agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Adil
  • 1 Gönderen KAPTANzst

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-04-2012, 18:19   #1
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2011
Yağmur suyu biriktirmek için

Arazinin eğimli olması bu iş için ideal ,dolayısıyla büyük bir naylonu eğimli araziye serdim kenarlarına rüzgar uçurmasın diye topraklı çimle kapattım.

Naylonun üzerine suyun akarını sağlamak için çubuklar yerleştirdim.

Naylonun en alçak kısmında küçük bir havuz yaptım.

Suyun en çok toplanacağı alandan pimaş boru ile depoya bağlantı yaptım.

Tozların depoya akmaması için deponun ağzına eski bir süzgeç yerleştirdim.

Naylon suyu çekmediği için düşen her damla direkt depoya akıyor.Şimdi yağmurların yağmasını beklemeliyim.Yağmur suyu biriktirme sistemim tamam.

Eklenen Resimler

abay54 beğendi.
Adil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 19:37   #2
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
O anı yakaladım

Eklenen Resimler

abay54 beğendi.
KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2012, 07:45   #3
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Akşam yağmur yağdı ,depoda biraz su birikti.Şöyle 3-4 saat yağsa depo dolar.
Abimin farklı açıdan çektiği bu fotoğrafta güzel olmuş.Bilgisayarında böyle bana çektiği kimbilir kaç fotoğraf vardır.) Ellerine sağlık abi.

Eski 10-04-2012, 08:20   #4
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Karadeniz yağmur suyu biriktirmek için ideal bölge, şanslısınız.

Biz hala yerleşemedik, bir de başımıza mantolama vb işler açtık, çiçeklerime, bitkilerime işçiler zarar verecek diye korkuyordum, şimdiye kadar fazla zayiat olmadı. Tam yerleşelim, sizlerden fikir alacağım.

Ellerinize sağlık, kolay gelsin

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2012, 16:26   #5
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Sayın mandalinci Nisan yağmurlarının en iyi gübreden daha besleyici ve sağlıklı olduğu bir gerçek.
Bu fikir uzun bir süreden beri aklımdaydı Nisan ve yaz yağmurlarından faydalanmak.Evin saçak suyunuda alabilirdim fakat bahçemin ve depo seviyesinin altında kalıyor.Birde epey işçilik ve masraf gerekli.En pratik bu projemi hayata geçirdim.Depoya kaynak suyuda bağlayacağım.Yağmur suyu bitince kaynak suyunu depoda dinlendirip kullanabilirim.
Depoda veya kuyuda bekletilmiş su bitkilerde olumlu sonuçlar veriyor.
Eviniz i mantolatıyorsunuz ,Pratik ve kolay bir yöntem fakat sıkıntılarıda yok değil.Yapılana kadar.Hayırlı olsun kolay gelsin.

Düzenleyen Adil : 11-04-2012 saat 07:15
Eski 11-04-2012, 11:14   #6
Ağaçsever

simetri's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
adil bey merhabalar.
barbekünün içini ateş tuğlası ilemi döşediniz. yoksa normal inşaat tuğlası mı kullandınız merak ettim.

ayrıca yağmur suyu toplamak için döşediğiniz naylon pek şık durmamış. naylonu kaldırıp aşağıdaki krokideki gibi naylonun alt tarafına hafif V şeklinde 10-15 cm yüksekliinde tuğla döşeyip, boru ağzına bir kova 1 cm lik dere çakılı, onunda çevresine 2-3 kova 1-,5 mm gene dere çakılı döşeseniz hem daha sağlıklı hem daha estetik olabilir diye düşündüm.
Eklenti 282071
Zira bir iki yerde böyle ve son derece başarılı uygulama görmüştüm. Taktir dizin tabi. Benimki bir öneri sadece.

simetri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 15:30   #7
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi simetri Mesajı Göster
adil bey merhabalar.
barbekünün içini ateş tuğlası ilemi döşediniz. yoksa normal inşaat tuğlası mı kullandınız merak ettim.

ayrıca yağmur suyu toplamak için döşediğiniz naylon pek şık durmamış. naylonu kaldırıp aşağıdaki krokideki gibi naylonun alt tarafına hafif V şeklinde 10-15 cm yüksekliinde tuğla döşeyip, boru ağzına bir kova 1 cm lik dere çakılı, onunda çevresine 2-3 kova 1-,5 mm gene dere çakılı döşeseniz hem daha sağlıklı hem daha estetik olabilir diye düşündüm.
Eklenti 282071
Zira bir iki yerde böyle ve son derece başarılı uygulama görmüştüm. Taktir dizin tabi. Benimki bir öneri sadece.
Merhabalar smetri kardeş.
Barbekünün içine ateş tuğlası ile kablama yaptım.Daha önceki sayfalarımda bunun görüntüleri var.
Güzel önerileriniz için çok teşekkür ederim.Bu söylediklerinizi uygulamaya koyabilirim.
Tuğla yerine çimenli toprakla set yapıp naylonu üzerine koydum naylonun üstüne tekrar çimenli toprak koydum.Pimaş boruyu en derin yerine 5 cm yükseklikte koyarak naylonun üzerinden gelecek tozların dibe çökerek boruya girmemesini amaçladım.Bir ince süzgeçte deponun ağzına taktım.
Bu projeyi yağmurlar gelmeden yapalım diye, aceleyle yaptık.
Sizin söylediklerinizi sonradan uygulayabiliriz.Teşekkürler.
Saygılar selamlar.

Eski 12-04-2012, 20:32   #8
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhaba Adil bey;

Nefis çalışmalar, hele resim çekme işi siz abi kardeşte 10 numara. Sayenizde doğayı da gözlemledik sizlerle birlikte.
Hayranım fikirlerinize ve icraâtlarınıza, maşallah efendim. Üstelik sobelenme de sizlerde bol)). Suyundan olsa gerek...

Bid=? özür lütfen bilmiyorum.(küçük olabilir diye ön tahminim var)

Arkadaşım sizin gibi olan su deposunu güneş ışığından, dolayısı ile yosundan korumak için delikli tuğla ile yığma olarak çevirdi, üstü dahil(harçsız).

Sağlıcakla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 19:46   #9
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Merhabalar Duran bey teşekkürler.
Depoyu iki kat boyattım.İlk önce siyah sonra gri olarak(beyaza yakın.)
Ağbeyim 5 cm lik strofer le deponun etrafını kapatarak yalıtımını yaptı.Üstünü de stroferle kapatarak don ve güneş ten korunmasını sağladı ayrıca yosunlanmada bu sayede olmayacak.
Tuğla ile kapatmak, daha çok işçilik ve masraf gerektiriyor.Yapılsa daha sağlıklı olacağından eminim.
Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim Duran bey.
Saygılar selamlar.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024