agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni273Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-03-2011, 22:52   #271
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba sayın Eser İlhan

Zeytin yeni sürgün uçları çıkmadan %2 lik bordo bulamacı uygulaması ağaç için yararlıdır, hastalık çıkışlarını durdurur. Yapraklarının mavileşmesi geçicidir, yağan ilk yağmurla temizlenecektir..

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 22:49   #272
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2010
Sayın Nuri Mürvet;

Yapmış olduğunuz paylaşımlarla bizleri bilgilendirdiğiniz için öncelikle size çok teşekkür ediyorum.

Bahçemde bulunan Haziran 2008’de dikmiş olduğum fidanlara şimdiye kadar hiç budama yapılmadı. Yirmi gün kadar önce bordo bulamacı yaptım. Şimdi de budamalarını kendim yapmak istiyorum. Sizin önceki sayfalarda vermiş olduğunuz bilgileri okudum. Fakat budama konusunda önceden hiç bir tecrübem olmadığı için yanlış yapmaktan çekiniyorum. Fidanları budamama resimler üzerinden yardımcı olabilir misiniz?

Şekerpare 2009’da az miktarda meyvesi vardı. 2010’da soğuk vurduğu için hiç meyve olmadı.

Name:  001-şekerpare.jpg
Views: 7491
Size:  54.0 KB

Kiraz iki yıldır çok az da olsa meyve veriyor.

Name:  002-kiraz.JPG
Views: 7210
Size:  69.0 KB

Vişne iki yıldır az miktarda meyve veriyor.

Name:  003-vişne.jpg
Views: 7244
Size:  55.9 KB

Armut ve beyaz dut hiç meyve vermedi.

Name:  004-armut.JPG
Views: 7203
Size:  59.1 KB

Name:  005-beyazdut.JPG
Views: 7237
Size:  53.9 KB

novazet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 22:54   #273
Ağaç Dostu

Elma hiç meyve vermedi.

Name:  006-elma.JPG
Views: 7062
Size:  62.5 KB

Bu elmada diktiğim asıl fidan kurudu kökten çıkan yeni sürgün bu hale geldi.

Name:  007-elma.JPG
Views: 7069
Size:  67.5 KB

Birde kirazda böyle bir şey var. Bu hastalık mıdır?

Name:  009-kiraz.JPG
Views: 8619
Size:  55.0 KB

Eski 24-03-2011, 15:16   #274
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Sayın Nuri Mürvet, ben de amatör olarak Bolu da bulunan bulunan meyve bahçemizde budama yapıyorum. Bu hafta sonu soğuk ve yağmurdan fırsat buldukça budama yaptım. Ancak büyük ve yaşlı ağaçlarda meyve budaması nasıl yapılır bu konuda fazla bilgim yok.
AYrıca her yıl budama yapmak gerekirmi. Yaralanan yerler için ne yapmak gerekir. Aşı macunu veya su tut boyası gibi şeyler var sanırım. En uygun olan hangisidir. Şimdiden teşekkürler.
Ayrıca şekil budaması için uzman tv de çok güzel videolar var. Genç ağaçlar için nasıl yapılacağını gösteriyor. Yeni başlayanlar için faydalı olabilir. Linki şöyle: http://www.uzmantv.com/budama-cesitleri-nelerdir

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2011, 18:51   #275
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi novazet Mesajı Göster
Sayın Nuri Mürvet;

Yapmış olduğunuz paylaşımlarla bizleri bilgilendirdiğiniz için öncelikle size çok teşekkür ediyorum.

Bahçemde bulunan Haziran 2008’de dikmiş olduğum fidanlara şimdiye kadar hiç budama yapılmadı. Yirmi gün kadar önce bordo bulamacı yaptım. Şimdi de budamalarını kendim yapmak istiyorum. Sizin önceki sayfalarda vermiş olduğunuz bilgileri okudum. Fakat budama konusunda önceden hiç bir tecrübem olmadığı için yanlış yapmaktan çekiniyorum. Fidanları budamama resimler üzerinden yardımcı olabilir misiniz?

