agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen ali876

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2006, 21:44   #1
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Rulo çim (Hazır çim)

Rulo çim nasıl üretilir elinde döküman olan var mı?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2006, 23:27   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Hazır çim üretmek için önemli olan, çok iyi hazırlanmış bir toprak. Taşlı olmaması önemli, yoksa kesim makinasının ağzı bozulur,sökülen kalıplar taşların olduğu yerden kırılır. Kalıp veya rulo kesen makinalar mevcut. Ekim sahasınına gerekirse sıkıştırıldığında 5 cm kalınlığında olacak şekilde torf, kompost gibi, kolay kök gelişimi sağalayacak, makina ile kolay kesilecek kaplama malzemesi yayın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2006, 12:57   #3
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Belki de yapmanız gerekenlerden en önemli olanı yabani ot mücedelesi.
Bu mücadeleyi de üretim yapacağınız yere tohum ekmeden yapmanız gerekli.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2006, 13:34   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2006
öncelikle neden rulo çim üretmek istiyorum : rulo çim üretmek istememin nedeni silivride bulunan 13 dönümlük arsamın atıl durumda durmasını
istememem, 5 yıldır bin villalık 1 sitede oturuyorum ve bu sitedeki komşularımın bahçelerini yaptırırken yaşadıkları sorunları biliyorum ve oturduğum bölgede gelişmekte olan inşaat sektörüyle artan peyzaj ihtiyaçları beni rulo çim üretmek istememe sebep oldu

bu konuda bilgim yok denecek kadar az bildiklerim üretilen rulo çimlerin telli ve telsiz olarak üretildiği üretilecek toprakta hiçbir şekilde yabanı otun bulunmaması çim tohumu ekiminde ekilecek toprağın 20 cm kadar kaldırılıp temizlenmesi kullanılan tohumların farklı cinslerde olduğu bunun gibi yanı teknik bilgim yok

benim öğrenmek istediklerim bu iş minimum kaç kişilik 1 ekiple yapılır çim tohumu ekilirken nelere dikkat edilir çimin bakımı nasıl yapılır en verimli sağlıklı çim hangisidir sulama sistemii nasıl olmalıdır çim kalıp halınde nasıl kesilir nasıl saklanır saklama koşulları nasıl olmalıdır ömrü nekadardır montajı nasıl olur ve tabii böyle 1 işletmede kullanılması gereken minimum ve maximum aletler makineler ve teşhivatlar kısacası böyle 1 işletme için gerekebilecek butun bilgilere ihtiyaçım var

YİGİT ALBAYRAKTAROGLU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2006, 08:46   #5
Ağaç Dostu

Sayın YİGİT ALBAYRAKTAROGLU,

Bend e rulo çimle ilgileniyorum en azından ilgileniyordum. Hatta bir kaç dk arazi üzerinde bende rulo çim yapmayı yapmayı planladım ekonomik nedenler yüzünden vazgeçtim. Yetiştiriciliğinde sorunlar bir çok bitkiye göre daha az ancak sorunları da var tabii. İlk tesis masrafı yüksek gelebilir hatta ilk tesiste masrafa rağmen daha sonra sadece 1 kişi ile biçim, sulama, gübreleme gibi bakım masrafları yapılabilir tabi arazi büyüklüğüne göre sayı artabilir.

Bakımı normal çim gibi sadece otlandırmayacaksınız ve sağlıklı ve iyi bir kök sistemi yapacaksınız bakımı işten anlayan kişiler tarafından yapılması gerekli bakıcı çimi tanımalı. Karşınıza çıkacak sorunlar arasında rulo çim kesme makinesi temini (Orjinal makineler 5000 Avro ile traktör bağlananları 9000 Avro dan başlıyor) biçme sorunları, sulama sorunları, bakım sorunları, pazarlama sorunlarıdır. Şu anda çim metrekare fiyatları 5 TL ye kadar düşmüş durumda daha aşağısı ne kadar kurtarır onu bilemiyorum. Bunun dışında yabancı kaynak isterseniz www.google.com dan "sod farm" veya "sodfarm" şekilnde aratırsanız zengin çim çiftliklerine yabancı kaynaklardan ulaşırsınız. Ayrıntılı bilgi için sorularınınızı bildiğim kadarı ile burdan cevaplayabilirim.

