agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni273Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-01-2011, 00:41   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Bahçelerde Budama ve Budama Sonrası Bakım

Merhaba

Bahçelerde budama uygulama örnekleri

Bahçe sahiplerinin bilgi olarak bulabilecekleri teknik konular ilgili bölümlerde anlatılıyor.

Benim arzum bahçe sahiplerine bakım ve budamanın uygulama aşamalarının bilgilerini fotoğraf destekli meraklı arkadaşlarımıza zamanım olduğu kadarı ile paylaşarak yardımcı olmak istiyorum...

Bölgemizde budama mevsiminin ideal zamanlarındayız...

Özellikle rüzgar kesici çit olarak ekimi yapılmış mavi servi, yeşil servi, adi servi, melez servi leylandii, limoni servi, mazı gibi türlerin budama zamanıdır.

Neden bu zaman :

Bölgemizdeki kar yağışından ve rüzğarlardan etkilenmemesi için şekil (Form) budamalarının yapılması şarttır.

Servi türlerinin kök yapısı 8-10 yaşa kadar saçak kök oluşumu gösterir, yağan yağmurlar toprağı yumaşattığı için kuvvetli rüzğarlarda ağaçlarınızın toprağa tutunabilme kabiliyeti azalır, devrilme olasılığı çok yüksektir, hatta kaçınılmazdır.

Rüzğarın ağaçlarınızın üzerindeki form bozukluğu ve ibre yanıklarıda kaçınılmazdır.

Bu olumsuzlukları önlemek için, dikim zamanından gelişim süresince düzenli form budaması yapılmalıdır..

Budama, bakım ve form vermenin fotoğraflarını hazırlıyorum, paylaşacağım..!

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2011, 23:22   #2
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Nuri Bey, ne kadar sevindim bilemezsiniz
Heyecanla bekliyorum..

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2011, 23:35   #3
Ağaç Dostu

Merhaba

Çalı formlu süs bitkilerinin form budamalarının fotoğrafları hazır paylaşıyorum.

Pittosporum tobira "nana" gelişimi yuvarlak, enine şekildedir, kışın aşırı sert budamalardan kaçınılmalıdır.

Baharda veya yaz sonu sert form budamaları için ideal zamanlarıdır.

Name:  Budama bakım 1.jpg
Views: 25910
Size:  70.3 KB

Pittosporum tobira "nana" budama şekil verme

Eski 16-01-2011, 23:37   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2010
Çok çok teşekkürler Nuri bey.
Ağaçlarımı budayabilecek duruma geleceğimden şimdiden eminim.

Suna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2011, 23:47   #5
Ağaç Dostu

Sayın adavci merhaba

Sayın Eser İlhan merhaba

Bahçe sahiplerinin bu gibi bilgilere acil ihtiyacı vardı, bilinçli bakım ve budama için sizler için hazırladım, umarım gerektiği kadar yardımcı olabilirim..!

Bu konu ve başlık adı altında merak ettiğiniz ve yardım istediğiniz konuları sorabilirsiniz.

Çalı formlu süs bitkilerinin form budamalarının fotoğrafları hazır paylaşıyorum.

Pittosporum tobira "nana" gelişimi yuvarlak, enine şekildedir, kışın aşırı sert budamalardan kaçınılmalıdır.

Name:  Budama bakım 2.jpg
Views: 29520
Size:  69.2 KB

Pittosporum tobira "nana" budama şekil verme doğal şekli olan budama tarzı

Eski 16-01-2011, 23:53   #6
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alevler için de uygun mevsim şimdi mi, yoksa biraz daha beklemek mi gerekir ?

Eski 16-01-2011, 23:57   #7
Ağaç Dostu

Sayın Suna merhaba

Bu başlığı takip eden değerli dotlarımıza sezon sonu sanal olarak Usta Bahçıvanlık Sertifikası vereceğim..!

Ciddiye almayın şaka yapıyorum...