Merhaba sayın novazet

Kışlık bakım için bordo bulamacını, yapraklar %80 ini döktüğü zaman ve son olarak gözler uyanırken yapılması gerekir.

Şekerpare Kayısınıza, yüklediğiniz fotoğraflardan budama önerisinde bulanacak ayrıntılar görünmüyor. Genel görüntü olarak bir karışıklık var fakat kesin bu dalı budayın diyemiyeceğim. Kayısı budaması ana gövdeden taç seklinde form verilen 3-5 dallar lider bırakılır, bu dallardan çıkan sürgünler 2-3 göz bırakılarak budanır, hurma yaprağı gibi yay çizerek açılması gerekir, kayısı için ideal form budaması budur.

Kiraz ağacınızın bütün dal ve sürgünlerin uçlarını budayın, bu budama şekli meyve gözlerinin oluşumunu hızlandırır.

Vişne fotoğraf görüntülerinde ayrıntılı göremedim, budama yapılacak bir yer görünüyor, iç kısımlarda birbirlerine temas eden dalları temas etmeyecek şekilde budayalım, vişnenin çiçeklenme zamanında yeterli tozlaşma yapamamasından dolayı meyve tutumu az olmuştur.

Name:  Vişne~1.jpg
Views: 8340
Size:  68.2 KB

Armut ağacınız çiçekte meyve tutumu için yeterli döllenmeyi yapamamıştır.

Dut ağacınız meyve tutmuyorsa veya uzun püskül gibi meyve çiçeği veriyorsa ağacınız erkek olabilir, takip edin bu yıl kiraza önerdiğim budama şeklini uygulayın dal ve sürgün uçlarını uç noktasından budayın meyve göz oluşumunu teşvik eder.

Seneyede meyve vermezse aşılama yaparsınız.

Name:  Beyazdut.jpg
Views: 7600
Size:  64.6 KB

Elma ağacınızda meyva gözü oluşumunu göremedim meyve tutmaması, çiçeklenme yapmamıştır veya çiçek açmış ise tozlayıcı olmadığından meyve tutmamıştır. Elmanında dal ve sürgün uçlarını budayalım.

Aşı altından patlamış yeni elma sürgünü çöğür anacıdır, uygun elma kalemi ile aşı yapılması gerekir.

Kiraz ağacınızdaki oluşum hastalık değil, mekanik sürtünme olmuş ağacınız bu yarayı kapatmak için uğraşıyor. Destek için kullandığınız malzemeye sürtünmesinden olmuştur.

Eski 24-03-2011, 19:31   #276
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzon Mesajı Göster
Sayın Nuri Mürvet, Büyük ve yaşlı ağaçlarda meyve budaması nasıl yapılır bu konuda fazla bilgim yok.
AYrıca her yıl budama yapmak gerekirmi. Yaralanan yerler için ne yapmak gerekir. Aşı macunu veya su tut boyası gibi şeyler var sanırım. En uygun olan hangisidir. Şimdiden teşekkürler.

Merhaba sayın feyzon

Büyük ve yaşlı meyve ağaçlarını budamak tecrube ve ustalık gerektirir, budanacak ağaçları çok iyi tanımak, budama sonrası vereceği tepkileri önceden bilinmesi gereklidir. Yanlış budama ağacın kurumasına bile sebeb olabilir.

Ağaçlara her yıl budama yapılacak diye bir kaide yok, gerekli görülüp lüzum arz ediyorsa budanır.

Meyva ağaçları düzenli bakım ister bakım içersinde budamada en önemli faktördür.

Ağaçlarda kesim sonrası yaralarının kapatmak için aşı macunu haricinde başka birşey kullanmayın..

Ben (sentetik) yağlı boya ile ağaçların kesim yerlerine sürülmüş örnekleri çok gördüm böyle uygulamalardan asla kaçınalım, yapacak olan arkadaşlarıda uyaralım.

