agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni98Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-02-2008, 17:26   #61
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın salserol, ben de bilce ile aynı fikirdeyim. Duvar kenarına ektikleriniz (ben leylandi'den ziyade mazıya benzettim) çok sık olmuşlar, biraz açmanız gerekiyor. Alanınız fazla geniş değıl, eğer çim istiyorsanız rahatlıkla ekebilirsiniz, ama yok çim olmazsa yerine verbana da ekebilirsiniz. Siz 2. resimdekileri beğenmemişsiniz ama çok güzel duruyorlar. Ben bir ara Silivri'de denemiştim, hem de üzerine basabiliyorduk_gerektikçe-. Çiçek açtıklarıda da manzara çok güzel. Size çiçek açmış halini resimledim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2008, 17:29   #62
Moderatör

Güler's Avatar

Name:  bah-71.jpg
Views: 10313
Size:  50.5 KB verbenalar.

abk beğendi.
Eski 07-02-2008, 18:54   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2007
selamlar..
yanıtlarınız için çok teşekkür ederim..Leylandiler arasında 110 cm mesafe var. bahçe duvarında iki baba arası 7 m. Satan kişi 75 cm arası dik dedi. Tabii ki satıcı ağzı, o da daha çok bitki satmak ister.. sizce kaç cm vermem gerekiyor?
teşekkürler

salserol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2008, 11:08   #64
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2008
Sn.Salserol Leylandiler 7-8 m kadar taç yapabilen piramit formlu bitkilerdir.Böyle düşünecek olursak sanırım siz bahçenizde sadece 1 tane Leylandi kullanabilirsiniz Fakat sizin amacınız duvar önünü perdelemekse,yani ilerleyen zamanlarda leylandilerinizi makaslayıp çit görünümü vercekseniz sorun yok demektir

bilce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2008, 12:31   #65
Yeni Üye

cevabınız için teşekkürler sayın bilce.
ben leylandileri batı tarafına, yazın akşam güneşini kessin diye dikmiştim. O zaman bir sorun yok gibi gözüküyor..
maalesef yeni bahçe yapanlar, herhalde işi birazcık abartıyorlar. sanki bitkiler hiç büyümeyecekmış gibi hemen yeşillensin diye bahçemizi boğuyoruz.

Eski 09-02-2008, 22:18   #66
Ağaçsever

sahin002's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2006
Galeri: 27
Verbana'yı bahçenizin tamamında olmasa da bir köşesinde kullanabilirsiniz bence. Tam anlamıyla geliştiklerinde çok güzel duruyorlar. Fakat; basılmaya karşı fazla dayanıklı olduğunu düşünmüyorum.

Bu resmi Alanya'da çekmiştim, gayet güzel bir kaplama sağlıyor.

sahin002 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2008, 22:51   #67
Moderatör

Güler's Avatar

Verbanaları çim makinasıyla biçebiliyorsunuz, aynen çim gibi sonra tekrar çiçek açıyorlar.

Eski 09-02-2008, 23:59   #68
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu halı minelerini dikecek olursanız bahçede mutlaka tam güneş alan yere dikiniz. Gölgede bozulur, çiçeği azalır.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2008, 19:35   #69
Yeni Üye

sayın şahin002..
gönderdiğiniz resim için çok teşekkür ederim..
bu resim sayesinde kafamda bazı şeyler şekillendi.
mine hanım sizede teşekürler

Eski 16-02-2008, 20:30   #70
Ağaç Dostu

ahmet salih's Avatar

merhaba arkadaşlar 800 m bahçeme yer örtücü olarak thymus serpyllum(sarılıcı kekik) ekmeyi düşünüyorum.sıcağa,soğuga,basmaya dayanıklımıdır? az su istedini sanıyorum ,eğer uygunsa dikim işlemini nasıl yapabilirim.**** bu şartlara uygun başka bir öneriniz olur mu? şimdiden teşekkürler.

ahmet salih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2008, 20:50   #71
Ağaç Dostu

ahmet salih's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabah Mesajı Göster
Açıklamalarınız için teşekkürler. İnce dokusu nedeniyle festuca ovinayı tercih ettim.
Bahçede bölmeleme yapıp diğer yerörtücüleri de denemek istiyorum. Gelişmeleri aktarırım.
merhaba festuca ovinayı deneyebildinizmi sonuçları nasıl? benimde sorunum benzer sıcağa soğuga dayanıklı az su isteyen bir yer örtücü araştırıyorum. thymus serpyllum da olabilr mi? şimdiden teşekkürler.