Name:  Budama bakım 3.jpg
Views: 25162
Size:  61.6 KB

Pittosporum tobira "nana" budama şekil verme doğal şekli olan budama tarzı

attar ve Fatma Kochan beğendi.
Eski 17-01-2011, 00:09   #8
Ağaç Dostu

Sayın Eser İlhan

Alev ağaçlarını budamak için uygun zamandır.

Bitkiniz uyku dönemine girmiştir, budama yapabilrsiniz, biliyorsunuzdur baharda yeni sürgünlerinin renginden alev ismini almıştır.

Şimdi yapılacak budama baharda oluşacak yeni sürgünlerin çoğalmasına sebeb olacaktır.

Baharda yeni sürgünler çıktığında, yeni sürgünlere böcekler musallat olur, tedbir almayı unutmayınız.

Sizin gübre ile bir talebiniz vardı, bu mevsimde 20-20-0 gübre kullanılmaz, bitki köklerine 5 cm koyun gübresi sermeniz kafidir.

Fatma Kochan beğendi.

Düzenleyen Nuri Murvet : 21-02-2011 saat 17:58 Neden: bilgi ilave
Eski 17-01-2011, 10:20   #9
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Teşekkürler Nuri bey. Yeni budanmış bir bitkinin üzerine kar yağar ve kalırsa bitki bundan budama yerlerinin henüz taze olması dolayısıyla daha fazla zarar görür mü? Yani İstanbul olarak önümüzde karlı günlerin olduğu söylenmesi korkutuyor beni biraz. Yoksa elime makası alıp bütün budanacakları budayacağım
Birde bazı yerlerde abelyalardan formal çitler oluşturulduğunu görüyorum. Benim de garaj yanında çit olarak dikilmiş abelyalarım var ama oldukça dağınık gelişiyorlar. Bunları budamayla formal çit görüntüsüne yönlendirmek mümkün müdür?
20.20.0 gübresinin soğuktan koruduğunu bana bir fidanlıkta söylediler ama bana da hiç mantıklı gelmemişti. Bu yüzden forumda çeşitli platformlarda sorarak öğrenmeye çalışıyordum. Sizden de aynı yönde cevap duymak rahatlatıcı oldu. Teşekkürler..

Eski 17-01-2011, 16:28   #10
Ağaç Dostu

Merhaba sayın Eser İlhan

Alev ağaçlarınızı şu an budamanızda hiç bir sakınca yoktur.

Kar yağışından bitkiniz olumsuz etkilenmez, bilâkis olumlu yönleri daha fazladır.

Bitkiniz rüzğar koridorunda ise rüzgarla etkisi artan gece donları etkili olur.

Budamanızı zamanında yaparsanız eğer kar yağarsa, karın bitkiniz üzerinde oluşturacağı baskıyı azaltırsınız, budaması yapıldığı için direnci artacak ve eğilmeyecek dik duracak form bozukluğu, kırılmalar yaşanmayacaktır...

Alev ağaçlarınızı budayın...

Abelyalarınıza gelince şu an budamasanız iyi olur.

Çok yükselmiş, uzamış olan dallarını düşündüğünüz çit formu yüksekliğinde kabaca fazlalıklarını alın...

Eğer kar yağışında, karın bitkiniz üzerine yapacağı baskıdan çekinirseniz ahşap çıtalarla destekleyin bence kaba budamalarını yapın mart sonunu bekleyin derim..!

Abelyalarınızı mart sonunda, donlar bitince dilediğiniz çit formunda kesiniz, haziranda çiçeklenmeye başlayan bitkinizi kışa girmeden ekim- kasım ayında tekrar budarsınız...

Çalı formlu bitkilerin budamaları türlerine göre çiçeklenmesini arttırmak ve gelişimini kontrol altında tutmak için baharda budanması yapılır, bazı türlerde kışın uykudayken budanması gerekir...!

Bahçenizde başka ne tür çalılarınız var, hepsine aynı budama işlemini tatbik etmeyiniz...

