agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni59Beğeniler
  • 2 Gönderen Adalet Yağcı
  • 1 Gönderen mrduran
  • 2 Gönderen Gül-bahar
  • 4 Gönderen Tura
  • 2 Gönderen Mete Tiren
  • 1 Gönderen Adalet Yağcı
  • 3 Gönderen Güler
  • 1 Gönderen mrduran
  • 3 Gönderen Adalet Yağcı
  • 3 Gönderen mrduran
  • 1 Gönderen selis
  • 8 Gönderen Adalet Yağcı
  • 1 Gönderen mrduran
  • 1 Gönderen mrduran
  • 1 Gönderen kelebek çalısı
  • 2 Gönderen limon

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-08-2012, 11:16   #1
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Pergolamın direği çürüdü

Merhabalar...

Balkonumun üstüne 7 yıl önce yaptırdığım pergolamın bir direği çürüdü.
Yapılırken tüm itirazlarıma rağmen alt kısma koruyucu demir aksam kullanmayıp, doğrudan taşın üzerine oturttular, etrafını silikonlayıp bıraktılar.

Zaman içinde güneş, yağmur, kar, hem verniğin soyulmasına hem de direğin çürümesine yol açtı.
Kullandıkları malzeme yanlış hatırlamıyorsam çamdı.

Bir kaç usta gelip baktı, kimi 700 tl. istedi, kimi 200 tl.
700 tl. isteyen ustanın önerisi, kriko ile çatıya destek yapıp, alttan çürüyen kısmı 50 cm. kadar kesip ilâve yapamak.

Alt kısımlara paslanmaz bir metalden bilezik yapıp, sıvı çivi tabir edilen güçlü bir silikonla yapıştırmak.
Eklenen bölüme ayrıca kalın bir bilezik yapıp, sabitleştirmek.

Ahşap direkleri zımpara makinası ile soyup, dolgu boyası denilen HEMEL marka boya ile iki kat geçtikten sonra, üzerine vernik atmak.

Başka bir alternatif ise, direkleri çelik direklerle değiştirmek, bunun için henüz fiyat vermediler ama, ben bunun çok pahalıya malolacağını düşünerek şimdiden vaz geçtim.

Durum bu, şimdi bu işten anlayan arkadaşlarımın yardımlarını rica ediyorum.
Fikirlerinizle doğru karar vereceğim.

Çürüyen bölüm.

Name:  direk1.jpg
Views: 16524
Size:  53.0 KB

Name:  direk3.jpg
Views: 15723
Size:  57.1 KB

Arka tarafı.

Name:  direk2.jpg
Views: 18341
Size:  65.9 KB

selis ve mrduran beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2012, 13:47   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Çelik giydirme yapılamaz mı?

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2012, 16:37   #3
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhaba efendim,

Geçmiş olsun.

Acizâne önerim;

Ağaç olmasında görsel olarak bütünlüğü bozmaması açısından yarar var. Ama yağlı, iyice kurumuş çam olması gerek.

Kesip ilave yapma işi masraf yönünden mantıklı. Bütün direk öyle fazla maliyetli değil, öneririm.

Keserek yapılacak ise, alttaki tahtanın üst ve üstteki tahtanın altına, birbirleri ile denk gelecek/çakışacak şekilde 10 veya 15 'er cm. derinliğinde kalın delikler açılsa, ve bu deliklerin toplam uzunluğu kadar krom veya pırnar/gürgen den kaveliye/ağaç çiviler tutkal ile sabitlense...

Direğin altındaki betona da delik ve ona uygun krom çubuk, çubuk üzerine gene krom tabla. Alt betondan 5 cm. yükseklikteki tablanın dört köşesine delikler ve o delikler vasıtası ile paslanmaz vidalarla ağaç sabitlense..(başları dört köşe veya alyan/oyma vidalar ve kırılabilen tornavidalar mevcut-en uygunu alyan başlıklı vidalar-vidalar 3 cm. olsa 2 cm.lik alyan anahtar ile sıkabilirsiniz).