Eski 16-02-2008, 23:08   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn MSaygın,
Kılçıksız brom rüzgarla çevreye çok çabuk yayılma özeliğine sahiptir.

Cynodon dactilon dediğiniz Bermuda çimi ise ayrık otlarından değildir. Bunu gönül rahatlığı ile kurak mıntıkalarda ekebilirsiniz. Sıcağı sever. Kışın soğuklardan etkilenerek sararabilir. Ancak yazın eski görüntüsüne kavuşur.

Ayrık otunun latince adı Agropyron repens (tarla ayrığı), Agropyron cristatum (otlak ayrığı), Agropyron intermedium (mavi ayrık) olarak geçmekte.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 14:09   #73
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmet salih Mesajı Göster
... festuca ovinayı deneyebildiniz mi sonuçları nasıl? ... thymus serpyllum da olabilir mi?
Merhaba,
Geçen yıl festuca ovinayı deneyemedik, bu yıl yapmaya çalışacağız.

Kekik çeşitlerinden bahçede denediklerimizin açıkçası tür adlarından emin değilim. Bir ağacımızın çevresine ektiğimiz bir tür kekik Ankara'nın sıcak ve soğuklarında sorunsuz bir kaç yıldır bahçede. Geçen yıl daha bodur ve yayılıcı bir çeşit kekik daha aldık - belki thymus serpyllum dur - onlar çok sıcaklarda kurudu. Aslında dayanıklı bir tür olduğunu biliyoruz, belki geçen yılın olağanüstü koşullarının etkisi olmuştur. Yalnız kekiğin yeşilliğinin çim gibi olmadığını belirtmek isterim.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 14:18   #74
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
Cynodon dactilon dediğiniz Bermuda çimi ise ayrık otlarından değildir. Bunu gönül rahatlığı ile kurak mıntıkalarda ekebilirsiniz. Sıcağı sever. Kışın soğuklardan etkilenerek sararabilir. Ancak yazın eski görüntüsüne kavuşur.
Çok teşekkürler.

Peki Bermuda çiminin yayılma durumu nedir, bunun komşu bahçelere gitme, yayılma tehlikesi var mı? Komşular gerçekten uğraşıyorlar bahçeleriyle, zarar vermek istemem, hepimiz üzülürüz.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 14:25   #75
Ağaç Dostu

Bermuda çimi istilacı bir çim değil.

Elbette sonbaharda bunun da tohumları rüzgar ile çevreye yayılabilir ama zaten siz tohuma bırakmayacaksınız ki.

Ayrık otunun en kötü özelliği toprak altından sürünerek sahaya yayılması. Ve çok kanaatkar. Bakmamanıza rağmen çevreyi kaplıyor.

Bir de şunu hatırladım MSaygın. Siz bahçenizdeki ağacın ladin mi yoksa göknar mı olduğuna bakacaktınız. Konusu burası değil ama bakabildiniz mi? (Dilerim yanlış hatırlamamışımdır)

Eski 18-02-2008, 15:18   #76
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Aslında benim niyetim bu tohumları bir kez atıp sonra kendi haline bırakmak.Yani orası biraz büyük ve bakımı yapılan bir yer değil, çim gibi biçme durumu olmayacak.Bu durumda tohuma bırakmış olacağız aslında.Ya da yaz sonunda ben bir kere hepsini biçersem kafi gelecekse o da olur, pervaneli çim biçme makinasından var.

Ağaç konusu aklımda ancak burnumda tütmesine rağmen, yaylaya gitme şansım olmadı o günden beri

Eski 18-02-2008, 15:23   #77
Ağaç Dostu

Çim tohumunun atımından itibaren 1 ay boyunca bakım yapmak gerekir.
Aksi halde emekleriniz boşa gider.

Çim biçme ya da biçmeme konusu size kalmış. Çevreye zarar vermezler. İçiniz rahat olsun.
Sizin bahçenizden gelecek bir tohuma karşın çevreden rüzgarla belki bin tohum gelecektir.

