agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-08-2015, 02:58   #811
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2015
Question çim hastalığı için acil yardım lütfen

sevgili dostlar 120m2 bahçemde 1 veya 2 ay önce rulo çim uygulaması yaptık.
resimlerdeki gibi sararma, kuruma,mantarlanma başladı ne yapabiliriz acaba önerileriniz ilaç ve uyguma tavsiyeleriniz olursa çok memnun olurum şimdiden çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

dinex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2015, 11:40   #812
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Bu sarılar parça parça mı, bahçenizde köpek var mı?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2015, 12:06   #813
Yeni Üye

köpek yok ama dışarıdan kedi köpek giriyor bazen

Eski 07-08-2015, 17:10   #814
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinex Mesajı Göster
köpek yok ama dışarıdan kedi köpek giriyor bazen
Son fotoğraftaki dairesel sarılık sanki köpek ıdrarının yakması gibi göründü bana.

Size verdiğim linkteki başlığa bir göz gezdirin, sizin gibi pek çok arkadaşımızın da sorunlarını dile getirdikleri ve verilen cevapları bulabileceğinizi tahmin ediyorum.

Eski 08-08-2015, 23:40   #815
Yeni Üye

teşekkür ederim güler birde huwasan ulaştı elime ama diğer fakat belirtilen fungisitleri bulamadım piyasada bende ALLİSET 80 wp adında bir fungisit aldım acaba bunu kullansam sorun olur mu ???

Eski 09-08-2015, 11:48   #816
Moderatör

Güler's Avatar

Ben ziraat okumadım size şunu kullanın veya bunu kullanın diyemem. Önce çimlerinizdeki sorunun ne olduğunu bir tesbit edin sonra size konu ile ilgili arkadaşlar yardımcı olurlar.

Hocamız Mine Pakkaner'in bahçemdeki çimlerdeki sorunu halletmem için büyük yardımları olmuştu ve ben bütün bunları ilgili başlıkta paylaştım, bahçemde fotoğrafladım. Siz de okuyabilirseniz okuyun eminim ki çok faydalanacaksınız.

ozanemre beğendi.
Eski 10-08-2015, 12:13   #817
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sayın dinex,

Çimlerinizde idrar noktaları mevcut. Diğer alanlarda bu dönemde yüksek sıcaklık ve nemden dolayı kötü drenaj koşullarında büyük ihtimalle sclerontinia ve rizoctonia mantar miselleri yayılım göstermiş. Genelde hazır rulo çim üretiminde ince kesilen alanlarda da zayıflıktan dolayı bu oluşumlar meydana gelir. Ağaç altlarında da meydana gelir.
Chlorothalonil+propamocarb+mancozeb+metalaxyl etken maddeli ilaçlar çözüm olur. Huwasan dezenfaktan niteliğindedir. Alliset kullanmayınız. Çevre sağlığı açısından Mine hanımın forumdaki Çim başlığındaki sıralı önerilerini incelemenizi rica ederim.
Mantarlar ise toprak neminin yoğun olduğu alanlarda meydana gelir. Sulamayı bu alanlarda kontrol altında tutun ve sabahları yapın. Sonbaharda dren ile alanda delikler açacak ve kumlama yapacaksınız.

İyi çalışmalar.

Güler ve 622ali beğendi.
ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 12:20   #818
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi horka Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar bahçemde st agustine çim var 1 ay önce hastalık geldi yapraklar gri renkte yuvarlaklar oluşmaya başladı sararmaya başladı.

ziraatcılara göstersedim anlamadılar ben yabancı sitelere baktım hastalığın aynısı aşadaki sitedeki adreste yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

EFDAL PEKOZOL ® 100 EC ilaç aldım sizce iyi gelirmi bu hastalığa

Eklenti 569415

hastalık aynısı aşadaki linkde
Hot Topic - May : Extension : Clemson University : South Carolina
Sayın horka merhaba,

Kusura bakmayın iletinizi geç gördüm.

Hastalık

GRAY LEAF SPOT

• Patojenler: Pyricularia grisea

• Etkilenen Çimler: St. Augustinegrass, perennial (çok yıllık) ryegrass

• Semptom ve Belirtiler : Önce yaprak dokuları minik
kahverengi noktalar şeklinde görülür, daha sonra
benekler 1,88 cm’ye kadar uzayarak büyür. Benekler,
kenarları sarı-yeşil halkalarla sınırlanmış hafif düzensiz
kahverengi, strese girmiş mavi - gri merkezlerde
gelişebilir. Sonuçta tüm yaprak sarıya dönüşür.

