agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2007, 16:39   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Değerli arkadaşlar. Meyve bahçesi tesis etmeyi düşündüğüm için aylardır araştırma yapıyorum, grubunuza katılmamın sebebi de bu zaten. Üye olduktan sonra fırsat buldukça yazılarınızın her türünü okuyorum. Ben 23 yıllık inşaat mühendisi olarak derim ki; Havuz işi uzmanlık ister, betonarme (beton+donatı) sistemi imal edebilmek için de statik hesap( beton ve demir-çelik'e etki edecek-edebilecek tüm gerilmelerin tespiti) yapmak gerekir. Çok özetlersek, perde,radye döşeme beton kalınlığını, demir donatı aralık ve çaplarını belirlemek(doğru,yeterli-OPTİMUM) için mutlaka hesap hesap. Jeofizkçi'nin zemin etüdü vs. Çok uzun konu. Küçük bir çatlak her şeyi allak bullak edebilir. Soğuk derzlerde kullanılan bağlantı fitili veya çimento esaslı sürülebilir malzemenin seçimi ( genel anlamda yalıtım konusu...) Bahçe senin, para senin, çatlarsa göçerse yeniden yaparım ( onarımı çok daha zordur), su zayiatı önemli değil, zeminden havuza negatif basınç nedeniyle (havuz temizliği için eninde sonunda havuzu boşaltacaksınız-belli bir süre) pis su girerse girsin vs... vs.. derseniz bir şey diyemem. Mutlaka statik hesap, mutlaka detaylı yalıtım çözümleri incelenmeli. Yoksa seramik rengiymiş ( kaymaz olması hariç tabii..) eniymiş boyuymuş çok çok önemli değil ama derinlik için öyle diyemem. Zevk yapıyoruz diye evin yüzme bilmeyen çocuğunu-ihtiyarını tehlikeye atmak söz konusu olabilir. Çok özür dilerim kısa tutayım dedim ama daha kısası olmadı. Herkese selam ve saygılarımla.

obsumer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2007, 21:56   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2007
havuzlardaki sulama suyndaki yosunları yok etmek için ne yapabilirim.

zeynalhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2008, 16:35   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-12-2006
Konuyla ilgili yazışmaların üzerinden epeyi süre geçmiş ama aşağıda anlatacağım problemim için bir çözüm önerisi olan uzman arkadaş varmıdır acaba; Bahçemdeki 5x10 yüzme havuzunun bir tarafı hafif oturdu ve yaklaşık 4/5 senedir sadece bir tarafından (uzunlamasına, yarısından itibaren) taşıyor. Taşmayan bölümünde mermerle su seviyesi 1 cm gibi, yani, tahmin ediyorum mermeri silmeyle giderilemeyecek bir fark. Benim 'havuz problemi'ni nasıl çözeriz?

fixture Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2008, 15:00   #34
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2007
Bir arkadaşım aşağıdaki ürünü tavsiye etti.

Merhabalar;

Yüzme havuzu ile ilgilenen arkadaşların dikkatini çeker diye paylaşmak istedim. Bir arkadaşım kullanıyor ve çok memnun. Çok küçük bir alanda, istediği hızda yüzebiliyor. Üretici firma adına yüzme makinası demiş.

http://www.enginhavuz.com

web_tur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2008, 18:02   #35
Ağaç Dostu

Önerisi olan yokmu?

Eski 17-02-2008, 02:30   #36
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2007
merhaba,

su seviyesini azaltamazmısınız?

web_tur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2008, 08:40   #37
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Arkadaşımız şükranayalp'in ilgili olduğu alandır, herhalde yazılarınızı görmedi. Kendileri çok meşguldür. Ona bir müracaat etseniz.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2008, 13:40   #38
Ağaç Dostu

web tur,

Sağol ama bu sefer hiç taşmaz, bu çözüm değil, bu sekilde ayarlamak da zaten teknik olarak mümkün değil. Yine de teşekkürler.

Evet! Şükranayalp'den ilgi bekliyoruz......

Eski 17-02-2008, 15:06   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Fixture, bu sorun Acarlar'da yaptığımız havuzlarda bizim başımıza da geldi. Ne yazık ki doldurularak yapılan bahçe tesislerinde zamanla oturma meydana gelmekte bu da havuza yansımaktadır.
Havuzun çalışma prensibi üstten taşma ise , sizin de belirttiğiniz gibi büyük bir sorun olmaktadır.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2008, 15:14   #40
Ağaç Dostu

Bundan sonra yapılacak 2 yol vardır önünüzde.