Kolay gelsin, sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Düzenleyen mrduran : 30-08-2012 saat 23:02 Neden: ..derinliğinde.. kelimesi eklendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2012, 16:44   #4
Ağaç Dostu

Gül-bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2011
Sevgili Adalet hanım, ahşap direklerin alt kısımlarını sudan korumak icin metal aksam kullanılır. Ayarlı Pergola Ayağı Mobilya Menteşeleri {genel_başlık} {kategori_başlık} burda göreceğiniz pergola ayağını monte etmek gerekiyor. Bircok yerde satılıyor. Usta sağlam, çürüme olmayan yerinden monte etmeli. Keşke imalat öncesi sözünüzü dinleselerdi.

Gül-bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2012, 17:27   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Adalet Hanım

Ahşaba ek yaptırın ama, metal bilezik değil de ahşap direğe önerilen Pergola Ayağı uygulattırın.Diğer direklerinize de ayak taktırın.

Hatta bu ayağın uzununu taktırmalısınız. İlerde yağmurdan, sudan falan etkilenmesin.

Daldırma galvaniz yapılıp üzeri ahşaba uygun herhangi bir boya ile boyanmalı. ( Toz Boya tercih edin )

Evladiyelik olur.

Hemel boyalar bu iş için çok uygun ve kaliteli boyalardır.
Ömürleri de çok uzun oluyor.
Hemelin verniği de var bildiğim kadarı ile onu kullandırın.
Gönül rahatlığı ile kullandırabilirsiniz.

Boya yapılacak zemini iyice temizletin ve buna dikkat edin.

Bu şartlarda 700 tl iyi gözüküyor ama biraz daha pazarlık edin.

Kolay gelsin.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2012, 19:14   #6
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Jineop, çelik elbette çok iyi olur kafam da rahat eder ama, maliyet çok yükselir.

Sayın mrduran;
Direği bütün olarak değiştirmek biraz riskli görünüyor, üstteki çatıya birleşim yerini ağaç tutkalı ile yapıştırmışlar.
Korkum o ki, iki parçanın arasına sıkıştırılmış direk(yapıştırılan)yuvasından çıkarılırken çatının yerinden oynaması.
Yarın o bölümün fotoğrafını da çeker eklerim, daha iyi anlaşılması için.

Çatı yerinden oynarsa sonuç çok daha kötü ve masraflı olabilir, 700 tl. isteyen usta aynı pergolayı 8000 tl. ye yapabilirim, belki! dedi.

Gelen ustalara sizin önerilerinizi aynen okuyacağım.
Teşekkürler.

Sevgili Gül-bahar;
Zamanında hiç kafama yatmamıştı zaten.
Çevredeki tüm pergolaların ayaklarında bu metal aksamlardan var.
İşin kötüsü, yapan ustaya defaatle telefon ettiğim halde gelmedi.
İyice araştırıp soruşturmadan ustaya iş teslim etmemek lazım.

Sayın Tura;
Metal ayak tüm direklere uygulanacak, hem de dediğiniz gibi biraz yüksekçe.

Daldırma galvaniz denen şeyi burada biliyorlar mı bilmiyorum, bir kaç usta ile daha görüşeceğim.
Sonuçta en ucuz yapana değil, en sağlıklı ve kaliteli yapana güvenebilirim ancak.

Bu HEMEL boyalar hakkında hiç fikrim yoktu, internetten araştırırken buldum, referans sizden geldiğine göre tercih ederim tabii

Sevgili arkadaşlar, yorumlarınız için teşekkür ederim.
Ekim sonuna kadar zamanım var, doğru usta ve doğru uygulamayı bulacağım sayenizde.

Mete Tiren ve mrduran beğendi.
Eski 30-08-2012, 21:19   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-09-2010
Ablacım daha önce başıma gelen bir manzara ile sizde karşılaşmışsınız. Keşke daha önce yaptığım uygulamanın resimlerini çekseydim ama o zamanlar öyle bir adetim yoktu her ne ise konuya gelelim.

