agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni131Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-08-2011, 23:01   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2010
Filtrede dipten pis su girecek. Su süzülerek en üstten şelaleye bağlanacak ve oradan bol oksijenle tekrar havuza dönecek. Dibe kaba pislikleri tutsun diye bir elek ve yine mekanik filtrasyon için kestiğim su hortumu parçalarını koyuyorum.

Name:  11.jpg
Views: 6918
Size:  46.3 KB

Name:  12.jpg
Views: 5698
Size:  25.4 KB

mesutcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2011, 23:03   #122
Ağaç Dostu

Eleğin deligi düzgünce çevrelemesi için kenarlarına ve üzerine taş ağırlıklar koyuyorum. Sonra da üzerine plastik bulaşık telleri.

Name:  13.jpg
Views: 5633
Size:  30.5 KB

Name:  14.jpg
Views: 5789
Size:  43.0 KB

Eski 01-08-2011, 23:03   #123
Ağaç Dostu

Sonra bir kat elyaf, sonra küp küp kestiğim süngerler, sonra tekrar eylaf.

Name:  15.JPG
Views: 5351
Size:  56.3 KB

Name:  16.jpg
Views: 5351
Size:  23.8 KB

Eski 01-08-2011, 23:06   #124
Ağaç Dostu

İşlem tamam gibi. Sonradan tecrübe ettiğimde bu malzemeyi olabildiğince sıkıştırmam gerektiğini farkettim. Çünkü alttan gelen su en kolay neresini bulursa oradan geçiyor. Bu da tam filtrasyonu engelliyor.

Name:  17.JPG
Views: 5452
Size:  59.6 KB

Daha önce aldığım ve yeteceğine korktuğum kafa motorum gayet güzel iş çıkarıyor.

Name:  18.jpg
Views: 5604
Size:  33.8 KB

Filtre tamam ancak kapak su kaçırdığı için henüz şelalenin arkasında değil. Şimdilik havuzun içinde duruyor.

Name:  19.JPG
Views: 5664
Size:  65.1 KB

Eski 01-08-2011, 23:07   #125
Ağaç Dostu

Balıklarım yaptığım işleri merakla takip ediyorlar ve cesurca filtrenin çevresinde dolaşıyorlar. Beklediğimden çok daha çabuk havuza ve bize alıştılar. Çok hareketliler ve keyifleri yerinde görünüyor.

Name:  20.jpg
Views: 5363
Size:  25.8 KB

Name:  21.jpg
Views: 5463
Size:  28.3 KB

Eski 01-08-2011, 23:12   #126
Ağaç Dostu

Sonra bildiğiniz mavi bidonlardan buldum. Ancak kapağının kelepçesi olmadığı için kapağı birbirine eklediğim kablo bağlarıyla sıkıştırdım. Şelale çalışıyor. Şimdilik sonuç gayet iyi. Kafa motoru da çok iyi iş çıkarıyor. Aldığım çamaşır makinesi tahliye motoru kutusunda beklemeye devam edecek anlaşılan.

Su 5 günde giderek artan bir temizlenme gösterdi. Bunu filtrenin içerisinde oluşan bakteri ortamına ve biyolojik filtrasyonun sağlıklı işlediğine yoruyorum. Havuzun dibi çok net görülüyor, balıkların keyfi yerinde.

Bugün 4 balık daha aldım. Toplam 10 adet Koi balığım keyifli şekilde dolaşıyorlar. Bu balıkların sinek kadar hızlı olduklarını bilmiyordum. Çok hızlı yüzebiliyorlar. Bu havuzda onları yakalamam neredeyse imkansız olacak.

Ramazan ve işler güçler nedeniyle gündüz vakti bir fotoğraf alamadım. İnşallah yarın akşam gündüz gözüyle bir kaç fotoğraf çekeceğim. Belki video da çekip yükleyebilirim. Balıkları ve şelaleyi sizle paylaşmaya can atıyorum.

Herkese iyi ramazanlar.