1- Üstten taşma sistemi korumak:
Mevcut su seviyesini esas alırsınız ve havuz kenar bordürü komple sökülür.
(Oturma olayı 5 senelik bir olay ise yeniden oturma olma olasılığı düşüktür. Ama havuzunuz yeni yapılmış ise bir kaç sene daha bu oturmanın olabileceğini unutmamanız gerekir. Bu durumda bir kaç senenin daha geçmesini beklemelisiniz.)

Kenar bordürler söküldükten sonra su taşacak şekilde gerekli traşlamalar yapılır. İzolasyonlar yapılır. Söküm sırasında iç kaplamalara zarar gelmişse bunlar yenilenir ve yeni havuz bordürleri getirilerek, Nivo kullanılarak su taşma hassasiyetinde bordürler yerlerine monte edilir.

Taşmama sorunu havuzdan savak kanalına kadar devam ediyorsa gerekirse savak boyunca da traşlama, izolasyon, savak içi imalatları da yapılır. Ve sonuçta ayarlı, taşan ve çalışan yüzme havuzunuz olur.

Eski 17-02-2008, 15:23   #41
Ağaç Dostu

2- Sistemi değiştirmeniz; skimmer sistemi ile çalıştırmanız gerekir:

Havuz kenarındaki savak kanalı iptal edilir, mekanik oda bitişiğindeki denge tankı iptal edilir. Bunlara bağlı olarak tesisatın denge tankından pompaya bağlandığı emme hattı ile savağın denge tankına bağlandığı savak hatları komple sistemden çıkarılır.
Pompanın emme hatlarından biri skimmer hattına bağlanır.

Su seviyesini basma platformundan 10 cm. düşürmek zorundasınız. Çünkü skimmerlar 10 cm. düşük kottan suyu çekerler veya emerler.

Skimmerlerin yerleştirileceği noktaları havuzun şeklini ve besleme ağızlarının yerini gördükten sonra kararlaştırmak gerekir.

Kaç adet skimmer kullanılacağı da havuzun filtrasyon debisine bağlı olarak hesaplanır. Yaklaşık bir skimmerdan saatte 1.5 m3 su geçebilmektedir.Skimmer ları yerleştirmek için , belli noktalarda perdeyi kırıp 20x20 cm lik kalıplar hazırlamalı, skimmer hattını yerleştirip havuzun izolasyonu, sıvası ve iç kaplamasını yenileyip çalışır hale getirmeniz gerekir.

Eski 17-02-2008, 15:28   #42
Ağaç Dostu

3- Başka bir öneri daha yapabilirim. Düşük kotu savak veya kopmalı savak olarak adlandırdığımız bu yöntem bahçe yapınız uygun ise yapılabilir.

Şayet bahçenizin yapısı uygun ise suyun aktığı kısımda yeni bir kanal inşa edebilir misiniz? Ve burası denge tankına bağlanabilir mi? Bunu ancak bahçenizi gördükten sonra kesinleştirmek mümkün olacaktır. Ve en kolay yöntem budur.

Eski 17-02-2008, 15:35   #43
Ağaç Dostu

Sizin yerinizde olsam ve suyun taşabildiği bölge arazinin daha düşük kısmında kalıyorsa 3. yolu denerim.

Bahçeniz bozulmaması gerken düz kotta olmak zorunda ise ve havuzun oturması hemen hemen 3-4 seneyi bulduysa 1. yolu denerim.

Bahçeniz bozulmaması gereken bir düzlükte ve havuz oturması yeni olmuş dolgu arazi ise 2. yolu denerim.

Çünkü bahçeniz ve havuzunuz oturmaya devam edecektir. Havuzda oturma varsa evde olma ihtimali de yüksektir.

Eski 18-02-2008, 13:21   #44
Ağaç Dostu

Sn. Sukranayalp,

Öncelikle ayrıntılı (ve son derece yararlı) önerileriniz için çok teşekkür ederim. Benim havuz yaklaşık 10 yıllık. Yukarıdaki açıklamalarınız ışığında herhalde yeteki kadar oturdu. Alternatifler arasında birincisi daha mantıklı (ve daha az masraflı) görünüyor. Yalnız buradaki sorum şu; acaba bordürleri sökmeden traşlama işlemi yapma imkanı, tekniği varmı? Böyle durumlarda taşmayan bölümdeki mermerin silinerek seviyesinin indirilebileceğini duymuştum ama fark biraz fazla.

