agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2008, 00:32   #1
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Çam ağacının altı..

Bahçemde çok sevdiğim büyük bir çam ağacı var.Geçen sene baharda altını çim ekerek güzel bir görünüş elde ettik.Yalnız geçen sene ki çimden bu sene eser kalmadı.Suladığımızda çamur içinde kalıyoruz.Bahçede oturma yeri de doğal olarak gölge olduğundan orası olmak zorunda.
Sizlere sormak istediğim;
Çam ağacından mı yoksa gölge olduğu için mi bir türlü orası çimi tutmuyor ve
ağacın altına basılabilecek kolaylıkta ne tarz bir yer örtücü ya da çim çeşidi kullanabilirim..?
Çok gölge olduğu için hiç bir şansım yoksa ayrık otu eksem daha mı iyi olur ..?

Eklenen Resimler

caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 00:34   #2
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
İbreli ağaçların altında çim genelde iyi yetişmez. Başka bir yer örtücü kullanmanızı tavsiye ederim.

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 00:58   #3
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Sayın Emre Albayrak,

orası çok geniş olmadığı için ve resimden de görüldüğü üzere evin yan cephesi olduğundan üzerine sık basılabilecek bir alan.Emin olmak istediğim ayrık otu kullanırsam ilerleyen zamanda pişman olurmuyum?
Hızlı cevabınız için de teşekkür ederim

Eski 19-02-2008, 01:02   #4
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Sık basılan yeri kayrak taşı ile döşersiniz. Geri kalana da sitemiz dahilinde yer örtücüler başlığından gölgeye dayanıklı olanlarla örtersiniz. Çok da şık olur.

Eski 19-02-2008, 01:10   #5
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

İyi bir fikir Nedense taş döşersem topraktan vazgeçmiş gibi olacağım diye hiç düşünmemiştim aslında.Teşekkürler..

Eski 19-02-2008, 01:13   #6
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Kayrak taşı **** ahşaptan güzel doğal görünümlü döşemeler mevcut. Bence biraz kurcalayın.. Hem çamur belasından da kurtulmuş olursunuz..

Eski 19-02-2008, 01:30   #7
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Ağacın altına daha sık ama yolun balkona doğru olan kısmına sadece sulama ve yürüme amaçlı doğal bir düzende kayrak taşı kullanmayı düşünüyorum aslında.
Ahşap her gün sulandığında ve çok sık üstüne basıldığında çabuk parçalanıyor.Kayrak taşını deneyeceğim..

Eski 19-02-2008, 01:36   #8
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Özel fırınlanmış ve cilalanmış ağaçlar var. Ben terasım kaplamak için araştırıyorum. Eğer kendime uygun olanı bulursam size de haber veririrm. Ahşap bakımı yapıldığından taş kadar sağlam ve dayanıklı bir materyaldir.

Eski 19-02-2008, 01:48   #9
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Teşekkürler ama bahçenin yürüme yolu ve duvarları da taş döşeme, tarzını değiştirmek istemediğimden kayrak taşı düşündüm..

Eklenen Resimler

Eski 19-02-2008, 01:54   #10
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Kayrak taşı döşerken aralarını çok geniş tutmamaya özen gösterin ve aralarda dolgu malzemesi olarak çimento kullanmayın.. Şimdiden kolay gelsin..

Eski 19-02-2008, 02:00   #11
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Uygulandığında resimlerim..Teşekkür ederim fikirler için..

Eski 19-02-2008, 11:33   #12
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emre albayrak Mesajı Göster
Kayrak taşı döşerken aralarını çok geniş tutmamaya özen gösterin ve aralarda dolgu malzemesi olarak çimento kullanmayın.. Şimdiden kolay gelsin..
Bu hatayı biz yaptık. Sık sık kullanılan bir yol ise kayrak taşının arası seyrek döşendiğinde baharda ve yazın sorun olmuyor fakat sonbahar ve kış mevminde çimler eski gürlüğünü kaybettiklerinden ve toprak yumuşadığından çamur sorunu oluyor. Ben de havalar biraz ısınıp toprak kuruyunca taşları söküp, birbirine yakın döşemeyi düşünüyorum. Ancak kayrak taşı döşerken (başta bunu bize söylememişlerdi) mıcırın çok incesini taşların altına yerleştirmek gerekiyormuş. Yoksa toprak yumuşayınca kayrak taşları üzerine bastıkça toprağa gömülüyor. Taşların çim biçme makinasına engel olmayacak şekilde toprak seviyesinden biraz yukarıda döşenmesi gerekiyor.

Biraz uzun oldu yazım ama benim başıma geleni siz yaşamayın isterim. Bir kez yaptıkran sonra geri dönüş daha zor oluyor. Kolay gelsin

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 17:12   #13
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Sayın Limon, teşekkür ederim tecrübelerinizi paylaştığınız için..Buna çok dikkat edeceğim taşları döşerken

Eski 21-02-2008, 08:45   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Limon arkadaşımız güzel bir noktaya değinmiş.

Tabana mıcır döşemek, çam ağacının altındaki bu zeminin iyileştirilmesi için en iyi çözüm olacaktır.
Ağacın çevresindeki söz konusu alanı 10 cm. derinliğinde sıyırıp tabana mıcır, onun üzerine de 3 cm. kalınlıkta dere kumu üzeri kayrak taşı kaplarsanız iyi bir iş çıkaracağınızdan emin olabilirsiniz.

Dere kumunu inşaat malzemeleri satan yerlerde bulabilirsiniz. Kayrak taşının zemine daha iyi oturmasını sağlar.

