agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni273Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2011, 18:30   #241
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba sayın Eser İlhan

Sizin bahçenizi tanıyorum, ikinci bir ilaçlama yapmanıza gerek yoktur.

Hastalık ve zararlı oluşumlarının başlangıç zamanlarını düzenli olarak bu sayfadan vermeye çalışacağım, takip edilmesini arzu ediyorum sıra ile mekanik önlemler, kültürel önlemler en son kimyasal mücadele diye paylaşımlarım olacaktır.

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2011, 19:11   #242
Ağaç Dostu

Merhaba sayın l_a_b

Öncelikle paylaştığınız fotoğraflar için size teşekkür ederim.

Meyve ağaçlarında dip kurtları özellikle (Prunus cinslerinde) kiraz ağaçlarına musallat olurlar.

Meyve Ağacı Dipkurtları (Capnodis spp.) zararlısı zayıf kalmış hastalıklı ağaçlara musallat olur.

Kışı ergin halinde, ağaçların kovuklarında, yaprakların altında ve toprakta hareketsiz olarak geçirirler.

İlkbaharda, aşı gözü ve taze sürgünlerde beslenen erginler, sıcaklık 25°C'nin üstüne çıktığında, çiftleşerek yumurta bırakırlar.

Yumurtalarını, ağaç gövdesinin kök boğazına yakın kısımlarındaki çatlaklara, kabuk aralarına ve kök civarındaki toprağa gruplar halinde koyarlar.

Yumurtadan çıkan larvalar köke girerek, kabuğun altındaki kambiyum tabakası ile beslenir.

Olgunlaşan larvalar, kök boğazında pupa olurlar.

Pupalardan, bir yıl içinde iki ayrı grup halinde ergin çıkışı olur.

Birinci grup erginler, temmuz-ağustos; ikinci grup erginler ise ekim-kasım aylarında çıkar. Bu zararlılar, 2 yılda bir döl verir.

Meyve ağaçlarında zararlının belirtileri önce ağaçlarda büyüme durur, fidanları aynı yıl içinde, ağaçları ise 2-5 yıl içinde kurutabilir.

Mekanik mücadele : Sabahın erken saatlerinde ve akşam üzeri, ağaçların gövde ve kök boğazında bulunan erginler toplanarak imha edilmelidir. Yaprakları dibine dökülen ve yaprak saplarının dip kısmı yenmiş olan fidanlar, hızla sarsılarak yere düşen erginler öldürülmelidir.

Kültürel önlemler: Ağaçların altında erginlerin kolayca saklanabileceği yüksek boylu ot, çalı vs. bulundurulmamalıdır. Sulama ve gübrelemeye dikkat edilerek, ağaçlar kuvvetli bulundurulmalıdır. Kabuklu bit problemi yoksa, ağaçların gövdesine kireç badanası yapmak, yumurta konmasını güçleştireceğinden yararlıdır. Bulaşık ağaçlarda kök boğazı ve ana köklerde bulunan larvalar toplanıp öldürülmelidir

Kimyasal mücadele: Meyve ağacı dipkurtlarının mücadelesine karar verebilmek için, zararının görülmesi gerekir.

Ağaçların altında saplarının dibi yenmiş taze yaprakların bulunması, aşı gözlerinin veya taze sürgünlerin kemirilmiş olması, zararlının varlığını gösterir. Böyle ağaçlarda erginler görüldüğünde veya bu ağaçların kök boğazları açılarak incelendiğinde, bu zararlıların larvaları, ya da zararı görüldüğü zaman mücadeleye karar verilir.

Ağaçların bir metre yüksekliğe kadar olan gövdeleri ve bir metre çapında daire içinde kalan kök boğazı civarındaki toprak yüzeyi ilaçlanmalıdır.

İlaçlama daima su ve çapadan sonra, toprak yüzeyi kurumaya başladığı dönemde ve özellikle günün serin saatlerinde yapılmalıdır. Aşılı ağaçlarda aşı ve civarı mutlaka ilaçlanmalıdır.