Ayrıca, yanlış anlamadımsa, 3. önerinizi taşan bölümdeki suyun denge tankına ulaşmadığını farzederek yaptınız. Böyle bir problem yok. Taşan su savaklardan denge tankına gidiyor. Problem; taşmayan bölümünde su devir-daim olamiyor.

Eski 18-02-2008, 13:32   #45
Ağaç Dostu

Sn Fixture,
Kağıt-kalem kullanarak, çizerek anlatmak isterdim. Yine de elden geldiğince anlatmaya ve yazmaya çalışayım.

10 yıllık olması sevindirici bir haber. Heyelen,toprak kayması gibi olayların olmadığı bir bölge ise, bundan sonra da oturma olmaz.

Bordürleri sökmeden traşlama yapsanız, arkadaki savağın da kendi kendine mi seviyesinin düşeceğini düşünüyorsunuz?

Eski 18-02-2008, 13:38   #46
Ağaç Dostu

Bordürleri sökmeden traşlama yapmanız mümkünmüş gibi görünse de savağı düşünmek zorundasınız..

Savağı düşünmeye gerek yok derseniz, ben de size şunu sorarım.
''Bordür yukarı kalktı, savak üst kotu (suyun taştığı kot) ise eski kotunda mı duruyor?''
Bu olması mümkün bir durum değildir. O yüzden havuz kenarı boyunca komple bir tadilat işi görünmektedir.

Eğer kalkıp birileri ''biz yaparız'' dese bile, o kişilere benim sorduğum soruyu sorun.
Önemli olan bordürün seviyesini düşürüp bordür yüzeyinin ıslanabilmesi değildir.
Suyun savak kanalına, ordan da denge tankına ulaşabilmesidir.

Eski 18-02-2008, 13:44   #47
Ağaç Dostu

3. önerimi anlatamamışım. Bahçeniz eğimli bir arazi üserine kurulu ise... dedim.

Bahçenizde, atıyorum, 2 m lik kot farkı varsa, , suyun taşmadığı kısmı basma platformu olarak kullanıp, suyu 10 cm. daha aşağı seviyeden başlatıp, önde (arazinin daha düşük olduğu kotta) yeni bir savak kanalı (daha geniş ve havuzunuzun boyu olan 10 m. boyunca) yaparak , önce suyu buraya akıtarak, burdan da denge tankına ulşatırarak yapabilirsiniz demiştim.

Yine de anlatabildiğimi sanmıyorum, çünkü çizerek anlatılabilecek bir konu. Projelerimden ekleme yapmaya çalışayım.

Eski 18-02-2008, 14:10   #48
Ağaç Dostu

kopmalı savak kesiti

Aşağıda bir çizim ekledim.

Eklenen Resimler

Eski 19-02-2008, 12:32   #49
Ağaç Dostu

Sn. Sukranayalp,

Cevabınız için *** ler. Yazlık ev Çatalca-B.Çekmece cıvarında. Sanıyorum heyelan vs. tehlikesi yok.

Bahçede havuzun olduğu bölgede kot farkı yok. Daha önce çekilmiş iki resmi ekledim. Havuzun taşmayan bölümü birinci resimde yakın planda, kapakların olduğu taraf. Resme bakınca galiba dediğiniz gibi bordürlerin sökülmesi gerekecek. Ancak havuzla savağın arasındaki mermer traşlansa bile galiba bu sefer ızgaranın havuza bakan bölümünde yükseklik kalacak. İkinci resimde bordürün yapısını daha yakından görüyorsunuz.

Eklenen Resimler

Eski 19-02-2008, 14:45   #50
Ağaç Dostu

Sn Fixture, havuzunuz tam dolu iken, suyun taşamadığı kenarlarda traverten bordürün kaç cm. yukarda kaldığını ölçün.

Havuz kenarı travertenleri genelde 3 cm. kalınlıktadır. Altında da 2 cm. harç olduğunu düşünürsek aşağı doğru toplam 5 cm. traşlanacaktır.

