agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 3 Gönderen nkutsay
  • 3 Gönderen captainmemo
  • 1 Gönderen captainmemo

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-01-2013, 23:00   #1
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Yeni bahçe sahibi olanların ilk soruları

Selamlar,

Su anda Silivri'de cimle kaplanmis 500 metrekarelik bahce icindeki evimize tasinmak uzereyiz. Ilk defa bahcemiz olacak. Hem cok hevesli hem de bu islerde tamamiyla bilgisizim. Evin dort bir tarafi bahce. En genis alan guneyde.

Ac gozlu bir sekilde her turlu meyve agaci, sebze ve dahi ciceklere goz koymus durumdayim. Bilgi sahibi olanlarin tavsiyelerine ihtiyacim var. Ben sorularimi siralayim ve fikirleri bekleyeyim:

1- Bu bolge icin en uygun meyve agaclari nelerdir?
2- Bu olculerdeki bahceye en fazla kac agac dikebilirim?
3- Hem ekonomik hem gorsellik hem de bir an once meyveyle bulusmak icin kac yillik fidan / agac tavsiye edersiniz?
4- Kuzey bahce duvarima bogurtlen ahududu gibi calialr dikebilirmiyim?
5- Baharat bahcesini en cok gunes alan bolgeye mi konumlandirayim?
6- Hem bahcede karmasa yaratmamak hem de cesidi artirmak icin footkare bahceciligi (square foot gardening) ile ilgileniyorum. kaynak, tecrube, tavsiye cok makbule gecer.
7- Dortbir tarafimda komsu evler var. kendimi bahceye hapsetmemek icin leylandi dikmek istemiyorum, pisman olur muyum. cit kenarlarina agaclarimi koyayim? cicek vs mi dikeyim?

Simdilik bu kadar sorayim. Ama daha coook sorum var. Tesekkurler.

Düzenleyen nkutsay : 27-02-2013 saat 19:31 Neden: Başlık düzeltildi.
nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 23:35   #2
Yeni Üye

captainmemo's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Silivri ve ağaçlar

Selam,

öncelikle aramıza hoş geldiniz,eviniz ve bahçenizde mutlu bir yaşam dilerim.

Ben de Silivride bahçesi olan biri olarak naçizane birşeyler karalayacağım. Umarım size faydalı olabilirim.

1) Silivrinin tam olarak hangi bölgesindesiniz bilmiyorum ama genel olarak Silivri killi bir toprağa sahip olduğunu biliyorum. Bu nedenle öncelikle bahçenizin değişik yerlerinden ve farklı derinliklerden alacağınız toprak örneklerini labaratuara götürerek TOPRAK TAHLİLİ yaptırırsanız, toprağınız hakkında bir çok teknik bilgiyi de tahlil sonucu ile öğrenmiş olacaksınız.

2) Toprak tahlili dışında bahçenizin taban suyu ne durumda öğrenmelisiniz. Bu size meyve ağaçlarının bazısının bahçenizde yetişmesinin zor olduğu bilgisini aktarmış olacak.

3) Silivri genel olarak yılın 9 ayı kuzeyden gelen sert rüzgarlara maruz kalıyor. Bu bahçenize dikeceğiniz ağaçların bir yöne yatması ve olumsuz etkilenmesine yol açtığını bilmenizi isterim. Bu nedenle ağaçların rüzgardan korunması gerekiyor. Bence en iyi seçim en azından bahçenin kuzey yönüne Leylandi veya sık bir doku oluşturabilecek ağaçlar dikmelisiniz. Bu ağaçların 1 metre yükselmesi bahçeye doğru yaklaşık 10 metrede rüzgar perdesi demektir.

4)500 m2 Bahçe büyüklüğünüzden 150 m2 çıkartırsak eğer bahçeniz yaklaşık 300 m2 demektir. Bu bahçeye bodur ağaçlar dikebilirsiniz. Bodur ağaçlar size daha küçük alana daha çok ağaç dikebileceğiniz demektir. Ayrıca bodur ağaç olması verimsiz olması demek değildir. Normal ağaçların 2 katı meyve alabilirsiniz. Bodur olduğundan çalışması ve bakımı da daha kolaydır.

5) Silivri ve bahçe konusunda detaylı bilgi almak isterseniz eğer HOBİ BAHCESİ isimli bir web sitem nette yayında bakabilirsiniz.

başarılar dilerim

captainmemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 01:04   #3
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Cok tesekkurler captainmemo. Dediginiz gibi bizim toprak da oldukca killi sanirim. Zira bahce yapilmadan once etraf balcik gibiydi. Ruzgar yuzunden ben de kuzeyi agaclandirmaya karar verdim.

Bu analiz silivride nerede yapilir?

Düzenleyen nkutsay : 22-01-2013 saat 23:18
Eski 22-01-2013, 11:42   #4
Yeni Üye

captainmemo's Avatar

Selam
Ben yaptırdığım tarihte silivride yapacak biryer bulamadım. Bu nedenle Tekirdağ a götürdüm. Orda yaptılar çok da güzel bir sonuç çıktı. Sanıyorum ki, sizinde tahlilleriniz çok benzer değerlerde çıkacaktır. Değişik çıkma ihtimali de yok değil tabii.. web sitemde tahlili yayınlamıştım. bakabilirsiniz.