Fatma Kochan beğendi.
Eski 17-01-2011, 17:16   #11
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Ben de, dün tarım ilaçları satan biryere gidip budama için bilgi istedim. Oradaki görevli bey cok ilgiliydi sağolsun. Bu hafta gelip ağaçlarımın budamasını ve ilaçlamasını yapacaklar.

Böyle bir başlık acmanız cok iyi oldu benim gibi acemiler için. Teşekkürler.

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 20:03   #12
Ağaç Dostu

Merhaba sayın cemo hoş geldiniz.

Bakım ve budama konularında bahçe sahiplerine yardımcı olabilmek için açtığım bu başlıkta, bilgim dahilinde bilinçli, fotoğraf destekli uygulamalarımızdan örnekler vermek istiyorum..

Budama ağaç ve çalılarda çok önemli bir konu, eline makası, motorlu testereyi alan ben budamacıyım diyor...

Örneklerini sıkça yaşıyoruz, bahçe sahipleri ve konuya ilgi duyan dostlarımız bilinçlenirse bu gibi fırsatçılardan uzak duracağına inanıyorum...

Konuları periyodik bakım sıralaması ve elimdeki fotoğraflara göre sıralıyorum, sizlerde bakım budama ile ihtiyaç hissettiğiniz konularda sayfaya yön verebilirsiniz.

Eski 17-01-2011, 20:50   #13
Ağaç Dostu

Name:  Budama bakım 4.jpg
Views: 28565
Size:  70.3 KB

Pittosporum tobira "nana" budama şekil verme doğal şekli olan budama tarzı bitmiş hali...

attar ve Vegy beğendi.
Eski 17-01-2011, 20:56   #14
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Bu sayfa gerçekten çok iyi olmuş .Teşekkürler Muri Bey
Bizimde üzümlerimiz (Asmamız) var budanacak .Biraz araştırdım .Farklı bilgiler var tavsiye edilen .Sizin bu konudaki görüşünüzü merak ediyorum .

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 21:03   #15
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
................Bahçenizde başka ne tür çalılarınız var, hepsine aynı budama işlemini tatbik etmeyiniz...
Cevap için çok teşekkür ederim. Çarşamba günü bahçeme gitmeyi planlıyorum , alevleri hemen budayacağım.
Bahçemde çalı olarak pittosporumlar ve berberisler(ama henüz küçükler), şimşir, alacalı taflan çalı formlu leylaklar ,lavantalar ve iki tane çalı formlu büyütmek istediğim oya var.
Acil budama gerektirenler alevler ve abelyalardı. Abelyaları yaklaşık bir ay kadar önce bir miktar budamıştım. Artık budamayı düşünmüyorum. Dediğiniz gibi bahara..
Leylakları da çalı olarak büyütmeyi düşünüyordum ama onlar ağaçlaşıyorlar. Galiba ben de o yönü destekleyeceğim. Belki yerden 2-3 gövde olarak büyümelerini sağlayacak biçimde yönlendiririm. Lavantaları eylülde hafifçe üstten budamıştım. Bir de kış geçtikten sonra mart gibi budamayı düşünüyorum. Bahçemi başkasına asla elletmem. O kadar bilgisiz insanlarla dolu ki etraf, acemi de olsam okuyarak araştırarak ve sevgiyle her zaman onlardan daha başarılı olacağımı düşünüyorum doğrusu. Bu arada bazen yanlış da yapsam bunu bir öğrenme fırsatı olarak görüyorum.
Bu bağlamda sizden dstek alabildiğim için de çok seviniyorum
Süs eriğim, süs kirazım ve süs şeftalim de budanmaları hakkında tereddütte olduğum ağaçlarım. Çarşamba resimlerini çeker yüklerim. O zaman daha net konuşabiliriz sanıyorum. Teşekkürler

Eski 17-01-2011, 21:23   #16
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2010
Sayın Nuri Murvet; Sizi sessiz sessiz takip edenlerdendim. Peyzaj bölümünde de aynı ilgi ile izliyorum. Budama ile ilgili detaylı bilgilendirmeniz için yürekten teşekkür ederim.