Diyelim ki suyun taşamadığı fark 1 cm. ise, 2 cm. harç payı ve 2 cm. kalınlıkta traverten kullanarak suyu sıfırlayabileceksiniz.

Eğer fark 2 cm. ise (fotoğraflardan öyle gördüm) harcı 1 cm, tarverteni de 2 cm. lik kullanarak sorununuzu çözebilirsiniz.

İnce ayar istediğini ve bunun için Nivo kullanan biri ile çalışmanız gerektiğini unutmayın.

Eski 19-02-2008, 15:41   #51
Ağaç Dostu

Yazın havuz doluyken 1.5 cm gibi ölçmüştüm.

Havalar biraz düzelince tam tarif ettiğiniz şekilde ve Nivo kullanan birini bulup yaptıracağım.

Değerli bilgilerinizi paylaştığınız ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Eski 31-03-2008, 23:47   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Merhaba,
Yaklaşık 4.5 metre yüksekliği ve boyutları 10m x 8m olan ve içi dolgu toprak olan bahçe istinat duvarı içine yüzme havuzu yapmak istiyorum. Duvarın önü açık alandır. Bu perde betonların içine ikinci perde betonlarla havuz sağlıklı olur mu. Yapmayı düşündüğüm havuz 6x3x1.5 ebatlarında olacak.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Saygılar

bilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 11:25   #53
Ağaç Dostu

Sn Bilgi, 4.5 m yükseklikte dolgu yapılmış olan alanda, sizin yerinizde olsam havuz yapmam. Riskli bir işe girişiyorsunuz. İstinat duvarlarının ne derece sağlam yapıldığı konusunda karar vermek güç. Acarlar'da hertarafı istinat duvarları ile çevrelediler. Ancak orda toprak devamlı kayma halinde.

Sizin 2. perde beton olarak bahsettiğiniz şeyi anlayamadım. Havuz perdesini mi anlatmak istiyorsunuz? Yoksa 2. bir istinat perdesi yapmaktan mı bahsediyorsunuz?

Mevcut istinat duvarını betonarme olarak mı yapmışlar?

Ne zamandan beri orda yaşıyorsunuz ve toprakta kayma, oturma , çökme gibi problemler yaşadınız mı?

Yapmak istediğiniz havuzun ebatlarının küçük olması avantajlı bir durum.
Mevcut istinat duvarından 2 m. geride havuzunuzu bitirecek şekilde inşa edin. Perdeleri 20 cm, radyeyi 30 cm. kalınlıkta dökün. Radye altına zemini sağlamlaştırıcı 10 cm.lik mıcır üstüne 10 cm. grobeton dökerek inşaata başlayın.
Beton dökümünü tek kerede yapın.
Radyenin betonu perde betondan 50 cm. dışarıya çıksın. Ve bu çıkma tüm havuz tabanı boyunca devam etsin.

Kolay gelsin.

Eski 01-04-2008, 22:17   #54
Yeni Üye

Sayın Sukran Ayalp,

Cevabınız için teşekkürler. Mevcut isninat duverları yaklaşık 30 cm kalınlığında ve 1mx1m temelli yüksek demir yoğunluklu.

2. perdeden kastettiğim havuz duvarlarını kalın ve demir yoğunluğu yüksek olarak ifade etmek isterim. Bir başka problem havuz yapmak istediğim alannın tam ortasında bir ceviz ve birde incir ağacı var. Bunları keseceğim.Hem çok gölge hemde evi tamamen kaplamaış durumdalar.

Piyasada çok fazla hazır havuz işi yapan firmalar var. Özellikle Zodiac marka havuzlar ön plana çıkıyor. Betonarme yerine bu hazır havuzlar için fikriniz ne olur.

Saygılar

Eski 01-04-2008, 23:08   #55
Yeni Üye

Sayın Sukran Ayalp,

Sizi çok sıkıntıya sokuyorum ama son bir sorum daha olacak.
Yanıtlarsanız sevinirim.

İstinat duvarları içinde kalan dolgu toprak havuz için tekrar dışarı çıkartılacağından yaklaşık o tonajda havuz suyu tekrar aynı yere yük olarak etki etmeyecek mi?

Bu arada sanırım suyun yatay ve düşey basıncını göz ardı ediyorum.
Peki bu basınç durgun haldeki toprak yükünden ne kadar fazladır.