• Hastalığa Uygun Koşullar: Özellikle uzun süre neme doymuş
atmosferde ve 21-27°C civarlarında ortaya çıkar. Genç
bitkiler daha hassas olmaktadır. Duyarlılık yükselen
azot gübrelemesiyle artar.

• Kontrol: Chlorothalonil etken maddeli ilaçlar.

Efdal Pekozol ilacını kullanmanıza gerek yok.

İyi çalışmalar dilerim.

622ali beğendi.
ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2015, 21:09   #819
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2015
Merhaba arakadaşlar
Uzun uğraşlar sonucunda nihayet bir bakım şablonuna ulaştım hiç bilmeyenler yani benim için fevkalade güzel oldu eksikler varsa duzleltirseniz sevinirim umarım benim gibi başka arkadaşlarında işine yarar zira bu bakım şablonunu veya benzerlerini kimse paylaşmak istemiyor nedendir anlamış değilim sonuç olarak artık bir bakım şablonum var resimi yuklerken baya ugraştım boyut yuzunden yukleyemedım bıraz kalite bozuk ama okunur gıbı sanki keşke forumun otomatik boyutlandırma scripti olsa daha basit olur benım gıbı ipad **** çepten gırenler için saatlerce pixel düşürmek için program **** web sitesi aramayız
Name:  image.jpg
Views: 1324
Size:  65.2 KB

622ali beğendi.
Asiii1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2015, 00:07   #820
Moderatör

Güler's Avatar

Bir arkadaşımız çimlerinde çıkan yabani ot hakkında bilgi istemişti.
Benim çimlerime kapak toprağı olarak attığım milli toprak ile bana da bulaşan bu illetten bahçe sayfamda bahsetmiştim.

Daima çim boyundan daha uzun olarak çıkar, bugün çimi biçin haftasında çim boyu 3 cm uzuyorsa bu su otları 10 cm kadar uzar. Ben baş edemedim.
Bitkiyi çektiğinizde sanırsınız ki kökü ile geldi, oysa kopup gelen kısımda kök yoktur, belirli bir yerden koparak gelir. Kökü ve kılcal köklerin ucunda bulunan yumrular ile hızla yayılır.

Daha iyi anlatabilmek adına sizlere fotoğraflamak istiyorum.

Bitkinin toprak üstündeki yeşil aksamı.

Name:  IMG_7056 (600 x 450).jpg
Views: 1184
Size:  34.6 KB

ozanemre beğendi.
Eski 16-08-2015, 00:12   #821
Moderatör

Güler's Avatar

Soldaki fotoğraf bitkinin toprak altındaki kök yapısı ve yumru ve kılcal köklerdi yumru.

Sağ fotoğraf, bitkiyi çektiğinizde beyaz kısımdan koparak gelen kısım. Bu durumda yumrular toprakta kalıyor ve hızla çoğalıyorlar.

Name:  IMG_7057 (600 x 450).jpg
Views: 1202
Size:  33.5 KB

Name:  IMG_7053 (600 x 450).jpg
Views: 1238
Size:  61.0 KB

Name:  IMG_7052 (600 x 450).jpg
Views: 1196
Size:  30.7 KB

ozanemre beğendi.
Eski 16-08-2015, 15:05   #822
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Su ayrıklarının üzerlerine suluboya fırçasıyla tek tek Tordon sürüyoruz. Biraz zahmetli ama bahçeyi bütün olarak ilaçlamaktan daha güvenli geliyor bize. Bir damla yetiyor. Bir süre sonra sararıyorlar. O zaman sararanları temizliyoruz.

Güler beğendi.
Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2015, 15:16   #823
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili Eser İlhan, çok haklısın. Benim çim alan çok geniş bu yüzden Tordonu biz mecburen pompa ile yapıyoruz.

Gül çanakları içinde çıkan su otlarına ben de aynen senin dediğin gibi sulu boya fırçası ile Roundop sürüyorum, yeşil aksama sürülen bir iki damla bile köke kadar tesir ediyor.