Eski 25-03-2011, 00:09   #277
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2011
nuri bey merhaba
bu sayfa budama sayfası olduğu için birkaç mesajım budandı. : )))
linkleri veriyorum.
herkese teşekkürler.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=23861
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=23862

l_a_b Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2011, 02:50   #278
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın l a b; Yukarıdaki mesajda belirtildiği üzere;
Ağaçlarda kesim sonrası budama yaraları,
aşı macunu ile kapatılması gerekiyor.
Aşı macunu ihmal edilirse:
Yara kapanmadığı için güneş yanığından zarar görür.
Bu açık yaradan ağaç içersine bazı zaralılar da gir e bilir.

Ağaç budamada dal çıkarırken kesim yerinde "tırnak" bırakma malı.
Bu tırnak kuruduğu gibi, ağacın gövdesi de kurumadan etkilenecektir.

Kesilen yer, dalın çıkış yeri (dibi) ve buğumun
hemen üstü olmalıdır ki; bu boğum bölgesinde daha çok olan
uyur gözler yardımı ile yara kapansın.
Bir yılık sügünlerde de gözün üstünden kesmeye gayret göstermeliyiz.
Uçlarında kuruma olmasın, diye.

Sayın Nuri Murvet Hocamız fotoğraflarla gösterecektir,
Budama hatalarının bitkiye verdiği zararları. İnşallah.
Ne de olsa kurs bitmedi? İzlemek kolay, sunan yorulmasa bari!
Allah razı olsun. Sağlıcakla kalın.

Düzenleyen ligustrum : 25-03-2011 saat 02:53 Neden: kelime hatası
ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2011, 21:09   #279
Ağaç Dostu

Sayın ligustrum

Güzel cevabınız için teşekkür ederim, hep budama konusunu işliyoruz budama hatalarının ağaca vermiş olduğu zararlarıda konu olarak işleyelim izleyen arkadaşlarımıza faydası olur.

Eski 25-03-2011, 21:10   #280
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi l_a_b Mesajı Göster
nuri bey merhaba
bu sayfa budama sayfası olduğu için birkaç mesajım budandı. : )))
linkleri veriyorum.
herkese teşekkürler.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=23861
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=23862

Sayın l_a_b

Konuları başlığında paylaştım.

Eski 26-03-2011, 21:58   #281
Ağaç Dostu

Merhaba

Bahçelerde yoğun bakım faliyetleri var, bahçelerde bahar budamalarını yaparken gül sürgün uçlarında yaprak bitlerini fark ettik, dikkat edelim güllerimiz gelişim sürecinde zayıf kalmasınlar gereken önlemleri alalım...

Gül fidanının dip çapasını unutmayalım, gevşek süzek topraklarda iyi kök sistemi yapar, tabii ki kürek ucu ile de yanmış koyun gübresinide unutmayalım...

Eski 27-03-2011, 19:35   #282
Ağaç Dostu

Merhaba

Bahçe bakımında çimler ilk sırayı alır, çiminiz iki yaş üzerindeyse çim tırmığı veya çim havalandırma makinası ile havalandırılması iyi olur.

Çim kesim yüksekliğiniz bu aylarda 3 cm olsun mayıstan 15 den sonra 4-5 cm yüksekliğe çıkarsınız.

Bu aydan sonra çim gelişimi hızlanır, kompoze gübre vermenin tam zamanıdır.

Havalar ısındı düzenli sulamalara başlayacağız, otomatik sulaması olanlar sistemi test edip, kontrolden geçirelim gereken arızalar giderilsin, sulama zaman ayarlarını nisan sonuna kadar iki günde bir, sabah erken saatlere ayarlamasını yapalım.