Saygılar,

Eski 02-04-2008, 14:18   #56
Ağaç Dostu

Sn Bilgi,
Ağaçlar konusunda kesip kesmemek tamamen size kalmış bir durum. Arzu ederseniz ağaçları kurtaracak şekilde böbrek formunda bir havuz da yapabilirsiniz.

Genel olarak gölge yapması ve yapraklarını dökmeleri nedeniyle havuz yakınlarında ağaç istenmez.

Eski 02-04-2008, 14:26   #57
Ağaç Dostu

Sn Bilgi, s.z.n gibi problemli dolgu sahaya sahip bir bahçede betonarme havuz yaptırmak yerine Zodiac havuzları yaptırmaka daha akılcıdır.

Biz betonarme havuz yapan bir firmayız. Ve butür sahalarda zeminin islahı, altyapı hazırlıkları sanılanın aksine sadece ve sadece bir havuzun kaba inşaatının yapımını 2'ye, 3'e katlayabilir. Bu nedenle Zodiac havuzu -hem de bu büyüklükte- ben de sizin yerinizde olsam tercih ederim.
Zodiac havuzlar ;
1- Zemin üstü,
2- Gömme yapılıyor.
Kullanılan malzeme ise ;
1- Çelik panel,
2- Şişme botlarda kullanılan plastik +kauçuk (malzemeyi tam bilmiyorum) benzeri bir malzeme olabiliyor.

2. tür malzeme sadece ve sadece zemin üstü havuzlarda kullanılıyor.

Zemin üstü Zodiac havuzlar bildiğim kadarı ile yaklaşık 1 m. su derinliğine sahip oluyor.
Gömme olanları ise yaklaşık 1.5 m. civarında su derinliğine sahip oluyor.

Bu konuda karar verecek sizsiniz.
Eğer sağlık sorunları ile kulaç atacağınız bir Zodiac havuz istiyorsanız gömme yaptırın derim.
Ama çocuklarınız için eğlence amaçlı bir Zodiac havuz yaptıracaksanız zemin üstü yaptırın derim.
Zemin üstü olanlar malzeme olarak çelik panelli de oluyor.

Genel olarak bu havuzlar evladiyelik değildir. Yaklaşık 10 sene boyunca ihtiyaçlarınızı karşılayabilir.

Eski 02-04-2008, 14:30   #58
Ağaç Dostu

Sn Bilgi, bahçenizde 2 yönlü hareket olam ihtimali var.
1- Dolgu toprağın zamanla aşağı çökmesi ile oluşan düşey hareket ; çökme,
2- Üst kottan alt kota doğru (istinat duvarına doğru) kayma hareketi.

Dolgunun ne zaman yapıldığı, aradan kaç sene geçtiği, şimdiye değin çökme ve kayma hareketlerinin olup olmadığı yönünde bilgilerinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Eğer dolgu yeni yapıldıyusa ve arzide genel olarak kayma hareketi varsa, 2yıl geçmesni bekleyerek bu işi yapın derim.

Eski 02-04-2008, 14:40   #59
Ağaç Dostu

Sn Bilgi, 6x3x1.5 m. ebatlarında havuz yaptırdığınızda toplam yaklaşık 40 m3 toprak kitlesi bahçenizden çıkacaktır. Asıl problem burdadır. Yani havuz boşken oluşan basınçtır.
Havuz yaptıktan ve su ile doldurduktan sonra ise geriye 15 m3 beton ve 27 m3 su dolacaktır. Toprağın özgül ağırlığı -yanlış hatırlamıyorsam- 2,5 gram olmasına rağmen, suyun 1'dir. Ayrıca betonun m3'ü 2300 kg.a eşittir. Toprak basıncının havuz basıncından daha etken olduğu görülür. Önemli olan havuz radye ve perde betonlarını gerekli statik özeliklerde , yeterli kalite ve kantitede demir kullanarak dökmektir.

Eski 02-04-2008, 18:12   #60
Yeni Üye

Sayın Sukran Ayalp,

İnsanların trafik ışıklarında 10sn bile beklemekten nefret ettiği günümüzde, size iletilen soruları idealist bir yaklaşımla, bıkmadan detayları ile vermeniz taktire değer bir durumdur.

Şahsınıza en derin saygılarımı sunar, bir eğitimci olarak sizin gibi insanların çoğalmasını temenni ederim.

İyi ki varsınız...
Saygılar,

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024