agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2007, 12:52   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2007
Çit ve bordur bitkileri

5 donum bir arazim var etrafına cit bitkisi dikmek ve form vermek hatta yapabilirsem birde ufak labirent yapmak istiyorum. Yuksek cit bitkisi olarak ne onerirsiniz. Her dem yesil kalmasi onemli ve ruzgar ve kar'a dayanaklı olmalı.

Ligustrum kac metreye kadar boylanır. En az 2 metre kadar yukseklik istiyorum.

Buster

buster Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2007, 22:55   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
sn Buster
Ligustrum, ucuz ve bakımı kolay bir çit bitkisidir. 2 m. ye kadar da boylanır.
Bunun yanında size defne (laurus nobili), karayemiş (prunus laurocerasus), zakkum (nerium oleander) , kartopu (viburnum tinus) önerebilirim. Yine de hızlı gelişimi, budamaya uygunluğu, dallanma şekli, yoprak yüzeyini örtmesi ve çok yer kaplamaması açısından en iyisi Ligustrum dur.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2007, 09:26   #3
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi buster Mesajı Göster
5 donum bir arazim var etrafına cit bitkisi dikmek ve form vermek hatta yapabilirsem birde ufak labirent yapmak istiyorum. Yuksek cit bitkisi olarak ne onerirsiniz. Her dem yesil kalmasi onemli ve ruzgar ve kar'a dayanaklı olmalı.

Buster
2m den uzun istiyorsanız leylandi diksenize. Bence hünnap da denenebilir tek problemi kışın yaprak dökmesi, kışın meraklı gözlerden saklamaz ama dikenli olması sayesinde istenmeyen ziyaretçilere karşı da koruyucu olur.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2007, 10:24   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Bu civarda leylandi yetiştiriciliği çok fazla yapılmakta. Eğer arzu ederseniz kesin bir fiyat almaya çalışırım ama 2-2,5 m boylu olanlar toprakta 20-25 milyon civarında.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2007, 11:27   #5
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 2
Ligustrum farklı topraklarda farklı gelişim gösterebilen bir bitki. Eğer dikilecek alana iyi cins toprak takviye eder , sulamasını da düzenli yaparsanız sizi mahçup etmez. Bir de ilk senesinde kışın 30 cm den budarsanız yaza çok kuvvetli gelişir. Tabii birde çift sıralı çapraz dikim tavsiye ederim. Daha çabuk dolgunlaşıyor.Boyu 2 metreyi rahat bulur , budamayla istenilen şekil verilebilir. Alacalı ,küçük yapraklıları daha sık form alıyor.

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2007, 17:07   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2007
Cok acemice olacak belki ama parklarda bahcelerde, makasla kesilen ve sekil verilen Cit bitkisinin ismi nedir.
Forumda yazdıklarınızı arastırdım, dusundugum bitkiyi goremedim.
Selamlar

agachobim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 10:40   #7
Ağaçsever

didegok's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2006
selam buster. eğer 5 dönümlük bir yerden bahsediyorsak alanın geniş olması ve aynı zamanda bu alanı biraz da korumaya alabilmek açısından maclura pomifera bitkisini yani osage portakalı **** yabani portakal olarak bilinen bitkiyi tavsiye edebilirim. zira bitki oldukça boylanabilen ve gövdesi ile dalları dikenli bir bitkidir. bence en dış kısımlara bu bitkiden dikerek daha sonra iç kısımda istediğin düzenlemeyi yapabilirsin.

Eklenen Resimler

didegok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2007, 15:23   #8
Ağaçsever

serengeti's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2006
Galeri: 4
Ligusturm dan beyaz leylak

Bir fidanlık çalışanından aldığım bilgi ve gördüğüm uygulama karşısında şaşırdım. Ligustrum fidesine Mor leylak aşılayarak beyaz leylak elde ediyorlar. Hep merak etmiştim cevapta bunlar ithal denmişti Oysa

Eklenen Resimler

serengeti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2007, 14:36   #9
Ağaçsever

Poyraz__2007's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Çit Bitkileri

Öncelikle herkese selamlar. Benim 200 m2 civarında bir bahçem var. Amatörce yeşillendirmeye çalışıyorum. Benim öğrenmek istediğim konu şu. Bahçemde 10 tane yeşil yapraklı çit bitkisi türü mevcut tam ismini bilmiyorum ama bunların bir diğer çeşidi ise sarı yeşil renkteki yapraklara sahip olması. İnternetten araştırdım bunlara benzer bir bitki gördüm isminin taflan olduğunu yazıyo. Sanırım bendekilerde taflan. Ben bunları çoğaltmak istiyorum. Yaklaşık 15 - 20 gün önce bunlardan 20 tane dal kestim ve suya koydum. 10 gün kadar bekledim ama herhangi bir saçaklanma olmadı bende küçük poşetlerin içine ayrı ayrı diktim ve 1 haftadır bu şekilde bahçede bekletiyorum. Şu ana kadar durumlarında herhangi bir değişiklik olmadı. Acaba yaptığım uygulama doğrumu yoksa çabalarımdan bir sonuç alamayacakmıyım. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Poyraz__2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2007, 14:34   #10
Ağaçsever

Poyraz__2007's Avatar

Hiç bilen yokmu.......!!!!!!! lütfen yardım ediniz.