Biyolojik mücadele: Delfin 32000 IU/mg bakteri içeren bir bioinsektisitdir. Organik tarımda IPM proglarımın vazgeçilmez bir ürünüdür.Tarım bakanlığınca organik tarımda kullanılması onaylanmış doğal bir insektisittir.

Düzenleyen Nuri Murvet : 17-03-2011 saat 21:34 Neden: Bilgi ilave
Eski 17-03-2011, 19:28   #243
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Bilgi için teşekkür ederim. Paylaşımlarınızı her zaman ilgiyle izlediğimden ve harfien bahçemizde uygulayacağımdan emin olabilirsiniz.
Sayenizde bahçelerimiz daha sağlıklı ve güzel olacak. Buna eminim

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2011, 19:46   #244
Ağaç Dostu

Sayın l_a_b

Aşı konusunu atlamışım, gözlerin patlaması devresinde kalem aşıları yapılır.

Aşı kalemleriniz hazırsa aşılama işlemine başlayabilirsiniz.

Eski 17-03-2011, 19:54   #245
Ağaç Dostu

Sayın Eser İlhan

Bahçesi ve bahçe tadında bir saksı büyüklüğünde toprağı olan dostlarımıza yardımcı olabilmek benim için büyük bir mutluluk...

İlgi ile izlediğiniz için bende size teşekkür ederim...

Eski 17-03-2011, 20:31   #246
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Merhaba

Capnodis bizim bahçemizde de Şeftali, Vişne ve bademlerimizde dert oluşturuyor maalesef. ağaçlarda kurutuyorlar, yeni sürgünleri yiyiyorlar. Ayrıca meyvalara da zarar verdiklerini düşünüyorum. Henüz kimyasal ilaçlama yapmadık, sadece gördüklerimizi yok ediyoruz.

Ancak fiyatı biraz pahalı olsa da biyolojik mücadeleyi de düşünüyoruz. Aşağıdaki bakteri türlerini içeren karışımlar Capnodis'e karşı doğal olarak etkili.
Steinernema feltiae, Steinernema affine, Steinernema carpocapsae and Heterorhabditis bacteriophora

Agrikem, Koppert gibi firmalarda bu ürünler mevcut. Delphin WG, Capsanem, Terranem vs. vs. Tabi bir ziraatçiye danışıp kullanmakta fayda var.

İşin en güzel yanı bakterilerin işi bir larvayla bittiğinde diğerine gidiyor olmaları.

Ayrıca bazıları dip kurdunun açtığı galerilere tel sokup larvaları öldürme yoluna da gidiyor. Tabi çok ağacınız varsa hangi birisine yetişebilirsiniz o da bir soru işareti.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2011, 21:33   #247
Ağaç Dostu

Merhaba sayın Çamtepe

Biyolojik mücadele konusunu atlamışım dile getirmeniz yerinde oldu teşekkür ederim.

Bilgilerini sayfasına ilave ettim.

Capnodis zararlısı, kiraz, erik, kayısı, vişne, şeftali, badem, çitlenbik ve antepfıstığı ağaçlarında etkili, meyvalarına zarar vermesini duymadım, zararı ağacı zayıf düştüğünden meyvelerde şekil bozukluğu ve küçük olmasımı..?

Eski 17-03-2011, 22:23   #248
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Merhaba arkadaşlar
Bugün budama kursunun ilk günüydü.
Hocamı can kulağıyla dinledim. Şimdi de sizin yazdıklarınızı okuyarak bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum.

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2011, 18:31   #249
Ağaç Dostu

Merhaba sayın serkanhoca hoş geldiniz.

Budama kursunuz hayırlı olsun, biraz dikkat ve merak inanıyorum ki başarılı olacaksınızdır.

