agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-01-2008, 08:05   #1
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Nasıl tanzim etmeli?

Name:  nasıl tanzim etmeli.jpg
Views: 2676
Size:  44.0 KB

Evimizin sağ yan tarafında aşağı yukarı bir dönümlük boş alan var. Bu alanın hemen yanı çim. İkisini birbirinden ayıran berberisler mevcut. Buraya çok büyük olmayan devir daimli bir süs havuzu düşünüyorum. Bu bölümde daha ziyade çakıl taşları kullanacağım ama parça parça da olsa yine bir yeşil alan olmalı. Sizlerden de fikir almak istedim. Önerileriniz nelerdir?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2008, 13:43   #2
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Havuzda nilüferli subahçesi düşünür müsünüz?

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2008, 22:49   #3
Moderatör

Güler's Avatar

Planladığım süs havuzu çok büyük olmayacak. 10-12m2 lik bir havuz, evet içinde balık istemiyorum su bitkileri tercihim. O aşağı yukarı kafamda belirdi de diğer bölümlere neler yapabilirim diye fikirlerinizi almak istedim. Havuz yakınında bir ceviz ağacı var, köylüler hernekadar ceviz ağacı altında oturulmaz diyorlarsa da yine orası için gördüğüm bir oturma yeri planladım , zaten orada da hep oturulacak değil ya.

Eski 16-01-2008, 23:16   #4
Moderatör

Güler's Avatar

Name:  ceviz altı.jpg
Views: 2839
Size:  47.8 KB

ceviz ağacının altına yapmayı düşündüğüm oturma yeri
(kitaptan düzgün kopyalayamadım)

Eski 17-01-2008, 08:21   #5
Ağaç Dostu

dost.bahcivan's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2007
Galeri: 26
Sn. Güler Hn. Evinizin ve bahçenizin konumu çok hoş. Bence yapılacak olan Gölet Ceviz ağacına yakın, (Oturulan yere 4 veya 5m gibi) devir daim şelalesi de 7-8m uzağa yapılırsa, atrafı da kayalarla ve minyatür bitkilerle doldurulursa güzel olur zannederim. Göletin alt ucundan bir tane de tahliye sifonu bırakırsanız ileride temizlemesi kolay olur. Nilüferlerin arasında Koi balıkları veJapon balıkları çok güzel bir kompozisyon oluşturur. Panterua denilen lepistes varyatasından olan küçük balıklar da göle ayrı bir hareket kazandırdığı gibi sivri sineklere karşı da doğal bir mücadele olmuş olur.

dost.bahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2008, 08:45   #6
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili dost bahçıvan cevabınız ve önerileriniz beni mutlu etti, iyice bir inceleme yapacağım, teşekkür ederim. Çimlerde olduğu gibi bu hususta yine size danışırım.
Saygılar.

Eski 17-01-2008, 09:35   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Güler hanım, çalışmaya çok müsait bir bahçeniz var.

Yapacağınız süs havuzu konusunda size bazı önerilerim olacak. Daha sonra yazabileceğim. Belki unutabilirim diye şimdiden haber vereyim dedim.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2008, 23:19   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sanıyorum bahçenizde % 12-15 arası eğim var.
Süs havuızunun yapıldığı alan 5 x 5 m olursa yaklaşık 75 cm. lik duvar çıkmakta.
Mevcut duvarınızla aynı malzemeden arka fon duvarı olarak yapabilirsiniz. Ve süs havuzunuzun suyunu bu duvarın arkasına yerleştirilmiş lelale difüzörünen akıtabilirsiniz.
Süs havuzu ile evin önündeki mevcut duvar arasında da 1 m lik İspanyol merdivenlerle konkav +konveks yaylarla bağlantı kurabilirsiniz. Böylece 2 ayrı kot yartamış olursunuz. Süs havuzunuz da kot farkının bitişinde yer alır (eğer bakış yönlerimiz aynı ise).