Eski 04-09-2007, 17:50   #11
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Bu başlığa bakabilirsin. Çimlendirmeyle ilgili başlıklar var. Biraz zaman ayırıp forumu tararsan bulabilirsin. Kolay gelsin.

Taflan, Karayemiş, Lazkirazı (Prunus laurocerasus)

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2007, 17:50   #12
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Hoşgeldiniz sayın Poyraz 2007, suya koyduğunuz ağaçsı bitkiler on günde köklenmezler, çeliklerin kolay köklenebilmesi için uygun toprak karışımına dikilme
leri gerekir. Bu konuda sitede ayrıntılı bilgiler var oradan yararlanabilirsiniz.Ayrıca diktiğiniz çeliklerde bir bozulma yoksa köklenme ihtimalleri var demektir.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2007, 13:22   #13
Ağaçsever

Poyraz__2007's Avatar

Cevaplar için çok teşekkürler. Arzu hanım verdiğiniz bilgilere dayanarak uygun koşullarda bir kez daha denicem. Bunların bazılarında kuruma oldu ama yarısı hala canlı ve parlaklar duruyorlar. Galiba kalanlarda birazda acemi şansı oldu. Bir kez daha deneyip daha uzun bir zaman suda bekleteyim. Ben yeşili çok seviyorum bahçem botanik park gibi oldu internet cafemi her gün ziyaret edenlerde çok şaşırıyorlar bunların hepsini 1 senede başarmış olmam bana mutluluk veriyor. Bahçeyi ayrıca çay bahçesi haline dönüştürdüm. Sonra inşallah buraya resimlerini eklerim. Ama önce bitkilerin biraz daha gelişmesi gerekiyor. İlginize çok teşekkkür ederim.

Eski 09-03-2008, 18:28   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2008
tercih konusunda kararsızım

merhabalar ben bursada oturuyorum evimin etrafı citlerle kapatacam ancak çitlerin içine çit bitkileri koymak istiyorum bakımı kolay pahalı olmayan dar uzun çok fazla genişlemicek pahalıda olmayacak yardımcı olursanız sevinirim

zeynep0224 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2008, 20:25   #15
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Çiti neden yapmayı planlıyorsunuz?
Sırf bitkiden mi olacak, yoksa bir tel filan olacak da önüne mi bitki (çit bitkisi ekeceksiniz)?
Ekmek istediğiniz bitki çiçek açmalı mı yoksa yeşil olması kafi mi? Çalı türü mü istiyorsunuz, yoksa budanabilen bir tür mü?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2008, 23:44   #16
Yeni Üye

yusuf akyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
cıt ve bordur bıt dıkım hak.

bılenler bıllgı ve moral versın....lutfen
gecen hafta 2.5 m boyunda lımonı servı dıktım 20 adet kadar.seradan koklıyerek hemen dıkım yaptık...sımdı renklerı sararmaya basladı acaba kururlarmı ...ne yapabılırım...

yusuf akyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2008, 00:02   #17
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Muhtemelen kururlar. Bu bitkiler kışın sökülür. Bu mevsimde sökülen limon servi ölür veya ölür ölür dirilir. Yapacağınız tek şey altına damlama çekin, yan dalları traşlayıp inceltin, çok acil bir deniz yosunu verin. Bu arada forumda Türkçe karakter sorunu yok, lütfen Türkçe karakterleri ve yazım kurallarını mesajlarda kullanınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2008, 23:33   #18
Yeni Üye

yusuf akyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
cevabınızdan dolayı sonsuz teskur ederım..tavsıyelerınızı yarın uygulayacagım.Ben aydın ıncırlıovada seracılık yapıyorum..Sebze yetıstırıyorum..Lmonı servı ıse bır yakınımın bahce duzenlemesıde uyguladım.Sonuc malum..Mesaj yazma konusuna gelınce ınanın cok ıyı bılmıyorum..Nelere nasıl dıkkat edeceyımı pek fazla bılmıyorum..