Eski 18-03-2011, 18:48   #250
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Sn Nuri Murvet

Ters dut un, gövde ve dallarındaki görünen durum budur.
Ne yapmam gerektiği konusunda yardımınızı rica ediyorum. Teşekkür ediyorum.

Eklenen Resimler

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2011, 19:12   #251
Ağaç Dostu

Merhaba sayın cemo

Dut ağacınızdaki zararlının adı Dut Kabuklu bitidir, mekanik olarak sert bir fırça ile fırçalayın diyeceğim fakat çok fazla çoğalmışlar, kimyasal ilaçlama için şimdi tam zamanı gözler uyanmadan kışlık kaplama ile ilaçlayın sorununuz çözüme ulaşır.

Zirai ilaç bayilerine ağacımda kabuklu dut biti var deyin, gerekli ilacı tavsiye ederler.

Daha evvel size bu konudan bahsetmiştim.(Kışlık sarı kaplama)

Eski 18-03-2011, 19:19   #252
Ağaç Dostu

Bağ budamalarında son günler budama yapamayanlar, gözlere su yürümeden hemen yapılması gerekir.

Acele edelim, hemen budamadan sonra mantari hastalıklar için özellikle Ölü Kol hastalığı için %2 lik bordo bulamacı ile kütük ve sürgünleri kaplıyalım.

Eski 18-03-2011, 19:22   #253
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Yarın ilk iş, bu kaplama ilacı temin edeyim. Aynı bit şeftali ağacımda ve armut ağacımda var
Cok teşekkür ederim size.

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 00:27   #254
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
Bağ budamalarında son günler budama yapamayanlar, gözlere su yürümeden hemen yapılması gerekir.

Acele edelim, hemen budamadan sonra mantari hastalıklar için özellikle Ölü Kol hastalığı için %2 lik bordo bulamacı ile kütük ve sürgünleri kaplıyalım.
Teşekkürler Sn. Nuri Murvet,

bordo bulamacı 15_ 20 gün ara ile iki defa uygulanması mantari hastalık olan asmada külleme için çok önemli, ortaya çıktığında durdurmak çok zor oluyor.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 12:27   #255
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
Sn Nuri Murvet

Ters dut un, gövde ve dallarındaki görünen durum budur.
Ne yapmam gerektiği konusunda yardımınızı rica ediyorum. Teşekkür ediyorum.
aynı sorundan benim bahçemdede var. özellikle genç fidanları acımadan kurutuyor.
bu güne kadar ilaç kullanmadım ama 1 hafta önce sarı ilacı attım bakalım ne olacak.
kolay gelsin.

l_a_b Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 13:32   #256
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Merhaba sayın Çamtepe

Capnodis zararlısı, kiraz, erik, kayısı, vişne, şeftali, badem, çitlenbik ve antepfıstığı ağaçlarında etkili, meyvalarına zarar vermesini duymadım, zararı ağacı zayıf düştüğünden meyvelerde şekil bozukluğu ve küçük olmasımı..?
Merhaba,

Bir kaç capnodis'i nektarinlerimin üzerinde gördüm ama yeyip yemediklerini açıkçası bilmiyorum.

Capnodis'e aman dikkat.. Capnodis girmiş bir bahçenin eğer mücadele edilmezse bir kaç seneye kuruyup gideceğini söylüyor tüm konuştuğum ziraatçiler. Özellikle suyu, gübresi tam değilse, ağaç ihmal ediliyorsa (maalesef bizim durumumuz biraz bu), capnodis için gerek ve yeter şartlar mevcut.

Bir de eğer erginlerini toplayıp imha edecekseniz biraz iğrenç de olsa en etkin mücadele kafalarını gövdeden ayırmak oluyor. Zira kabukları inanılmaz kalın ve özellikle yumuşak toprak üzerinde ezerek öldürmeniz mümkün değil. İnsan görünce ya bir dalın etrafında dolaşarak görünmeyen tarafa geçerler ya da kendilerini yere atıp ölü taklidi yaparlar. Üşenmeyin, eğilin alın ayırma işlemini yapın. Isırmıyorlar, elinize de bir şey bulaşmıyor merak etmeyin. Elbette her canlının bir canı ve yaşama hakkı var ama gözünüz gibi baktığınız ağaçlarınıza öyle bir zarar veriyorlar ki inanın hiç gözünüz görmüyor..