Eski 22-01-2013, 11:48   #5
Yeni Üye

captainmemo's Avatar

benim tahlil yaptırdığım Tekirdağ borsası bünyesinde kurulu labaratuar dı. bu linkten ulaşabilirsin. Ayrıca toprak örneği alınması ile ilgili yazıyı da okumalısın diye düşünüyorum.
Toprak Analiz Laboratuvarı

Eski 22-01-2013, 11:53   #6
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi captainmemo Mesajı Göster
Selam
Ben yaptırdığım tarihte silivride yapacak biryer bulamadım. Bu nedenle Tekirdağ a götürdüm. Orda yaptılar çok da güzel bir sonuç çıktı. Sanıyorum ki, sizinde tahlilleriniz çok benzer değerlerde çıkacaktır. Değişik çıkma ihtimali de yok değil tabii.. web sitemde tahlili yayınlamıştım. bakabilirsiniz.

tahlil sonucunu mu yayinladiniz? bulamadim

Eski 23-01-2013, 20:54   #7
Yeni Üye

captainmemo's Avatar

TOPRAK NUMUNESİ ve ÜRETİCİ BİLGİLERİ
Ekilecek ürün ELMA-KİRAZ V.D.
İli SİLİVRİ Toprak Numunesi Derinliği 0-60 cm

ANALİZ SONUÇLARI

PARAMETRE ANALİZ SONUCU BİRİM DEĞERLENDİRME METOD
PH 7,7 HAFİF ALKALİ Saturasyon
Tuz 0,11 % TUZSUZ E.İletkenlik
Kireç 1,36 % AZ KİREÇLİ Kalsimetre
Doygunluk 62 % KİLLİ TINLI Saturasyon
Organik Madde 1,57 % AZ Walkley Black
Toplam N (Azot) 0,078 % AZ Kjeldahl
P (Fosfor) 7,0 ppm YETERSİZ Olsen
K (Potasyum) 217 ppm YETERLİ Amonyum Asetat
Ca (Kalsiyum) 5891 Ppm FAZLA Amonyum Asetat
Mg (Magnezyum) 1174 Ppm FAZLA Amonyum Asetat
Fe ( Demir ) 10 ppm YETERLİ DTPA
Cu ( Bakır ) 1,5 ppm YETERLİ DTPA
Zn ( Çinko ) 0,5 ppm YETERSİZ DTPA
Mn ( Mangan ) 16 ppm YETERLİ DTPA

Tekirdağ Ticaret Borsası Adres: Hayrabolu – Muratlı Çevre Yolu Üzeri Zahireciler Sitesi Yanı P.K. 59400 TEKİRDAĞ Tel: 0282 261 10 60 Pbx – Fax: 0282 261 13 09 Şaray Şube Tel: 0282 768 71 01-02
Web: www.tdag-ticbor.org.tr Mail: borsa@tdag-ticbor.org.tr

Toprak tahlili işte bu bire bir aynı çıkmaz ama muhakak benzer özellikleri vardır. Ama tabii buna göre değerlendirme yapamazsınız ancak bu size bilgi amaçlı bir tahlil sonucudur.

nkutsay beğendi.
Eski 25-02-2013, 00:56   #8
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Cok tesekkur ederim captainmemo.

Eski 27-02-2013, 17:14   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2013
Thumbs down Bahçe'nin A,B,C'si...

Merhaba arkadaşlar,
Bu güzel siteye yeni üye oldum. İstanbul'da yaşıyorum ve 3 ay önce bahçesi olan bir eve taşındım. Bahçe sadece sabah güneşi alıyor ve hali hazırda 1 ayva ağacı, 2 incir ağacı, bakımsız bir kaç zakkum ve gül var. Oldukça bakımsız görünüyor. Daha önce böyle bir tecrübem olmadı ancak bahçemi güzelleştirmeyi çok istiyorum. Nereden başlamam gerektiği konusunda bilgi verirseniz çok sevinirim...

selindevrim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2013, 03:14   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selindevrim Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,
Bu güzel siteye yeni üye oldum. İstanbul'da yaşıyorum ve 3 ay önce bahçesi olan bir eve taşındım. Bahçe sadece sabah güneşi alıyor ve hali hazırda 1 ayva ağacı, 2 incir ağacı, bakımsız bir kaç zakkum ve gül var. Oldukça bakımsız görünüyor. Daha önce böyle bir tecrübem olmadı ancak bahçemi güzelleştirmeyi çok istiyorum. Nereden başlamam gerektiği konusunda bilgi verirseniz çok sevinirim...
Bahçenin konumu, durumu, büyüklüğü ve ayırabileceğiniz bütçe pek bilinmeden öneride bulunmak çok zor.

İmkanınız olur da bahçenizin fotoğraflarını eklerseniz, daha rasyonel öneri ve tavsiyeler alma imkanınız olur diye düşünüyorum.

Ancak ben olsaydım öncelikle incir ağaçlarından başlardım.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
agac secimi, footkare bahcecilik, peyzaj. bahce tasarim

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024