Bildiğim kadarıyla Hasquvarna marka küçük bahçe tarktörlerine takılabilen rulo çim kesme makineleri var, belediyeler genelde bu markayı kullanıyorlar ve eğer google grafiklerde uygun bir dille aratırsanız karşınıza ilginç sonuçlar çıkacaktır .

Eski 05-02-2007, 00:06   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Klimanjaro Mesajı Göster
Rulo çim nasıl üretilir elinde döküman olan var mı?
Şeklinde ki soruma Mine Hanım cevap vermişti, bu sorunun görsel cevabını yine Mine Hanımla birlikte vermek varmış her ne kadar yetiştiricilikle ilgili bir bilgi olmasa da belki internette rtulo çim uygulaması olarak tek örnek olacağından emin olduğum bir uygulamadır.

Nasip oldu bir peyzaj işinde hem görüşmek hemde rulo çimle çalışma yapmak varmış. Yine de bende her ne kadar yerinde ve ilk görsemde Ege Sera olarak böyle bir tecrübeyi bana yaşattıkları için Mine Hanım ve Eşi Mehmet beye minettarım. Uygulama Ege Sera'nın Peyzajını yaptığı resimdeki bahçeye yapıldı. Şimdi biz susalım konuyu anlatan ve resimler konuşsun :

Makine sıraya ve düzgün kesim için hazırlanıyor:

Name:  2.jpg
Views: 15416
Size:  68.3 KB

...hazırlanan makine son sürat, çimi ayarlanılan yüksekliğe uygun kesiyor:

Name:  1.jpg
Views: 16208
Size:  62.7 KB

...ve çim ruloya ve taşımaya uygun uzunlukta kesme aparatıyla kesiliyor...

Name:  3.jpg
Views: 16040
Size:  42.2 KB

...kesilen çimler elle rulo haline getiriliyor:

Name:  4.jpg
Views: 15535
Size:  67.1 KB

...esas yerine rulo olarak taşınan çimler uygulama alanına yerleştiriliyor:

Name:  5-0.jpg
Views: 15484
Size:  53.4 KB

Eski 05-02-2007, 00:17   #7
Ağaç Dostu

...peyzaj yerine döşenen çim uygun yerlerden kesiliyor:

Name:  5.jpg
Views: 14961
Size:  64.6 KB

...ilk sırayı döşeyince gerisi kolay geliyor:

Name:  6.jpg
Views: 14775
Size:  61.5 KB

..döşemeye devam:

Name:  7.jpg
Views: 14709
Size:  65.4 KB

...bitti mi dersiniz:

Name:  8.jpg
Views: 14695
Size:  67.5 KB

...nasıl olmuş:

Name:  9.jpg
Views: 14604
Size:  51.2 KB

Eski 05-02-2007, 09:22   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Şahane olmuş. 1 saate yemyeşil bir bahçe.

Acaba çim tohumları gibi bu rulo çimlerde, ihtiyaca göre mi satılıyor. Çim tohumu alırken, susuzluğa dayanıklıklılık, basılmaya dayanıklılık, ışık ıhtiyacı gibi faktörleri göz ününde tutarak tohum alıyoruz. Hazır çimde böyle katogorilere mi ayrılıyor yoksa standart bir 7li karışım mı söz konusu?

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2007, 11:02   #9
Ağaç Dostu

Evet aynen dediğiniz gibi oluyor sevgili Todor. Karışımlar çüm üreten firmanın ekimdeki çim seçimini, yetiştirme tecrübesi, çimin rulo kesime uygunluğu ve gölge çimi gibi piyasanın talebine göre şekilleniyor.

Bahçenizi belletin, güzelce tesviyeleyin taban gübresini atın ve rulo çimi serdirin. Hepsi bu...

Eski 08-02-2007, 01:15   #10
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Todor, yetiştiği bölgeye göre kullanılan çim de değişiklik gösteriyor. Örneğin İzmir'de herdem yeşil, tohumdan yetiştirilmiş hazır çim üretimi yok. Bermuda çimi ve Seashore paspalum çimi yetiştiriliyor. Üretimde ikisini de stolondaan yetiştiriyorlar. Zaten Seashore paspalum'un tohumu yok. Bu çimlerle tek çeşitten oluşan çim alan yapılabiliyor. Çünkü baskın çimler. Ege ve Akdeniz'de, sıcak bölgelerde kullanılıyorlar. Yazın yeşil, kışın sararıyorlar. Ama kış bu bölgelerde malum kısa sürüyor ve hafif geçiyor. Kurağa dayanıklılar.