Eski 18-02-2008, 15:44   #78
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkür ederim sukranayalp

Eski 21-02-2008, 11:43   #79
Ağaç Dostu

ahmet salih's Avatar

teşekürler sabah

Eski 03-04-2008, 22:50   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2007
çim ve benzeri bitkiler hakkında

Merhaba,

Ben aşağıdaki fotoğraftaki çim gibi kullanılmış bitkinin ne olduğunu araştırıyorum.

Name:  cimyerine.jpg
Views: 11623
Size:  36.8 KB

Doğrusu biçilmeyen bu şekilde uzun duran ve çim gibi görünen bitkiler bana çok çekici geliyor. Eğer bulabilirsem bahçemi çim yerine böyle bitki ile kaplamak istiyorum. Bana bu tür bitkiler konusunda bilgi verebilecek herkese şimdiden minnettarım

mrodoplu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2008, 15:33   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Galeri: 1
Farekulağı(Cerastium tomentosum ) yetiştirmek

Ben,çim yerine farekulağı bitkisini kullanmak istiyorum.Nasıl yetiştirileceğini bilmiyorum.Tohumu mu satılyor yoksa,köklü olarak mı dikilmesi gerekiyor?

syakincil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2008, 20:08   #82
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-06-2007
arap saçı

kocaolgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2008, 23:46   #83
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syakincil Mesajı Göster
Ben,çim yerine farekulağı bitkisini kullanmak istiyorum.Nasıl yetiştirileceğini bilmiyorum.Tohumu mu satılyor yoksa,köklü olarak mı dikilmesi gerekiyor?
Ben fide olarak aldım, daha sonra bol bol çelikten türetme yaptım. Şu ara çiçeklendiler.

Eklenen Resimler

abk beğendi.
tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2008, 17:27   #84
Yeni Üye

tunakaya's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Çim yerine ne kullanabilirim

Merhabalar,
sitede yazdıklarınızı okudukça dehşete düşüyorum, bunları nasıl biliyorlar diye...
4 tarafı bahçe olan bir evim var ve Bodrum'da yaşıyorum malum yazları çok sıcak... evimin giriş yolunu geçen sene elden geçirdim ve çiçekçimin benden daha bilgisiz olduğunu görünce kendim yapmaya karar verdim... ön bahçeme ( ki doğumundan batımına kadar güneş görür) hazır çim döşettim ama zaten bana gelen hastalıklı çim birde çekirgeler sayesinde hepsi çöp oldu...
bahçenin önünü tekrar yeşillendirmek istiyorum ama farkettimki hem sulaması hemde biçilmesi anlamında çimle baş edemiyorum.

uzamayan ama yayılan bir tür arıyorum, ön bahçe hem bizim hem de köpeğimiz tarafından çok kullanılıyor kullacağım bitki narin bir tür olmamalıki üstüne basıldığında zarar görmesin... ama umutlarım tükendi artık böyle bir tür olmadığını düşünmeye başladım. bu konuda önerisi olan varsa yardımcı olurlarsa çok sevinirim

Ekte bahçenin düzenlemeye başladığı ilk günlerin resimleri var, güllerim, narım, sarmaşıklarım pitoslarım hepsi kocaman ve sağlıklılar ama ortada kocaman sert bir toprak görünüyor artık

Eklenen Resimler

tunakaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 13:00   #85
Yeni Üye

tunakaya's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
bahsettiğiniz fare kulağı veya arap saçı narin bitkilermiş gibi görünüyor
bizim üzerinde sıkça dolaştığımız bir bahçe olacağı için uygun mu emin olamadım
???

tunakaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 15:10   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tunakaya Mesajı Göster
bahsettiğiniz fare kulağı veya arap saçı narin bitkilermiş gibi görünüyor
bizim üzerinde sıkça dolaştığımız bir bahçe olacağı için uygun mu emin olamadım
???
İki senedir bende var. Kesinlikle basılmayı kaldırmıyor, hepsini boş alanlara taşıdım.

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 07:48   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Herkese merhabalar.
Öncelikle bahçe bitki doğa seven herkesi saygılarımla selamlıyorum.

