agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen dongyul
  • 1 Gönderen Alp.er
  • 1 Gönderen chelik26
  • 1 Gönderen Asoo

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-12-2018, 11:45   #1
Ağaçsever

Alp.er's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2018
Çit Olarak Kullanılabilecek Bitki Seçimi

Arkadaşlar Kayseri de yetişmeye uygun yani sert kış aylarına dayanaklı , çabuk büyüyen , 2600 m2 bir alanı çevrelemek için çit bitkisi araştırıyorum .. Forumda ki araştırmaların neticesinde ulaştığım bitkiler;

Limoni Servi
Leylandi
Kurtbağrı
Boylu Mazı
Ateş dikeni

Sizce bu bitkilerden hangisi doğru seçim olur veya önerebileceğiniz başka bitkiler var mı , Çabuk büyümeli ve sert kışa dayanıklı olmalı.

Alp.er Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2018, 13:21   #2
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alp.er Mesajı Göster
Arkadaşlar Kayseri de yetişmeye uygun yani sert kış aylarına dayanaklı , çabuk büyüyen , 2600 m2 bir alanı çevrelemek için çit bitkisi araştırıyorum .. Forumda ki araştırmaların neticesinde ulaştığım bitkiler;

Limoni Servi
Leylandi
Kurtbağrı
Boylu Mazı
Ateş dikeni

Sizce bu bitkilerden hangisi doğru seçim olur veya önerebileceğiniz başka bitkiler var mı , Çabuk büyümeli ve sert kışa dayanıklı olmalı.

Sayın Alp.er; benim fikrim leylandi olabilir ancak yerin çok fazla olduğu için o kadar alanı çevirmek baya bir masraflı olucak kanatindeyim. Benim fikrimce bahçenin bir boyunu leylandi ile çevreleyip daha sonra dikmiş olduğun leylandilerden çoğaltıp diğer sınır boylarınıda ağaçlandırabilirsin.

Leylandi dememin nedeni genellikle kök yapısı derine oluşıyor. Boylu mazı ve Servi kökleri genellikle kökleri yüzeysel kalıyor şiddetli fırtınalarda rüzgarda devrilme olabiliyor ve yüzey kök yapısına sahip olduğu için bahçenin ekim alanı kısmında kökler sorun yaratabiliyor. Benim gözlemlediğim ve yetiştirdiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım. Kolay gelsin.

Alp.er beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2018, 13:32   #3
Ağaçsever

Alp.er's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın Alp.er; benim fikrim leylandi olabilir ancak yerin çok fazla olduğu için o kadar alanı çevirmek baya bir masraflı olucak kanatindeyim. Benim fikrimce bahçenin bir boyunu leylandi ile çevreleyip daha sonra dikmiş olduğun leylandilerden çoğaltıp diğer sınır boylarınıda ağaçlandırabilirsin.

Leylandi dememin nedeni genellikle kök yapısı derine oluşıyor. Boylu mazı ve Servi kökleri genellikle kökleri yüzeysel kalıyor şiddetli fırtınalarda rüzgarda devrilme olabiliyor ve yüzey kök yapısına sahip olduğu için bahçenin ekim alanı kısmında kökler sorun yaratabiliyor. Benim gözlemlediğim ve yetiştirdiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım. Kolay gelsin.
Sn. dongyul , bahçenin bir boyunu leylandi ile çevreleyip daha sonra dikmiş olduğum leylandilerden çoğaltıp bahçenin diğer boylarını ağaçlandırmak gerçekten güzel fikir . Çok teşekkür ederim.

dongyul beğendi.
Alp.er Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2018, 16:35   #4
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Ben yeşil ve mavi mazı aralarına da gül dikecem. Mazıları tepelerini kestiğiniz zaman daha geniş büyüyorlar, ayrıca güllerde çok çabuk büyüyor. Hem güzellik hem de dikeni ile çit görevi yapacak. 1 mavi, 1 gül ve 1 yeşil mazı. Hepsinide kendim çelikleyerek yapacam. Baharı bekliyorum.

Alp.er beğendi.
chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2018, 18:24   #5
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Orman mühendisi bir arkadaşım doğu mazısı tavsiye etmişti. "Sık dikimde tel örgü veya duvar gibi iş görür." diyordu. Maliyeti de ucuz olurmuş. Ben demeyemedim ama bir araştırın isterseniz.

Alp.er beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2019, 16:13   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2019
Büyük Bahçeler ve Birçok iklime uyması(rüzgara tam dayanıklı değil) sebebiyle tartışmasız çit bitkisi Melez Servidir.Eğer çok kuvvetli rüzgarlardan etkilenmezse
1-Çok çabuk büyür
2-Herdemyeşildir
3-Çok güzel dokusu ve görüntüsü var
4-Türkiye'nin her yerinde en kolay ve en hesaplı bulunacak fidandır
5-En uyumlu çit bitkisi denilebilinir

FloraYayınları Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024