Eski 27-03-2011, 20:17   #283
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Sayın Nuri Murvet,Selamlar.
Can Eriğinin budamasını bana göstermiştiniz.Geçen yılda budanmıştı.Şu an 3 yaşında.Çok güzel gelişti,ancak çiçek açmadı.Yaşıtları çok gelişmemelerine rağmen dallarında bir sürü çiçek var.Benim ağacım neden çiçek açmadı?Meyve vermeme gibi gözüküyorsa yol yakın iken hemen yenisini dikeyim.
Altın çileği budayıp gübre ile çevresini kapatmıştım..Bu yıl başka bir alana taşımak istiyorum.Bu mümkün mü?Saygılar.

Eklenen Resimler

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2011, 18:46   #284
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adavci Mesajı Göster
Sayın Nuri Murvet,Selamlar.
Can Eriğinin budamasını bana göstermiştiniz.Geçen yılda budanmıştı.Şu an 3 yaşında.Çok güzel gelişti,ancak çiçek açmadı.Yaşıtları çok gelişmemelerine rağmen dallarında bir sürü çiçek var.Benim ağacım neden çiçek açmadı?Meyve vermeme gibi gözüküyorsa yol yakın iken hemen yenisini dikeyim.
Altın çileği budayıp gübre ile çevresini kapatmıştım..Bu yıl başka bir alana taşımak istiyorum.Bu mümkün mü?Saygılar.
Merhaba sayın adavci

Can Erik ağacınızda meyve sürgün gözleri oluşmamış fakat bazı fidanlar çiçek gözü tutumunu geç yapıyor, özellikle de erik cinslerinde acele etmeyin bu yılıda geçirsin seneye sizi sevindirecektir.

Altın çileği konusunda fazla bilgim yok, teknik olarak bitkiniz uykudaysa topraklarını dağıtmadan nakil işlemini yapabilirsiniz, dikim sonrası hemen can suyunu vermeyi unutmayalım.

Eski 28-03-2011, 23:01   #285
Ağaç Dostu

Sn. Nuri Mürvet;

Fotoğrafları biraz uzak çekim yaptığımı farkettim ama yinede şansımı bir deneyeyim dedim. Bugün budamadan anlayan bir arkadaşla konuştuk. İnşallah yarın iş çıkışında bahçeye budamaya gideceğiz. Sizin verdiğiniz bilgileride kaydettim. Uyarılarınızı dikkate alacağım. Çok teşekkür ederim.

Eski 29-03-2011, 14:39   #286
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Bu başlık budamayla ilgili, lütfen sorularınızı doğru başlıklar altında sormaya özen gösterin...

Bunu yapmayacaksanız, sorularınızı özellikle bir kişiye soracaksanız, özel mesajı kullanın.
Sorunun cevabından yararlanabilecek diğer arkadaşları boşverin. Onlar nasıl olsa burada o cevapları bulup, yararlanamayacaklar...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 19:58   #287
Ağaç Dostu

Ağaçlarda hatalı budama yapılmış örnekleri paylaşmak istiyorum

Name:  Budama bakım 80.jpg
Views: 7327
Size:  72.8 KB

Hatalı budama örneği

Eski 29-03-2011, 20:55   #288
Ağaç Dostu

Kocaman bir tırnak bırakılmış, ağaç kapatmak için uğraşıyor.
Hâla düzeltilebilir;
Tekrar usulüne uygun kesilip,
testere izleri keskin bıçakla perdağlanıp,
aşı macunu sürülmeli.

Eski 30-03-2011, 19:37   #289
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Kocaman bir tırnak bırakılmış, ağaç kapatmak için uğraşıyor.
Hâla düzeltilebilir;
Tekrar usulüne uygun kesilip,
testere izleri keskin bıçakla perdağlanıp,
aşı macunu sürülmeli.
Merhaba sayın ligustrum

Gerekeni söylemişsiniz, ilave edecek bir şey yok teşekkür ederim.