Zira bizim ( eşim ve ben ) bu bitkilerle bahçemizin, sebze, meyve ağaçları, süs ağaçları ve çiçekli alan gibi bölümleri birbirinden ayırıp belli bir düzen içine almak gibi planlarımız var. Bahçemiz daha çok yeni, sizce bahçenin çit bitkilerini önceden dikip mekanı bir düzene sokup öyle mi kullanmalı yoksa daha başka öneriniz olabilir mi?

Bahçemizde mümkün olduğunca her işimizi kendimiz yapmak istiyoruz. Açıkçası budama konusu beni epey bir düşündürüyordu.
Buradan izleyip kendime güvenirsem bu bitkileri tereddütsüz, gönül rahatlığı ile alabilirim. Ağaçları da cesaret edebilirsem kendimiz budarız.

Çalışmalarınızın devamını diliyorum. Tekrar teşekkürler.

Uzaylı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 21:49   #17
Ağaç Dostu

Merhaba sayın Hhatice

Asmanız çardak gibi bir yapıdamı.?

Asmanız askıdamı?

Asmanız kütük formdamı.?

Hepsinin budama şekilleri farklıdır..!

Bölgemizde şu an bağ budaması için erken kütük formda olan asmaların fazla sürgün kolları budanarak hacmi küçültülür ve bordo bulamacı ilaçlaması uygulanır, meyva budaması için mart başı gözler uyanmadan yapılır.

Eski 17-01-2011, 22:09   #18
Ağaç Dostu

Sayın Eser İlhan

Pittosporum, berberis, şimşir, taflan bunların form budamalarını donların bitiminde erken baharda yapınız.

Leylakların budamasını, baharda çiçeklenmesini bitirdikten sonra yapınız. Her sene çiçeklenme bittikten sonra..!

Çalı form elde etmek için sizin fidanınız daha gençtir, tek gövde ise sert bir budama yapılarak yeni sürgün vermesi sağlanır.

Yeni sürgünlerden lider olarak tercih ettiklerinizi bırakın gerisini çıkış noktasından körleyin çalı yapıda fidan elde etmiş olursunuz.

Lavantalarınızın ömrünü budama ile uzatmanız mümkündür. Peyzaj alanlarında düzenli budama yapılmazsa ömrü 5 yılı geçmez.

Düzenli bir budama ile ömrünü 10-12 yıla çıkarmak mümkündür.

Budamalarını iki aşamada yapmanız gerekir, ani sert budamalarda bitkide kuruma emareleri çok görülür. Sırası geldiği zaman lavanta ve biberiye budama zamanı diye sizlere anlatırım...

Süs eriğinizi, süs kirazınızı ve süs şeftalinizi de beraberce usulünce budarız.

Eski 17-01-2011, 22:42   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
sayın uzaylı; Bahçenizin bir fotoğrafı doğru önerileri almakta yardımcı olacaktır. Bahçeyi çitlerle bölmek karmaşık bir görüntü de oluşturabilir.
Ayrıca çit bitkileri işgal ettiği dikildiği alan kadar, sağ ve sol yanlardaki toprağıda kökleri vasıtası ile kullandıklarından; bahçenizde alan daraltmış olacaksınız.
Seçtiğiniz çit bitkisinin geniş kök yapılı olmamasında fayda var gibi.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 22:51   #20
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Nuri Bey,
çok yararlı ve şimdiye kadar yaptığım hataları tamir edebileceğim bir başlık olmuş.

Çok teşekkür ederim , üzüm asması ile ilgili bir fikir alaacağım sizden.
fotoğraf göndermenin bir sakıncası var mı?

