agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen junior
  • 1 Gönderen mrduran
  • 2 Gönderen s.serdar
  • 1 Gönderen hk50

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-06-2012, 21:01   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Kuyuya düşen boruyu çıkarma, temizleme ve derinleştirme yaptırabilir miyim?

selamlar. bahçedeki 30 metre derinliğinde ve 10cm çapındaki kuyuya yıllar önce 1,5 parmak çaplı 7 metrelik boru, pompanın döküm dirseğinden kırılarak düşmüştü. halen orada duruyor. çıkarmak istiyorum. bunu yaptırabilir miyim. kuyucular çıkarabilir mi. fakat üzerinde kırık dirsek de var. ayrıca yıllarca üzeri aralık kaldığından içeri bir miktar taş ot filan da düşmüş. bunları da aldırmak istiyorum. bir de şunu soracağım. 30 metreye inmiş ve içine pimaş kılıf yerleştirilmiş kuyuyu bir 20 veya 30 metre daha deldirebilir miyim. kılıf çıkmaz demişti sorduğum bir kuyucu, çıkarsa göçer demişti. çıkarmadan delinebilir mi. böylece 60 yerine sadece 30 metre açılmış olur hesaplıya gelir. olabilir mi?

mrduran beğendi.
junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2012, 16:40   #2
Ağaçsever

simetri's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Forumda sondaj işinden anlayan bazı üyeler olduğunu görmüştüm. Ama görmedikleri için yanıt gelmediğini sanıyorum. Onlarla temasa geçmeyi düşündünüz mü?

simetri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2012, 17:29   #3
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhaba efendim,

Bizim apartman bahçesinde de aynı sorun oldu. Rahmetli babamın arkadaşı olan sondaj ustası;

- Hiç değmez çıkarmaya, başarı oranı belli değil, yenisini açmak daha uygun dedi.

Şimdi 1.5 metre ara ile açılan 2 .nci kuyu şu anda faâl(gerçi motoru bozuldu...) ve eskisi de içindeki de borusu ile durmakta.

Denildiği gibi, uzmanlarımız, bilenlerimiz hasat mevsimi, yaz tatili ve okul telaşı nedeni ile cevapta gecikmişler, gelirler yakında...

Sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

çiftçi5234 beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2012, 01:01   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
bahçedeki 30 metre derinliğinde ve 10cm çapındaki kuyuya yıllar önce 1,5 parmak çaplı 7 metrelik boru, pompanın döküm dirseğinden kırılarak düşmüştü. halen orada duruyor. çıkarmak istiyorum. bunu yaptırabilir miyim. kuyucular çıkarabilir mi.
Bu işlemi kuyucu veya sondajcılardan ziyade, kuyuya dalgıç pompa montajını yapanlar yapabilmektedir. Bu işleri yapan firma ve ustalar, kuyuya düşen pompa, pompa parçası, veya boru parçalarını çıkarmak için kendilerine has koni şeklinde özel aparatlar imal etmişlerdir. Bu aparatlar halatla kuyuya indirilir, aparat yakalanacak nesneyi odaklayıp koninin merkezine alır ve tetikleme yayı ile sıkıca kavradığında, geri çekilerek çıkarılır.

Alıntı:
ayrıca yıllarca üzeri aralık kaldığından içeri bir miktar taş ot filan da düşmüş. bunları da aldırmak istiyorum.
Taşı çıkarmak pek olanaklı değil gibime geliyor. Kuyuyu komprasörle temizletirseniz. Ot, çöp türü atıklardan kurtulabilirsiniz. Ot, çöp icin daha ekonomik yöndem, kuyuya su basıp taşma yaptırarak temizlemek olacaktır.

Alıntı:
30 metreye inmiş ve içine pimaş kılıf yerleştirilmiş kuyuyu bir 20 veya 30 metre daha deldirebilir miyim.
Hayır deldirilemez. Kuyuların mimarisi malesef böyle bir ilave delgiye uygun değildir.

