agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler
  • 3 Gönderen hberbul
  • 2 Gönderen Sudenur
  • 2 Gönderen gilan
  • 1 Gönderen agozce
  • 4 Gönderen kelebek çalısı
  • 1 Gönderen hberbul
  • 1 Gönderen hberbul
  • 1 Gönderen hberbul
  • 2 Gönderen gilan
  • 1 Gönderen hberbul
  • 2 Gönderen hk50
  • 1 Gönderen angaje

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-07-2012, 16:19   #1
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
Küp çömlek (Saksı olarak kullanmak üzere)

Memleketten büyük bir heyecanla 3 adet küp çömlek getirdim.
Küplerde hafif çatlaklıklar var yıkayınca ortaya çıktı.
Çömlekleri nasıl sağlamlaştırabilirim?
Boya vernik atmalı mı yoksa orijinal kalmasını mı tavsiye edersiniz?
Küpler çok büyük bahçede nasıl kullanabilirim içine hangi bitkileri ekebilirim?
Dibinde su çıkışını sağlayacak bir delik olmadığı için bu sorunu nasıl çözerim?
Yardım ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Bunlarda çömleklerim.

Eklenen Resimler

hberbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2012, 22:23   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Merhaba sayın hherbul, çömlekleriniz sağlam görünüyor. Bende de vardı benzerlerinden. Uzun süre garajda bekleyince çatlamalar ve renk bozuklukları oluşmuştu, önce güzelce yıkayıp eşimin ağaç tutkalıyla çatlayan yerleri tutkalladım, sonra da su bazlı ahşap boyama malzemelerimle birini koyu kahverengi diğerini kırmızıya boyadım. "Elimde ki boyalar bu renklerdeydiler"

Bence fazla kırılıp dökülmeden tamir etmeye çalışabilirsiniz, çiçek dikecekseniz taşla doldurabilirsiniz dibini, su tasviyesi sorun yaratmaz o vakit. Sarkan çiçekler çok yakışır diye düşünüyorum. İyi günlerde kullanın.

gilan ve hberbul beğendi.
Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2012, 23:16   #3
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Çok şık küpleriniz olmuş. Güle güle kullanın.

Bu tip toprak saksılar gözeneklerine su çekiyorlar. Kış aylarında su donduğunda çatlama oluyor. Çok tecrübem yok ama belki vernik bu sorunu çözebilir. Küplerin iç tarafları zaten sırlı görünüyor. Yalnız boyamayı düşünecekseniz çok iyi kurumuş olması lazım. Ben yine de doğal rengini tercih ederdim sanırım.

Peyzaj açısından bir öneri:
Bence üçünü bahçenin değişik köşeleri yerine bir arada kullanabilirsiniz. Mesela ikisi yarı beline kadar toprağa gömülü olarak yatay, birisi ortada dikey gibi. Ya da ikisi 30 derece, biri 60 derece eğimli gibi... Tek tek olacaklarından daha çarpıcı ve de daha düzenli görünürler. 3 sayısı, herhangi bir objeyi grup halinde kullanmak için çok uygun bir sayı.

Lysimachia nummularia (sarıkız) düşünülebilir.

Düzenleyen gilan : 18-07-2012 saat 01:05
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2012, 23:57   #4
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Sarkan türlerden Maviş de olur...ve Phlox.

Bir tanesini su bitkisi de ekebilirsiniz. Japon şemsiyesi gibi..

hberbul beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 02:20   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Benim daha önce alt kısmında delik olmayan ve saksı olarak kullanmak istediğim çömleği bir elimde iskapela diğerinde çekiç ile, iskarpelanın sivri köşesini çömleğin altına delmek istediğim noktaya göre ayarlayıp, sapına çekiçle ufak darbelerle sabırla vurarak açmışlığım vardır. Yalnız acele ederseniz çömleği çatlatma riskiniz olacaktır, tahmin edersiniz.