Dere kumu, tuz barındırmadığından çevreye ve bitki köklerine de zarar vermez. Dere kumunu diğer inşaat kumundan tane büyüklüğü ve tanelerin farklı renklerinden çıkarabilirsiniz.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2008, 09:25   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
http://www.bas-tas.com/cimtasi.html

linkteki çim taşı da olabilir.

Renkli olanları da var.

http://www.birlikbeton.com/ciceklik-ve-diger/cim-tasi

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2008, 11:30   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Çim taşları ağır yapıları ile altta kalan toprağı daha çok sıkıştırırlar ve suyun hava ile temasını engellerler. Başka bir deyişle su sorunu yaratırlar.

Drenaj sorunu olan bir yerde çimtaşı kullanmayın.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2008, 19:08   #17
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Sayın Denizakvaryumu ve Sayın Şükranayalp,

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ağacın altında şu an ferforje oturma grubu var ve ayakları taşların arasına girebilir..Bu yüzden çimtaşı benim için uygun değil.

Eski 22-02-2008, 16:15   #18
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Sevgili arkadaşlar, bizimde bahçemizde buna yakın bir sorunumuz var. Tek fark çamın altına ben yıllarca sebze ekerdim ve olurdu (ektiklerim domates, biber ve kabak) bir kaç senedir burada hiç sebze yetiştiremez olduk. yanı sanki kuruyup yanıyor gibi bir haller oluyor ektiklerimize. Hiç böceklenme veya hastalık olayına rastlamadık. Düzenli bir şekilde havalandırması bellenmesi ve gübrelenmesi yapılıyor. Bu sütunu okumadan önce kendi kendimize çam yapraklarının asiitliğinden ve az da olsa sebzelerin üzerine düşmelerinden olabileceğini düşünüp durdum. Ne derece doğrudur bilemiyorum ama çam her sene maşallah aldı başını gidiyor ve bizim bu alandan başka her yer çim olduğu için burayı sebzelik olarak ayırmıştık. Bu verimsizliğin nedeni son yıllarda çamın bu alanın üzerini tamamen kapatması olabilir mi? Alan 2,5mt. X 6mt. yamuk şeklinde ve çam bir ucunda 7-8 mt.yükseklikte oldu.Sabahtan ikindi ye kadar güneş buraya değiyor. Caretta arkadaşın mesajını görünce bende sizlerden bu konuda bildiklerinizi paylaşacağınızı düşünerek yazdım. Malum bahar geliyor ve artık sebze hazırlıkları başlayacakve bende çok büyük heveslerle bu işlere başlamak istiyorum. Hepinize sevgiler ve teşekkürler..

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2008, 05:00   #19
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Sayın Şükran Ünal, benim çim problemim çamın yarattığı gölgeden ama gerçekten çam altında şimdiye kadar sadece kaktüs,sukulent ve sardunya yaşatabildim.Diğer çiçek çeşitleri mutlaka problem çıkardı.Sebze bahçesinin orada sağlıklı olabileceğini sanmıyorum.Yine de bu konuda uzman olan arkadaşlar sizi bilgilendireceklerdir.

Eski 25-02-2008, 10:25   #20
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Bu arada benim yıllardır çam dediğim ağacın aslında sedir olduğunu biyoloji okuyan kızım konuyu aktarınca söyledi. Bu forumda hergün yeni bir şeyler öğreniyorum ve mutlu oluyorum.

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2008, 11:28   #21
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

) Ne güzel demek ki sebzelerinizi ekmeye devam edebileceksiniz..

Eski 08-05-2008, 00:19   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-08-2007
arkadaşlar kesin konuşmayayim ama iğne dikenli ağaçların yaprakları döküldüğünde çime zararı oluyor onun için başka bi çözüm bulmaya çalışın size önerim kaynaş dikimi yapın sonrasında istesenizde kurtulamassınız

akinal33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2008, 09:17   #23
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Sn.Akınal33, dikkatli okumadığınızı varsayıyorum
Şükran Hanımın ağacı zaten bir sedirmiş
Bende zaten çimden vazgeçip oturma grubu için kayrak taşı döşedim, kenarına da yer örtücülerden diktim..Şimdi güzelleşmesi için biraz bekliyorum.Daha düzenleme de henüz bitmedi..Biraz bitkilerim büyüsün öyle resmini çekeceğim..

Eski 18-05-2008, 13:44   #24
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-06-2007
oraya arap saçı tavsiye ederim

kocaolgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2008, 13:50   #25
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Sn. Kocaolgun, arapsaçına bakacağım,teşekkürler..

Eski 24-05-2008, 09:49   #26
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Düzenleme tam bitmedi ama bir fikir versin diye resim koymaya karar verdim.

Aynen Sn.Limon'un dediği gibi kayrak taşlarını aralıklı döşediğimizde hem masanın ayakları hem de su problemi nedeniyle hemen birkaç taştan sonra aralıklı döşemekten vazgeçtik..

Belki sık döşendiğinde çok doğal durmadı ama çamurdan kurtulduk.Hatta işi ilerletip bahçenin diğer tarafındaki balkona kapı açtırdık.Oraya kadar da çimtaşı döşedik ki sularken ve yürürken problem yaşamayalım.Böylesi daha iyi oldu çünkü yürüme yolunun her iki tarafına daha bitkiler dikebildik..

Kayrak taşının etrafına da yer örtücülerden diktik, onlar büyüdüğünde sanki taşlar doğal olarak ortada kalmış havası verecek

Diğer bir düzenleme de tam ağacın kökünün yanına küçük bir kaktüs bahçesi yapmayı düşünüyorum..Resimde yola bakan taraf oluyor..(sağ köşede)

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024