Saygılar

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 13:39   #257
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Teşekkürler Sn. Nuri Murvet,

bordo bulamacı 15_ 20 gün ara ile iki defa uygulanması mantari hastalık olan asmada külleme için çok önemli, ortaya çıktığında durdurmak çok zor oluyor.
Merhaba sayın Halil Önen hoş geldiniz.

Bizim bölgemizdede bağda, elmada, süs ağaçları ve çalılarında külleme kronik sorunlarımızdan, çokta etkili oluyor.

Sizinde aynı sorunla başınız dertte olduğu uyarılarınızdan belli oluyor, sıkı takip edilip mücadelesini bilinçli yapmak gerekiyor.

Eski 19-03-2011, 14:00   #258
Ağaç Dostu

Sayın l_a_b

Ağaçlarınıza kışlık kaplama ilacı ile tamamen boşluk kalmadan kapladıysanız, zararlıya karşı etkili olur, bundan sonraki süreci takip edin boş bırakmayın süreç yeniden başlayabilir.

Eski 19-03-2011, 20:30   #259
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Arkadaşlar bitki koruma ile ilgili sorularınızı lütfen uygun başlıkta sorunuz. Konu ile ilgili ayrı başlıklarımız var. http://www.agaclar.net/forum/#hastalik-ve-zararlilar

Bitki koruma sorularınız bu başlıktan taşınacaktır. Bu başlıkta sadece budama ve bakım sorularınız cevabı bilen üyeler tarafından cevaplanacaktır.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 20:56   #260
Ağaç Dostu

Merhaba sayın Mine Pakkaner

Başlığımız bahçelerde budama ve bakım konusunu işlerken, bakım konusu genel anlamda geniş olduğu için hastalık ve zararlılarla mücadelesi konusunuda işleniyor.

Bahçe bakımlarında yılın her döneminde genel olarak bu hastalık ve zararlılarla mücadele ediyoruz.

Hastalık ve zararlılarla ilgili başlıklarda konuları işlemek daha doğru fakat genel olarak yüzeysel bilgilerin bu sayfada işlenmesinde bir sakınca olmadığına inanıyorum...

Fakat, yine de kendimi kaptırıp hastalık ve zararlılarla mücadelesi konusuna detaylı olarak işliyorum, amacım yardım etmek elimde değil sorulunca cevaplama ihtiyacı hissediyorum.

Takip eden arkadaşlarımızdan hastalık ve zararlılarla mücadelesi konulu bilgi isteklerini ilgili başlıkta istemenizi rica ediyorum, cevabını acil isterseniz bilgim dahilinde olursa hangi başlıkta yardım istediğinizi uyarın konuyu başlığında işleyelim.

Düzenleyen Nuri Murvet : 20-03-2011 saat 10:20
Eski 19-03-2011, 21:06   #261
Ağaç Dostu

Bahçelerde Budama ve Bakım

Bahar ayı başlangıcı itibari ile erken çiçeklenen çalı formlu bitkilerimizden Japon ayvası (Chaenomeles Japonica), Forsythia (Altın Çanak ), Kamelya, Açelya gibi bitkilerin çiçeklenme süresinden sonra budama işlemlerini unutmadan yapalım, bir dahaki seneye daha çok ve gür çiçek elde ederiz.

Bu bitkilerimizin budama ve bakımı ile sorularınızı ihtiyaç hissettiğiniz zaman sorabilirsiniz.