Çatlakları onarma işini bilmiyorum da, bence boyarsanız bütün özelliği gidecektir. Sıradan bir görünüm alacaktır. Bahçede kullanılan dekorasyon unsurlarında kullanılmışlık hissi, yıllanmışlık hissi olan ürünler çok revaçta.

gilan, Hülya, hberbul ve 1 kişi beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 07:51   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-09-2006
Çatlak olduğuna göre su sızdırması olacaktır. Delmeye gerek yok( Tabii balkonda kullanmayacaksanız).

tiya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 09:39   #7
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
Merhaba sayın hherbul, çömlekleriniz sağlam görünüyor. Bende de vardı benzerlerinden. Uzun süre garajda bekleyince çatlamalar ve renk bozuklukları oluşmuştu, önce güzelce yıkayıp eşimin ağaç tutkalıyla çatlayan yerleri tutkalladım, sonra da su bazlı ahşap boyama malzemelerimle birini koyu kahverengi diğerini kırmızıya boyadım. "Elimde ki boyalar bu renklerdeydiler"

Bence fazla kırılıp dökülmeden tamir etmeye çalışabilirsiniz, çiçek dikecekseniz taşla doldurabilirsiniz dibini, su tasviyesi sorun yaratmaz o vakit. Sarkan çiçekler çok yakışır diye düşünüyorum. İyi günlerde kullanın.
Sevgili Sudenur taşla doldurma fikri çok mantıklı delik açıp kırılma riskini önlerim.Çünkü çok eskiler.Annemler üzüm bağlarımız varken 30-40 yıl önce içine pekmez koyuyorlarmış ki kaç yıldır da kullandıklarını düşünürsek.2 adet de daha büyüğü var ama onları enişteye kaptırdım çok büyüğü de işime yaramazdı zaten.
Ağaç tutkalı mı japon yapıştırıcı mı iz bırakmadan yapıştırır ona karar veremedim.

gilan beğendi.
Eski 18-07-2012, 09:45   #8
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Çok şık küpleriniz olmuş. Güle güle kullanın.

Bu tip toprak saksılar gözeneklerine su çekiyorlar. Kış aylarında su donduğunda çatlama oluyor. Çok tecrübem yok ama belki vernik bu sorunu çözebilir. Küplerin iç tarafları zaten sırlı görünüyor. Yalnız boyamayı düşünecekseniz çok iyi kurumuş olması lazım. Ben yine de doğal rengini tercih ederdim sanırım.

Peyzaj açısından bir öneri:
Bence üçünü bahçenin değişik köşeleri yerine bir arada kullanabilirsiniz. Mesela ikisi yarı beline kadar toprağa gömülü olarak yatay, birisi ortada dikey gibi. Ya da ikisi 30 derece, biri 60 derece eğimli gibi... Tek tek olacaklarından daha çarpıcı ve de daha düzenli görünürler. 3 sayısı, herhangi bir objeyi grup halinde kullanmak için çok uygun bir sayı.

Lysimachia nummularia (sarıkız) düşünülebilir.
Teşekkür ederim daha güzelleri ve otantikleri sizin olsun.İstiyorsanız oluyor zaten))
Evet içleri ağız bölgesi gibi sırlı.Ben de boyamadan doğal kalsın ama mat görünümü de rahatsız ediyor,vernik kullanmak dayanıklılığını artırmak açısından da iyi bir öneri sanırım.
Bir yanım da sanırım sevgili jineop'un bahçesinde görmüştüm çok şıktı öyle bir boyama yapsan diyor.Düzenleme yapılmadı arabadan indirip bahçenin boş yerlerine rastgele konuldu.Birlikte kullanma öneriniz ilginç olabilir deneyeceğim.

gilan beğendi.
Eski 18-07-2012, 09:51   #9
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Sarkan türlerden Maviş de olur...ve Phlox.