Benim önerim şu : Tabana demirli beton döktükten sonra kenarlara ISORAST kullanın. Patenti yeni bir malzeme.
Google'da ararsanız bulursunuz. İşinizi çok kolaylaştıracak. kKalıbını istediğiniz formda siz hazırlamış olacaksınız. Bozup yeniden yapma imkanınız var.

Ayrıca şu detayı unutmayın. 75 cm lik taş duvar alttaki havuz perdesinden 10 cm. öne çıkmalı ve 10 cm. yukardan başlamalıdır (su kaçağını engellemek için). Ayrıca süs havuzunuzun hafriyat derinliği 1 m., kullanım derinliği ise 80 cm. civarında olmalı.İçindeki su ise 70 cm. olmalıdır.

Kolay gelsin.

Jakin beğendi.
sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2008, 17:47   #9
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
mademki sus havuzu dusunuyorsunuz japon bahcesi yapmaniz daha dogru olur ****** kara yosunlarina imkan saglamalisiniz ve uzerinde yurumemek icin japon bahcesine uygun tas dosemelisiniz ki dahada guzellessin havuzun bir bolumune pieris japonica rhodendron x azele yerlestirebilirsiniz errica da olabilir asitli toprak uygun olmalidir ginko biloba tam karsilarina gelmelidir ve diger bolgelere yasayan platnlardan ekerseniz tam bir yesil dunya gorebilirsiniz unutmayinizki eger havuza su salyangozuda koyarsaniz bir cok zararli bitki yapraklari tuketerek diski halinde atacak ve dogal bir gubreleme elde edeceksinizdir ki bu sizin icin sudaki ciceklerinizin daha guzel buyumelerini saglayacaktir kolay gelsin

yakamozsimsek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2008, 18:10   #10
Ağaç Dostu

dost.bahcivan's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2007
Galeri: 26
"Fikirlerin çarpışmasından gerçekler ortaya çıkar" mış. Bizim düşüncelerimizden de güzellikler ortaya çıksın. Diyorsak güzel düşünceler bekliyoruz. Düşünen dostlara şimdiden teşekkürler.

dost.bahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2008, 13:20   #11
Ağaç Dostu

Dilek Erbil's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2006
Galeri: 4
Sevgili Güler Hanım,allah hepimize sizinki gibi bir bahçe nasip etsin ) Bu cennete bence böyle bir gölet yakışır gibi geldi,internette dolanırken aklıma geldi.Belki bir fikir verir.

Eklenen Resimler

gilan, efeege ve Jakin beğendi.
Dilek Erbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2008, 11:07   #12
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Sayın Dilek Erbil;
Bu benim bahçemden bir fotograf demeyin lütfen. Güler Hanım'ın bahçeye imrenirken, bir de bu fotografı görünce, imrenmeyi bırakıp kıskançlık hissetmeye başlayacağım.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2008, 12:20   #13
Ağaç Dostu

Dilek Erbil's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2006
Galeri: 4
Sayın abk,
Ahhhh ,ahhhh nerde... internette dolanırken rastladım bu resme Güler hanım'ın bahçesi öyle bir yer etmiş ki beleğimde...hemen aklıma geldi belki fikir verir diye.Benimki "çamaşır leğeni" diyelim biz ona çok küçük bir havuz) daha bitiremedim değişikliklerimi bitireyim paylaşacağım.

Dilek Erbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2008, 17:28   #14
Moderatör

Güler's Avatar

oturma yeri

Name:  otağ.jpg
Views: 3504
Size:  47.6 KB
Bahçemin yan tarafında tanzim etmeyi planladığım yer için, oğlum bu fotoğrafı göndermiş. Orada güzel bir ceviz ağacı var, onun altına yapsana diyor. Ben de daha evvelce bastığım kütüğü yapmayı planlıyordum. Ceviz ağacı altında fazla oturulmaz diye bilirim. Bu oturma yeri güzel olmasına güzel de, işi çok. Sabah minderleri diz, akşam kaldır, bu kadar iş arasında yeni bir iş gibi geldi bana. Yine de resmi göndermek istedim, belki başka arkadaşlar faydalanır.

gilan beğendi.
Eski 04-02-2008, 19:40   #15
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Evet Güler Hanım iyi biliyorsunuz ceviz ağaçları başlığında da işlendiği gibi ceviz juglans isimli bir madde salgılar ve bu insan sağlığını etkiler. Ceviz altına kurmamanızı tavsiye ederim. Ayrıca oğlunuzun gönderdiği resim daha rahat değil mi sanki Süs havuzunu Mayıs ayına bıraksanız da belki o aylarda hani tesadüfen gelecek misafirlerinizden yardım alsanız Kolay gelsin.

