agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni55Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2011, 15:52   #1
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2009
Bahçe şöminesi ve biyolojik havuz

Merhabalar.,

2009 yılının nisan ayında ağaçlar.net ailesine katıldım. bu katılım bende; şehir merkezine 10 km uzaklıktaki (Adapazarı, çaltıcak köyü/mahallesi) içinde dedemin yaptığı oldukça eski fakat halen kullandığımız ahşap ev , yeni bitmiş bir ev ve inşaatı devam eden bir ev ile birlikte kayrak taşlarından dedemin kendi yaptığı samanlık bulunan 15 metre eninde ve 100 metre uzunluğunda yola paralel 1550 m² parsel içersinde bende kendi çapımda kayrak taşlarından düzenlemeler yapma düşüncesi başlattı..

Kenan TUNÇER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 15:54   #2
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

Bir kamu idaresinde görev yapmam sebebiyle sadece pazar günlerim boş geçiyordu. Bunun üzerine 2010 yılının 10 ncu ayından itibaren sadece yağmursuz havalarda ve hafta sonu pazar günleri çalışma ve araştırmalarıma başladım. bu arada yapacağım çalışmalara emsal teşkil edecek araştırmalarımı da internet üzerinden gerek yerli gerekse de yabancı sitelerden yaptım. inşaat halindeki, kaba inşaatı uzun yıllar önce yapılan ev ile kayrak taşlarından yapılan samanlık arasına şöminesi olan bir kamelya ve biyolojik bir havuz yapmaya karar verdim..

Eski 30-05-2011, 15:55   #3
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

Malzeme konusunda köyümüzde yaptığım araştırmalarım neticesinde çalışmalarımda kullanacağım kayrak taşlarını babamın teyzesinin evimize 100 metre mesafede ahşap kısımları sökülmüş eski evinin temelinden temin ederek başladım. Bulduğum kayrak taşlarını 17 yaşında olan oğlum doğan ve arkadaşlarının da yardımları ile arabamıza taktığımız remork ile taşımaya başladık.

Eski 30-05-2011, 15:58   #4
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

Bahçenin çalışmalara başlamadan önceki durumu böyleydi.( Bu arada sadece kendim çalıştığım için fazla fotoğraf çekemediğimi de belirtmek isterim.)

Eklenen Resimler

Adil ve alpediz beğendi.
Eski 30-05-2011, 16:00   #5
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

İlk iş bir iş makinesi bularak küçük çaplı kazı çalışması yaptırdım.
(daha sonraları yaptığım kazı çalışmasının biyolojik havuz için yetersiz olduğunu fark ettim. Şömine ve kamelya bittiğinde tekrar iş makinesi getirteceğim.)

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
Eski 30-05-2011, 16:07   #6
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

Yaklaşık bir aydan fazla dönemde fotoğraf makinesini kızım şebnem işleri nedeniyle kullandığından çekim yapamadım. bu zaman diliminde şöminenin yapılacağı eğimli arazide kamelyanın kayrak taşı ile temellerini yaptım. Adapazarı’ndaki evimden köydeki eve gittiğim pazar günleri şehir içinde bulunan yolumun üzerindeki mermer işleme atölyesinin artık malzemelerinden de remork ile götürdüm.

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
Eski 30-05-2011, 16:13   #7
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

Şömineyi yapacağım yeri belirleyerek düzeltmeye başladım. küçük bir alanı tesviye etmem bile, arazi yapısının taşlık olması nedeniyle hemen hemen bir gün sürüyordu.

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
Eski 30-05-2011, 16:20   #8
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

Tesviye ettiğim yere adapazarı’nda eski bir inşattan aldığım üç yüz adet harman tuğlayı arabanın remorku ile köye getirerek şöminenin duvarlarını örmeye başladım.

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
Eski 30-05-2011, 16:25   #9
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

Oğlum doğan ve arkadaşı enes eski evin temelinden söküp remorkla yeteri kadar taş getirerek bana yardım ettiler.

Eklenen Resimler

ihtiyarco ve Adil beğendi.
Eski 30-05-2011, 16:38   #10
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2006
Galeri: 49
Tebrik ederim, kendi çabanızla yaptığınız işin son halini merakla bekliyorum.

füsunANK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 16:42   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2009
Bahçe şöminesi ve biyolojik havuzunuz şimdiden hayırlı olsun
Kolay gelsin.Azmin elinden birşey kurtulmaz.
İlgiyle izliyeceğim.

cetasule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 18:31   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Tebrik ederim, özellikle havuz kısmı için takipteyim.