Saygılarımla.

hk50 ve mrduran beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2012, 14:39   #5
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 14
Alıntı:
selamlar. bahçedeki 30 metre derinliğinde ve 10cm çapındaki kuyuya yıllar önce 1,5 parmak çaplı 7 metrelik boru, pompanın döküm dirseğinden kırılarak düşmüştü. halen orada duruyor. çıkarmak istiyorum. bunu yaptırabilir miyim. kuyucular çıkarabilir mi. fakat üzerinde kırık dirsek de var. ayrıca yıllarca üzeri aralık kaldığından içeri bir miktar taş ot filan da düşmüş. bunları da aldırmak istiyorum. bir de şunu soracağım. 30 metreye inmiş ve içine pimaş kılıf yerleştirilmiş kuyuyu bir 20 veya 30 metre daha deldirebilir miyim. kılıf çıkmaz demişti sorduğum bir kuyucu, çıkarsa göçer demişti. çıkarmadan delinebilir mi. böylece 60 yerine sadece 30 metre açılmış olur hesaplıya gelir. olabilir mi?
Burada yapılabileçek en güzel iş bir sondajçı ile anlaşıp yeni kuyu açtırmak ve yeni kılıf attırmakdır.(Eski kuyudaki su göz önüne alınarak 2-3 m sağına soluna)
Eski düzeni yaptırmak karlı gibi görünsede Yeni açılaçak kuyunun masrafını geçtiği gibi muhatap olaçağın bilen kişi sayısıda hayli kabarık Anlatılan iş basit gibi görünsede yenisini açtırmakdan çok zor.Tabi zeminide bilmiyoruz.Zemin topraksa iyi sondaj bir kaç saatte işi bitirir.Sert veya taş var ise havalı veya darbeli sondaj 50-60 m (Gelirlerse) yi çok kısa zamanda deler.

mrduran beğendi.
hk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2014, 10:59   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2014
1.5" düşen boru

kuyuya düşen boruyu çıkarma olasılığınız var;derinleştirme olanağınız yok öncelikle kuyu veriminizi, ihtiyacınız göz önüne alarak kendi mali durumunuzuda ve yeniden kuyu açtırma maliyetlerini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim

celeritas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2015, 01:17   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2015
Arkadaşlar bizimde buna benzer bir problemimiz var.Sitemize ait dalgıç pompa sıkıştı ve çıkaramadık.calaskar ile denendi.Içindeki pompa 5000 lira civarıymış.şuan bahçeyi şebeke suyu ile yaşatmaya çalışıyoruz ama çimlerimiz kurumaya başladı.Acaba güçlü bir vinç ile çıkartabilir miyiz? Kuyu tekrar iş görür mü? Yardımcı olabilecek varsa çok memnun olurum.Hayırlı günler herkese.

maverick71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2015, 03:42   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maverick71 Mesajı Göster
Sitemize ait dalgıç pompa sıkıştı ve çıkaramadık.calaskar ile denendi.Içindeki pompa 5000 lira civarıymış.şuan bahçeyi şebeke suyu ile yaşatmaya çalışıyoruz ama çimlerimiz kurumaya başladı.Acaba güçlü bir vinç ile çıkartabilir miyiz? Kuyu tekrar iş görür mü? Yardımcı olabilecek varsa çok memnun olurum.Hayırlı günler herkese.
Geçen ay 4 beygirlik bir dalgıç pompaya 1.200.-lira ödedim 5.000 liralık bir pompanın en az 30 beygir ve 150 metreden su çıkarması gerekir

Pompa demir boru indirildi ise güçlü bir vinç ile rahatlıkla çıkarılır. Eğer kuyuya su akışı var ise, kuyu ihtiyacınızı karşılayabilir.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2016, 01:02   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2016
Kılıf borusu cıkardırken 40 metre civarında boru yivinden sıyrıldı 40 metreden sonraki boruları nasıl cıkara biliriz?parasıyla yapan varsa numarasını yazsın?

Hakan_42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2016, 18:13   #10
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan_42 Mesajı Göster
Kılıf borusu cıkardırken 40 metre civarında boru yivinden sıyrıldı 40 metreden sonraki boruları nasıl cıkara biliriz?parasıyla yapan varsa numarasını yazsın?
Sorununuz çözüldü mü?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024