agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni171Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-09-2012, 01:57   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Kendin Yap: Bahçe yürüyüş yolu

Geçenlerde yabancı bir sitede incelediğim sayfalar arasında dünyada D.I.Y (do it yourself) olarak geçen yani kendin yap başlığı altında yapımı oldukça pratik ve kolay olan bu bahçe yürüyüş yolunu gördüm.

Daha kapsamlı ve zorlu olan yollar da elbette var. Fakat bahçesindeki altyapı sorunları önceden halledilmiş ve gereken şartları olduğuna inanlar için belki bir alternatif olabilir.

Fotoğrafları ekliyorum. Gerekirse malzemeler ve çeşitlendirme amaçlı yorumlarla konumuza yeni ufuklar açabiliriz diye düşünüyorum.

Kaynak: Step-by-step: Installing a flagstone path - Step by step: Installing a flagstone path - Sunset

Name:  path-step-1-l.jpg
Views: 91411
Size:  52.0 KB

Name:  path-step-2-l.jpg
Views: 79529
Size:  56.2 KB

Name:  path-step-3-l.jpg
Views: 61445
Size:  60.3 KB

Name:  path-step-4-l.jpg
Views: 67962
Size:  51.2 KB

Name:  path-step-5-l.jpg
Views: 65753
Size:  40.9 KB

Düzenleyen kelebek çalısı : 09-05-2014 saat 23:04 Neden: kaynak
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 01:58   #2
Ağaç Dostu

Son bir kaç dokunuş ile,

Name:  path-step-6-l.jpg
Views: 78437
Size:  44.1 KB

Name:  flagstone.jpg
Views: 77892
Size:  68.8 KB

Eski 12-09-2012, 02:05   #3
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2011
Yürüyüş yolu.

Tabana döşenen pvc malzemenin ne için döşendiğini anlayamadım. Yol kenarı dolu tuğla çevrilebilir. Taş araları çimlendirilebilir. İlk akla gelenlerden.

YeniBON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 02:13   #4
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniBON Mesajı Göster
Tabana döşenen pvc malzemenin ne için döşendiğini anlayamadım. Yol kenarı dolu tuğla çevrilebilir. Taş araları çimlendirilebilir. İlk akla gelenlerden.
Merhaba Sn. YeniBON,

bildiğim kadarıyla bu tip yürüyüş yollarında üzerine döşenecek malzemelerin arasından yabani otların çıkışına engel olmak amacı ile bu veya buna benzer malzemeler döşüyorlar. Aksi halde yabani otları baskılamak için çakıl taşları her zaman yeterli olamayabiliyor.

Ben de kenarlarda bordür olarak taş malzeme kullanmayı tercih ederim açıkçası, tahta ile bordür yaratmak her zaman için uygun olmayabilir.

Eski 12-09-2012, 02:27   #5
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Çok güzel bir görüntü ortaya çıkmış.

Derzleri çim yapmak da güzel görünüyor ama oldukça zahmetli bir iş çünkü toprak seviyesini tam olarak doğru ayarlamak gerekiyor. Alçak kalırsa makine biçemez, yüksek kalırsa hem çim zarar görür, hem taşların üstüne toprak kayar. Bu uygulama ise çok pratik. Çakıl az gelirse biraz daha eklersin olur biter.

Yalnız en alttaki plastik malzeme göllenmeye neden olmuyor mu acaba? Su geçiren bir malzeme mi o?

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 02:38   #6
Ağaç Dostu

Sn. gilan ben de sizin gibi ilk görüşte pvc malzeme olduğunu sandığım zemine yayılan bu malzemenin bez ya da dokuma diyebileceğimiz, geçirgen bir malzeme olduğunu gördüm. Sizin de belirttiğiniz gibi yağışlarla birlikte drenaj sorunu olması kaçınılmaz olurdu eğer bu malzeme pvc olsaydı.