Alper1111 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 22:03   #13
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn. KenanTuncer,

Kamelya söminesinden kasdettiğiniz ısınma amacı değil pişirme amacı galiba. Ben de merakla bekliyorum.

Biyolojik havuzda durgun su mu düşünüyorsunuz. Lejonerya bakterisini araştırınız.

Kolay gelsin.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 22:32   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Merakla takipteyim kolay gelsin.

fatma sunay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2011, 08:45   #15
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Sn. KenanTuncer,

Kamelya söminesinden kasdettiğiniz ısınma amacı değil pişirme amacı galiba. Ben de merakla bekliyorum.

Biyolojik havuzda durgun su mu düşünüyorsunuz. Lejonerya bakterisini araştırınız.

Kolay gelsin.
merhaba,
evet bu şömineyi ısınma amaçlı olarak düşünmedim. sadece dostlarla buluştuğum güzel akşamlarda ateş yakarak hoş bir ortam ve görüntü durumu yaratmak. pişirme amaçlı kullanırmıyım bilmem. yani! kullanılırsa diye bi takım eklemeler yapabilirim.

biyolojik havuz olarak bu tarzda bi çalışma yapmayı düşünüyorum.
lejonerya bakterisi konusunda uyarılarınız için teşekkür ederim. dikkatle araştıracağım.

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
Eski 31-05-2011, 12:26   #16
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

Şöminenin alt ayaklarını örme işlemi bittiğinde yapacağım tuğla kemer için eskiden evlerde perdeleri takmak için kullanılan alüminyum kornişlerden yararlandım ve kalıp yaptım.

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
Eski 31-05-2011, 18:03   #17
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Merakla şömineyi ya da bahçe ocağının bitmesini bekliyorum. Kaylak taş güzel görüntü veriyor.
Ben de bahçe ocağı düşünüyorum. Barbekü taşları mevcut. Sizin kaylak taşlar daha eskimiş hava veriyor.
Havuz ilginç ve doğal olacak gibi. Filtreleme ve bakım ile sorun olmaz herhalde. Teknolojik hava da olmaması güzel.

Başarılar dilerim. Kolay gelsin.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 09:46   #18
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

Şömine ayakları örme işlemi ve kemer kalıp işlemi bitince kemerin yapılmaya başlanacağı noktaya kadar taş örmeye devam ettim.

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
Eski 01-06-2011, 11:45   #19
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

Şöminenin sol tarafını kemer hizasına kadar ördükten sonra yapacağım tuğla kemerin nasıl görüneceği konusunda harç kullanmadan deneme yapmaya karar vererek tuğlaları dikkatlice kalıp üzerine dizmeye başladım. . Ben beğendim. Güzel görüneceğe benziyor

Eklenen Resimler

Adil ve milaca2010 beğendi.
Eski 02-06-2011, 10:22   #20
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

Deneme yaptığım kemer tuğlalarını alarak sağ tarafın da taş duvarını örmeye devam ettim. Bu arada çevredeki yabani otlar da büyümeye başladılar.

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
Eski 03-06-2011, 09:11   #21
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

Taş duvar örme işlemini şimdilik bitirdim. Kemer ve baca işlemi bitince taş duvarı yaklaşık bir metre daha yükseltmeyi düşünüyorum. Yaptığım kemer kalıbını yerine sabitledikten sonra kemeri örmeye başladım.

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2011, 09:48   #22
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

Tuğlaları dik olarak ördüğüm kemer pek sağlam durmadığı için tuğlaları ortadan kırarak kemerin iç tarafından da ikinci bir kemer daha ördüm ve iyice sağlamlaştırdım. Baca çıkışını içe yatık olarak devamlı kontrol ederek düzgün örmeye çalıştım. Gayret etmeme rağmen ancak bu kadar düzgün yapabiliyorum. Şöminenin etrafındaki ısırganlar uzamaya başladılar arada bir eldivenden açık kalan elimi yakmaktan da geri kalmıyorlar

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
Eski 06-06-2011, 08:54   #23
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

Kemerin sağlamlaştırma işlemi bitince baca örme işlemine başladım. Yorucu çalışma sonrası ortaya yavaş yavaş bi görüntü çıkmaya başladı. yaptığım çalışma merak uyandırmaya başlamış ki köyden arkadaşlar ne yaptığımı sormaya başladılar.. İyi bir çalışma yaptığıma inanarak keyfini çıkarmaya başladım.

