agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni19Beğeniler
  • 1 Gönderen naturefan
  • 1 Gönderen smnvrl
  • 2 Gönderen çiftçi5234
  • 3 Gönderen smnvrl
  • 1 Gönderen naturefan
  • 1 Gönderen smnvrl
  • 1 Gönderen naturefan
  • 3 Gönderen s.serdar
  • 4 Gönderen mrduran
  • 1 Gönderen rise_com
  • 1 Gönderen mrduran

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-12-2012, 20:46   #1
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Galeri: 12
Ağaç kökleri topraktan nasıl sökülür?

Bahçemde zamanla biriken keşilmiş, kurumuş ağaçların kökleri var. Yer olarak kepçenin girmesi mümkün deyil.

Pik demirden, iki uçlu büyük bir çatal yapmayı düşündüm; ancak çatalın sap kısmına nasıl bir ağırlık olmalı ki, çatalın sapını aşağı çekerken, kökü yukarı kaldırabilsin? Veya başka pratik çözümler neler olabilir?

smnvrl beğendi.
naturefan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 21:17   #2
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
tripod vinç

Sn naturefan ,

Sanırım kökleri topraktan çıkarmak için size tripod vinç diye tabir edilen bir kaldıraç sistemi gerekli tabi daha küçük bir güçle köke daha fazla etki sağlayabilmek için biraz üzerinde modifiye yapıp makara sistemi veya dişli sistemi eklenmeli.

Eklenen Resimler

naturefan beğendi.
smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 22:25   #3
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Kazılacak derinlikte değil mi kökler ? Ben kazdıkça keserek kurtuldum.Bir bulduğum zaman kök doğrultusuna hendek kazarak ulaşabildiğim en uç yerden kestim.

mrduran ve smnvrl beğendi.
çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2012, 00:29   #4
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn çiftçi5234 ün önerdiği yöntem sağlık açısından daha güzel ,Hakkikatli bir spor yaptırıyor insana belkide yöntem bilmediğimden 2 adet kökü kazıp sökmek beni epey yormuştu 3 saat de uğraşmıştım.

Eski 08-12-2012, 18:50   #5
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

'Kök söktürmek' deyimini boşuna icat etmemişler. Spor mu olur, sağlığınızdan mı olursunuz? Bilmem. Makara(caraskal) sistemi benim de aklıma geldi. 1ton,2,5,10ve 20 ton kaldırma kapasiteli caraskallar var. Ortalama bir ağacın kökü, 2m3 lük bir toprak kaldırsa, 1m3 kum -yaş-kuru- 1.7-2 ton geliyormuş, 5 ton kaldırma kapasiteli bir caraskal iş görür mü? 10 tonluk bir makara garanti olur; ancak tonaj arttıkca fiyat da artıyor.

Bir de inşaatçıların büyük çivi ve kalıp sökmekte kullandıkları bir alet var. Bunun biraz daha(3-4 katı) büyüyünden yaptırılsa iş görür mü?

çiftçi5234 beğendi.
Eski 08-12-2012, 22:23   #6
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Naturefan,
beni düşündüren kısım kökün size koyacağı tepki kökün kendi ağırlığı ve kaldıracağı toprağın ağırlığından çok olması.Kök sonuçta toprağın içinde yatayda ve düşeyde hareket edip ilerlemiş büyük bir alana yayılmış olabilir.Bu durumda tahminimizden daha fazla güç uygulamak gerekebilir.

çiftçi5234 beğendi.
Eski 09-12-2012, 18:47   #7
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Evet, bu beni de düşündürdü. 20 ton kaldırma kapasiteli bir caraskal kesin iş görür gibi; ancak onun da fiyatı, iki bin tl.nin üzerinde.

Eski 09-12-2012, 21:29   #8
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Naturefan,

Sanırım kökleri kaldırmak için bir miktar kazmak gerekecek yine.Yüzeye yakın yatayda giden kökleri kestikten sonra vinç ile kaldırılabilir.Acaba kökleri toprakta çürütmek diye bir şey söz konusu olabilir mi?

Eski 10-12-2012, 19:52   #9
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Çok da önemli, acil deyil aslında. Kolay bir yol bulursam, denerim. Bazı ağaçların kökleri tekrar yeşerip, her yeri sarıyor. Ayrıca ayaga takılıyor.

rise_com beğendi.
Eski 11-12-2012, 00:25   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Belki işinize yarayabilir makina kullanmaksızın 2 link.

Amcam özel bir kürek ve uzun saplı keski ile kök çıkarıyor

12 aşamada kökten kurtulma.

Eskiden dinamitle de patlatarak kök çıkarıldığını duymuştum. Ancak günümüzde pek kullanılabileceğini sanmıyorum.