Saygılarımla

yusuf akyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2008, 23:48   #19
Yeni Üye

severka's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2008
Herkese Merhaba,

Sitenin yarım saatlik bilemediniz 1 saatlik çiçeği burnunda üyesiyim ve bu işlerin acemisiyim
İzmire taşınalı 3 ay oldu ve naçizane 3 metrelik balkonum var.. Balkonları görünce emeği geçenlerin eline koluna sağlık, çok güzel olmuşlar.. Umarım benim balkonum da içaçıcı güzel bir balkon olur..

Ben de balkon demirini kumaşla örtmek yerine yeşili sevdiğim için çit benzeri bir bitkiyle örtmek istiyorum. Tabi yanında çiçekli bitkiler de yetiştiricem.. Forumda yakalayabildiğim kadarıyla ligustrum şekil vermesi en kolay çit bitkisi olarak adı geçenlerden. Uzun saksılarda balkonda ligustrum çit bitkisinin uygulaması yapılabilir mi ya da bu işlevi görecek başka bir bitki önerebilir misiniz? Teşekkür ederim..

severka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 15:26   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Ligustrum çiçekleri;

Eklenen Resimler

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 15:44   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bana göre en iyi bordur bitkisi böğürtlen.

Hem dikenli hem meyveli

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 16:05   #22
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi buster Mesajı Göster

Buster

Bizim sitenin etrafını çevirmişlerdi taşındığımız zaman. Çift sıra çapraz olarak dikilmişti. On yılı geçti. Her yıl oldukça derin budanıyordu. İki üç yıldır budattık ama yüksek bıraktık. Merak edip boyunu ölçmedim şundan eminim eğer daha önceden o kadar derin budanmasaydı çoktan iki metreyi geçmişti. Çok gerekliyse ölçtürüp yazarım.

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 16:22   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Bana göre en iyi bordur bitkisi böğürtlen.

Hem dikenli hem meyveli
Çocuklığumuzda, tarla, bahçe sınırlarında doğal, kendinden yetişir, bizde tarlaya giderken önce yer sonra birbirimize atarak yaramazlık yapardık

Ayrıca dikenlerinide yok ettiler

Eski 16-07-2009, 16:28   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Hem dikenleri yok oldu, hem de boyları büyüdü

http://www.agaclar.net/galeri/misc.p...ntimage&i=7228

http://www.victoriananursery.co.uk/s...y_black_butte/

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 16:34   #25
Ağaç Dostu

Markette görünüşüne imrenip aldık, masada kaldı.

Birkaç saat sonrada görünümü bozuldu, kuşlara yem olarak dışarı attık, belki onlarda yememişlerdir

Eski 14-03-2011, 12:39   #26
Yeni üye

Giriş Tarihi: 14-03-2011
Ağacı ve yeşili seven herkese selam olsun.
BAHÇENİZİN ETRAFINA ÇİT MAZI TOHUMU EKEBİLİRSİNİZ.
Ben çit için mazıyı öneriyorum. Altuni mazı baharda sarı görüntüsüyle ilginç olsa da yeşil çit mazı düzenli biçilerek form verildiğinde hayranlık bırakacak bir görüntüye sahiptir.
Diğer çit bitkilerine nazaran giderek güçlenen özelliğiyle yıllar sonra bir sanat eserine dönüşebilir. Ayrıca poyraz için perdeleme özelliğinden faydalanılabilir.
Erezyona karşı da harika bir bitkidir.
10000 metrakarelik okul bahçemi ben böyle çevirdim. 150 TL lik çit mazı tohumuyla çok harika çit oluşturabilirsiniz.
Her türlü ayrıntı için 5052414220 nolu telefonumda destek olabilirim.
Sevgiler saygılar herkese...

alperenim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 12:52   #27
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Perdeleme özelliği hakikaten çok doğru, bir iki yerde gördüm.
Çiti oluşturmak için, yani ilk ekimde ne kadar ara ile ekiyorsunuz bitkileri çünkü ilerde büyüyecekler? Çok sık ekildiğinde birbirlerinin içine giren dallarda çok kurumalar ve sararmalar oluyor. Bu manzara da hiç hoş değil.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 14:48   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Güvem de çit bitkisi olarak kullanılmalı.
Erken açan çiçeklerinden arılar da faydalanır,
Meyvalarından marmelat yaparız.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 16:12   #29
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Akdeniz ve Ege kıyılarındaki arazilerde çit bitkisi olarak Hint İnciri kullanılabilir. Yaprakları ve meyveleri yeterince dikenli olduğundan istenmedik ziyaretçilerin gözünü korkutan cinste.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 22:21   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2012
tüm herkese merhabalar
arkadaşlar bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim Ligustrum mu yoksa Mazı mı çabuk büyür ve hangisini tavsiye edersiniz

murat17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024