Seralarda yürüyüş yollarına serdikleri suni, delikli yapıda tül gibi bir malzeme var, bulunması kolay bir malzeme olduğundan tercih edilebilir sanırım.

Çakıl taşı sanırım bu yürüyüş yolunu karakteristik yapan bir unsur olmuş. Çim kullanılarak bakımını sürdürmek gerçekten hem zahmetli hem de konsept dışı olabilir.

Eski 12-09-2012, 02:50   #7
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Burada çok kullanılan landscape fabric adında (Türkçesini bilmiyorum) aynen dediğiniz gibi dokuma bir malzeme var, o olabilir.

Eski 12-09-2012, 02:53   #8
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Bu arada bahçe yürüyüş yolu genişlikleri ile ilgili de şöyle bir bilgi buldum:

Olması gereken yol eni:

45 cm : minimum
60 cm : fonksiyonel
75 cm : tek kişilik
90 cm : standard
120 cm : iki kişilik (iki kişi yanyana yürüyebilir)

Walkway & Garden Path Width - Landscaping Network

Eski 12-09-2012, 03:03   #9
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Burada çok kullanılan landscape fabric adında (Türkçesini bilmiyorum) aynen dediğiniz gibi dokuma bir malzeme var, o olabilir.
Linkte görülen malzeme tam olarak bahsettiğim malzeme. Alternatif olarak geçenlerde sitemizde yer alan başka bir konuda, bir üyemiz yere bu amaçla jüt serip seremeyeceği hakkında fikir istiyordu. Gelen yanıt olumluydu. Elimizde bulunan benzer malzemeler de bu amaca hizmet ettiği müddetçe kullanılabilir.

Eski 12-09-2012, 03:13   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Bu arada bahçe yürüyüş yolu genişlikleri ile ilgili de şöyle bir bilgi buldum:

Olması gereken yol eni:

45 cm : minimum
60 cm : fonksiyonel
75 cm : tek kişilik
90 cm : standard
120 cm : iki kişilik (iki kişi yanyana yürüyebilir)

Yine burada belki de kıstas olarak göz önüne almamız gereken belki de bu yolu hangi amaçla kullanacağımız olacaktır. Mesela sebze yatakları arasında yürümek için bir bağlantı yolu gibi de kullanabilirken aynı yolu ana giriş kapımıza bağlantı olarak bile düşünebiliriz. Yine düz veya kıvrımlı hatlara sahip olabileceği gibi gezinti amaçlı olarak kullanımının yanı sıra belki de bir el arabasını yeri geldiğinde rahatça üzerinde yürütebileceğimiz bir genişliği de arzu ediyor olabiliriz.

Bu yönden verdiğiniz genişlik ölçülerinin planlama yaparken faydalı olacağına inanıyorum.

Eski 12-09-2012, 07:13   #11
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
bahçe yürüme yolunda kullanılan taşların fiyatı hakkında bilgisi olan var mı

attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 08:42   #12
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Geçmiş yıllar da yan bahçeye kayrak taşı döşemiş aralarını da çimlendirmiştim.Toprak seviyesini çok iyi ayarlamak gerekiyor ,en doğru şekilde yapılsa bile çimi makina ile biçemiyorsun .Her taş aralığında ki çimleri makas ile biçmek zorunda kalıyorsun ki bu çok
zor ,usandırıcı bir işlem .

Bir başka yıl ise kayrak aralarına alisyum tohumu ektim .Bu işlemde de tohum miktarını
çok iyi ayarlamak gerekiyor .Daha sonra fazla fideleri alırız diye düşünmeyin ,zor ve yanındakilere zarar verebiliyorsunuz.Benim alisyumların 10-12 cm olmaları gerekirken 30-40
cm uzaması da ayrı bir sorun olmuş böylece emeklerimde boşa gitmişti ( paket içinde ki
tohumlarda güvenilir olmayabiliyor ).