Eski 03-08-2011, 14:14   #127
Ağaç Dostu

Genel bir görünüm videosu

Eski 03-08-2011, 14:15   #128
Ağaç Dostu

Bu da balıklarım yemlenirken

Eski 08-08-2011, 22:40   #129
Yeni Üye

M.TÜRK's Avatar

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Havuzunuzu temiz tutmak ve şelale akışını sağlamak için kullandığınız sistemde kullandığınız kafa motoru sanırım direk havuzunuzun içinde.Bence bu sistem kısa bir süre sonra iflas eder.Çünkü kafa motoru direk pis suyu çekip yaptığınız filitreye gönderip daha sonra suyun temizlenmesi amaçlanıyor.Kafa motorunuzun önce çektiği pislik yüzünden debisi düşücek daha sonrada tıkanıp yanıcak. Sistem bence tam tersi olmalı pis su önce filitreden geçip sonra temiz su mator yardımıyla önce şelaleye sonra havuza gitmeli.
Örnek olarak alttaki gibi bir çalışma hem havuzunuzun büyüklüğü hemde biyolojik dengesi için güzel bir örnek.
http://www.akvaryum.com/Forum/diy_di...-h_k479669.asp

mrduran beğendi.
M.TÜRK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2011, 08:55   #130
Ağaç Dostu

Sayın M.Türk çok teşekkürler. Söylediklerinizde haklısınız. Linkteki çalışma gerçekten çok güzel görünüyor. Ancak benim filitrem şelalenin arkasında, su seviyesinden yüksek bir yerde. Motor önce tüm sistemin havasını alıp sonra su basmaya başlayabilir bu durumda. Eğer filitre suyun içerisinde olursa ya da daha alçakta olursa o zaman su basabilir sanırım. Bunu nasıl çözebiliriz sizce?

Eski 09-08-2011, 09:18   #131
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Konuyu tesadüfen gördüm ve çoğu teknik detayı atlayarak okudum. Sonuç ise gerçekten çok çok güzel. Hele o şelalenin sesi, ve balıklar...Emeklerinize sağlık.

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2011, 12:43   #132
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mesutcan Mesajı Göster
Sayın M.Türk çok teşekkürler. Söylediklerinizde haklısınız. Linkteki çalışma gerçekten çok güzel görünüyor. Ancak benim filitrem şelalenin arkasında, su seviyesinden yüksek bir yerde. Motor önce tüm sistemin havasını alıp sonra su basmaya başlayabilir bu durumda. Eğer filitre suyun içerisinde olursa ya da daha alçakta olursa o zaman su basabilir sanırım. Bunu nasıl çözebiliriz sizce?
Mesutcum kolay gelsin.

Filtre bidonunu yeri kazarak biraz daha zemin seviye altına alabilirsin.Alandaki boşluğuna bağlı.Veya imkanın varsa filtre ile pompa yerini değiştirebilisin.

Mehmet

mrduran beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2011, 13:49   #133
Ağaç Dostu

Sayın Gülenmelek, iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Filitreyi de tam performansa ulaştırdığımda inşallah güzel kalmasını da garantilemiş olacağım.

Mehmet kardeşim merhabalar. Şelalenin arkasında kazı yapmak sıkıntılı. Dar bir ortam. Ama mutlaka pompanın pis suyla değil temiz suyla çalışmasını sağlamak lazım bir şekilde. Bakalım düşünüyorum bir yandan, ne yapabilirim diye. Belki de ikinci bir motor filitrenin içerisine başlangıç için biraz su basar, sonra devreden çıkar ve filitredeki asıl motor işe devam eder. Şimdilik öyle bir şey geliyor aklıma ama uygulanabilirliği nasıl olacak emin değilim.

Eski 09-08-2011, 22:19   #134
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Dediğin daha zor ve teferruatlı iş.Eğer hattında sürekli su bulundurabilir ve pompan hiç durmaz ise pompayı havuzda değilde dışarıda başka bir tank içinde tutabilirsin.Sırasıyla havuzdan su ilk filtre tankına girer, ordan temizlenen su başka kapalı tanka girer, o tank içinde pompa vardır, pompada suyu şelaleye basar.Bu sistemin ilk havuzdan başlayan ve pompanın çıkışına kadar giden hatta hiç hava kaçağın olmamalı, pompa sürekli su emebilmeli.Ama unutma filtreden sonra pompa emişi zorlar ve pompa daha önceleri sanada belirtiğim üzere sana değişim rüzgarları estirebilir.Fırsatım olsa sana güzel bi arıtma sistemi çizerim ama şu aralar acayip doluyum, birde havuzuna tam hakim değilim.
Sen bunları bi düşün, sana zaman ayırmaya çalışırım.Kolay gelsin.

