agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler
  • 1 Gönderen serhatly
  • 1 Gönderen ali876
  • 1 Gönderen ozanemre
  • 1 Gönderen ozanemre
  • 1 Gönderen ozanemre
  • 1 Gönderen ozanemre
  • 3 Gönderen ozanemre
  • 1 Gönderen İsmail Kuzucu
  • 1 Gönderen ali876

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-09-2014, 11:26   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2014
Çim Sulama Sistemi Projem

Merhabalar , Ankara Gölbaşında yapmakta olduğumuz hobi bahçesinin etrafını aşağıdaki resimdeki gibi çim alan yapma kararı aldık. Şuan toprağın tesviyesi tamamlandı sayılır. Bahçeye sık sık gidemediğimiz için sabah akşam otomatik sulama yapmayı planlıyorum. Bahçemiz imarlı olmadığı için elektriği güneş enerjisi ile suyuda bahçedeki kuyudan temin ediyoruz. Bu şartlarda sulamayı nasıl yaparım diye araştırmalar yaptım ve işin büyük bir kısmını kafamda çözdüm diyebilirim. Sizlerden isteğim çözümlerim doğrumu veya alternatif olarak ne önerirsiniz ?

Öncelikle bahçenin ortalarında bir kuyumuz var ve derinliği 5mt. evin arkasında su deposu var 2 tonluk ve kuyuya uzaklığı 30 mt. Evin etrafındaki çim alan yaklaşık 170 m2.

Projem şu şekilde : Kuyunun içine 400W 'lık bir dalgıç pompa yerleştirip 2 tonluk depoyu şamandıralar vasıtası ile dolduracağım.2 tonluk depo 2.5 mt yüksekliğindeki bir malzeme deposunun üstünde.Malzeme deposunun içine koyacağım 400W lık bir hidrofor ile de bahçedeki çimleri sulayacağım.Bahçede kullanacağım sprey nozullar 17 adet ve katalog verilerine göre toplamda dakikada 75 lt/dk suya ihtiyacım var. Kullanacağım hidrofor dakikada 80 lt debiye sahip. Ben riske atmamak için hidrofordan klape ile iki kol çıkarmayı ve bu kollara selenoid vana takmayı düşünüyorum.10 dakika bir kolu 10 dakika diğer kolu çalıştırmayı planlıyorum.Bu selenoid vanalaırn kontrolünü ise hunter marka kontrol üniteleri ile yapmayı planlıyorum. Ankaradaki bir sulama sistemleri firması ile görüştüm 32lik kangal borunun yeteceğini söyledi ama hesabı nasıl yapılıyor bilmiyorum.Çim alanın yapılacağı yerin orta kısmından ana boruyu geçirip spreylerin konulacağı yerlere 20 lik boru ile geçişleri yapmayı planlıyorum , bunun için de kızaklı priz kolye kullanacağım.

Projeyi yorumlayıp , önerilerinizi belirtirseniz çok memnun olurum.Bu hafta sonu boruları döşeyerek işe başlayacağım.

Eklenen Resimler

ozanemre beğendi.
serhatly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2014, 16:42   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2014
Merhaba. bende bahçeme sulama sistemi yapıyorum. yalnız kafamda bir soru işareti var.

Ana borudan fiskiyelere gidecek 20 lik boruya çıkışı kızaklı ile mi almak daha verimli ?

32x½ Priz Kolye

yoksa aşağıda diğer linkini verdiğim te kaplin ile mi yapmak mantıklı ?

32x½x32 Kaplin Dişi Te Siyah Seri

ozanemre beğendi.
ali876 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2014, 00:01   #3
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sizinle bahçemde (120 m2 çim alanı için ayrıldı) uyguladığım basit sulama sistemini paylaşmak isterim. Alan dar ve fazla geçişli olmadığı için 3 ana hat üzerinden lateralleri evin ön ve yan cephelerine böldüm, debi ve basınç hesabı yapmadım. Laterallerin arasındaki mesafeyi de bu nedenle göz kararı seçtim. Her cephede beşerden 15 adet toprak altı pop up kullandım. Atış mesafelerini 5 metrelik seçtim.

SULAMA SİSTEMİ

Debi miktarını ve atış mesafesini ayarlayan ayar vidalı montaj nozul içerin toprak altı geri çekmeli yay sistemli sprey pop up. Uzunluğunu etrafında kullanacağınız bitkilere ve bahçe elemanlarına göre istediğiniz ölçüde seçebilirsiniz.

BAĞLANTI ELEMANLARI

Bağlantı elemanları geçiş ve alan kullanımına yönelik olarak temin edilmiştir.

-Kaplin Dirsek
-Kaplin Erkek Dirsek (Ana hat çıkışı ve springlere girişte iki farklı ebat kullandım)
-Kızaklı Priz Kolye
-Körtapa
-Su borusu ve vana

BAĞLANTI HATLARI

-Ana Hatlar : 32 x 2 Kangal Boru ( Siyah 32 mm PE 100 - 10 Atü )
-Lateral Hatlar : 20 x 2 Lateral Boru ( Mavi 20 mm PE 6 Atü )

Kontrol ünitesinde “Selonoid Vana” ve “Otomatik Zamanlayıcı” kullanılmamıştır. Sulama şebeke hattı üzerinden manuel olarak yönetilmektedir.