Eski 17-08-2015, 00:00   #824
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2015
Merhabalar;
foruma yeni üye oldum,hatam olur ise şimdiden özür dilerim.Ben Marmaris'te yaşıyorum.Serbest meslek erbabıyım.Yeni taşındığımız evimize bahçıvanımız geçen ekim ayında çim ekimi uyguladı.Kendisinin ifadesine göre çimin cinsinin festuca olduğunu öğrendim. Kış aylarında ve Ramazan Bayramı bitinceye kadar imrenilecek güzellikte olan çimlerimiz birden mahvoldu.Ekte fotoğrafları göndermeye çalışacağım.Çimlerimiz için yapabileceğimiz bir şey kalmış mı? Ya da aynı hatayı tekrarlamamamız adına nerede hata yaptığımı söyleyebilir misiniz? İlginiz için şimdiden teşekkürler,syg.

View image: Full Size Render
View image: IMG 0103
View image: IMG 0102

Tygon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2015, 05:12   #825
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Su ayrıklarının üzerlerine suluboya fırçasıyla tek tek Tordon sürüyoruz. Biraz zahmetli ama bahçeyi bütün olarak ilaçlamaktan daha güvenli geliyor bize. Bir damla yetiyor. Bir süre sonra sararıyorlar. O zaman sararanları temizliyoruz.
Eğer fırça ile tek tek ilaçlamayı göze alıyorsanız, 250 cc si 27 lira olan Tordon yerine, litresi 15 lira olan bir total herbisit kullanmak daha akılcı değil mi?

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2015, 23:44   #826
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Rulo halinde alinan cimin gelisip uyum saglamasi zaman alabilir. Saglikli bir cimin her zaman tohumla ekilmesi gerektigini savunurum, boylece dogal ortaminda dogup gelisen cimler, yasadiklari toprakla uyum icinde ve daha guclu olurlar. Cim ekme isleminden once kesinlikle alanin capalanmasi, yuzeye yakin kaya ve kutuk parcalarindan arindirilmasi gerekir. Cim tohumunu esit yaymak icin muhakkak bir alet kullanilmali, islem elle yapilmamalidir. Tohumlar serpildikten sonra bir silindir yardimiyla alan tekrar ezilmeli, ilerleyen gunlerde de kuslardan ve karincalardan korunmalidir. Cimler sicak havalarda bicilmeleli, sulama islemi periodik olarak sabah ve aksam saatlerinde uygulanmalidir. Yilda en az bir kere (turkcesini bimiyorum) cime delikler acan aletlerle altinda olusan tarch tabakasi delinmeli, olusan yosunlar alinmali, gerekli yillik fungicide ve gubre islemi bundan sonra tatbik edilmelidir. Guclu ve saglikli bir cim, agresif ve yayilici oldugundan yabani otlara ve mantarlara musade etmeyecektir. Kisacasi cim saglikli olduktan sonra, butun sorunlar kendiliginden cozulur zaten.

redbullah ve A_NOMAD beğendi.
flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2015, 23:46   #827
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın flying dragon, açıklayıcı mesajınız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi ben de tohumu saçarken bu aleti kullanmıştım.
Çimi de bu alet ile (çim aeratörü) ile havalandırıyoruz. Bu aeratörlerin elektrikli olanları da var ama biz o zamanlar bunu almıştık.
Çimi sulama işinde aynı düşünmüyoruz, biz çimi sabah erken saatlerde otomatik sprinkler ile suluyoruz. Gece sulaması yapmıyoruz, mantarlara çanak tutmayalım diye çimin geceye kuru toprakla girmesini istiyoruz.

Eski 20-08-2015, 04:20   #828
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Çimi de bu alet ile (çim aeratörü) ile havalandırıyoruz. Bu aeratörlerin elektrikli olanları da var ama biz o zamanlar bunu almıştık.
Çimi sulama işinde aynı düşünmüyoruz, biz çimi sabah erken saatlerde otomatik sprinkler ile suluyoruz. Gece sulaması yapmıyoruz, mantarlara çanak tutmayalım diye çimin geceye kuru toprakla girmesini istiyoruz.
Güler hanım inanamıyorum. Aeratörlerin elektrikli olanı mutlaka vardır sizde, mutlaka almışsınız da bir yere kaldırmış ve unutmuş olabilirsiniz.

Bizim hafta sonu evimizin bulunduğu yerleşkemizde, 70 in üzerinde çimli bahçe var. Tamamı 19:00 ila 06.00 arası sulanıyor. Şimdiye kadar senelerdir ne mantar ne küflenme sorunu yaşamadık. Sanırım mantar biraz da coğrafyadan mı kaynaklanıyor acaba?

Saygılarımla.

Eski 20-08-2015, 10:16   #829
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili s.serdar, yok valla. Oğlum alacaktı ama günlerde önceliği sanırım dal öğütmeye verdik sonra da kaldı.
Senede bir defa kullanıyoruz diye üzerine düşmedik.