Bu tecrübelerimin doğrultusunda, kayrak arası çakıl en pratik ve kullanışlı yöntem
derim )

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2012, 15:51   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Bir süredir bahçeme yeni bir şekil vermek için, peyzaj başlıklarını okuyorum.. Yapmak istediğim şey taş aralarından yeşillikler fışkırmasıydı..
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay Mesajı Göster
Her taş aralığında ki çimleri makas ile biçmek zorunda kalıyorsun ki bu çok
zor ,usandırıcı bir işlem.

Bu tecrübelerimin doğrultusunda, kayrak arası çakıl en pratik ve kullanışlı yöntem
derim )
Yaşananları her zaman dikkate almak gerekir..
Ya da yaşayarak mı öğrensem ki..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2012, 16:26   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi attar Mesajı Göster
bahçe yürüme yolunda kullanılan taşların fiyatı hakkında bilgisi olan var mı

Zaman geçmiş ama, ne olur, ne olmaz diye ben bildiklerimi ileteyim:

1- Kaplamalık kayrak taşının fiyatı 175.- TL/Ton idi yaz başında. Bir ton taş 12 mt kaplarmış.

2- Landscaping fabric, zemin ıslah bezi demek oluyor.

3- Bu bezin gözenekli olacağını sanmıyorum. Zira delikler ne kadar küçük olursa olsun; yabani ot sürgünleri aradan geçiyorlar. Benim yaptığım yürüyüş yolunda zemine beton dökmüş olmama rağmen yer yer ayrık sürgünleri çıkmaya başladı bile.

Ben fakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2012, 17:32   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sayın Kelebek Çalısı merhaba,
Ben topraksız tarım forumundan yeni yeni diğer forumlara geçmeye başladım. Onun için yeni başlayan konuları takip etmeye çalışıyorum. Birkaç yüz mesaja ulaşmış konuları okuyunca. Yaşım gereği olsa gerek, benzer konular karışıyor. Öyle olmasına rağmen yeni konunuzu kaçırmışım. Hayırlı olsun. Çok faydalı olucak elinden iş gelen arkadaşlar çok faydalanıcak. Tahta bordür konusunda siz ve Yeni Bon tamamen haklısınız. Eğer iyi empreye edilmiş olmazsa, bir süre sonra bozulacaktır. Sayın Ben Fakir siz de alta döşenen gözenekli malzeme konusunda çokhaklısınız. Domates için kullandığım alanda yere serdiğim naylonu, otlar delik teşik ettiler. Başka kolayca yapılabilecek konularda da buluşmak üzere herkese sevgi ve saygılar.
Halil Balaban

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2012, 17:45   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Balaban Mesajı Göster
Domates için kullandığım alanda yere serdiğim naylonu, otlar delik teşik ettiler.
Halil Bey yukarıdaki gibi bir dizilişi yapmak niyetindeyim.. Çakıl taşlarının altına sıradan sera naylonunu kesip örtmek istiyorum.. Sizin bahsettiğiniz naylon da bu tarz bir şey değil mi? Yabancı otların onu delip geçmeleri mümkün olmasa gerek..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2012, 13:59   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sayın Selis,
Domateslerimin altına (Daha doğrusu üstüne cocopeat yastıklarını koymak için yaptığım, ahşap, ranza benzeri sedirlerin altına) serdiğim naylon örtü, sera naylonundan biraz daha ince bir naylondu. Açık yeşil şeffeaf ve ışık geçiren bir naylondu. Işık aldığı için otlar canlı kalıyorlardı. Yani siyah olması lazımdı. Bu bir düşünce olsada; aslında size değil benim kullandığım amaçla naylon kullananlara yol göstermesi için yazdım.
Size işinizde Sayın Ben Fakir'in yaşadığı betonlu tecrübeden sonraki sözleri yararlı olmalıdır. Ayrıca naylon döşerseniz, taşlardan süzülen suyun drenajını da engelleyebilirsiniz. Bunu da göz önüne almak gerekir.
Bir sürü laf ettim. Ama her halde karıştırmadan doğru anlatabildim.
Çok merak ettiğim bir şey var. Avatarınızdaki resimde motosiklete binen sizmisiniz. Sevglerimle, sağlıklı ve mutlu kalın.
Halil Balaban