Mehmet

mrduran beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2011, 08:51   #135
Yeni Üye

M.TÜRK's Avatar

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mesutcan Mesajı Göster
Sistemin içindeki havayı aldıktan sonra nerde olduğunun önemi olmadığını düşünüyorum.Sadece biraz debisi düşebilir.Önceden 200 lt.lik akvaryumum vardı motrorun temizliğini yaptıktan sonra içindeki havayı ağzımla çekmektense motoru su seviyesinin üzerine çıkararak alıyordum.Bu mantıkla tavsiye ettiğim sistemin çalışacağını tahmin ediyorum.

M.TÜRK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2011, 09:46   #136
Ağaç Dostu

Sanırım en basiti ön mekanik filtrasyonla motora giren suyu küçük partiküllerden ve kaba pisliklerden arındırmak olacak. En baştaki denemelerimde dah filitre filan yokken motoru süngerimsi bir torba içerisinde çalıştırıyordum. Yine böyle bir torba içerisine alabilirim. En azından kalıcı sağlam bir çözüm bulana kadar temiz kalma süresini uzatmış oluruz.

Eski 14-08-2011, 05:04   #137
Yeni Üye

closek's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2011
sn mesutcan konuyu baştan beri okudum, havuzun son halinin resmini ya da geniş açıdan ayrıntılı videosunu ekleyebilir misiniz? okuyunca merak uyandırdı son görünüşü,
ek olarak belirtmek isterim, bahçenizi yapmadan önce çizim olarak ayrıntılı olarak planlamanız oldukça profesyonel, bu hazırlık aşamasını yapmamış olsaydınız çok büyük hatalar yapabilirdiniz ama bunu düşünerek hem kendinize hem bize güzel bir çalışma sunmuş oldunuz, güle güle kullanın

closek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 08:39   #138
Ağaç Dostu

Sayın Closek.

Kusura bakmayın, çok uzun zaman geçti, foruma hiç yazamadım. Bu süre içerisinde çok bir şey de yapamadım havuza. Fotoğraf aşağıda:

Name:  DSC05125.jpg
Views: 5360
Size:  46.4 KB

Son durum hakkında bilgi vereyim.

Filitreyi mavi bidonun içine aldığım zaman kapak yalıtımıyla ilgili sorunum vardı. İş yoğunluğundan yalıtımı uzun süre halledemedim. Filitreyi de temizleyemedim. O nedenle su bolca kirlendi. Bir boş vakitte yeni aldığım elyafı filitrenin en üstündeki elyafla değiştirdim ama diğer malzemeleri temizleme vaktim olmadı. Havuz temizlenmedi ama daha fazla kirlenmeye devam etmedi.

Sonra mavi bidonun daha iyisini hurdacıdan aldım. Düzgün bir kapak kilidi olduğu için sızdırma sorunu tamamen bitti. Tüm iç filitre malzemesini temizledim ve elyafları değiştirdim. Temizlikte kullandığım suyun kirinden filitrenin aslında iş yapaya çalıştığını anladım. Daha dün yaptığım için henüz bir şey söylemek erken ancak şu an için performansı iyi görünüyüor.

Fotoğrafta filitre havuzun içinde. Şelalenin arkasında değil. Deneme için orada tutuyordum. Dün onu da yerine koydum.

Balıklarımın keyfi yerinde. Hızlı şekilde büyüyorlar. Sağlıklı görünüyorlar. Ancak hala nilüfer bulamadım. Büyük sıkıntı. Bu bölgede bildiğiniz nilüfer satıcısı varsa her türlü iletişim bilgisine çok teşekkür edeceğim.

Havuzun genel şekline bakarsak, dış kaplama güzel oldu. Hoşuma gitti ancak siyah şiltenin görünmesi çok çirkin. Kabul etmek lazım ki göze hoş gelen bir havuz manzarası elde edemedim. Şeytan böyle dürtmeye devam ederse baharda kademeli olarak bu havuzu yıkıp beton bir havuza dönüştürmeyi düşünüyorum. Böylelikle iç yüzeye taş kaplamak ve doğal görünüm elde edebilmek çok rahat olacak.