Geçen sene 30-35 cm kaplı erik ağacının kökü ve kökden çıkan sürgün ve fışkınlardan üzerinde mangal kömürü yakarak kurtulumuştum. Yakmaya başlamadan öncede yukarıdan aşağıya doğru 20 cm derinlikte 30-40 kadar makkapla delik açmıştım.

Şimdi aklıma geldi. Bu operasyonu niye fotoğraflandırmadım diye

rise_com, mrduran ve smnvrl beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 13:03   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi naturefan Mesajı Göster
Çok da önemli, acil deyil aslında. Kolay bir yol bulursam, denerim. Bazı ağaçların kökleri tekrar yeşerip, her yeri sarıyor. Ayrıca ayaga takılıyor.
Bizim de tardala alıç ağacının kökleri her yerden sürgün veriyor. Başıboş bürsürü yeşermiş alıç taradı bahçeyi

rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 14:13   #12
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn. S.serdar ın önerdiği kökün üzerinde ateş yakıp kökü kurutma bence güzel bir yöntem, hele ki kökün etrafını biraz açtıktan sonra yakılır ise kök kuruyacak ve zamanla çürümeye başlayacaktır.Denemekte fayda var

Eski 11-12-2012, 18:17   #13
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rise_com Mesajı Göster
Bizim de tardala alıç ağacının kökleri her yerden sürgün veriyor. Başıboş bürsürü yeşermiş alıç taradı bahçeyi

Merhaba efendim,

...'' Küresel ısınmaya paralel olarak daha az su isteyen, dayanıklı kurağa dayanıklı türlerin yetiştirilmesi daha fazla önem kazanıyor. Alıç da elma, armut ve muşmula meyvelerine anaç olarak kullanılabilme potansiyeline sahip. Buda bize alıcın üzerine elma ya da armut aşılayarak alıcı bunlara çevirme şansı veriyor. Bu sayede, kurak, taşlı ve Kumlu topraklarda da elma, armut yetiştirme şansı doğmakta"...KAYNAK

Üstelik korunma altına alınmışlar)).

Alıç ağacı olan yaşadı yani.

Bilhassa bodur türler elde etmede...., ve aşılama uygulayarak üretimleri hızlandırılmaya çalışılmakta.,

Yaşadınız bence, hazırda anaçlarınız var. Aşıyı da biliyorsunuz, denemeli...

Sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

hk50, rise_com, smnvrl ve 1 kişi beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 21:33   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Sayın mrduran, verdiğiniz bilgilere sevinsem mi, üzülsem mi bilemedim.

Sayfamı ziyaret ettiyseniz, bizin arazi devletten kiralama ve bu nedenle proje dışına çıkamıyoruz. Projemizde tek tip belirlemiştik ki o da badem. Kapama badem bahçesi tesis ettiğimiz için alıç bize şuan sıkıntı oluyor.

mrduran beğendi.
rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 22:14   #15
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rise_com Mesajı Göster
Sayın mrduran, verdiğiniz bilgilere sevinsem mi, üzülsem mi bilemedim.

Sayfamı ziyaret ettiyseniz, bizin arazi devletten kiralama ve bu nedenle proje dışına çıkamıyoruz. Projemizde tek tip belirlemiştik ki o da badem. Kapama badem bahçesi tesis ettiğimiz için alıç bize şuan sıkıntı oluyor.
Sevinin efendim,

Sizin şartlarınız dışında olanlara yol gösterme vesilesi sayınız, sayenizde...

Siz yerden göğe kadar haklısınız ve benim eksik okumam/unutmam da açığa çıktı, hatam.

Sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

rise_com beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2019, 14:33   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2019
Çam ağacı kökü kökleme

Merhaba arkadaşlar. Forumda yeniyim. Konulara bakındım ama tam olarak bana yardımcı olacak bir konu bulamadım. O yüzden yeni konu açmak durumunda kaldım.

30-35 dönüm kadar kızılçam ağacımız var. Yaklaşık 10 dönüm kadarı 50 yaşının üzerinde. Geri kalan kısmı 35-40 yaş arası. BU ağaçları kestirerek yerine başka ağaçlar dikmeyi düşünüyorum. Arazi biraz eğimli. Kesilen ağaçların köklerinin sökülmesi için nasıl bir yol izlemem lazım. Ağaç sayısı çok fazla. Kazarak falan baş edilebilecek bir iş değil. Ağaçların yaşları da yüksek olduğu için köklerinin de çok büyük olacağı kanaatindeyim. Bu işi meslek olarak yapanlar varmıdır. Kepçe kiralayarak yapılabilir mi. Tahmini maliyeti ne olur. Bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

seteka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
kök sökme

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024