agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 3 Gönderen RenkliYonga

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-04-2013, 18:53   #1
Yeni Üye

RenkliYonga's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2013
Renkli Ağaç Yonga

Selamlar,
Katıldığım fuarlarda ve web sayfamdan gelen bazı sorularla birlikte sizlere renkli yongayı tanıtmak istedim.
Renkli agaç yongalar, ağaç kütüklerinden, hurdalardan vs çeşitli ölcülerde kesilerek yapılır. belli bir elekten geçerek toz ve kıymıklardan arındırılır. sonrasında ise boyama işlemi yapılır. Hangi boya derseniz bitkisel kök boyası, demir oksit içeren boyalar ve benzeri boyalar kullanılır.
Peki bu boyalar zararsızmı; toprağa salınım olduğunda zararsız, bitkiye temasında da zararı yoktur.
Kullanım yerleri çok değişiktir.
1- Dekoratif amaçlı: bahçelerde peyzaj çalışmalarında ağaç ve bitki altlarına kullanılır. Kaya bahçelerinde, yürüme yollarında farklı renklerde kullanabilirsiniz. Renk size kalmış.

Name:  agac.jpg
Views: 3990
Size:  73.7 KB
Name:  renkli yonga.jpg
Views: 4961
Size:  72.2 KB

2- Daha az sulama yapmak için: Yonganın altındaki toprak ışık görmeyeceği için devamlı şekilde nemli kalacaktır. bunun için renkli olmasına gerek yok. Yongaları istediğiniz yere 3-5 cm yüksekliğinde serin 3-6 ay içerisinde yonganın serili olduğu toprağa baktınızda nemli ve bitki, sebze ekimine elverişli, ancak yonganın serili olmadığı yere baktığınızda ise kuru ve sert bir toprak örtüsü göreceksiniz. Bu işlemi saksılar içinde uygulayabilirsiniz. 10-20 mm lik saksı tipini kullanabilirsiniz.
3- yabani ot çıkmaması için: 3-5 cm kalınlık size yeterli olacaktır. Güneşi görmeyen ancak havalanan topraktan yabani ot çıkmıyor. İstisna; KKTC-Lefkoşa şehrinde ortadaki çember alan boşluğunda sarı renk yonga istediler, 10 cm kalınlık yapıldı ancak sonuçta yabani otlar eskisinden daha gürdü. Fakat kahverengi, kırmızı ve turuncu uyguladığımız yerlerde yabani ot sadece seyrekleşen yerlerde görüldü.
4- Büyükbaş hayvan çiftliklerinde; İzmir'de katıldığım bir fuarda, Hayvan besleme Uzmanı, Ziraat Y. mühendisi Dr. John Doherty bana renksiz agaç yongaların Yeni Zelanda ve Kanada da hayvanların stressiz olmaları için kullanıldığını sebebinin ise ayakların sert yüzeyle temas etmediğini ve bu çiftliklerde verimin diğerlerine göre çok daha yüksek olduğunu söyledi.

Name:  renkli yonga1.jpg
Views: 3380
Size:  70.1 KB

Sizlere bu konu hakkında diğer kullanıldığı yerler, faydalarını yazacağım ama şimdilik bu kadar. Sizlerden değerli önerilerinizi, sorularınızı beklerim.

hüzün, ligustrum ve Milla beğendi.
RenkliYonga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2014, 13:27   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2014
boyama

Merhaba
Boya yaparken önerdiğiniz boya demir oksit boya ben bu boyayı aldım yarım kg ve denedim kuruma işleminden sonra bu boya elime geçiyor. Bunu nasıl önleyebilirim?
Herhangi bir katkı kullanmam gereklimi dir ?

KZBN_53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2015, 16:21   #3
Yeni Üye

jacob's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KZBN_53 Mesajı Göster
Merhaba
Boya yaparken önerdiğiniz boya demir oksit boya ben bu boyayı aldım yarım kg ve denedim kuruma işleminden sonra bu boya elime geçiyor. Bunu nasıl önleyebilirim?
Herhangi bir katkı kullanmam gereklimi dir ?
Sn. Kezban Hanım,
Demir oksit boyanın içerisine ağaç tutkalı karıştırırsanız yüksek oranda boya vermeyecektir. Ben beton üzerine oksit boya sürmüştüm üzerinden geçen insanların ayakkabılarını boyadı tutkal karıştırınca sorun çözüldü.

jacob Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024