Ben yaptığım uygulamayı anlatıyorum şöyle olsun böyle olsun demiyorum ve bir kaç altarnetif daha sunabilirim ama önemli olan üst tarafıda görmek. Ağacın kaç cm ye kaç cm olduğunu bilmiyorum ama hemen hemen her ölçüde krom kare borular var ağacın içine girebileceği kadar hafif daha geniş bir boru kestirdim. Ağacın sağlam yerine kadar kesip alt kısımlarını koruyucu pinotex ile yeni gelecek kurtlara karşı önlem aldım. Borunun altına ayak olmak zorunda yoksa boruyu uzunluk farkından dolayı geçiremeyeceksiniz.

Bu sırada ağırlığın sorun oluşturmaması için hemen yanına sıfıra sıfır bir direk kullanıp bu arada bu sorunu ortadan kaldırıyoruz direğin altını yarım cm kadar kısa tutup kamalarla tam olarak ağırlığı üstüne almasını ve sarkmayı önlüyoruz. Tabi krom borumuzu geçirdik altınada altığımızı koyup vidaladık. Ama bu görüntü kötü oldu eve biliyorum.

Alt zemine açık krem bir boya ile kromu boyuyoruz ardından koyu renkli ve kıvamı koyu olan bir boya alıyoruz fındık ceviz pas olarak renkleri tavsiye edebilirim. Bu koyu renkli boyaya fırçamızın uçlarını batırıp yol yol aşşağıya doğru bir ağaç desenini verebiliriz. Bu işlemi yaparken hafif sağa sola oynamalar yaparsak daha inandırıcı oluyor.

Ama pergülenin genel durumunu ve üst bağlantı kısımlarını görürsem gerek çizim yaparak gerek çözüm üreterek yardımcı olmaya çalışacağım Saygılar hocam

Mete Tiren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2012, 07:43   #8
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Mete;
Akşama doğru üst birleşim yerinin fotoğrafını yükler, direğin ölçülerini yazarım.
Bir daha başıma iş açmaması için olabilecek her türlü önlemi almak istiyorum.
3. kez yaptırmak bana daha pahalıya malolur çünkü.
Sevgiler.

Mete Tiren beğendi.
Eski 31-08-2012, 15:12   #9
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Biraz önce HEMEL ürün müdürü ile görüştüm.
Sağolsun bana uzun uzun izahat verdi, tüm sorularımı sıkılmadan hoş bir sohbet havasında cevapladı.
Kendilerine teşekkürler ediyorum.

Kısaca özetlersem, ahşapların korunmasında EMPRENYE denilen kimyasal işlem uygulanmadığında, yapılan tüm işlerin koruma açısından yarar sağlamayacağını söyledi.

Bunun için kullanmam gereken ürünün adı, TİMBERCARE AQUA, bu ürünü, 220 zımpara ile iyice zımparalanıp temizlenen ahşaba, fırça ile 1 kat uygulanması gerekirmiş.

2. Adım olarak, emprenye uygulanan ahşabın, gayet yumuşak bir şekilde zımparalanması gerekiyormuş.

3. Adımda, HICKON DECOR AQUAadlı ürünle üzeri boyanacak, hıckson dekorun su ve ya solvent bazlı olanı varmış, ikisi de olabilir dedi.

4. Adımda, 24 saat sonra, yine 220 zımpara ile çok hafif bir zımpara uygulanıyor, 2. kat boya uygulanıyor.
Boyanın seyreltilmemesini ve mutlaka fırça ile sürülmesini önerdi.

Fiyatları çok uygun, TİMBERCARE AQUA 1 L. ambalajında KDV. dahil 40 tl. civarında, HICKSON DECOR AQUA 1 L. ambalajında KDV. dahil 35 tl.
Tabii, büyük ambalajda almak her zaman daha kârlı, onu büyük işleri olanlar düşünsün

Haluk bey öylesine ilgiliydi ki, sitemizi açıp bu başlığı buldu ve fotoğrafları gördü.

Yarın HEMEL ürünleri satan bir firmanın elemanları gelecek, bakalım nasıl bir fiyat çıkaracaklar.

Şimdi ayakların altına oturtulması gereken metal, tercihan krom ayakları araştıracağım.
Daha önce 700 tl. fiyat isteyen firma bu gün yine aradı, krom ayakların çok pahalı olduğunu, iyi bir ürünün 50 tl. den aşağı alamayacağımı söyledi.