Eski 19-03-2011, 21:18   #262
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Sayın Nuri Murvet,
Japon gülü ve Fırça çiçeği,budamalarını mart ayında yapalım mı?Mart ayında meyve ağaçlarına bir çay kaşığı kadar azotu yüksek suni gübre kullanın deniliyor .Ne dersiniz.

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 22:18   #263
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adavci Mesajı Göster
Sayın Nuri Murvet,
Japon gülü ve Fırça çiçeği,budamalarını mart ayında yapalım mı?Mart ayında meyve ağaçlarına bir çay kaşığı kadar azotu yüksek suni gübre kullanın deniliyor .Ne dersiniz.
Merhaba sayın adavci

Japon Gülü (Hibiscus rosa-sinensis) den mi bahsediyorsunuz yoksa Kamelyadan mı? ikisininde budama zamanları farklıdır.

Fırça çalısı yılda iki kere çiçeklenme yapar haziran ve eylül sonu, budamasını havaların durumuna göre Kasım veya Aralıkta sık ve kuru dalların alınması çiçeklendikten sonra oluşan tohum kozalarının alınması ile form verilmesi sonlanır.

Azotu yüksek gübreleri az ve bitkinin ihtiyacı oranlarında kullanılmalıdır, çiçekli bitkilerde kompoze gübreler kullanmanız daha doğrudur, bölgemiz toprak yapısında Potasyum(K) yeterince bulunmaktadır. Azot (N) Fosfor (P) Çinko (Zn) veya demir (Fe) iz elementli gübreleri kullanmanız bitkinizin besin ihtiyacını daha iyi karşılar.

Düzenleyen Nuri Murvet : 20-03-2011 saat 10:17
Eski 19-03-2011, 22:26   #264
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Alıntı:
Merhaba sayın adavci

Japon Gülü (Hibiscus rosa-sinensis) den mi bahsediyorsunuz yoksa Kamelyadan mı? ikisininde budama zamanları farklıdır.

Fırça çalısı yılda iki kere çiçeklenme yapar haziran ve ekim sonu budamasıda havaların durumuna göre Kasım veya Aralıkta içte kuru dalların alınması çiçeklerden sonra oluşan tohum kozalarının alınması ve form verilmesi ile sonlanır.

Azotu yüksek gübreleri az ve sık oranlarda çiçeksiz bitkilerde kullanılmalıdır, çiçekli bitkilerde kompoze gübreler kullanmanız daha doğrudur, bölgemiz toprak yapısında Potasyum(K) yeterince bulunmaktadır. Azot (N) Fosfor (P) Çinko (Zn) veya demir (F) iz elementli gübreleri kullanmanız bitkinizin besin ihtiyacını daha iyi karşılar.
Sayın Nuri Murvet,
Kamelyadan bahsetmiyorum.

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 23:01   #265
Ağaç Dostu

Sayın adavci

Japon Gülü (Hibiscus rosa-sinensis) Subtropikal çalı formlu bir bitkidir.

Yeterli ısı ve gıdasını aldığı sürece çiçeklenme süreci devamlılık gösterir.

Budamasını gelişim sürecinde yalnız form vermek için yapılır, budamaya son derece dayanıklıdır.

Gübre isteği basettiğim gibi kompoze gübre ile iyi sonuç alırsınız.

Eski 20-03-2011, 13:00   #266
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın Nuri Murvet Hocam;
Ters dut ve sofora'da " budamada " dikkat edilecek hususlar nelerdir.
Kuruyan dallar oluyor (yaşlı veya genç), istediğimiz şekilde-yönde dalga dalga bir form oluşturamıyorum.
Ters aşı ile oluşturulan başka tür ağaç örnekleri var.
Sağlıcakla kalın efendim.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 18:47   #267
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Ters dut ve sofora'da " budamada " dikkat edilecek hususlar nelerdir.
Kuruyan dallar oluyor (yaşlı veya genç), istediğimiz şekilde-yönde dalga dalga bir form oluşturamıyorum.
Sayın ligustrum

Ters aşılı Dut ve Sofora'da yapılan kesime budama demiyelim biçim verme, form budaması diyelim daha doğru olur.

