agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-06-2007, 09:33   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Saygıdeğer Çiçeğim,

Bir Dönem İspanyol Ayrığı adında bir tohum görmüştüm, Almanya'da uzun yıllar yaşayan bir komşumuz getirtmişti ve çok başarılı olmuştu. Tek sorun çok hızlı büyüyüp etrafı sardığı için yan bahçelere sıçraması ve diğer ev sahipleriyle arasının bozulmasıydı

Çim maalesef çok iyi bakım ve emek istiyor.

ermansayman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2007, 21:50   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2007
Merhaba,
Sİzlere çimlerim ile ilgili iyi haber vermek istiyorum.Hep olumsuz haberlerle can sıkmak hoş olmuyor. Şu mantar hastalığının üstesinden geldim galiba. Çimleri kısa tuttum, sulamayı sabah saatlerinde tek e düsürdüm.Captan adında ilacı uyguladım. ( 2 lt lik pompa ile 200 m2 yi ilaçlamak bayağı yordu ama ) şimdi sararan yerlerin altlarından yeni çimler çıkmaya başladı. Sorunumla ilgilenen başta mine hanım olmak üzere tüm üyelere teşekkür ederim.

erden69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2007, 07:04   #63
Yeni Üye

gesen's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2007
merhaba,

siteyi yeni farketmiş ve çok yeni üye üye olmuş bir bahçe sahibiyim.

yaklaşık 200 m2 bahçesi olan bir evde oturuyorum. evime bu yıl taşınmış olmama rağmen inşaat süresi boyunca yani yaklaşık 5 yıldır bahçenin bir kısmında sebze yetiştiriyorum. bu yıl evime taşındım ve çevre düzenlemesi sonucu yaklaşık 25 m2 lik bir bölüme çim ekmeyi uygun gördük.
meraklı olduğumdan çimi kendim ekmeye karar verdim. eskişehirden torf ve 3 karışımlı çim tohumu getirttim. ziraat mühendisi bir arkadaşımın yönlendirmesiyle ekim alanını hazırladım, çimi ektim, düzenli suladım.
çok güzel bir görünüme sahip olmuşken çimlerin yaklaşık 8-9 cm. boya gelmeleri aşamasında çimlerime nazar değdi. sitenizdeki yazışmalardan anladığıma göre problemim "fungus". hemen "conrnell" marka fungusit aldım, uyguladım ama iyileşme olmadı.
artık yarı yarıya bozulmuş bir çim alana sahibim ve üzgünüm. muhtemelen sonbaharda çim ekimini tekrarlamayı düşünüyorum.
sorum şu ; fungus denen illetle muhatap olmamak için bu zararlıya karşı dayanıklı çim türleri var mıdır ?
herkese iyi günler dilerim.

gesen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2007, 08:47   #64
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Dayanıklı çimden ziyade çimlerinizi fungusun faaliyet gösterdiği mayıs haziran ayları gibi yaz aylarına denk gelen zamanlarda ekim ve yetiştirmekten uzak durmak gereklidir. Kısaca size tavsiyem fungus açısından çeşit seçiminden ziyade çiminizi sonbaharda veya erken ilkbaharda ekerek yaz aylarına daha güçlü bitki yapısıyla kavuşmuş ve kısa biçilmiş çim alan tesisi olacaktır.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2007, 10:47   #65
Yeni Üye

gesen's Avatar

teşekkür ederim.

gesen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2007, 15:43   #66
Ağaçsever

çiçeğim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2006
Sevgili çiçek severler..yazlığım daki bahçeme henüz gidemedim ama çok kötü bir durumda olduğuna eminim. Yukarıda da bahsetmiştim çim konusunda daha önce ki deneyimlerim de hiç başarılı olamadığımı. Ağustos ayında gitmeyi düşünüyorum ve bahçemi o kel haliyle bir ay boyunca görmeye tahammul edemeyeceğime eminim.Bana önereceğiniz bu mevsim de ekilebilecek çim yerine ne var acaba? Bahaus da çim ve yonca karışık tohumlar görmüştüm eksem sorun yaşarmıyım. Birde şunu merak ediyorum ön bahçem akşama kadar güneş içinde ve ayrık otu , diğer yabaniler bol miktarda var nasıl baş edebilirim?