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2008, 01:22   #16
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili filiz, benim kütükten yapmak istediğim yer, bahçede çok yorulunca biraz yorgunluk atmak için olacak. Keyifle oturulacak 3 mekan daha var. Evet, oğlumun yolladığı resim, güzel ama dedim ya işi fazla. Yukarı terasta minderli bir bölüm var, Minderleri indir kaldır, bayağı yorucu oluyor, bir yenisine daha girişmeyi düşünmüyorum.
Evet süs havuzuna daha başlamayı düşünmüyorum, biraz daha inceleyerek fikirler almakda yarar var.

Eski 05-02-2008, 21:14   #17
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2008
Güler Hanım merhabalar, çok sade, sakin bir bahçeniz var.Bu nedenle yapçağınız tasarımda sade olmalı ki genel kompozisyonla tezat düşmesin. Eğer bahçenizi ben düzenleseydim, şuan çim olmayan bölgeyi çimlendirirdim. Çim alanın gerek bakım
gerek tesis maaliyetinin fazla olmasından ötürü alanda yer yer çakıl bahçeleri,mevsimlik ve çok yıllık çalılarla oluşturulmuş bitki aranjmanları kullanırdım ki çim alanın m2 alanını daraltayım.Yapmayı düşündüğünüz havuz eğer duvarlı olacak ise duvarı masif taş kaplamayla kaplamayla kaplamanızı öneririm. Ama bana kalırsa duvar çıkmayan belirlediğiniz yükseklikte ve genişlikte toprak kazısıyla yapalacak havuz daha uygundur.havuz zemininde dere çakılı kullanmanız, havuz kenarını çok boylanmayan, yayılıcı olmayan çalılarla kompoze etmeniz uygun olacaktır. Ceviz ağacı altına oturma grubu oluşturmada ısrarlısınız sanıyorum . Kitaptan tarattığınız görüntü çok orjinal ama çok ergonomik sayılmaz.Gerek oturma alanı gerekse sırtlığının olmaması kullanım açısından uygun değil. Fakat bu tarz bir oturma grubunu ağacın gövdesine daha yakın konumlandırıp, ağaç gövdesini sırtlık olarak kullanmak olabilir. Şimdiden kolay gelsin size

bilce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2008, 08:37   #18
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili bilce, zaman ayırıp fikir verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Kafamdaki acababaları yazınca, sayın Malina başlık açmayı uygun görmüşler. Bu çok da güzel oldu, arkadaşlardan hoş fikirler geliyor ve biz bunları değerlendirip notlar alıyoruz. Hepinize teşekkürler.
Toprak alanın yakınında 975m2 lik bir çim alan mevcut, toprak kısmı, çakıl ağırlıklı ama ara ara çim serpmeler de olacak şekilde düşünüyorum. Güler'in bahçesinde 90 numaralı mesaja bakabilirsen daha net görebileceksin. Yukarı terastan çektiğim bir resim.
Yapmayı planladığım süs havuzu basit etrafı hafif kaya ve taşlarla olmalı, içinde süs bitkileri ve fıskıye olsa iyi olacak diye düşündüm, Devir daimli su olacak, bir duvardan veya yükseklikten akmıyacak. Tabii etrafında taşlar arasından yükselen çeşitli bitkiler olacak.
Bahçemde oturulup istirahat edilecek 3 alan var, ceviz ağacı altına yapmayı planladığım oturma yeri, duraklama yeri. Bahçede yorgunluk atmak için bir yer olacak. O kısım sebze bahçesine yakın. Sebzeleri toplarken yorulduğunuzda biraz soluk almak için oturup, süs havuzunun fıskıye sesini dinlemek gibi. Havuz kenarının yakınlarındaki serpme çim veya çakıl alan üzerlerine büyük minderler de atılabilir diyorum.
Neler, neler geçiyor kafamdan, bazılarını hemen not ediyorum, ve daha daha da fikirler bekliyorum.
Sevgiler.