8 direk için 8*50 = 400 tl. sadece ayaklar tutuyor, verdiğimiz fiyat normaldir dedi.
Bakalım yarın İZYAPI LTD. den de gelip baksınlar, sonuçları buradan paylaşırım sizlerle.

Bunlar da değişmesi gereken direğin yakından görünüşü.

Name:  dir3.jpg
Views: 15688
Size:  47.5 KB

Name:  dir2.jpg
Views: 15315
Size:  30.4 KB

Name:  Dir1.jpg
Views: 14595
Size:  32.4 KB

Tura ve mrduran beğendi.

Düzenleyen Adalet Yağcı : 11-09-2012 saat 13:36
Eski 31-08-2012, 21:43   #10
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Adalet Yağcı, hemen yanımızdaki komşuda da aynı durum görüldü. Çürüyen ayağın hemen yanı başına direk konularak çökmesi önlendi. Çürüyen pergolanın çürük kısmı kesilip atıldı. O kısım kadar bir parçanın altına 10cm lik demir bir bilezik ve ayak geçirilerek kesilen yer ile birleştirildi her iki parça da iyi bir tutkal ile yapıştırıldı ve verniklendi.
Şimdi sapasağlam duruyor ve hiç de belli değil. Aynı zamanda çok da ucuza mâl etti.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2012, 23:27   #11
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Biraz önce HEMEL ürün müdürü ile görüştüm.
Sağolsun bana uzun uzun izahat verdi, tüm sorularımı sıkılmadan hoş bir sohbet havasında cevapladı.
Kendilerine teşekkürler ediyorum.

Kısaca özetlersem, ahşapların korunmasında EMPRENYE denilen kimyasal işlem uygulanmadığında, yapılan tüm işlerin koruma açısından yarar sağlamayacağını söyledi.

Bunun için kullanmam gereken ürünün adı, TİMBERCARE AQUA, bu ürünü, 220 zımpara ile iyice zımparalanıp temizlenen ahşaba, fırça ile 1 kat uygulanması gerekirmiş.

2. Adım olarak, emprenye uygulanan ahşabın, gayet yumuşak bir şekilde zımparalanması gerekiyormuş.

3. Adımda, İXON DECOR adlı ürünle üzeri boyanacak, ixon dekorun su ve ya solvent bazlı olanı varmış, ikisi de olabilir dedi.

4. Adımda, 24 saat sonra, yine 220 zımpara ile çok hafif bir zımpara uygulanıyor, 2. kat boya uygulanıyor.
Boyanın seyreltilmemesini ve mutlaka fırça ile sürülmesini önerdi.

Fiyatları çok uygun, TİMBERCARE AQUA 1 L. ambalajında KDV. dahil 40 tl. civarında, İXON DECOR 1 L. ambalajında KDV. dahil 35 tl.
Tabii, büyük ambalajda almak her zaman daha kârlı, onu büyük işleri olanlar düşünsün

Haluk bey öylesine ilgiliydi ki, sitemizi açıp bu başlığı buldu ve fotoğrafları gördü.

Yarın HEMEL ürünleri satan bir firmanın elemanları gelecek, bakalım nasıl bir fiyat çıkaracaklar.

Şimdi ayakların altına oturtulması gereken metal, tercihan krom ayakları araştıracağım.
Daha önce 700 tl. fiyat isteyen firma bu gün yine aradı, krom ayakların çok pahalı olduğunu, iyi bir ürünün 50 tl. den aşağı alamayacağımı söyledi.

8 direk için 8*50 = 400 tl. sadece ayaklar tutuyor, verdiğimiz fiyat normaldir dedi.
Bakalım yarın İZYAPI LTD. den de gelip baksınlar, sonuçları buradan paylaşırım sizlerle.

Bunlar da değişmesi gereken direğin yakından görünüşü.

Eklenti 328624

Eklenti 328625

Eklenti 328626

Merhaba efendim,

Krom veya diğer metal parçalar için(hatta işe yarar cam ve plastik malzemeler dahil) hurdacılarda araştırma yapın efendim. Çubuk veya levha kesin vardır, ben hep öyle yaparım.