Diğer bölgelerde ise yazkış yeşil karışımlarla hazırlanmış rulo çimler kullanılıyor. Bizim bu yukarıda uyguladığımız çim 4'lü karışımdı. Lollium sp., Poa sp. ve iki tür Festuca sp. içeriyordu.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2007, 20:07   #11
Ağaç Dostu

1. Örtünün kurutulması durumu eğer toprağınızda ayrık türü arsız yabancı otlar varsa ot ilacı ile kururtulması durumuna gidilmelidir. Ot İlacı kullanılacaksa ilacın kuvvetine göre ilacı kullandıktan sonra 15-30 gün arası beklenmelidir. Ancak ilaç bahçe üzerindeki yabancı otlar ve ayrık tam geliştikten sonra atılmalıdır bu da mayıs-haziran ayı demektir.

2. Ot ilacını9n etkisi ortadan kalkmadan rulo çimi sermek sıkıntılı olabilir.

3. İlaç uygulamasından sonra üst tabakada kalan ölü ve canlı ot karışımı doğrudan bellenerek toprağa mı karıştırılmalı ve toprak tesviye edilmelidir.

4. Üst toprak tabakasının sıyrılarak atılması ilaç kullanılmadığı durumlarda olmasında yarar vardır. Eğer üst toprağı atma yoluna fgiderseniz haliyle eksilenin yerine yenisi konulmalıdır. ama genelde bunu ayrık yoksa tavsiye etmeyiz.

5. Taban gübresinden kastım fosfor içeren 18-46 gübredir veya 20-20 veya 15-15-15 gübreden metrekareye 15-20 gr hesabıyla atılabilir.

6. Taban gübresini bellemeyle toprağa karıştırırsanız daha iyidir. Sadece toprağa serpin ve belleyerek toprağa karıştmasnı sağlayın yeterli.

7. Çim serildikten sonra zaten çimi serenler rulo çim üzerine toprakla temasını sağlamak için serim işinden sonra silindirle gerçerler 15 gün üzerine basmazsınız.

8. Son olarak eğer toprağa rulo çim serdirecekseniz çimi serdireceğiniz peyzaj firmasıyla bahçenizin ön etüdünü yaptıraıaık ve danışarak serdiriniz. Bahçenizin durmuna göre en iyi tavsiyeyi onlar yaparlar size...

Eski 28-03-2007, 20:10   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Feyzan,
1- Eğer ot öldürücü ilaç kullandıysanız ve shadaki otlar sararıp başaşağı geldilerse bunları kökleri ile birlikte toplayıp shadan uzaklaştırın. Bunu ilaç kullanımından bir hafta sonra yapacaksınız.
Ot sökümü sırasında bir miktar toprak da zaten otlarla birlikte saha dışına atılacaktır. Bir hafta + 15 günlük : 22 günlük periyod içinde toprak belkürekle güzelce bellenmeli ve havalanmalıdır.
2- Bu aşamadan sonra hazırçim uygulamasına müsait hale gelir.
3- Tüm otlar sahadan uzaklaştırılmalı (aksi halde ne diye ilaçlayacaksınız ki? En baştan bu otların bahçenize zarar verdiğine kanaat getirmişsiniz zaten.)
4- Üst toprağın çok çok az miktarı sahadan uzaklaşmış olur. Yaklaşık3-5 cm. lik üst toprak gider bu durumda. Ama zengin kısım bu olduğu için bahçe adına bir kayıptır.
5- Taban gübresi: 2/3 mil + 0.5/3 keçi gübresi (koyun gübresi de olabilir ya da yavaş salınımlı osmocote, m2 ye 100 gr. olmak üzere kullanabilirsiniz)+ 0.5/3 bahçe toprağı ile karışım oluşturarak bahçenize yaymalısınız.Bunun ölçüsü toprağın üst seviyesinin arzu edilen kota gelmesi ve düz sathın oluşmasına bağlıdır.Serimini kürek ile fırlata fırlata yapacaksınız.
6- Bundan sonra ilave toprak serimine gerek yok. Niye aklınıza böyle bir soru geldi?
7- Bunun üzerine de rulo halde getirilmiş hazır çim üretim sahasından çıktıktan itibaren 2 gün içinde sahaya uygulanmalıdır. Zaman aşımı kökleri kurutur. Uygulama öncesinden bir gün önce toprağın bolca sulanması hem taban gübresinin zemine sıkıca oturmasına hem de gelecek hazır çime iyi bir bağlayıcı olmasına yardım edecektir.
8- Artık rulo çim uygulamasını yapabilirsiniz. Rulolar yanyana iyice öpüşmeli, açık toprak kalmamalı. Bunun üstünden silindirleme yapılmalıdır.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2007, 22:22   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Cumartesi günü çimlerimi döşedim. 50m2 tek başıma akşamı buldu.Çünkü zemini tam düzeltememiştim.Komşum 50m2 yi iki kişi üç saatte bitirdiler.Çimleri döşedikten sonra merdane ile sıkıştırdım.Sıkıştırma işi bitince de bol bol suladım.Sulamada ölçü;su çimlerin altından çıkana kadar.Pazar günü de m2 ye 20gr hesabı ile üre (%46 azot ihtiva ediyor) atıp tekrar suladım.Bu akşam yine suladım.Sonucu göreceğiz.Zeminin çok düzgün olmasında yarar var.Ben zemine hayvan gübresi ile torf serdim.Döşeme işi zemin kuru iken yapılmalı.Islak zemin çok çamur oluyor.Zemin çimler döşenmeden önce merdane ile sıkıştırılmalı.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2008, 21:03   #14
Yeni Üye