Çimimdeki drenaj iyi olmasına rağmen akşam üzeri sulamaları hep başıma dert açtı. Mine Pakkaner Hanım da geceleri sulamayı kes dediği için, kestik.
Şimdi sabah erken saatlerde çim köküne 20 cm işleyecek kadar sulama yapıyoruz, alan büyük olduğu için 4 sıra halinde 20 adet sprınkel çalışıyor.
Daha evvel aynı sprınkel lar sabah akşam sulama yapıyorlardı gerçi süre daha kısaydı ama hastalıktan kurtulamıyorduk. Ne zamanki tek sulama (sabah 05.30 -07.00) yaptık rahata erdik.

Eski 21-08-2015, 23:37   #830
Yeni Üye

çim tohumu ??

selamlar bizim bahçede rulo çim var fakat 6 metre karelik bir alan sararıp kurudu acaba 6-7 karışımlı çim tohumu alıp sadece bu kısımlara atsam sonra sulasam yeni çim yeşerir mi bu kuruyan ve sararan kısımlarda acaba ???

Eski 04-09-2015, 11:36   #831
Ağaç Dostu

Sayin Güler, cimler muthis su tuketen bitkilerdir. Yerin metrelerce altindaki sulari bile gece boyunca vakum gibi yuzeye dogru cekerler. Hastalik veya mantarlarin sebebi asiri su olamaz gibi, yanlissam duzeltin. Hastalik ve mantarlara sebebiyet veren sey, cimlerin sagliksiz olmalari ve bagisiklik sistemlerinin zayiflamis olmasi olabilir. Nematodlar da buna sebep olabilir, birkac ornek sokup koklerini iyice inceleyin. Eger cimlerin dibinde yesil kuf benzeri yosunlar olusmussa (ozellikle golgede kalan bolgelerde) bir takim ilaclarla bunu onleyebilirsiniz, boylece cimlerin daha rahat nefes almasini saglariz. Elektrikli aeratorler (ismini de ogrenmis oldum sayenizde) daha guclu ve kendiliginden donen bicaklara sahip oldugu icin, tarch tabakasinda olusan yosunlari da temizleyecektir. Benim cimden havalandirma isleminden sonra dort bes el arabasi yosun parcalari topladik. Ben senede iki kere aerator ile tarch tabakasini parcaladiktan hemen sonra, ucu bir arada diye satilan ve gerekli herseyi saglayan bir urun kullaniyorum. Bu urunde cimler icin gubre, yosunlari hem olduren hem olusumunu engelleyen ilac ve sadece cift cenekli (yabani otlarin buyuk bolumu) bitkileri olduren bir anti-weed var. Bu urun ciceklere veya cimden baska bitkilerin oldugu alanda kullanilirsa, oradaki cift ceneklileri de oldurebileceginden dikkatli olmak gerekir.

Eski 12-09-2015, 04:23   #832
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flying dragon Mesajı Göster
cimler muthis su tuketen bitkilerdir. Yerin metrelerce altindaki sulari bile gece boyunca vakum gibi yuzeye dogru cekerler.
Kök derinliği 6-8 cm yi geçmeyen çimin, yerin metrelerce altından su çektiği düşüncesini yorumlamaya değer görüyorum.

Eski 17-09-2015, 11:25   #833
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2015
Değerli arkadaşlar,

Siteye yeni üye oldum, çim konusunda tecrübesizim, sizlere bir sorum olacaktı ilgilenirseniz sevinirim. Aylardır uğraşıyorum ancak istediğim gibi olmadı bir türlü.

Bodrumda yaşıyorum denize 300 metre civarı. Tuzlu suya dayanıklılığı sebebiyle şubat ayında paspalum rulo çim yaptırdım, kış sezonu olduğu için çimler döşenirken sapsarıydı havalar ısındıkça yeşerdi ancak sorunlu gibi geliyor bana.

Yaz başında Tordon kullanıldı yabaniler için, haziran temmuz ağustos'da toplam 3 kere de gübreleme yaptım. Uçuşan kelebekler gördüğüm için de Korban 4 kullandım 1 hafta önce. Toprakta hiç kurt görmedim bugüne kadar. Boz kelebekler hala akşamları bol miktarda var.

Çimlerim sağlıklı görünmüyor bana, üstadlar yorumlayabilir mi acaba durum nedir? Daha yakından makro fotoğraflar da çekebilirim.

select101 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2015, 12:48   #834
Moderatör

Güler's Avatar

Kullandığınız çim tohumu türü hakkında bilgi sahibi değilim ancak yakından çekilmiş fotoğraf yükleyebilirseniz konu ile ilgili olan arkadaşlar yardımcı olabilirler.