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2013, 22:48   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2013
Ben yaza deniycem yalın bı bahçem var umarım güzel olur.

cigdemordu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 12:53   #19
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Arkadaşlar bu tip yürüyüş yolunda yabancı otların çıkmaması için çeşitli to ilaçları **** kimyasal kullanmak aceba zararlı olabilirmi?

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 14:23   #20
Ağaç Dostu

Taşlar serildikten yani yürüyüş yolu tamamlandıktan sonra taşların arasında kendisine yaşam ortamı bulan ve çimlenerek yayılabilen yabani otlar olabilir. Sonuçta uçuşan tohumlar bu tip taş aralarında kendilerine fevkalade uygun bir yaşam alanı bulabiliyorlar.

Bu durumda çıkan yabani otları kimyasal kullanma yoluyla da ortadan kaldırmayı seçebilir ya da kimyasala karşıyım diyorsanız, dönem dönem çıkan bu yabani bitkileri kökünden sökmeye gayret ederek yürüyüş yolunu temiz tutmayı deneyebilirsiniz.

prıtt beğendi.
Eski 04-02-2014, 22:00   #21
Ağaçsever

metulen's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2012
Ekteki resimler benim yazlıktaki bahçeme ait. Maalesef bahçe çimini(hazır rulo çim) yapan firma çok kötü bir şekilde oluşturdu yolu. Oldukça asimetrik bir duruşu var ve zamanla çimler canlılığını yitirdiği için görüntü daha kötü oldu. Ayrıca taşlarda oynama sorunu var ve direnaj sorunu nedeniyle taş altlarında çamurlanma yapıyor. Bastığınızda vıcık vıcık oynuyorlar. Taş altlarına inşaat kumu ile düzenleme yaparak oynama sorununu ve çamurlanmayı azaltmaya çalıştım. Çok tatmin edici bir sonuç elde edemedim ama şimdilik bu şekilde idare ediyorum. Baharda yolu komple söküp daha düzgün doğal taşlarla yeniden yol yapmayı planlıyorum. Buradaki paylaşımda gösterilen tekniği beğendim. Hem daha stabil bir yol olur hem de çimenlere kontrast olur diye düşünüyorum.

Eklenen Resimler

metulen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2014, 02:32   #22
Ağaç Dostu

Sn. metulen, yeniden dizayn edeceğiniz yürüyüş yolunuzla ilgili çalışmaları ve gözlemlerinizi burada paylaşacağınızı ümit ederim.

Çim alanlar içindeki yürüyüş yolları veya çiçek tarhı gibi bölgeleri kontrol altında tutmak, muntazam görüntü sağlamak pek de kolay olmuyor sanırım. En azından bana pratik gelmediğinden çim alan görüntüsünden vazgeçenlerden biriyim.

Fotoğrafta görüntülenen yürüyüş yolunun asimetrik oluşu bence artı bir özellik. Bahçeyi keskin ve net bir şekilde bölen sert bir çizgi yerine böyle yumuşak, kavisli bir yol hem daha doğal bir etki bırakıyor hem de sakil durmuyor. Alt yapı sorunu fotoğraflardan belli olmadığından adım taşları ile yarattığınız bu görünüm göze hoş gelmekte.

Bu sayfaya göz gezdirmiş miydiniz?

Bahçelerde taş peyzaj düzenlemeleri

ilksenozturk ve YeniBON beğendi.
Eski 05-02-2014, 09:12   #23
Ağaçsever

metulen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Sn. metulen, yeniden dizayn edeceğiniz yürüyüş yolunuzla ilgili çalışmaları ve gözlemlerinizi burada paylaşacağınızı ümit ederim.