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 23:03   #21
Ağaç Dostu

Merhaba sayın Uzaylı hoş geldiniz

Öncelikle bahçeniz hayırlı olsun, başlangıçta bahçenize neler yapılacağı konusunda dışarıdan aldığınız fikirler zihninizi bulandırsada, zaman içersinde durulup sizin için doğru olan uygulamaları yapacağınızdan şüpheniz olmasın...

Arazinizde ilk önce yaşam alanınızı belirleyiniz ; Evinizin konumunu, kapı girişini, otoparkınızı, yolunuzu, varendanızı, kısaca sizin için önemli olan yapısal elemanların yerlerini belirledikten sonra bahçenizi projelendirin..

Bu düzen içersinde bahçenizde yapacağınız bitkisel uygulamalar daha isabetli ve yerinde olur.

Bu yapısal planlamaları yaptınızsa, bahçenizde kullanabileceğiniz bitkiler hakkında projeler üretelim...

Eski 17-01-2011, 23:10   #22
Ağaç Dostu

Sayın hozat

Fotoğraf gönderebilirsiniz, sakıncası yoktur.

Bilinçli bir paylaşım yapmış oluruz.

Eski 18-01-2011, 20:08   #23
Ağaç Dostu

Bugün hava çok güzeldi, bakım ve budamalarımıza devam ediyoruz.

8 yıl evvel dikimini yaptığımız Mavi Servi (Cupressus arizonica) ağaçlarımızın, çit formlu budama aşamalarını sizinle paylaşmak istiyorum..

Name:  Budama bakım 9.jpg
Views: 29089
Size:  69.4 KB

Mavi servi (Cupressus arizonica) budama şekil (Form) verme aşamaları...

Eski 18-01-2011, 20:27   #24
Ağaç Dostu

Bugün hava çok güzeldi, bakım ve budamalarımıza devam ediyoruz.

8 yıl evvel dikimini yaptığımız Mavi Servi (Cupressus arizonica) ağaçlarımızın, çit formlu budama aşamalarını sizinle paylaşmak istiyorum..

Name:  Budama bakım 10.jpg
Views: 26151
Size:  67.4 KB

Eski 18-01-2011, 20:38   #25
Ağaç Dostu

Bahçelerde Bakım, Budama

Name:  Budama bakım 11.jpg
Views: 23435
Size:  67.5 KB

Düzenleyen Nuri Murvet : 21-02-2011 saat 18:20 Neden: bilgi ilave
Eski 18-01-2011, 20:40   #26
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Budama makasına hiç benzetemedim ben bu aleti.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 20:52   #27
Ağaç Dostu

Sayın ayse_afyonlu

Kullandığımız alet, elektrikli çit budama makasıdır, paralel hareket eden iki adet bıçağın arasına giren 16 mm kalınlığında her dalı kesme gücüne sahip, işimizi son derece kolaylaştıran bir makinadır.

Bahçelerde Bakım, Budama

Name:  Budama bakım 12.jpg
Views: 23698
Size:  68.0 KB

Düzenleyen Nuri Murvet : 21-02-2011 saat 18:21
Eski 18-01-2011, 21:00   #28
Ağaç Dostu

Bahçelerde Bakım, Budama

Name:  Budama bakım 13.jpg
Views: 23513
Size:  69.2 KB

Halil Önen beğendi.

Düzenleyen Nuri Murvet : 21-02-2011 saat 18:21 Neden: bilgi ilave
Eski 18-01-2011, 21:06   #29
Ağaç Dostu

Bahçelerde Bakım, Budama

Name:  Budama bakım 14.jpg
Views: 24398
Size:  68.2 KB

Düzenleyen Nuri Murvet : 21-02-2011 saat 18:21 Neden: bilgi ilave
Eski 18-01-2011, 21:08   #30
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Bu budadığınız türdeki çitler kaç yıllıktan itibaren elektrikli çit makası ile budanabilir hale geliyorlar? Başlangıçta, henüz bu kadar sık değillerken budama makası ile uç almak daha mı doğru olur yoksa en baştan sizinki gibi elektrikli bir makas kullanmayı mı tavsiye edersiniz.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024