Ağaçlarda hatalı budama yapılmış örnekleri paylaşmak istiyorum

Name:  Budama bakım 81.jpg
Views: 7489
Size:  49.4 KB

Hatalı budama örneği

Eski 31-03-2011, 13:46   #290
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Yüksek dal budama makası

Sayın Nuri Mürvet hocam,
Budamada kullanılan telekobik dal makasları var.
Bunlarla dal budama özellikler yüksek ağaçlar için daha kolay yapılabilir mi acaba? Kullanım için tavsiye eder misiniz? Ayrıca yine meyve toplamada kullanılabiliyor mu? Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Selamlar

Eklenen Resimler

Eski 31-03-2011, 15:41   #291
Yeni Üye

aşı's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzon Mesajı Göster
Sayın Nuri Mürvet hocam,
Budamada kullanılan telekobik dal makasları var.
Bunlarla dal budama özellikler yüksek ağaçlar için daha kolay yapılabilir mi acaba? Kullanım için tavsiye eder misiniz? Ayrıca yine meyve toplamada kullanılabiliyor mu? Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Selamlar
özellikle asma gibi ince dalları budamak için güzel olur ama kalın dalları kesmek için motorlu olanları var. belediye yol kenerındaki ağaçları budamak için kullanıyordu motorlu olan hoşuma gitti doğrusu.

aşı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 19:19   #292
Ağaç Dostu

Merhaba sayın feyzon

Teleskobik dal makaslarını, merdiven kullanmadan ince dal uçlarını budamak için kullanılıyor.

Kullanışlı bir alet, fakat 2 cm üzeri kalınlıktaki dalları budamak zordur.

Meyve toplamak için kesim başlığını çıkarıp, meyve toplama aparatını takarsınız erişemediğiniz meyveleri toplamak kolay ve zevkli olur.

Aynı budama ve toplama aparatından bendede var, fakat üç yıl oldu bir kere bire kullanmadım, kullanmayı unutuyorum, ihtiyaç hissetmiyorum, koca şeyi kim taşıyacak diyorum kullanmamak için mazeret çok, sizde bu kullanmama mazeretleri yoksa alın kullanın, hayırlı olsun...

Merhaba sayın aşı

Motorlu testereler bence, budama için değil kesim içindir.

Budama için çok gerekli olduğu zamanlarda bilinçli olarak motorlu testereleri kullanılması gerekir.

Eski 31-03-2011, 21:28   #293
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Sayın hocam toplama ve budama için merdiven kullanmak zorunda kalıyoruz ve epeyce zor oluyor. Bilgileriniz için teşekkürler.

Eski 01-04-2011, 15:24   #294
Ağaç Dostu

Ağaçlarda hatalı budama yapılmış örnekleri paylaşmak istiyorum.

Ağaç yanlış budama yapılan yarayı kapatacak fakat kapanan yara gövdede kocaman bir ur gibi şekil bozukluğu oluşturacaktır.

Name:  Budama bakım 82.jpg
Views: 9363
Size:  71.7 KB

Hatalı budama örneği

Eski 01-04-2011, 22:41   #295
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2011
merhabalar nuri murvet bende hobi olarak setifikalı ceviz bahcesi kurdum bu yıl 40 şebin 40 bilecik buların şekil budamısı için sizden yardım istiyorum tariflerinize ihtiyacım var şimdiden teşekkürler

ceviz59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 23:54   #296
Ağaç Dostu

Sayın ceviz59; Ceviz fidanlarını yeni diktiğiniz için yapacağınız bakım işlemleri: Fidanın etrafına şöyle 1 metre çap gibi su çanağı yapmanız,

Can suyu fidanlar dikilince verilmiştir/vermeniz,

Mantari hastalıklardan korumak için%1 veya 1,5 bordo bulamacı ilacı atmanız. (Hazır ilaçlar da olur üzerinde yazan oranda) Bir sırt pompası yeter.

Fidanların gövde çap kalınlıklarını dikkate alarak,
kalın olanlar 1 metrenin üzerinden,
ince olanları daha alçaktan olmak üzere,
gözün az üzerinden ve arkasından meyilli olarak
budama makası ya da falçata ile keserek, tepe kesimi yapınız.

Her tepe kesiminden sonra kesici aletini,
sulandırılmış çamaşır suyu kapında dezenfekte ediniz.

Kesilen yere aşı macunu sürünüz.