Benim birkaç sorunum var bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Yaklaşık 400-500 m2 bir bahçem var.
Ben bilgisayar programcısıyım ve çokta anlamıyorum bu işlerden.
Bahçemi geçen sene güzelce motorlu çapa ile belledim. Geçen sene yetiştiremediğim için bu sene nisan gibi bahçeme yaklaşık 10 m3 torak getirip serdim. yaklasıl 10 cm gibi kapattı. Ve buraya çim ektim.
Yaklaşık %80 oranda çıktı ve büyüdü. Bende 9. ayı bekleyip onarım ile işlemi tamamlamayı düşünüyordum.
Bahçeye yaklaşık 7 tane atmalı fıskıye ile sulama sistemi kurdum.
(Bu arada bütün bunları bizzat kendim yapıyorum)
Bu ay yani haziran ayında her akşam yaklaşık 1 saat kadar bahçeyi her akşam gün batımında suluyorum.
Kuyu yok ve bu şebeke suyu. Ancak dün fatura geldi.
300 YTL. Bahçedeki toprak pek su tutmuyor ve çimlerin yeterince su almadığınında farkındayım. Gübre içinde 2 kutu (10kgx2) vilmorin çim gübresi kullandım ilk tesiste.
Ancak bu su tüketimi ile bu çimi idame ettirmem mümkün değil.
Ve hatta haftada bir suluyacağım artık .Napalım..
İnternette araştırıken çime alternatif şeyler olabileceğini gördüm.
Libya çimi vs..

Arkadaşlar benim isteğim su.
Yayılıcı olsun.
Güzel kapatsın.
Fazla bakım istemesin.
Fazla su istemesin.(Bahçemde henüz ekmediğim bir alan var ve orayı hiç sulamıyorum. Ayrıklar capcanlı... Böyle bi kapatıcı yok mu ?)
Üzerinde gezip outup hatta tepinebileyim.
Güzel görünsün..
Kolay büyüsün 1 sene bekletmesin beni..
Böyle bir bitki varmı ?
Ne öenerirsiniz.
YOksa ben yanlımı suluyorum.. Atmalı fıskiyemi yanlış seçim..
Lütfen yardım edin bana..

Teşekkür ederim.

UgurUStun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 12:03   #88
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Galeri: 637
Bahçe büyüklüğümüz aynı. Sadece bahçe 450 metrekare civarında. Artı bir de ufak bir sebze bahçem ve meyve ağaçlarım var. Bahçenin 3 tarafı leylandi ağaçlarıyla çevrili. Onların da çanaklarına 3 günde bir bolca su dolduruyorum. Ağaçların arkasında da 50'den fazla sarmaşık türleri var. En fazla sulama yaptığım bu ay gelen fatura 80 YTL. Otomatik sulama var sabah 5'e ayarlı. Çok sıcak ve kurak olduğu için 10'ar dakikaya çıkardık.
10x4 bölüm= 40 dakika sulama yapıyor toplam. Bir de 3 günde bir sebzelerimi ve meyvelerimi suluyorum. Susuzlukla ilgili hiç bir problem yaşamıyorum hatta fazla nemden çimlerimde mantar hastalığı başladı. Sanıyorum otomatik sulama suyu daha ekonomik kullanıyor. Çünkü evde devamlı oturmayan yan komşumun bahçesine bahçıvanlar bakıyorlar. En az 150 YTL fatura geliyor. Bizim 80 YTL'nin içinde evde kullandığımız su da var. İstanbul'daki susuzluk nedeniyle bahçe su saatimizi de baharda iptal ettiler. Yani ev de bahçe de aynı saate bağlı.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 12:09   #89
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dost.bahcivan Mesajı Göster
"Yanlız; çimin içerisinde çiçek, Çiçeklerin içerisinde çim güzel durmuyor."
Sevgili dostbahçıvan, ben çimlerimin arasına ilkbaharda açan çiğdemlerden dikmek istiyorum. Sadece ilkbaharda çiçeklenip sonra biçilecekler. Güzel durmaz mı diyorsunuz? Geçici bir dönem çimlerim renklense güzel olur diye düşünüyorum aslında.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 13:44   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Merhaba Limon
Otomatik sistemde popup mı var spring mi atmalımı
nası bişiey var ?

UgurUStun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024