosunlar oluşuyor. Ben de alıyorum elime tırmığı yosunları topluyorum. Gübreleme veya ilaçlama kaç senedir yapılmamış ben yapayim diyorum. Nereden ne temin etsek de çimlere uygulasak.
Yanlış yere mesaj atmış olabilrim, biraz aceleye geldi.

igidu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 00:03   #22
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi noname3343 Mesajı Göster
Mine hanım bişey daha sorabilirmiyim acaba fungusit olarak Sportak + Pilben veya Benlate demissinizde sportak ile benlateyi karıştırıpmı dökeceğiz yoksa ayrı ayrı uygulamakmı lazım ayrı ayrı uygulayacaksak iki ilaç arasında kaç gün beklemek lzım ve son olarak ilaçlar bir kez tekmi uygulanıyor
İki ilacı birlikte uygulayın. İkinci uygulama zamanını tarifte sonradan bir fungusit uygulaması daha olarak belirtmiştim.

Zor bir durum. Geçmiş olsun.

ceydoruk beğendi.
Eski 28-05-2007, 00:43   #23
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi igidu Mesajı Göster
Mine Hanım ben de bir şey soracaktım, aradım aradım ama bulamadım, bizim bahçedeki çimler seyrekleşiyor ve yosunlar oluşuyor. Ben de alıyorum elime tırmığı yosunları topluyorum. Gübreleme veya ilaçlama kaç senedir yapılmamış ben yapayim diyorum. Nereden ne temin etsek de çimlere uygulasak.
Yanlış yere mesaj atmış olabilrim, biraz aceleye geldi.
Alanınız sanırım gölge, toprağınızın drenajının zayıf ve toprağın çok asitli olması söz konusu.Sanırım sulamayı da bol yapıyorsunuz. Bunlar yosun oluşumunu getirir. Öncelikle sebebi bulup ıslah yoluna gitmelisiniz. Bu arada uygun bir algisit de kullanabilirsiniz. Ziraatçinizle konuşunuz. Size uygun bir preparat önerebilir.

Eski 28-05-2007, 11:56   #24
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Sebebi tam bilirsek çözüm daha kolay ürer. Havalandırma makinesi ilk bahar başında çekilir. Şu anda kullanılması doğru olmaz ve zaten drenaj sorununu çözmez.

Eski 28-05-2007, 12:27   #25
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu arada Sayın Fmt 79, bizi çimde mantari hastalıklar konusunda aydınlatmanız mümkün olur muydu?

Eski 29-05-2007, 15:32   #26
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bu arada Sayın Fmt 79, bizi çimde mantari hastalıklar konusunda aydınlatmanız mümkün olur muydu?
Ayrıntılı bilgi hazırlamam biraz zaman alabilir. O yüzden bu konuyla ilgili 3 tahminim var, onu sizinle paylaşayım.
Öncelikle şunu söylemeliyim ki, belirtiler çok ayrıt edilebilir oluşmamış, o yüzden kesinlikle şu hastalık var demek yanlış olacak. Emin olabilmek için hem kültüre almak hem de mikroskobik inceleme yapmak gerek. Ama tahminlerim var.

1- Çökerten; patojenler: Fusarium spp., Pythium spp., Rhizoctonia spp.
2- Beyaz çürüklük; patojen: Sclerotinia homoecarpa
3- Pythium yanıklığı; patojen: Pythium aphanidermatum

Bu üç hastalıkta da aynı noname3346 rumuzlu kullanıcının çimlerindeki belirtiye benzer belirtiler oluştururlar. Bunu gözle ayrıt etmeye çalışmaktansa, her üçü için de ortak bir kimyasal uygulamak daha doğru olacaktır.

Aslında çökerten ve pythium için aynı kimyasal kullanılabilir, yani ortak olarak kullanılabilecek olan kimyasal Metalaxyl'dir. Beyaz çürüklük için ise Chlorothalonil önerilebilir. Bu durumda her ikisini karıştırıp tek seferde uygularsanız, sonuç almanız mümkün. Ama karışımı sakın ha önce küçük bir alanda denemeden tüm alana uygulamayın. Önce bitki üzerinde toksik etki yapıp yapmayacağına bakın. Ertesi gün tüm alana hazırlayıp uygularsınız.

ceydoruk beğendi.
fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 13:56   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2007
çim alanda sararma diğer taraftan mantar...

merhaba bu forumu okuyunca Mine Hn.'ın noname3343'e önerisi sanki benim problemimede çözümmüş gibi geldi.

yaklaşık 80 m2 neredeyse tamamı gölge bir bahçemiz var. evin konumu ve ağaclar nedeniyle bahçe yer yer çok az güneş alıyor ve oldukca fazla yaprak vs. dokulmesı oluyor.