barisbolat's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2008
selamlar ben zıraat mühendisi baris bolat (tarla bitkileri bölümü meznunu yani çim benim konuma giriyor)

toprak dezenfektanları cok önemli cünkü çimin bir numaraları belası ayrık otudur ve ilaçlarla dahi öldürülmesi güçtür..
foruma yeni katıldım ve rulo cim konusunda yapılan en büyük hata drenaj sistemi kurulmamasıdır.
drenaj sistemi iyi sıkıstırılmıs kumlar yaklaşık 15 cm civarı yapılmalıdır ki kök çürümesi ve çamur gibi sorunları ortan kaldıralım..
ayrıca gübreyi alanlar az ise yüzde 1 ve 1,5 lik karısımlar halinde yapraktan uygulaya bliriseniz daha hızlı sonuc alabilirsiniz..
(1 kilo gram 15-15-15 gübresini 100 lt suda çözersiniz ve akşam üstü pul varizatörle çime uygulayabilirsiniz)cok para harcamanıza gerek yok...
ayrıca rulo çimin serileceği topraktaki yabancı otları tam manısıyla m-bromid yasaklandıktan sonra yok edilecegine inanmıyorum.
bunun için size önerim drenaj kumu üzerine hazırladıgınız 10-12 cm lik kum-bahce topragı-ve yanmıs hayvan gübresi yle yapılan karışımın üzerine 3-4 cm torf ekleyerek sıkıca silindirle geçin...

böylece yabancı otlarla ilgili sorununuz 1 sene sonraya kalmıs olur...

(not:m-bromid yasak olmasına ragmen antalya tarafında seralarda kullanııyomus bulursanız masraflarınız düşer ancak cevreyi katledersiniz)
(isteyenler olursa rulo çimi arkadaş çevremden temin edebilirim.
ayrıca kestane topragı isteyenler olursa kapıdağ da bir arkadaşım bu işi yapıyor.arkadasıma yönlendire bilirim)

Düzenleyen Mine Pakkaner : 28-04-2008 saat 23:22
barisbolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2008, 03:01   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-08-2007
Songül hanım size tavsiyem metil bromit yerine magnezyum fostit kullanın ve sulama sorunuz varsa manda otu dediğimiz sıcağı seven kuraklığa dayanıklı ama aynı zamanda soğuğa dayanıksız c4 dediğimiz bitkiden faydalanmanız manda otunu multipodlarda fide olarak temin edebilirsiniz .Ayrıca eğer eviniz deniz kenarında bir yerlerde ise paspalum vaginatum(tuzcul yalancı darı) dediğimiz türü kullanmanızı öneririm bu türü 30000 ppm e kadar tuzlu su ile sulayabilirsiniz .

akinal33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2014, 14:27   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2014
Arkadaşlar merhaba.

Geçen sen bu zamanlar çim ektirmiştim bahçeme. Ama şimdiki hali içler acısı. İçimden bahçeye çıkmak bile gelmiyor. Artık bende dayanamadım ve bahçemi kendim yapmaya karar verdim.

Peyzajcılarda öyle bunaldım ki. İşi çok özensiz yapıyorlar, sonrasında çıkan sorunlarda ilgilenmiyor ve inanaılmaz paralar istiyorlar. Bu neden sonunda hiç olmazsa kendim uğraştım derim daha iyi olur diye düşünerekten bahçeme giriştim.

