agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 3 Gönderen Gulcavus
  • 1 Gönderen çiftçioğuzhan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-03-2020, 23:17   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-10-2019
Bahçe planı

Herkese Merhaba

Edirne Enez taraflarinda 5 donum bir arazi satın aldım. Ancak agac, ev, bahce düzenlemesi konusunda sizlerin deneyimlerinizden yararlanmak istiyorum. Nacizane ben bir plan yaptım. Ancak yorumlariniz ve önerileriniz benim için değerli olacak.

Planda 80 adet badem agaci ve muhtelif iklime gore yetisebilecek karma meyve agaclari dikmek istiyorum. Ekdeki planda kuzey köşesini kapatmak için 2 tarafa gold rider selvi agaci dikeceğim (ev girisinin oldugu yol bölümünü kapatacak kısma da ekilecek).

Bir bölümde sebze ekilecek bir yer olacak. Diğer tarafta da ev, otopark ve etrafında salkim söğüt, akça agac gibi farklı renklerde bir düzenleme yapmak istiyorum.

Artezyen kuyusunu nereye açmalıyım. Su deposu **** havuzu olmalı mi?Olmalıysa nerede konumlanmali. Tavuk geliştireceksem hangi bölüme yerleştirmeliyim...vs.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

abk, @alpha ve permakultur beğendi.
Gulcavus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2020, 14:41   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Öncelikle böyle büyük bir bahçe için artezyen kuyusu şart. nereye açılacağı ise suyun nerede bulunacağına bağlı olarak çalıştığında sesiyle ev halkını rahatsız etmemesi için evden biraz mesafeli bir yerde açılması iyi olur.mesela sebze bahçesinin kuzeyine. çok uzakta da kalmasın. İkincisi suyu depolamanız şart. Bu büyüklükte bir bahçe için herhalde en az 1- 2 tonluk tank koymalısınız diye düşünüyorum. bu kadar ağaç dikecekseniz de bence alt yapıyı hazırlayıp damla sulama yapmayı düşünün hem su tasarrufunda bulunursunuz hemde bitki gelişimi için daha faydalı.
Tavuk yetiştirmek istiyorsunuz anladığım kadarıyla. Eve çok yakın olursa dışkı kokusu bir süre sonra biraz rahatsız eder. Ama çok ta uzağa yerleştirmeyin. İçinden yumurta almaya ve tavukları beslemeye gitmek her gün daha da zorlaşır uzakta olurlarsa.

Umarım her şey gönlünüzce olur.

abk beğendi.
çiftçioğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2020, 21:46   #3
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Söğütü eve daha doğrusu kanalizasyon ve su tesisatına uzak ekmenizi tavsiye edeceğim ben de.Yıllar önce çok sevdiğim salkım söğütün kökleri kanalizasyon sistemimi tıkayıp evimi Arık su basmasına neden olmuştu.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2020, 08:53   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2020
Sn.Gulcavus bahçeniz hayırlı olsun.Arkadaşlarımın söylediklerine ek olarak rüzgarın yönünü hesaba katarak tavuk kümesini yerleştiriniz ve mümkünse bostanla aralarındaki irtibatı kesiniz.Fidan dikiminden önce toprak altı damlama sulamanın ana besleyici borularını döşetiniz.Ayrıca bahçeniz büyük olduğundan açılacak olan kuyunun yerini birkaç noktada tespit edip ve bahçeyi ortalamanızı öneririm.İlerde damlama sulamaları açtığınızda bahçenizin her yerine eşit basınçta suyun gitmesi gerekir.Açılacak olan kuyuya muhakkak Chek walf koydurunuz.Tekrardan hayırlı olsun bahçeniz.

Çamfıstığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2020, 09:47   #5
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Dikkat !

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ÇAMFISTIĞI Mesajı Göster
Sn.Gulcavus bahçeniz hayırlı olsun.Arkadaşlarımın söylediklerine ek olarak rüzgarın yönünü hesaba katarak tavuk kümesini yerleştiriniz ve mümkünse bostanla aralarındaki irtibatı kesiniz.Fidan dikiminden önce toprak altı damlama sulamanın ana besleyici borularını döşetiniz.Ayrıca bahçeniz büyük olduğundan açılacak olan kuyunun yerini birkaç noktada tespit edip ve bahçeyi ortalamanızı öneririm.İlerde damlama sulamaları açtığınızda bahçenizin her yerine eşit basınçta suyun gitmesi gerekir.Açılacak olan kuyuya muhakkak Chek walf koydurunuz.Tekrardan hayırlı olsun bahçeniz.
Toprak altına döşenen borular traktör ile sürme sırasında baş belası oluyorlar.
Bu nedenle ana hat borularını bahçe sınırlarında planlamak en iyilenmiş çözüm. "Damlama boruları dışa toplanıp, içeride araç çalıştırmak. Sonra sulama durumuna geri dönmek" şeklinde.
Damlamalarda, birkaç metrelik eğim kaynaklı debi değişimi dikkat çekecek kadar olmuyor. Gerekirse birkaç göz eksik kullanarak dengeleyebilirsiniz.
Kuyunun yeri bu dağılıma göre planlanırsa iyi olur. Önceliklerden birisi: kuyu açma aracının kolay ulaşabileceği yer seçilmeli. İlerde temizlik işlemleri için de araç girecek.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
agac yerlesimi, peyzaj. bahce tasarim

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024