Uygulamaları ve alan geçişlerini fotoğraflardan detaylandırabiliriz.
Sistem, elle kontrol ettiğim için çok iyi işliyor. 3 dakika içinde istediğim sisleme yoğunluğunu elde edebiliyorum.

Esen kalın.

Eklenen Resimler

oz26 beğendi.
ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2014, 00:03   #4
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

...

Eklenen Resimler

oz26 beğendi.
Eski 07-09-2014, 00:05   #5
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

....

Eklenen Resimler

oz26 beğendi.
Eski 07-09-2014, 00:07   #6
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

.....

Eklenen Resimler

oz26 beğendi.
Eski 07-09-2014, 00:13   #7
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

............

Eklenen Resimler

oz26, TCM ve yakamoze beğendi.
Eski 07-09-2014, 14:47   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ali876 Mesajı Göster

Ana borudan fiskiyelere gidecek 20 lik boruya çıkışı kızaklı ile mi almak daha verimli ?

32x½ Priz Kolye

yoksa aşağıda diğer linkini verdiğim te kaplin ile mi yapmak mantıklı ?

32x½x32 Kaplin Dişi Te Siyah Seri
Verimde bir farklılık olacağını düşünmüyorum. Hangisi daha ekonomik ve kullanım kolaylığı sağlayacaksa onu tercih etmenizde yarar var.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2014, 15:07   #9
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Sayın ozanemre, sistemde yer alan dirsekler yerine ana hat üzerinden direk vermek daha verimli değil mi? Dirsekler suyun akış hızını bayağı engelleyecektir. Özellikle ana hatlarda bu durum kendini çok belli ediyor.

ozanemre beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2014, 20:59   #10
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Sayın ozanemre, sistemde yer alan dirsekler yerine ana hat üzerinden direk vermek daha verimli değil mi? Dirsekler suyun akış hızını bayağı engelleyecektir. Özellikle ana hatlarda bu durum kendini çok belli ediyor.
İsmail Bey,

Pek tabi herşey mümkün. Sadece demirli beton bloğu diklemesine kırmak istemedim. Mevcut açık alanı kullandım.
8 metre hat üzerindeki verim kaybı önemli değil. Sorun yok.

Teşekkür ederim.

Eski 08-09-2014, 13:44   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Verimde bir farklılık olacağını düşünmüyorum. Hangisi daha ekonomik ve kullanım kolaylığı sağlayacaksa onu tercih etmenizde yarar var.
cevabınız için çok teşekkürler.

Yararlı bir paylaşım olmuş.

s.serdar beğendi.
ali876 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2020, 11:16   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serhatly Mesajı Göster
Merhabalar , Ankara Gölbaşında yapmakta olduğumuz hobi bahçesinin etrafını aşağıdaki resimdeki gibi çim alan yapma kararı aldık. Şuan toprağın tesviyesi tamamlandı sayılır. Bahçeye sık sık gidemediğimiz için sabah akşam otomatik sulama yapmayı planlıyorum. Bahçemiz imarlı olmadığı için elektriği güneş enerjisi ile suyuda bahçedeki kuyudan temin ediyoruz. Bu şartlarda sulamayı nasıl yaparım diye araştırmalar yaptım ve işin büyük bir kısmını kafamda çözdüm diyebilirim. Sizlerden isteğim çözümlerim doğrumu veya alternatif olarak ne önerirsiniz ?

Öncelikle bahçenin ortalarında bir kuyumuz var ve derinliği 5mt. evin arkasında su deposu var 2 tonluk ve kuyuya uzaklığı 30 mt. Evin etrafındaki çim alan yaklaşık 170 m2.

Projem şu şekilde : Kuyunun içine 400W 'lık bir dalgıç pompa yerleştirip 2 tonluk depoyu şamandıralar vasıtası ile dolduracağım.2 tonluk depo 2.5 mt yüksekliğindeki bir malzeme deposunun üstünde.Malzeme deposunun içine koyacağım 400W lık bir hidrofor ile de bahçedeki çimleri sulayacağım.Bahçede kullanacağım sprey nozullar 17 adet ve katalog verilerine göre toplamda dakikada 75 lt/dk suya ihtiyacım var. Kullanacağım hidrofor dakikada 80 lt debiye sahip. Ben riske atmamak için hidrofordan klape ile iki kol çıkarmayı ve bu kollara selenoid vana takmayı düşünüyorum.10 dakika bir kolu 10 dakika diğer kolu çalıştırmayı planlıyorum.Bu selenoid vanalaırn kontrolünü ise hunter marka kontrol üniteleri ile yapmayı planlıyorum. Ankaradaki bir sulama sistemleri firması ile görüştüm 32lik kangal borunun yeteceğini söyledi ama hesabı nasıl yapılıyor bilmiyorum.Çim alanın yapılacağı yerin orta kısmından ana boruyu geçirip spreylerin konulacağı yerlere 20 lik boru ile geçişleri yapmayı planlıyorum , bunun için de kızaklı priz kolye kullanacağım.

Projeyi yorumlayıp , önerilerinizi belirtirseniz çok memnun olurum.Bu hafta sonu boruları döşeyerek işe başlayacağım.
Selamlar,

Buradaki tasarımın yapıldığı programı bilen var mı?

effetr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024