agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-03-2007, 12:00   #1
imo
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-02-2007
büyük saksı delikleri

Merhaba,
Biraz komik bir başlık olduğunun farkındayım fakat sanırım küçük bir sorunla karşı karşıya kaldım.Evde bitkilerimiz ekmek için tuğladan 60 cm. e 2,5 m. lik bir sabit saksı yaptık.Cycas,benjamin gibi sabit yerde durabilen bitkileri ekince çok güzel olacağını düşündük fakat şu an buna bir delik bile yapmamış olduğumuzu fark ettim.Alan büyük olduğu için verdiğimiz su buharlaşma ve bitkinin kullanması yoluyla tükenirmi acaba yoksa ne olursa olsun yan altlarına mutlaka delik açmalımıyım?

imo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2007, 12:46   #2
Ağaç Dostu

ogzhn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Yaptığınız saksının zemininden bahsetmemişsiniz ,su bir şekilde zemini bulur eger zemine inen su sizin için bir sorun teşkil etmiyorsa sorun yok ,fakat anlattıklarınıza bakılırsa ilerde bu saksı size sorun çıkarıcağa benziyor.
Ayrıca zemine 2 veya üç numara mıcır taşı dökerseniz iyi olur.

ogzhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2007, 13:31   #3
imo
Ağaçsever

Zemine izolasyon malzemesi koyulacak,su veya nem yerdeki karolara ulaşmasın diye.Mıcır dökebiliriz tabi bu ne işe yarıyor,toprağın havalanması içinmi?Delik konusunda ne düşünüyorsunuz bu bitkinin kökünün çürümesine sebep olurmu?

Eski 13-03-2007, 14:07   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Sulama sadece sizin denetiminizde olacaksa, belki sorun olmayabilir ama birkaç kişi sulamaya kalkarsa ya da yağmur alabilecek bir yerdeyse sorun yaratacaktır. Sokaklarda, dükkan önlerinde görmüşsünüzdür. Büyük saksılar vardır. Ne akla hizmetse delik açmamışlardır. Her yağmurdan sonra içi su doludur...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2007, 00:00   #5
imo
Ağaçsever

Teşekkür ederim malina.Saksı bitti bitkileride ektik umarım bir problem olmaz,delik delmedim.

Eski 18-03-2007, 13:08   #6
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Anladığım kadarı ile saksı sisteminiz kapalı.
bu konuda asıl bitkiler için dikkat etmeniz gereken saksı harcının tuzlanmasını önlemek açısından mümkün mertebe yağmur suyu ile sulamanız. zira normal şebeke suyu ile yapıcağınız sulama zamanla köklerin tuzlanmasına neden olacaktır. bu da her bitkide olmasa da sanırım büyük çoğunluk süs bitkilerinde sorun olacaktır.
şimdi gördüm ki izmirdesiniz bildiğim oralarda suyun çok kireçli olabileceği ki bu bence asıl dikkat etmeniz gereken sorun olacak...
saygılar

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2007, 23:07   #7
imo
Ağaçsever

Evet burda kesinlikle bir kreç problemi var,tuzlanma olayına dikkat edeceğim fakat yağmur suyunu temin etmek çok kolay olmasa gerek belki bu tuzu çözücek başka bir madde vardır ne dersiniz?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024