Krom çubuk koyacağınız duvardaki tuğlaların içini, iş bilen bir usta tuğlaların dış çeperlerine zarar vermeden mala ile kesip boşaltır, çimento dökersiniz, sağlam olur.

Kolay gelsin, saygılarımla lütfen.

Eski 01-09-2012, 10:08   #12
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sevgili Adalet Yağcı, hemen yanımızdaki komşuda da aynı durum görüldü. Çürüyen ayağın hemen yanı başına direk konularak çökmesi önlendi. Çürüyen pergolanın çürük kısmı kesilip atıldı. O kısım kadar bir parçanın altına 10cm lik demir bir bilezik ve ayak geçirilerek kesilen yer ile birleştirildi her iki parça da iyi bir tutkal ile yapıştırıldı ve verniklendi.
Şimdi sapasağlam duruyor ve hiç de belli değil. Aynı zamanda çok da ucuza mâl etti.
Sevgili Güler, önce ben de ek yapılmasını istemiştim, ama sonra düşününce, tamamen değiştirmenin daha sağlıklı olacağını gördüm.

Çürüme yeni başlayan bir olay değil, ben yeni farkettim.
Başıma tekrar iş açmasını istemiyorum, değiştirilecek her direk için 50 ile 150 tl. arası fiyat istiyorlar.
Tahminimce sadece bir direğin değişmesi gerekiyor, bunu da göze alabilirim.

HEMEL ürün müdürünün anlatımına göre, ahşaba EMPRENYE(kimyasal işlem)uygulanmadığı sürece sağlıklı koruma imkansızmış.
Aynı ürünü defalarca satın almaktansa, bir defa hakkıyla almak/yapmak daha iyi diye düşünüyorum.
İlk seferinde yanıldım, dost ahbap tavsiyesi ile usta buldum, sonuç ortada.

mrduran beğendi.
Eski 01-09-2012, 10:33   #13
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
Merhaba efendim,

Krom veya diğer metal parçalar için(hatta işe yarar cam ve plastik malzemeler dahil) hurdacılarda araştırma yapın efendim. Çubuk veya levha kesin vardır, ben hep öyle yaparım.

Krom çubuk koyacağınız duvardaki tuğlaların içini, iş bilen bir usta tuğlaların dış çeperlerine zarar vermeden mala ile kesip boşaltır, çimento dökersiniz, sağlam olur.

Kolay gelsin, saygılarımla lütfen.
Sayın mrduran;
Mersin'de bazı işyerleri neredeyse girilemez bölgedeler(maalesef), yani oralara ancak yanınızda güvenlik varsa girebilirsiniz.
Yani benim başarabileceğim bir iş değil

Pergola ayakları hazır satılıyor, benim için onlara ulaşmak daha kolay.
Dün biraz araştırma yaptım, 3 tl. den tutun da 17.5 tl. ye kadar pergola ayağı var.
40-50 tl.lik pergola ayağına rastlamadım, en kalitelisi krom mudur, çelik midir yoksa başka bir metal mi bilmiyorum.

Tura, Mete Tiren ve mrduran beğendi.
Eski 11-09-2012, 14:21   #14
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Pergolanın tamirine bu gün başlandı.
Çatıcılar izolasyon ltd.şti. ile anlaştık, 1000 tl. ye tüm ayaklara gerekli işlemleri yapacaklar.

Bir fikir verme açısından çalışmaları sizlere fotoğraflayacağım, inşallah hiç birinizin ihtiyacı olmaz.

Bu gün tüm direklere fırça ile boya sökücü uygulandı.

Name:  usta.jpg
Views: 15454
Size:  43.9 KB

Bunun amacı, değişik zamanlarda uygulanan verniğin ağaçtan sökümünü kolaylaştırmak.

Name:  pergola1.jpg
Views: 14620
Size:  49.0 KB

Böyle bir ürün kullandı.
Pek faydalı olamadı çünkü vernik çok katlı olduğundan soyulması zor oldu.
Usta bu uygulamadan vazgeçerek 80 numara zımpara ile soydu direkleri.