çiçeğim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2007, 16:37   #67
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeğim Mesajı Göster
Sevgili çiçek severler..yazlığım daki bahçeme henüz gidemedim ama çok kötü bir durumda olduğuna eminim. Yukarıda da bahsetmiştim çim konusunda daha önce ki deneyimlerim de hiç başarılı olamadığımı. Ağustos ayında gitmeyi düşünüyorum ve bahçemi o kel haliyle bir ay boyunca görmeye tahammul edemeyeceğime eminim.Bana önereceğiniz bu mevsim de ekilebilecek çim yerine ne var acaba? Bahaus da çim ve yonca karışık tohumlar görmüştüm eksem sorun yaşarmıyım. Birde şunu merak ediyorum ön bahçem akşama kadar güneş içinde ve ayrık otu , diğer yabaniler bol miktarda var nasıl baş edebilirim?
Ayrık otunu çim gibi biç ve sula.
Ayrık, her zaman yeşil, son derece dayanıklı, bakım için özel bir şey de gerekmez.
Yabani otları biz tek tek ayıkladık, köklerinden sökerek. Yine de çıkıyor.
Çim olan alanlarda ise yabani otlar daha zor gelişiyor, çim onları boğuyor galiba.
Allah kolaylık versin.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2007, 09:57   #68
Yeni Üye

Merhabalar;
Hazır çim uygulaması yaptığımız yerlerde mantar oluşumu söz konusu idi.Kullandığım mantar ilaçları hiç bir işe yaramadı.Kahverengi yama hastalığı olduğu düşünülüyor ve DUETT diye bir ilaç önerildi.Acaba bu ilacı nerden bulacağımı bileniniz **** başka ilaç önerebileniniz varmı acaba?Bodrum ve izmir çevresinde bulamadık

bodrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2007, 09:08   #69
Ağaçsever

çiçeğim's Avatar

Arkadaşlar çim konusunda çok tecrübeli değilim,hiç başarılı olamadım ama apartmanımızın çok geniş harika çimlenmiş bir bahçesi vardı, yonca ile karışık dı,arasında da sarı çiçekler açıyordu,birden bire bahçe kısım kısım karardı,kurudu,çimler yok oldu. Nedenini keşfettik,siz de aynı hatayı yapmayın diye yazıyorum. Hortumun içerisinde kalan su akşama kadar güneş de kaynıyor ve görevlimiz de suyu açtığında çimler ilk önce kaynar suyla bir duş alıp haşlandıkdan sonra normal soğuk su akmaya başlıyor,suyunuzu çimlere doğru değil farklı biryere açıp serinletmek gerekiyor. Benden söylemesi

alimallah beğendi.
Eski 02-07-2007, 10:50   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2007
Moralim çok bozuk...

Merhabalar,ben yeni bir üyeyim .
Çok canımı sıkan bir durum var.Sizlerle paylaşıp acil yardımlarınızı rica ediyorum.Bu nisanda 4 lü karışım çimden bahçemizi kendi ellerimle çimlendirdim.Çok sağlıklı ve güzel büyüdüler.Halı gibi her tarafı sardılar.3 Haftadır hızlı bir şekilde yayılan bir sararma ile ölüyorlar((Ziraat mühendisinin teşhisi ve tavsiyesiyle mantar ilacı yaptık.Bir hafta arayla yinledik ancak hiçbir düzelme yok.....Çok üzülüyorum.Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Emelatam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2007, 11:53   #71
Yeni Üye

Merhabalar ben daha öncede mail atmıştım.Çim ile ilgili sorunlarımı dile getirmiştim.Ama bir cvp alamadım.Kahverengi yama hastalığı var dediler.Alfapirin diye bir ilaç verdiler.Kullandık ama bir yararı olur mu bilmiyorum.Resim ekleyeceğim en kısa zamanda.

bodrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2007, 12:16   #72
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BALIKCI Mesajı Göster
Ayrık otunu çim gibi biç ve sula.
Ayrık, her zaman yeşil, son derece dayanıklı, bakım için özel bir şey de gerekmez.
Yabani otları biz tek tek ayıkladık, köklerinden sökerek.
MAhir Bey' e katılıyorum. Bizim sitenin boş arazisi oldukça büyük. Görevli bey ayrık, yonca, papatya, yabani ot karışımı olan yeşil araziyi çim biçme makinasıyla güzelce biçiyor. Sulamasını düzenli yapıyor. Ve bizim yaşatmak için uğraştığımız çim alanlarımızdan çok daha güzel görüntü elde ediyor. Bahar aylarında ufak ufak bembeyaz papatyalar, yaz başında sarı papatyalar açıyor. O güzelliği görünce bazen ben de yabani otlarla yoncaları sökmesem mi diye düşünmüyor değilim hani.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2007, 00:50   #73
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bodrum Mesajı Göster
Merhabalar ben daha öncede mail atmıştım.Çim ile ilgili sorunlarımı dile getirmiştim.Ama bir cvp alamadım.Kahverengi yama hastalığı var dediler.Alfapirin diye bir ilaç verdiler.Kullandık ama bir yararı olur mu bilmiyorum.Resim ekleyeceğim en kısa zamanda.
Daha önce cevap alamadığınız sorunuz DUETT isimli ilacı nereden bulacağınız. Aramızda ilaç bayisi yoksa bu soruya cevap alamazsınız. Ya da ilacı üreten firmanın sitesine girin iletişimden irtibat kurun, bayi sorun.

Alfapirin kök boğazı hastalıkları için kullanılan bir ilaçtır. Yararı olup olmaması hastalığın evresi, sizin bakım ve uygulama koşullarınız gibi pek çok etmene bağlı. Bu arada cvp gibi kısaltmaları kullanmamanızı rica ederiz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2007, 22:37   #74
Ağaçsever

çiçeğim's Avatar

Arkadaşlar,apartman bahçemizde ki çimler aniden kurudu,yonca ve çim karışımı bir yeşillik idi,biz hortum da gün boyu güneş den kaynayan suyun neden olduğunu düşündük ama görevlimizin dikkat etmesine rağmen kurumalar devam etti.Ayrıca gördüğünüz gibi altta kalan toprak sanki yanık gibi kapkara. Bu bir hastalık mı, ne yapabiliriz? Yardımlarınızı merakla bekliyorum.Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 17-07-2007, 21:39   #75
Ağaçsever

çiçeğim's Avatar

Hala cevap bekliyorum,çimler elden gidiyor.Yardım lütfen.

Eski 17-07-2007, 22:02   #76
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Çiçeğim şu anda yapacağınız en iyi şey, bu konuda başta verdiğimiz dezenfektan ve ilaç uygulamalarını yapmak. Bu sayede sağlam alanları belki kurtarabilirsiniz. İlacı yalnız sağlam çimlere değil, ölü bölgeye de uygulamalısınız. Bozulan alanları da sonbaharda yeniden çimlendirmelisiniz.

Eski 18-07-2007, 13:11   #77
Ağaçsever

çiçeğim's Avatar

Teşekkürler Mine hanım,heralde çimlerdeki sorun susuzluk değil demek istediniz,bir çeşit mantar mı sorunumuz?

Eski 18-07-2007, 18:32   #78
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Evet mantar.

Eski 23-07-2007, 02:12   #79
Yeni Üye

poise07's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 25
Arkadaslar aranizda yeniyim. Sizlere danismak istiyorum,benim cimlerimde daha once hic gormedigim yumusak, jolesimsi rengi siyaha yakin bir seyler olustu. Sadece bir bolgede var bunlar ne olabilir ve cozum nedir yardimci olabilirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen poise07 : 25-07-2007 saat 02:16
poise07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2007, 09:01   #80
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Resim koyabilirseniz daha fazla yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2007, 02:27   #81
Yeni Üye

poise07's Avatar

Cok kotu gorunuyor dimi,daha iyi gorunebilmesi icin sorunlu bolgeden alip resimledigim kucuk bir parca bu.Sanirim basim fena dertte ustune bile basilmiyo ,kayip dusmek olasi.Cevaplarinizi bekliyorum lutfen.