Ters aşılı ağaçları dikiminden sonra 2-3 yıl kendi haline bırakmak gerekir, bu üç yıl süre içersinde yalnızca kuruyan ve istemediniz form biçimindeki sürgün ve dalları kesmelisiniz.

Bu süreçte ağaçta istediğiniz ana dalları belirlemiş olursunuz, kademeli olarak kat kat form budaması yapılarak ana şekli verir.

Aniden yükseltilmek istenirse, kuvvetli lider dallardan seçilir, destekle kalıba alınır bu seçtiğiniz ana dal veya dalların haricindeki sürgün ve dallar devamlı kontrol altında budanır.

Ana form budama işlemlerini ağacın uyku dönemlerinde yapılması gerekir, gelişim dönemlerinde ise ana formu bozacak yeni sürgünlere müsade edilmez.

Sofora, Dut kadar budamaya dayanıklı değildir, bu form verme işlemi Sofora'da daha uzun sürer.

Budama yapıldıktan sonra büyük yaraları muhakkak aşı macunu ile kapatalım, en önemli konu budama aletlerini dezenfekte ederek kullanalım.

Bahçelerde Budama ve Bakım

Form budaması yapılmış Ters Dut ağacı örneğidir.

Name:  Budama bakım 79.jpg
Views: 6085
Size:  63.0 KB

Form budaması yapılmış Ters Dut ağacı örneğdir

attar beğendi.
Eski 20-03-2011, 20:12   #268
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Bende, bugun gulleri tekrar gozden gecirdim. Budama hatalarini telafi ettim. Zeytinlerle birlikte gullerin ve de narlarin bordo bulamaclarini attim.
Erige de aticaktim ama ciceklenmeye basladigini gorunce vazgectim. Her halde, yanlis bir sey yapmamisimdir.
Vaktim kalmadigindan, asagi yoldaki guller ve ters asili dut bakimlari haftaya kaldi . Gerci, cim yapma programim var; nasil yetisecegim bilemiyorum

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 22:02   #269
Ağaç Dostu

Merhaba sayın sındırgılı hoş geldiniz.

Gül budamalarını iki aşamada yapmak çok iyidir, biz bakımını yaptığımız bahçelerde havaların durumuna göre genelde kasım ayında çalı ve bodur güllerde çiçekten sonra oluşan tohumları, çok az iç dallardan ve çok uzayan dalların uç noktalarında rüzgardan ve yağacak olan kardan etkilenmesin diye kısaltıyoruz.

İki kademeli budamada yeni sürgün ucu alındığı için gece donlarında dal uçlarında yanmalar oluşmuyor ve hacim küçüldüğü için rüzğarlardanda etkilenmiyor.

Gözler uyanmadan bu günlerde gerçek budamasını yapıyoruz hemen dip çapası ve gübreleme işlemlerini yaptıktan sonra bordo bulamacı ile tüm gövdeyi ilaçlıyoruz , gülümüz bahara hazırdır.

Zeytin ve nar'ınıza bordo bulamacı atmanız yerinde olmuş.

Çiçekte olan Erik ağacınıza bordo bulamacı atmadığınız iyi olmuş, bekleyin meyve tutumundan sonra iyi takip edin mantari hastalık ve zaralıların aktif olduğu döneme giriyoruz.

Gülleri ve ters dutunuzun budamasını haftaya bıraksanızda olur.

Tohumdan çim ekimi için daha erken en az 15-20 gün var acele etmeyin.

Eski 20-03-2011, 22:11   #270
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Merhaba Nuri Bey,zeytine de bordo bulamacı atılıyor mu? Ben sadece yaprak döken ağaç ve çalılara bordo bulamacı atıldığını düşünüyordum. Zeytinin yaprakları bu durumda mavileşmez mi?

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024