İşlem oldukça yorucu, bu gün sadece soyma işlemi bitecek sanırım.

selis ve mrduran beğendi.
Eski 11-09-2012, 17:36   #15
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Merhaba efendim,

Zaten mantıklısı da zımpara.
Araya zaman koyarak kat kat yapılan cila çok sağlam olur. Ağacı da korur hem.

Başlamışsınız, kolaylandı demek efendim.

Sizi bu kadar tedirgin eden bu tamiratın sonunu merakla bekliyoruz, güzellikleri ile.

Sağlıkla kalın iyi yaşayın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Eski 11-09-2012, 17:48   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Adalet Hanım neye karar vereceğinizi merakla bekliyordum..
Umarım sorun çıkmadan halledilir..
Tüm ayaklara aynı işlem yapılacaksa, önceden aldığınız fiyatlara göre daha kârlı mı oluyorsunuz?

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2012, 18:52   #17
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın mrduran;
Başladık hayırlısıyla ama benim elim yüreğimde.
Direklerin altı kesilirken ve ayak takılırken çatının yerinden oynamasından korkuyorum.

Direklerin altına ayak bulamadık, 14*14 yapmışlar zmanında, piyasadaki altlıkların da en genişi 12*12.
Böyle olunca daha pahalı bir çözüm gerekti, alttan ayarlanabilir özel ayaklar sipariş edildi, yoksa hazır satılanların fiyatları 10-25 arası değişiyor, bize gelecek olanların tanesi 42.5 tl. 8 adet ayak alındı.

Gerçekten tedirgin oldum, ustaya güvenmek zorundayım.
Yaptıkları tüm işlemleri takip ediyorum, fotoğraflamaya devam edeceğim.
Güzel dilekleriniz için teşekkürler ediyorum.

gilan, selis ve mrduran beğendi.
Eski 11-09-2012, 18:58   #18
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili selis;
Tüm ayaklara aynı işlem yapılacak, bu sorunu bir kaç sene sonra tekrar yaşamak istemiyorum.

Kâr-zarar konusuna gelince; tabii ki zarardayım, hiç yoktan masraf çıktı.
Aynı işi başka bir firma 700 tl. ye yapacaktı ama ben onlara güvenemedim.
Benim istediğim ürünleri tanımıyorlar bile.

gilan, selis ve mrduran beğendi.
Eski 25-09-2012, 12:15   #19
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Nihayet bitti.

Ürgüp tatili için yarım kalan pergola tamiri dün bitti.
Tüm aşamaları sizler için fotoğraflayacağımı yazmıştım, ola ki bir fikir verebilir ihtiyaç anında.

Malzemeler geldi, ayakların tanesi 42,5 tl.

Name:  perayak.jpg
Views: 16587
Size:  29.5 KB

TİMBERCARE AQUA ve HICKSON DECOR AQUA, ben 5 Litrelik ambalajda istedim, başka bir alanda daha kullanmak istiyorum.

TİMBERCARE AQUA 5 L. 90 tl. HICKSON DECOR AQUA 5 L. 150 tl.

Name:  perboya.jpg
Views: 14617
Size:  51.1 KB

Kriko ile çatıya destek verildi.

Name:  per1.jpg
Views: 15847
Size:  53.9 KB

smnunal, mrduran ve YeniBON beğendi.
Eski 25-09-2012, 12:21   #20
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Destek verildikten sonra ayaklar uygun cm. den kesildi.
Benim en çok endişelendiğim aşamaydı bu, çatı yerinden oynar diye korkuyordum.
Ama, yarım cm. esneterek desteklediler.

Name:  per3.jpg
Views: 14236
Size:  39.7 KB

Ayak takıldı.

Name:  per2.jpg
Views: 16403
Size:  54.3 KB

Zemine sabitlendi

Name:  per4.jpg
Views: 17981
Size:  48.9 KB

smnunal, mrduran ve Sudenur beğendi.
Eski 25-09-2012, 12:32   #21
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Çürük direk sökülüp yerine yeni direk kondu.
Tüm ayaklar kesilip pergola ayağı uygulandıktan sonra boya işlemi başladı.
İlk kat boya sürüldükten bir kaç saat sonra 2. kat sürüldü.

