agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-04-2007, 22:36   #1
Huzur Yuvası

Giriş Tarihi: 03-03-2007
İnşaat ustalarının bitkilere zararları

Evimin giriş kısmını kaplama beton yaptırdım.

Ancak yapan ustalar çiçek ve ağaç sevgisinde yoksun insanlar üzerine koydukları boya yaptığım bahçenin tamamını kapladı hatta bahçenin torfunu dahi kapladı.

Nergislerin lalelerin sakaıkların ve sıklamenkerin üzeri kırmızı toz boya bunlada kalmadı mraullar ve taze soğanlarda toz boya yaklaşık 3 aylık emeğimin gittiğne yanmıyorum yandığım nokta bu kadar canlı ölürse buna çok üzeleceğim.

Düşünün yakalşık 50 adet çiçek 10-15 değişik türden hepsini istanbul -yalova-sapanca ve izmitten topladım şimdi hepsinin ölüp ölmeyeceğeini torfun özelliği gidecekmi bilmiyorum. ACI OLANDA ŞU SAKAYIK YAMULDU DİYE İRİS İLE ŞAKAYIK NEKTARİN FİDESİNE BAĞLANMIŞ.....

mcalgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2007, 22:39   #2
Huzur Yuvası

Giriş Tarihi: 03-03-2007
Bol Su Ile Yakaliş 30 Dakika Yikadim Hepsini Tek Tek

mcalgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2007, 23:41   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Yıkamakla iyi yapmışsın. Toz boya bildiğim kadarı ile kendi başına yapışmaz. Suda çözülür. Ama torfda ne gibi kimyasal bir tortu bırakacak, onu bilmiyorum.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2007, 23:48   #4
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Endişe etmeyin bitkileriniz boyanın fotosentezi önlemesine karşı tedbirini alacaklardır. Ancak korkarım ki yiyecek için kullandığınız bitkiler en azından yenebilir aksamlarından size fayda gelmeyebilir... Sabretmekten başka çarenizde yok yıkamakla çok iyi etmişsiniz...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2007, 00:15   #5
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
toz boya sentetik bir pigment değil bildiğim kadarıyla. Ağır bir kimyasal hasar yaratmayacağını sanıyorum.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2007, 02:46   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Thumbs down

Benzer bir olay benim de başıma geldi.
1 ay önce yeni taşındığım bahçeli evin kapılarını boyamak için gelen ustalar saoğlsun bahçe duvarına yasladıkları kapıları statik boya ile boyarken bahçedeki limon ağacının da yapraklarının yarısını beyaza boyayıp gittiler. Ben bunu çok sonradan eve taşınınca gördüm. Yıkamak fayda etmedi. Ağaçtaki yaprakların yarısı beyaz kaldı. Düşünüyorum şimdi onları öylesine bıraksam ağacım kendi kendine bir yöntem bulup kendine gelir mi diye. Yoksa boyanan yaprakların dallarından mı kesmek gerek?

Malesef bazı insanlar bakarken görmekten yoksun oldukları için oluyor bunlar hep...

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2007, 22:31   #7
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Bahsedilen toz boya kırmızı ise suda çözünebilen demir oksit boyadır bol su ile
yıkanırsa bir problem yaratmayacağını düşünüyorum.

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2007, 02:24   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Benim başıma daha kötüsü geldi.
Bahçe duvarına sıva yaptırmak için ustalar çalışmaya başlamadan önce fidan halinde olan üç meyva ağacının, dört kartopunun, sekiz gülün ve maydonoz ekili alanın çevresini sırıklaragerdiğim iplerle çevirdim ve dikkatlerini çeksin diye her birine kırmızı beyaz naylon şeritler astım. Böyle bir hoyratlık ve duyarsızlık olamaz. Ustalar gittikten (tarafımdan kovulduklarından) sonra bahçenin hâlini görecektiniz. Filler dolaşmış olsaydı arkalarında hiç olmazsa harç pisliği bırakmış olmazlardı...

Yani diyeceğim bu olumsuz deneyimime rağmen bitkilerinizi ustalar gelmeden önce korumaya almanızı ve iş süresince benim düştüğüm hataya düşmeyerek başlarından ayrılmamanızı öneririm...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2007, 23:11   #9
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Bu sene dış cephede mantolama yaptırdım aynı sıkıntıları bende yaşadım. Üstelik ustalar arkadaşlarımızdı. Ama yürümeleri bile bahçeye ciddi zarar veriyor. Annesinin bastığı civciv ölmez derler ya, toprağa basanın bastığı yeri bilmesi lazım.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024