Bir iki ay sonra balıklarım kış uykusuna yatacaklardır diye düşünüyorum. Bu noktada ne yapmalıyım emin değilim. Seçenekler şöyle;
  1. Aynen böyle bırakıp, filitreyi kapatıp dipte uyumalarını sağlamak. Dezavantajı ise suyun kışın çok kirlenmesi ve çirkin bir görünüm alması olacak.
  2. Üzerine sağlam bir branda çekip bırakmak. Çirkin görüntüyü halletmiş olacağım ancak bu sefer de üzerine bir çocuk düşerse çok tehlikeli olacak branda. Çok sağlam şekilde kenarlardan tutturmam lazım ki bir tramplen kadar sağlam olsun.
  3. Büyük bir varil bulup balıkları varil içind bodrum katına kapatmak. Çok soğuk olmayacaktır ve balıklar +5 civarındaki derecede rahat rahat kış uykusuna yatabileceklerdir. Ben de havuzun suyunu boşaltıp temiz bir kış geçirebilirim.
  4. Büüyk bir akvaryum yapıp balıkları kış uykusuna yatırmamak. Kış için büyük eğlence olacak ama hem çok maliyetli olacak, hem de balıklarım koskoca havuzdan sonra hapsedilmiş hissine kapılsınlar istemiyorum. Sonuçta bu koiler akıllı hayvan.

Siz ne dersiniz arkadaşlar?

mrduran beğendi.
Eski 20-12-2011, 12:46   #139
Ağaç Dostu

Mesaj yazmaylı neredeyse 3 ay geçmiş. Sizi son durum hakkında bilgilendireyim.

Yaptığım filitre, havuzu çok temiz tutamadı. Sık kirlendi. Sürekli iç malzemeyi temizlemek ya da değiştirmek lazım. Başka bir çözüm aradım ve 17-18 cm boyunda devasa bir tatlı su midyesi aldım. Başka kaynaklarda işe yaradığını okumuştum. Ben de deneme için bir adet temin ettim. Yalnızca bir adet su midyesi, dibini bırakın, yarı derinliğine kadar görünmeyen havuz suyunu 3 haftada kristal berraklığına getirdi. Ve halen öyle. Muhteşem iş yapıyor. Yiyeceği alg ve yosun kalmadığında ölmesinden korkuyorum. O derece temizledi.

Yani demem o ki, filitrelerin hepsini çöpe atabilirsiniz, bir kaç midye alın tamamdır.

Tabi ki filitre de önemli ancak ufacık hayvan, koskoca filitrenin yapamadığını yaptı. Kendi gözlerimle görmüş oldum.

Isparta bol ayaz ve soğuk geçer. Havuzum bir kaç aydır buzla kaplı. Yalnızca şelalenin altında 1 m2'lik bir bölge açık. Balıklar tasarladığım en derin ve kapalı alana girdiler ve oradan çıkmıyorlar. Ekim ve Kasım aylarında dipte çok hafif hafif hareket ediyorlardı. Şimdi tamamen uykuya daldılar. Havuzun dibinde bir kaç yem görüyorum. Onları da yemeden uykuya dalmışlar. Sanırım bahara kadar görüşemeyeceğiz kendileriyle.

Şilte iyi durumda. Bir aksilik yok, çok şükür. Ancak halen gözüme çirkin görünüyor. Büyük ihtimal baharda yeniden inşaata başlayıp beton kaplayacağım.

Şelaleyi daha yüksek ve görkemli yapmam gerek, çünkü koca havuzun köşesinde ufacık kaldı. Manasız duruyor.

Şimdilik durumlar böyle.

mrduran beğendi.
Eski 20-12-2011, 14:09   #140
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba sayın mesutcan

Yorum yazmasamda sayfanızı sessizce takip edenlerdenim.

Yapmış olduğunuz filtre ile istediğiniz temizliğe ulaşabilmeniz mümkün değil...

Baharda göletinizi betonla kaplamadan önce haber verin, filtre yapımında yardımcı olayım...

Hatırlatmada fayda var bardaktaki gibi berrak su elde etmenin maliyeti yüksek olur.

Size tavsiye edeceğim filtrede, su yüzeyinde yüzen artık maddeleri(Yaprak, ot, böcek vs.) toplayıp filtre odasına alacak ve iki aşamada suda bulunan tortuları süzen bir sistem önereceğim.

Filtrenin süzme özelliğinden geriye kalan, su yüzeyi berrak, alt kısımlar gölgeli karanlık olur.

Göletinize bıraktığınız tatlı su midyesi gözlemlediğiniz kadar etkili değildir.