Aslında iki boyanın arasının 24 saat olması gerekir diye itiraz ettim ama, usta, "bu su bazlı boya, bir kaç saat yeterli" diyerek uygulamayı bitirdi.

Boyanın rengi biraz koyu oldu ama çok da önemli değil, pergolamı çökmekten cüzdanımı hafiflemekten kurtardı

Tüm işlem için 1000 tl. ödeme yaptım.
Dilerim sizin başınıza gelmez.

Name:  person.jpg
Views: 17123
Size:  38.6 KB

limon, tturt, syuksek ve 5 kişi beğendi.
Eski 25-09-2012, 17:49   #22
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Hayırlı olsun efendim.

Koyu renk bahara kalmaz açılır, doğal görünüm alır. Sıcaklar bastırmadan bir kat daha....

Korkulacak kadar değilmiş, araya seyahat bile girdi)).

Sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Eski 25-09-2012, 20:21   #23
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Teşekkür ederim sayın mrduran.

Boya iki kat yapıldı, bir kat daha mı yapılması gerekiyor?
Rengi biraz açılırsa daha güzel olacaktır, diğer bölümlerle uyumlu olur.

mrduran beğendi.
Eski 25-09-2012, 20:38   #24
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Merhaba efendim,

Seneye bahar ve her sene tekrarlamakta yarar var, son kat cila gibi. Sıcaklar basmadan mart-mayıs gibi. Ömrüne ömür katar. 5-10 sene sonra kurşun bile geçirmez)).

Boyacıya gerek yok, siz halledersiniz.

Saygılarımla lütfen.

Eski 25-09-2012, 21:48   #25
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

O zaman iyi ki boyayı 5 litrelik almışım, elimin altında hazır bulunsun.
Teşekkürler.

mrduran beğendi.
Eski 26-09-2012, 03:48   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Sn. Adalet Yağcı merhaba,

Yenilenmiş pergola direğiniz gayet şık görünüyor. Koruma amaçlı olarak kullandığınız ürünlerden ambalajları ile görüntüleyerek fotoğrafladıklarınız iyi olarak kabul edilen markalardan seçilmiş.

Yalnız emprenyelenmiş ürün farklı bir kavram. Genel olarak emprenye işlemi sonradan bizim uygulayacağımız bir yöntemle elde edilemez.

Koruyucu ürünleri düzenli olarak kullandığınızda size yıllarca hizmet edebilecek klasik pergola direklerinizden memnun kalmanızı, sağlıklı günlerde ve güle güle kullanmanızı dilerim.

mrduran beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 14:59   #27
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Yalnız emprenyelenmiş ürün farklı bir kavram. Genel olarak emprenye işlemi sonradan bizim uygulayacağımız bir yöntemle elde edilemez.

Koruyucu ürünleri düzenli olarak kullandığınızda size yıllarca hizmet edebilecek klasik pergola direklerinizden memnun kalmanızı, sağlıklı günlerde ve güle güle kullanmanızı dilerim.

Sevgili kelebek çalısı, çok haklısınız, Hemel ürün md. de bana aynı şeyleri anlattı.
Basınç altında ağacın suyunun çekildiğini vb.
Ancak sonradan yapılabilecek bir müdahale için ancak bunları önerebildi.

Temmuzdan bu yana yağmur yağmadığı için direklerde nem yok, her yıl boyasını tekrarlarsam uzun süre sorun yaşamam herhalde.
İlginiz ve güzel dilekleriniz için teşekkürler.

Eski 26-09-2012, 17:05   #28
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bana da bir marangoz ağacın yaşayan bir materyal olduğundan bahsedip emprenyenin ağacı öldürdüğünü anlatmıştı. Fakat bunu o kadar şairane anlatmıştı ki çok etkilenmiştim.

Adalet hanım, güle güle kullanın.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2012, 21:51   #29
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili limon, ağacı emrenye değilse bile, nem ve ağaç kurdu zaten öldürüyor.
Bir tercih yapmak zorunda kalınca çok yönlü düşünüyorsunuz, ağacı kim/ne öldürsün
Tabii hiç bir ağaç ölmesin, ama ilk balta darbesiyle zaten olay bitmiştir.

Limon'cuğum, okuman dileği ile...

mrduran beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024