Bir tanesini su bitkisi de ekebilirsiniz. Japon şemsiyesi gibi..
Sayın agözce bir mavişim olsa ya da acem halısı hemen ekerdim.Her zaman çiçek aldığımız çiçekçiye maviş gelmişti.25 tl pahalı gelmişti.Şimdi almadığıma çok pişmanım.
Japon şemsiyesine gelince sanırım ben bol çiçekli bitkileri seviyorum.
Aslında yaz kış en azından yaprakları canlı kalabilen bitkiler dikiyim istiyorum.

agozce beğendi.
Eski 18-07-2012, 18:57   #10
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Acem halısının çiçek dönemi çok kısa ama aklınızda bulunsun. Ankara kışına da dayanmıyor ama Kırıkkale'yi bilmiyorum.
Maviş de -15 civarına kadar dayanıyor ama geçen kışı düşününce riskli olabilir.

Mevsimlik çiçekleri de düşünebilirsiniz. Yazın devamlı çiçek dolu olur. Kışın da hercai menekşeleri kullanabilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...4-img_0358.jpg

hberbul ve YeniGine beğendi.
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2012, 09:10   #11
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Benim daha önce alt kısmında delik olmayan ve saksı olarak kullanmak istediğim çömleği bir elimde iskapela diğerinde çekiç ile, iskarpelanın sivri köşesini çömleğin altına delmek istediğim noktaya göre ayarlayıp, sapına çekiçle ufak darbelerle sabırla vurarak açmışlığım vardır. Yalnız acele ederseniz çömleği çatlatma riskiniz olacaktır, tahmin edersiniz.

Çatlakları onarma işini bilmiyorum da, bence boyarsanız bütün özelliği gidecektir. Sıradan bir görünüm alacaktır. Bahçede kullanılan dekorasyon unsurlarında kullanılmışlık hissi, yıllanmışlık hissi olan ürünler çok revaçta.
Ben sabırsızım çatlatma ihtimalim çok fazla.
Hatta koçtaştan seramik saksı almıştım dibinde delik olmadığı için içine yerleştirecek uygun bir saksı bulamadığım için boş bekliyor.
Ben de sizinle aynı fikirdeyim boyama konusunda.

Eski 19-07-2012, 09:11   #12
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiya Mesajı Göster
Çatlak olduğuna göre su sızdırması olacaktır. Delmeye gerek yok( Tabii balkonda kullanmayacaksanız).
Çatlaklık sadece dışında sayın tiya.İçinde henüz bir sorun yok.

Eski 19-07-2012, 09:19   #13
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Hafta sonu iftara bir misafirim olmazsa küpleri yapıştırmayı ve bir tanesini vernikleyerek nasıl göründüğüne bakarak diğerlerine nasıl bir uygulama yapacağıma karar vereceğim.
Çatlakların yakından görünüşü.

Eklenen Resimler

gilan beğendi.
Eski 21-07-2012, 11:18   #14
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 14
Killi topraktan yapılmış küpleri boyamak bence,Ustanın meydana getirmiş olduğu güzellikleri örtmektir.Biz topraktan yapıldığı için seviyoruz.Çeşitli kimyasal renklerle şekil değiştirmek orjinalliğe karşı gelmek gibi.
Benim bahçede en az yirmi adet var.Üzerlerine alçıdan kabartma bile yapmadım.Orjinal halinde duruyorlar.İçleri toprak dolu.İstediğimide dikiyorum.
Çatlak yerlere gelinçe Kimyasal hiç bir yapıştırıçı ile netiçe alaçağınızı sanmıyorum.Çimento beyaz veya diğeri,en iyi yapıştırıçıdır.Sade çimento ile yapıştırmanızı tavsiye ederim.Çünkü malzeme toprakdır.

Çömlekten çeşme.

Eklenen Resimler

YeniBON ve YeniGine beğendi.
hk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2012, 18:50   #15
Yeni Üye

angaje's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2012
Çatlaklar konusunda ne yapacağınızı bilemiyorum Lakin o küpleri umarım boyamaz ve naturelliğini kaybetmezsiniz. Esenkalın.

Hülya beğendi.
angaje Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024