bahçede 2 ay önce ekilmiş hazır çim ( rulo çim ) var. bahcemiz sanki hiç kurumuyor gibi , çünkü çimlerin altındaki toprağı ellediğimde nemli oluyor, bu nedenle sulama sıklığını azalttım , çünkü toprağın nemli olması dışında yer yer düzensiz olarak bazı yerlerde 3-4 tane beraber olmak mantarlar oluşmaya başladı , fakat bu seferde çimlerde bazı bölgelerde ufak bölgeler halinde sararmalar başladı.bu iki olay arasında çimlerin yüksekliğini kısalttım , yaklaşık 3 cm olarak , suzuzluktan olduğunu düşündüğüm sararmalardandolayı tekrar sulama sıklığını arttırdım, bir öneri üzerine akşam yaptığım sulamayı sabah erken saatlerde yapmaya başladım. fakat yine mantarlar var.

acaba nerede yanlis yapıyorum.?

ayrıca bu cıkan mantarları acaba temizlemek gerekli mi ? yoksa kendi hallerine mi bırakmalı ?

yaprak toplama makinasinin cimlere zararı olsabilir mi ? cünkü düsen yaprak vs. yüzünden yaklaşık 1 haftada bir yaprak toplama makinasi ile temizlik yapıyorum

Mine Hn.'ın bahsettiği "Huwasan Tr 50 isimli dezenfektanı" acaba bende kullanmalımıyım ? bu ilacı nereden temin edebiliriz?

Eklenen Resimler

berkakgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 22:27   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Merhaba benim sayın fmt 79 bey e veya konu ile ilgisi olan arkadaslara acil bir sorum olacak. Çimlerle ilgili, yaklaşık 3000 m2 çim alanımız var Bermuda grass agırlıklı sahamızda aşırı sulamadan ve hava şartlarından dolayı tamamen çimde mantar olusmus durumda suyu kestik hemen previcur 607 sl ile ilaçlama yaptık 3 gun sonra taş tırmık ile havalandırma yaptık (yuzeysel tarandı çimlerin kökünde hiç tutar kalmamış elle tutulup çekildiğinde çimler geliyor ) 15/ 15/ 15 gubreleme yaptık ve suladık bu gun ilaçlamadan sonraki 4 ncü gundeyiz (ilaclama yapınca ve suyu kesince hastalık durdurulmus durumda ) sizlerin tavsiyelerini bekliyorum saygılarımla teşekkür ederim.

jakaranda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 22:45   #29
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Gübre vermeyiniz. Hastalıklı çime gübre verilmez. Bu başlıkta daha önce verilen tavsiyelerdeki ilaçları uygulayınız.

Eski 05-06-2007, 22:54   #30
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berkakgun Mesajı Göster
merhaba bu forumu okuyunca Mine Hn.'ın noname3343'e önerisi sanki benim problemimede çözümmüş gibi geldi.

yaklaşık 80 m2 neredeyse tamamı gölge bir bahçemiz var. evin konumu ve ağaclar nedeniyle bahçe yer yer çok az güneş alıyor ve oldukca fazla yaprak vs. dokulmesı oluyor.

bahçede 2 ay önce ekilmiş hazır çim ( rulo çim ) var. bahcemiz sanki hiç kurumuyor gibi , çünkü çimlerin altındaki toprağı ellediğimde nemli oluyor, bu nedenle sulama sıklığını azalttım , çünkü toprağın nemli olması dışında yer yer düzensiz olarak bazı yerlerde 3-4 tane beraber olmak mantarlar oluşmaya başladı , fakat bu seferde çimlerde bazı bölgelerde ufak bölgeler halinde sararmalar başladı.bu iki olay arasında çimlerin yüksekliğini kısalttım , yaklaşık 3 cm olarak , suzuzluktan olduğunu düşündüğüm sararmalardandolayı tekrar sulama sıklığını arttırdım, bir öneri üzerine akşam yaptığım sulamayı sabah erken saatlerde yapmaya başladım. fakat yine mantarlar var.

acaba nerede yanlis yapıyorum.?

ayrıca bu cıkan mantarları acaba temizlemek gerekli mi ? yoksa kendi hallerine mi bırakmalı ?

yaprak toplama makinasinin cimlere zararı olsabilir mi ? cünkü düsen yaprak vs. yüzünden yaklaşık 1 haftada bir yaprak toplama makinasi ile temizlik yapıyorum

Mine Hn.'ın bahsettiği "Huwasan Tr 50 isimli dezenfektanı" acaba bende kullanmalımıyım ? bu ilacı nereden temin edebiliriz?
Rulo çimler güneş görmeyen alanlarda çok iyi sonuç vermemekte. Hem güneş yok, hem yapraklar dökülüyorsa toprak nemini kaybetmez, bu durumda mantarların çıkması da normal olur. Yaprakları sürekli toplamaya devam edin. Haftada bir az. Sulamayı seyrekleştirin. Huwasan bulamazsanız PERAS kullanın. Zirai ilaç ve malzeme bayinize sorun. İzmir'de Doğa LTD.'ten tedarik edebilirsiniz. Tel: 0.232. 446 43 92

ceydoruk beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024