Eski 25-07-2007, 10:45   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Poise 07;aşağıdaki soruları yanıtlarsanız size yardımcı olmaya çalışacağım.
1- Çimin altındaki toprak islahı ve toprak çalışmasını siz mi yaptınız?
2- Başkası yaptı ise buraya ne tür ilaveler (ilaç, ek madde...) ekleyip eklemediğini biliyor musunuz?
3- Bu bahsettiğiniz şey siyah zift gibi bir şey mi?
4- Bahçede drenaj yapılmış mıydı?
5- Bu bölgede su birikmesi oluyor mu?
6- Gölgede ve çukurda kalan bir alan mı?

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2007, 11:28   #83
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

[quote=poise07;134350]Cok kotu gorunuyor dimi,daha iyi gorunebilmesi icin sorunlu bolgeden alip resimledigim kucuk bir parca bu...quote]

Poise07 sizin de dediğiniz gibi bu fotoğrafta birşey görülmüyor. Yeni, net bir tane isteyelim.

Eski 26-07-2007, 00:42   #84
Yeni Üye

poise07's Avatar

Sn sukranayalp ve Mine Pakkener hanim,oncelikle ilginize cok tesekkur ediyorum.Sitenizede hayran kaldigimi soylemeden gecemiycem.Sorulariniza gelince,cimleme islemini ehli kisiler yapti oniki sene oldu,ne gibi kimyasallar eklendi bilemiycem.Bahcenin drenaji var.Ziften ziyade sanki joleye benziyo cimdeki sorun,ama kismen koyulasmis katilasmis bolumleride var.Bu yazi hep yagmurla gecirdigimiz icin evet su birikmesi olabilir toprakta.Etfafida camlarla cevrili oldugu icin golgede kaliyo tabi biraz.En kisa zamanda ayrintili resim yollucam siteye.Tekrar tesekkurler.

Eski 26-07-2007, 09:29   #85
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu durumda alg oluşumu olduğundan şüphe ediyorum. Toprak yüzeyinde oluşan tabakayı yüzeyden temizletip atın. Sonra su toplanan bölgeye aeratör uygulatın, ya da kendiniz bu noktaları şişleyin. daha sonra da hidrojen peroksit bazlı toprak dezenfektanlarından uygulatın veya bir algisit de kullanabilirsiniz. Çam altında ve drenajı bozuk bölgede kalan noktalarda toprak asit yapıya da gelmiştir muhtemelen. Eğer sorun gittikçe yaygınlaşıyorsa yörenizdeki bir uzmandan yardım almanızda fayda var, yoksa böyle noktalarda çimi kaybedersiniz.

Eski 26-07-2007, 09:45   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Mine Hanım
Hidrojenperoksidin konsantrasyonu ne olmalı? Biliyorsunuz sanayide kullanılan
H2O2 konsantrasyonu %35-50 arasında değişiyor.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2007, 09:54   #87
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

İşte bu yüzden sanayide kullanılanları kullanmamak gerekir. Çünkü hem stabil değiller hem de konsantrasyon ayarlanamıyor, hem de toprak ve bitkide izinli değil. Biz mutlka hazır preparatları öneriyoruz. Huwasan50TR, Sanosil super25 gibi, Oxy ve Peras da olabilir. Peras perasetik asit solüsyonudur. Sanosil ve Huwasan da beraberinde kolloidal gümüş içerir. Gümüşün de antibakteriyal etkisi vardır.

Eski 27-07-2007, 09:14   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2007
herkese selam,arkadaşlar zirai ilaçlar konusunda yardımsı olabilirim sorularınız olursa

tegabion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2007, 10:11   #89
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Feyzan, çok haklısınız. İstanbul'da ne yazık ki bu ilaçlar satılmıyor. Onun yerine Pomarsol ve Folikür satılıyor ve kullanılıyor.

Bölgelere göre dağıtım şirketleri değişiyor sanırım.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2007, 01:01   #90
Yeni Üye

poise07's Avatar

Sayin Mine hanim,onerileriniz dogrultusunda arastirdim ve gercektende cimenlerimdeki sorun alg'mis.Toprak yuzeyi temizledik ,ilaclama yaptik,simdi sonucu bekliycez.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024