Çim alanlar içindeki yürüyüş yolları veya çiçek tarhı gibi bölgeleri kontrol altında tutmak, muntazam görüntü sağlamak pek de kolay olmuyor sanırım. En azından bana pratik gelmediğinden çim alan görüntüsünden vazgeçenlerden biriyim.

Fotoğrafta görüntülenen yürüyüş yolunun asimetrik oluşu bence artı bir özellik. Bahçeyi keskin ve net bir şekilde bölen sert bir çizgi yerine böyle yumuşak, kavisli bir yol hem daha doğal bir etki bırakıyor hem de sakil durmuyor. Alt yapı sorunu fotoğraflardan belli olmadığından adım taşları ile yarattığınız bu görünüm göze hoş gelmekte.

Bu sayfaya göz gezdirmiş miydiniz?

Bahçelerde taş peyzaj düzenlemeleri
Merhaba. Asimetrikten kastım aslında taş dizilimleriydi. Taşlar çok alakasız bir şekilde yerleştirilmiş. Yani yolun her iki yanındaki kenar kısmında düz bir hat oluşmuyor. Başka bir konuya çimen sorunum için fotoğraf ekledim. Oradan durumu daha net görebilirsiniz. Linki: Çim

Ayrıca sizin paylaştığınız linkteki konuyu da inceledim. Çok başarılı çalışmalar var. Hatta oradaki çalışmaları görünce aklıma başka fikirler de geldi Teşekkürler tavsiyeniz için.

YeniBON beğendi.
Eski 13-04-2014, 23:24   #24
Yeni Üye

tuvana-t's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2010
Bu güzel fikir ama kayrak taşı hem pahallı ham de belli bir miktarın altında nakliye yapmıyorlar. Ben de farklı bir yol deneyeceğim...bahçemde de yaklaşık 10 m. kadar bir bahçe yolu yapmam gerek. Yarın başlıyorum yapmaya... Alta pvc yerine gazete kağıdı döşenirse otların çıkışını önlediğini duymuştum... Geçen yıl çok küçük bir alanda denedim. İşe yarıyor.
50 cm. 20 cm.lik tahtalar kestirdim. Toprak üzerine ince kum, onun üzerine aralıklarla bu tahtaları, onların ara boşluklarına da çakıl döşeyeceğim... Bakalım nasıl olacak...

YeniBON beğendi.
tuvana-t Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 17:58   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tuvana-t Mesajı Göster
Bu güzel fikir ama kayrak taşı hem pahallı ham de belli bir miktarın altında nakliye yapmıyorlar. Ben de farklı bir yol deneyeceğim...bahçemde de yaklaşık 10 m. kadar bir bahçe yolu yapmam gerek. Yarın başlıyorum yapmaya... Alta pvc yerine gazete kağıdı döşenirse otların çıkışını önlediğini duymuştum... Geçen yıl çok küçük bir alanda denedim. İşe yarıyor.
50 cm. 20 cm.lik tahtalar kestirdim. Toprak üzerine ince kum, onun üzerine aralıklarla bu tahtaları, onların ara boşluklarına da çakıl döşeyeceğim... Bakalım nasıl olacak...
Merhaba arkadaslar,

Çok faydalı ve ilgimi çeken bir konu. Paylaşımlarınız için teşekkürler.

Acaba tuvana-t döşeme işleminize başladınız mı? Merak ettim doğrusu. Fotoğraf paylaşırsanız memnun olucam.

çiftçioğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 11:37   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2014
Merhabalar. Yapmış olduğunuz yol hoşuma gitti. Kullandığınız malzemeleri ve maliyeti ile bilgi alabilir miyim?