İlkaşamada bütün toprağı belleyip temizleyeceğim. Taşlardan ve otlardan arındacağım.

Buradaki ilk sorum toprağı tamamen temizledikten sonra yabani ot çıkmını veya herhangi bir hastalık oluşumuna önlem amaçlı neler yapabilirim ?

Bütün önlemleri yapmadan hazır çimi sermek istemiyorum. Bunu içinde eylüle kadar bekleyebilirim.

Toprağın yapısı killi sanırım. Çünkü sıcakta çatlama vs yapıyor. Temizlerken nelere dikkat edeyim, gerekirse hangi tür topraktan ekleme yapayım. Hangi ilaçları kullanarak toprağımı çim ekimine mükemmel bir şekilde hazırlarım ?

Bu konuda yardımlarınız bekliyorum. Şimdiden herkese çok teşekkürler

ceydoruk beğendi.
ali876 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2014, 11:30   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2009
merhaba arkadaşlar bahçeme rulo çim yapacam. adana bildiğiniz gibi sıcak bir şehir. bir firmada rulo çim buldum.

Bermuda Tiiffey 419 Tisport Paspallium yapılmış sizce nasıl çim türleri basılmaya dayanıklıymış rengi nasıldır sararma yapar mı internette gezdim o kadar resmini bulamadım...

horka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2015, 23:48   #18
Ağaçsever

metulen's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2012
Bir kere rulo çim işine girdim, bir daha da allah nasip ederse girmem. Benim bahçemin direnajı çok iyi değil ve gölge alan çok. Yosunlanma sorunu var. Buna rağmen o tarihlerde konuya da hakim değilken tek tip yetiştirdiği çimi bizim bahçeye uyguladı bu şahıs. Bahçemde neredeyse hiç çim kalmadı serim işleminden 1 yıl sonra. Özensiz iş, eksik bilgilendirme, ilgisiz tavırlar, sıfır danışmanlık. Ben buradaki arkadaşı tenzih ederim. İhtiyaca uygun ve işin ehli biri tarafından yapılsaydı eminim sonuç farklı olurdu.

metulen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 10:54   #19
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi horka Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar bahçeme rulo çim yapacam. adana bildiğiniz gibi sıcak bir şehir. bir firmada rulo çim buldum.

Bermuda Tiiffey 419 Tisport Paspallium yapılmış sizce nasıl çim türleri basılmaya dayanıklıymış rengi nasıldır sararma yapar mı internette gezdim o kadar resmini bulamadım...
Sayın horka,

Akdeniz iklim kuşağında Paspalum, Bermuda (köpekdişi ayrığı) çime göre kışın daha geç sarardığından karışımlarda daha fazla oranda kullanılmaktadır. Bermudaya göre aşırı boylanma göstermez. Bakım maliyeti, basmaya karşı toleransının yüksek olması, biçim kolaylığı, yeşil tonundaki canlılık futbol ve golf alanlarında kullanımını yaygınlaştırmıştır. Bu masraflar ara ekim, geç ayrışan yüksek bütçeli kaplı gübreler, sulama ve havalandırma masraflarıdır. Paspalum derin ve güçlü kök yapısından dolayı özellikle sıcaklık, yüksek nem, tuzluluk ve klora karşı da yüksek toleranslıdır. Toprakta 13 C sıcaklığı gördüğü an Paspalum uyku devresini atlatır. Bermuda sıcaklığın 22 C altına birden düştüğü iklim geçişlerinde yüzey dokusunda sararma etkilerini çabuk dışa vurur. Nazlı bir çim. Bermuda ayrıca iyi drenaj tesisi ve kaliteli gübreleri ister. Bermudanın gölgeye gelmediğini de bildirmek isterim. Bermuda gölge ve serin noktalarda ince ve cılız formda kalır. Tabi bol su, kaliteli gübre ve iyi bir biçim düzeni ile mükemmel görüntü vermektedir. Yani biraz daha ilgi istemektedir. Bermudanın bulunduğu alanlar her daim nemli tutulmalıdır.

Kısaca özetlemeye çalıştım umarım bir katkım olabilmiştir.

Esen kalın.

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2015, 18:10   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2015
Bende bu konuyu merak ediyordum. Cevaplayan arkadaşlara teşekkürler

woods Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024