Acaba çok mu ilaç kullandınız diye düşünüyorum. Geniş yapraklı otlar için Tordon kullanıyoruz ama alan çok geniş değil ise bunu elle de yapabilirdiniz.

Uçuşan kelebekler genelde kurtlanan çimlerde görünür ve bunlar temmuz-ağustos aylarında kendilerini gösterirler, siz bu aylarda gübreleme mi yaptınız, kutlar için ilaç mı?
Hiç kurt görmedim diyorsunuz, çim alanın bir kenarından ince bir tabaka kaldırın toprağa bir bakın kurtlar çim üzerinde değil toprak alanda görünürler.

Başlığımızdaki ilk mesajlara bir göz gezdirin faydalanacaksınız.

Eski 17-09-2015, 14:31   #835
Yeni Üye

İlginize çok teşekkürler sn Güler,

Türkiye'de tohumdan üretilen bir tür değil bildiğim kadarıyla paspalum, makro fotoğrafları ekliyorum.

Tordonu çimi bahçeye uygulayan peyzajcılar uyguladı sadece yabanilerin üzerine.

haziran temmuz ağustos ta gübreleme yaptım, eylül ayında kelebekler iyice artınca kurt ilacı uyguladım. Toprağı kaldırdım ancak kurt göremedim akşam tekrar bakarım.

Bu başlığı okudum ancak yine de karar veremedim,
sorunum kurt mu, mantar mı, besinsizlik mi, döşenen çim mi yoksa bunların karışımı mı. kurt ilacı uygulamaya devam mı edeyim yoksa başka bir sebep mi var?

Eski 17-09-2015, 15:20   #836
Moderatör

Güler's Avatar

Fotoğrafların boyutları çok küçük buradan yüklemeye çalışsanız.

Görebildiğim kadar sararmış olan kısımdan çimi tutam olarak çekin, topluca geliyor mu?
Sarılıklar dairesel dairesel mi?
Sulamayı ne zaman yapıyorsunuz, nasıl sulanıyor, drenaj var mı?

Eski 17-09-2015, 18:38   #837
Yeni Üye

Sn Güler fotoğraflara tıkladığınızda büyük halleri açılmıyor mu? Yoksa onlar da mı küçük?

Sararmış çimleri çektiğimde topluca geliyor kökleri kalıyor gibi toprakta.
Sulama sprinklerle yapılıyor, drenaj var(mütahitin söylediği), çok sıcak olduğunda sabah akşam yapıyordum şu anda sadece akşamüstü yapıyorum.
Sarılıklar dairesel değil gelişigüzel şekillerde.

Eski 18-09-2015, 11:24   #838
Moderatör

Güler's Avatar

Sanırım mantarî hastalık.
Yerinizde olsam sulamayı sabah erken saatlere çekerim ama önce hastalık türünü belirlemek gerekiyor. Mantarî bir hastalık ise sulamayı da kesmek veya azami azaltmak gerekir. Hastalıkla mücadele sonrasın da da sulamayı erken saatlere yeterince sulayacak şekle döndürmek gerekir. Hocalarımız, çim geceye kuru toprakla girmeli derler, nem mantar hastalıklarına yol açar.
Sulama da çimin 20-25 cm derinliğine kadar inecek şekilde olmalı bu durum da sabah erken saatlerde olmalı.

Mantar hastalıkları için hocalarımız önce dezenfektan sonra da ilaçlama öneriyorlar. Bu zamanda yani hastalık giderilmeden gübreleme yapılmamalı.
Konu, başlığımızda hem çim hem de çimlerdeki sorunlarda detaylı olarak hem hocalarımız hem de bahçelerine çim eken arkadaşlarımız tarafından detayları ile anlatılmıştır.

Bu arada çim alan ne büyüklükte?

Eski 18-09-2015, 23:45   #839
Yeni Üye

Alan 120 m2, çimlerin bu durumda olmasının sebebi sizce mantar mıdır, kurt veya başka birşey bu hale getirir mi çimi?

Mantarda genelde dairesel sararmalar oluyo diye okumuştum yanlış mıyım?

Eski 25-09-2015, 18:57   #840
Ağaç Dostu

tohumu ekeceginiz bolgedeki ruloyu kesip bolgeyi hafifce capalamaniz gerekecek.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024