Kısmetse çarşamba günü bir yer alıyoruz. Orada uygulama yapacağım. Yaklaşık 18 Metre kadar bir yol yapmam gerekli.

Ancak daha önce bu tarz konulara hiç yönelmemiştim. El becerim var. Sadece ihtiyacım olan doğru bilgi. Bunu da bu forumdan edinebileceğim galiba

Diğer konularda görüşmek üzere ...

YeniBON beğendi.
becoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 22:47   #27
Ağaç Dostu

Malzeme ve maliyet konusu tamamıyla değişken. Burada amacımız fikir oluşturmanıza yardımcı olmak, sizlerin de hayal gücü ve elinizdeki imkanlar doğrultusunda yeni ufuklar açmanıza ön ayak olmak. Örnekte kullanılan malzeme ve muadili ürunler kolaylıkla temin edilebilecek türden. Fakat sizler daha iyi, daha yaratıcı, çözüm odaklı projelerle buraya katkıda bulunabilirsiniz.

Eğer sizler de uygulama aşamalarınızı adım adım fotoğraflayarak bu sayfada paylaşırsanız sayfamız renklenir ve yeni fikirlere zemin oluşur.

fagu03 beğendi.
Eski 22-06-2014, 02:20   #28
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Bahçem icin Google da yürüyüş yolu ararken yolum yine buraya dustu. En guzel, en dogru bilgiler bizim sitemizde.

gokselcetin beğendi.
abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2014, 14:55   #29
Ağaçsever

metulen's Avatar

Merhabalar.
Bahçemdeki çimleri iyiden iyiye kaybettikten sonra nihayet kolları sıvamaya kararverdim ve öncelikle çim var diye yapamadığım bahçe hortumunun olduğu duvara kadar yol yapmaya karar verdim (Yaklaşık 2 - 3 metre) . Sitemizde kullanılmayan 16- 20 adet doğal taşı kullanacaktım yani para vererek seçip alma şansım yoktu. Bahçe yolu yapacak arkadaşlara fikir olması açısından resimleri burada paylaşıyorum.

Bahçedeki yolu Şiledeki bir peyzaj firması yapmıştı. taşlar sürekli oynuyordu ve iyice toprağa gömüldüler. Bir ara onları da yeniliycem. Benim yaptığım yolu bu peyzajcı müsvettisinin yaptığı ile karşılaştırmanızı öneririm. Amatörcede olsa uğraşılınca, parayla yapılan işten çok daha iyi sonuç çıkabileceğini gördüm.

Önce bulduğum taşları dizerek yol için fikir edinmeye çalışıyorum. Bu dizilimi beğenmedim.
Name:  image_3.jpg
Views: 48196
Size:  59.9 KB

Bu dizilimde karar kıldım:
Name:  image_2.jpg
Views: 46221
Size:  58.5 KB

Taşların izdüşümünü alıp toprakta yerlerini eşiyorum ki sağa sola kaymasınlar.
Name:  image_4.jpg
Views: 45675
Size:  62.7 KB

Direnaj ve çamura gömülme gibi sorunları halletmek için de taş altlarına biraz kum koydum. Fazla koyunca taşlar kayabiliyor. Dikkat etmek lazım.
Name:  image_5.jpg
Views: 45272
Size:  64.1 KB
Son olarak yolun bitmiş hali. Altta paralel görülen ise peyzajcının yaptığı yol.
Name:  image_6.jpg
Views: 45412
Size:  55.9 KB

Eski 21-10-2014, 15:26   #30
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
kayrak kullanımında genelde iki sıra değilde adım taşı oalrak birbirinden 30 santim uzağa bir sıra halinde yaparsanız hem çim alanınızı bölen bir görünüm oluşmaz hem daha şık bir uygulama olur.. bu arada yol yapıalcak iki noktayı bir doğru halinde değil "s" şeklinde bağlarsanız formal bahçe monotonluğundan da kurtulmuş olursunuz..

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024