agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-05-2007, 23:13   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Smile Hortum ile damla sulama

Merhaba;
Evimde bulunan küçük bahçem yer seviyesinin altında kalıyor. Kot farkından dolayı. Yaklaşık 1,75 metre aşağıda. Bahçeye yakın zamanda çıkmaya başlayan sebze fideleri ekeceğim. Şimdilik domates, yeşil biber ve hıyar ekmeyi planlıyorum. Sulama ile ilgili bir fikir geldi aklıma acaba olur mu diye sormak istedim. Fideleri ekmek için uzun paralel tepecikler yapacağım. Aralarında da çukur bölümler olacak. Bu çukurlardan sulama yapacağım. Acaba diyorum elimde bulunan eski bir hortumu muhtelif yerlerinden ufak ufak delsem hortumun ucunu da kapatsam arada kalan çukur bölümlere hortumu uzatsam. Böylece suyu açınca sulamak istediğim yere deliklerden su sızacak.

Bir bilene sorayım dedim acaba bu düşündüğüm iyi bir fikirmidir? Avantaj ve dezavantajları neler olabilir? Bahçeye inmek için merdiven yok malesef. Çoluk çocuk inmesin diye. Duvardan da atlamak pek kolay olmuyor hele ki geceleri.

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2007, 23:51   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2007
mantıklı fakat pratikte olmıyacak bişey değil ama işi biraz tekniğe vurduğun zaman deldiğin delik capları eşit olmayacağından her bitkiye eşit su gitmeyecektir buda belki gelişim bozukluklarına sebep olacaktır.bu olmassa olmıyacak bişey değil.damlama hortumu soruşturdun mu
pek pahalı bişey değil bahcen zaten ufakmış bir kaç T bir kaç dirsek ile şebeke suyu ile calışan bi damlama sulama sistemi kurabilirsin.Saygılarımla

yaramaz_tekniker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2007, 23:54   #3
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Delikler delmeniz basınçla toprakta oyuklara yol açacaktır hatta bitkiye damlasın diye yakın tutacağınızdan köklerini oyabilir basınçlı suyun toprağı oymasını teknik çözümlerle engelleyebilirsiniz ancak. Hortumunuza damlatıcı nozüllerden taksanız daha iyi bir çözüm olabilir.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2007, 02:25   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2006
Hortumda açacağınız deliklere basınç ayarlı damlatıcı nozül takmanız gerekliliğine ben de katılıyorum. Bu durumda hem eşit miktarda sulama yaparsınız hem de Selahattin Bey'in bahsettiği sorunları yaşamazsınız. Bir top damlama hortumu 400 m'dir 75-95 ytl arası fiyatlara satılmaktadır. Eğer şanslıysanız bulduğunuz yerde ihtiyacınız kadar kestirme şansınız bile olabilir.
Saygılar

agrium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2007, 02:52   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Çok teşekkürler yardımlarınız için. Sanırım piyasada ufak bir araştırma yapmam gerekecek. Eğer uygun fiyatla bu işi halledebilirsem pek güzel olur. Olmadı artık biraz fazlaca iş gücü ile halledeceğiz işi.

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2009, 01:19   #6
/

Giriş Tarihi: 17-11-2009
biraz geç yorum oldu ama kaç delik varsa ve bu deliklere akvarum musluğu takarsan su basıncını ayarlar hatta suyu fazlalaştırmak istediğin yerlere taşıyabilirsinbenimki seramda bu şekilde

Barti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 11:04   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2009
Hortum deliklerine akvaryum musluğu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Barti Mesajı Göster
biraz geç yorum oldu ama kaç delik varsa ve bu deliklere akvarum musluğu takarsan su basıncını ayarlar hatta suyu fazlalaştırmak istediğin yerlere taşıyabilirsinbenimki seramda bu şekilde
Akvaryum musluğu dediğiniz nasıl bir şey? Bir fotoğraf link'i vermeniz mümkün mü?

dkamoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2010, 17:54   #8
Ağaçsever

Pendo's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2010
Damla sulama hortum fiyatları nedir bilen varmı? mesela 1 top 400 mt ne kadardır?

Pendo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2010, 22:51   #9
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
60 tl ile 110 tl arasında değişmekte Bu fiyat farkının sebebi içine geri dönüşüm plastik katıyorlar , uvc katkısız gibi etmenler fiyatı düşürüyor ve hortumun ömrü ve dayanıklılığını etkilemekte.Eğer 1 top yeterli ise markalı en pahalısını tercih edin.Ne olursa olsun 60 tl olanı almayın çok kötü ve dayanıksız.Bu fiyatlar 16lık boru için güncel fiyatlar.Ara parçalarıda 10 kuruş ile 20 kuruş arasında.

Birde Yassı tek yıllık borular var sebze ve mısırda kullanılıyor Bahçeniz içinse onada bakmanızı tavsiye ederim o çok daha hesaplı.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024