Faydası muhakkak vardır, fakat suyunuzun berrak olmasının sebebi midyeden kaynaklanmıyor.

Mevsimsel olarak havaların soğuması ve gün ışığının yatay gelmesi göletinizde alg oluşumunu engelliyor. Bunun neticesinde alg ve yosun oluşumları yaşam alanı bozulduğundan ölüp dibe çöküyor, balıklarda aktiv olmadığından suyunuz berrak görünüyor.

Ah..... keşke dediğiniz kadar kolay olabilseydi...

Üretim tesisinde bulunan 17 adet göletin filtreler çalışmadan şu anki durumu söylüyorum, suyu bardağa koyup içesi geliyor insanın...

Şelale dediğiniz gibi göletinizin ebatlarına göre küçük kalmış, baharda en iyisini ve güzelini yapacağınızdan eminim...

Görüşmek dileği ile...

mrduran beğendi.
Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2011, 16:20   #141
Ağaç Dostu

Sayın Nuri Mürvet merhabalar.

Mesajınızı okumak çok güzel. Çok teşekkür ederim. Bu işin üstadından çok iyi yönlendirmeler almak keyif verici.

Filitre önerinizi merakla bekliyorum. Beton işine başlamadan sizden yardım isterim ve ona göre çalışmayı planlarım ki tekrar boz yap olmasın.

Şu an su tam da sizin göletlerinizdeki gibi bardağa koyup içilmelik görünüyor. Ben de çok sevinmiştim temizlik sorununu çözdük diye ama demek ki kış mevsiminin bir cilvesiymiş.

Görüşmek üzere Nuri Bey. İyi çalışmalar dilerim.

mrduran beğendi.
Eski 30-12-2011, 22:51   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2010
Sayın Mesutcan
Bütün yazılanları heyecan ile teker teker okudum.
Gerçekten yaptığınız çalışmalar büyük özveri isteyen işler.
Sizi tebrik ediyorum.

salihsns Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2011, 00:36   #143
Ağaç Dostu

Çok teşekkürler Sayın Salihsns. Günümüzün çalışma temposunda vakit bulabildikçe bir şeyler yapmaya çalıştım. İnşallah daha çok vakit bulup daha güzel şeyler çıkarabiliriz.

Ben de mesajları teker teker okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Konuyu takip edenlerin olması, en büyük keyiflerimden biri.

Eski 16-01-2012, 10:38   #144
-

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Çok güzel olmuş

arminaevleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2012, 10:44   #145
-

Giriş Tarihi: 16-01-2012
sonuç keyfe değer şiltegörüntüsünüde kamufte edemezmiydiniz?

arminaevleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2012, 14:42   #146
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-12-2011
sn. mesutcan bey;
çalışmanızı,gayretinizi ve başarınızı tebrik ediyorum.Bende sonradan Ispartalı oldum.Oraya geldiğimde havuzunuzu ve bahçenizi yerinde görmek isterim.(bu 15 tatilde geleceğim.)

zeyve Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2012, 14:44   #147
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-12-2011
Aslen gümüşhaneliyim.ancak eşim ıspartalı.kayınpederler merkezde oturuyor.

zeyve Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2012, 14:50   #148
Ağaç Dostu

Sayın Arminaevleri merhaba.

Şilte görüntüsü beni de çok rahatsız ediyor. O nedenle sanırım baharda havuzu baştan yapıp beton zemin üzerine taş kaplama yapacağım sanırım.

Sayın Zeyve merhabalar.

Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Mesajınızı daha yeni görüyorum kusura bakmayın. Ne zaman isterseniz görebilirsiniz.

Dün havuzun sürekli donan yüzeyinde zorla bir delik daha açtım ki balıklar (eğer hala yaşıyorlarsa) nefes alabilsinler. Şu an yüzeydeki buz beni çok rahat taşıyabiliyor.

mrduran beğendi.
Eski 13-02-2012, 23:01   #149
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Sayın Mesutcan,
Başlığınızı takip etmeye devam ediyorum. Sayın Nuri Murvet'in filtre önerisini de merakla bekliyorum. Selamlar.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2012, 23:13   #150
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-12-2009
Merhabalar, filtreleme için çakıl-kum gibi materyalleri de düşünmelisiniz bence. Ve merak ettiğim bir şey var, havuz tamamen donmuyor mu tabanına kadar?

gokturkseyhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024