Bahçenin ve fidanların bir fotoğrafını da yüklerseniz;
Hep birlikte hataları çabuk bulur, düzeltiriz.
Kolay gelsin.

Eski 02-04-2011, 12:13   #297
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi c e v i z 59 Mesajı Göster
merhabalar nuri murvet bende hobi olarak setifikalı ceviz bahcesi kurdum bu yıl 40 şebin 40 bilecik buların şekil budamısı için sizden yardım istiyorum tariflerinize ihtiyacım var şimdiden teşekkürler

Merhaba sayın c e v i z 59

Yeni kurmuş olduğunuz ceviz bahçeniz hayırlı olsun, uzun vadeli, emek isteyen bir işe karar vermişsiniz.

Bahçenizde ekim aralıklarını, toprak analizini (Yaptırmanız gerekli) sormadan hemen budama konusuna giriyorum.

İlk dikim yaptığınız fidanların rüzğardan sallanıp kök sistemi zarar görmemesi için hakim rüzğar yönüne montajını yaptınız hereklere iki noktada bağlamanız gerekir.

Ceviz ağacınızın büyüme şekli ana dal sürgün ucunun liderliği ile devamlı sopa gibi yukarı yükselme eğilimi vardır.

İlk 3 yıl budama şekli terbiye ve form verme şeklinde olacaktır, 4-5 ci yıldan sonra sonra verim (Meyve tutumu) için yapılacak budama usullerine geçeceksiniz.

Dikilen fidanlara tepe kesimi yapılır, fidanlara bu yıl herhangi bir müdahale yapılmaz.

Tepe kesimleri 80-100 cm yükseklikte 45 derece açı ile sürgün göz ucunun bitiminden kesilir, aşı macunu sürülür. Kullanacağınız budama aletlerini dezenfekte etmeden kullanmayalım.

Budama terbiyesinde dikim aralıkları önemlidir, aralıklar genişse alçaktan geniş taçlandırma, aralıklar kısaysa taç oluşumlarını daha dar yapılması gerekir.

İkinci yıl fidan üzerinde tepedeki gözden süren lider dal olmak üzere, toprak seviyesinden 60 -80 cm yükseklikten itibaren değişik yönlerde beş ana dal seçilir.

Name:  Budama bakım 83.JPG
Views: 8331
Size:  16.3 KB

Bu süreçten sonrasını aşama aşama detaylarıyla zamanı gelince anlatırım...

Merhaba sayın ligustrum

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim, konuyu beraberce takip edelim...

Eski 05-04-2011, 23:05   #298
Ağaç Dostu

Merhaba

Meyve ağaçlarında budama zamanı bitmiştir, bölge iklim şartlarına görede bitmek üzeredir.

Bundan sonraki süreç çiçeklenme ve meyve tutumudur aynı zamanda hastalık ve zararlılarında çıkış zamanlarıdır, takip edelim..!

Çalı formlu süs çalılarınında çiçeklenmeden sonra budamasının yapılması bir daha ki seneye daha bol çiçeklenmesini sağlıyacaktır.

Eski 08-04-2011, 18:43   #299
Yeni Üye

aşı's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2011
asma budaması hakkında bilgi verebilirmisiniz.
özellikle çardak üzerindeki asmaları kaç göz bırakarak budamamız gerekiyor ?
teşekkürler.

aşı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2011, 20:49   #300
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aşı Mesajı Göster
asma budaması hakkında bilgi verebilirmisiniz.
özellikle çardak üzerindeki asmaları kaç göz bırakarak budamamız gerekiyor ?
teşekkürler.
Merhaba sayın aşı

Çardak üzerindeki asmaları ana dallar üzerindeki sürgünleri 2-3 göz bırakarak budayalım...

Budamaya biraz geç kalmışsınız, bence derin budama yapmayın fazla iç dalları çıkarın birde kuru dalları alın bu sene bu budama şeklinle idare edin asmanııza su yürümüşse derin budama sakıncalıdır.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024