Eski 06-02-2008, 09:01   #19
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Bunun sırtılığı var. Ve ağaca dayanmış.
http://www.teversalmanor.co.uk/html/gardens.htm

Eklenen Resimler

Jakin beğendi.
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2008, 10:39   #20
Moderatör

Güler's Avatar

Teşekkürler canım.

Eski 06-02-2008, 11:48   #21
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Güler Hanım bu firmanın bir fuarda uygulamarını görüp çok beğenmiştim. Belki beğeneceğiniz bir şeyler bulursunuz. Sevgiler...
http://www.ahmetdemirel.com/ahmetdemirel/urunler.html

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2008, 21:03   #22
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili Limon, teşekkürler, geçen sene ben de Harbiye'de açılan bir bahçe ve çiçek fuarını dolaşırken ahşap bölümünden aynı katoloğu almıştım. Sanırım sen de orayı dolaşmışsın. Eğer öyle ise orada benim aradığım ve broşürlerini de aldığım halde şimdi bulamadığım bir reyon vardı. Çuvalla, satılan renkli ağaç kabukları ve talaşlardan yapılan bir meteryal. Bunları saksılarda toprak üstlerine koyuyorlar, hem daha şık oluyor hem de su kaybını ve toprağın çatlamasını önlüyor. Bilmiyorum gözüne çarptı mı? Bu konuda bir fikrin varsa ve bana yazarsan mutlu olurum.

Eski 19-02-2008, 14:35   #23
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Guler Mesajı Göster
Eklenti 29665
Bahçemin yan tarafında tanzim etmeyi planladığım yer için, oğlum bu fotoğrafı göndermiş. Orada güzel bir ceviz ağacı var, onun altına yapsana diyor.
Burada yatmak daha keyifli olur gibi geldi bana.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 17:02   #24
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili abk, bence de ama biz hep yatarsak işleri kim yapacak.

Eski 07-03-2008, 14:50   #25
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Bu hafta ben çok yoruldum , orada ben yatabilir miyim?

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2008, 15:31   #26
Moderatör

Güler's Avatar

Siz buyrun yeter ki, daha da güzel yatacak yerlerimiz mevcut.

Eski 21-10-2008, 22:56   #27
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Bence havuz yerine sahanın doğal meylinin de uygunluğu ile devirdaimli şelaleli derecik yapsanız. Yan kenarlarınada yaşlı bir dekoratif ile arsına sucul bitkiler dikersiniz çiçekve sarılıcılarla zenginleşse. çokgüzel olur. Gerektiğinde günün belli saatlerinde devir daimi açıp kullanılır.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2008, 06:40   #28
Moderatör

Güler's Avatar

Esasında o meyili ben de çok seviyorum. Havuza gelen suyu o derecikten sağlamayı düşündüm, ama çok buharlaşma olacağı için baş edemeyeceğimi ve hayli masraflı olacağını söyledikleri için askıya aldım.

Eski 22-10-2008, 19:11   #29
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Devamlı akmasına gerek yok ki hergün çim sulamış gibi bir devirdaim yapsa yeterli. siz isteğiniz veya misafir gelince derecik ve şelalecikler aradabir nemlenince taş aralarına dikilen bitkiler kurumaz ise yeterli. Su sorunu mu var ?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2008, 20:00   #30
Moderatör

Güler's Avatar

Hayır, su sorunumuz yok. Ama ben devamlı olarak orada yaşamıyorum. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında Manyas'tayım. Daha sonra İstanbul'a dönüyorum, ama pek çok hafta sonlarımız orada geçiyor. Yine de önce şu çim problemimi halletmem gerekiyor, yani öncelik çimlerde.
Ayrıca, gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024