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2011, 13:20   #24
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

Biraz acele ettiğimden midir ne, bacanın yaklaşık bir metrelik bölümü ördüm ve karşıdan bakınca duruşunu beğenmedim. (yıkıp tekrar yapmak hiç işime gelmedi. zaten haftada bir gün çalışıyorum!) sonra sıva ile düzeltirim diyerek örmeye devam ettim. Bacanın bir metrelik yükseklikteki kısmına iki adet demir çubuk koydum gerektiğinde baca içinde kanca asarak bir şeyler, yani eskiden su felan ısıtmak için kullanabilirim.(eski evlerin içindeki ocaklarda bulunan bakraçlar gibi) bu arada taş duvar örmek daha kolaymış.
Tuğla örme işi bana daha zor geldi. Rahat çalışamıyorum ondan da olabilir

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
Eski 08-06-2011, 09:04   #25
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

Baca yükseldikçe tuğla örme işlemi zorlaşmaya başladı. Bu iş için iskele yapmak yerine kendimi boşuna zorladım.yavaş yavaş tuğla örme işleminin sonuna yaklaştım, şömine içinde ateş yakıldığında kuvvetli alevin bacadan kıvılcım atıp çevrede tehlike yaratır düşüncesiyle bacanın içine 5 x 50 cm kalınlığında taş koyarak baca çıkışını daralttım ve yaklaşık 2 metrenin üzerinde yükseklik oldu. Bu yüksekliğin yeterli olacağını düşünerek tuğla örme işini bıraktım. Bu işlemleri yaparken belirlenmiş bir plan/proje çerçevesinde hiçbir ölçü kullanmadan tamamen içimden geldiğince üretmeye çalıştım. bacanın şapkasını, köşelere ve ortalara yarılarından kestiğim harman tuğlaların üzerine yerde kalıp yapıp dökeceğim 90x90 boyutlarında ki beton plakayı koymaya karar verdim ve yarım tuğlaları da örerek sadece beton işi kaldı.

Eklenen Resimler

Eski 08-06-2011, 09:34   #26
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili Kenan TUNÇER;
Çalışmalrınızı zevkle okudum.Benim hobi bahçesine yapmayı düşündüğüm fırın içinde ayrı bir uygulama fikri oluşturdu.
Ellerinize emeğinize sağlık.
Saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 16:24   #27
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

merhaba bahtiyor02,

çalışmalarım devam ediyor.
şu an önceliğim bu şömine ve ardından
biyolojik havuz.fırın benimde ilgilendiğim konu
size http://www.fornobravo.com/ sitesini
incelemenizi öneririm. gerçi bizim klasik köy fırınlarımıza
benzemiyor ama fikir edinme açısından incelemeye değer.

sağlıkla kalmanız dileğiyle., iyi günler

Eski 10-06-2011, 10:16   #28
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

Bacanın üzerine yapacağım şapkanın değişik olması düşüncesiyle internetten araştırma yaptım ve Muğla yöresine ait baca şapkasından yapmaya karar verdim. Bu işi yapmak için eski çatı kiremitlerine ihtiyacım vardı. malzeme konusunda köyde yaptığım araştırmada da komşularımızdan birinde bol miktarda eski kiremit olduğunu öğrendim ve yeteri kadar aldım. İlk önce kiremitlerin daha sağlam durması için dar olan uçlarından testere ile keserek birine erkek, diğerine dişi uç yaptım ve o şekilde bacanın üzerine çattım. Şapkanın yarısını ördüm . bitmediği için göze hoş gelmiyor, bu bölgede böyle bir baca şekli yok. Bakalım becerebilecekmiyim. Baktım güzel durmuyor gerekirse söküp tekrar yaparım. Bu düşüncelerime rağmen ben güzel görüneceği düşüncesindeyim.

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2011, 13:56   #29
Ağaçsever

Kenan TUNÇER's Avatar

Bacanın sağ tarafındaki şapka işlemini kısmen bitirdim ve sol taraftaki kısmını da yapmak üzere bir iskele yaptım. Sol tarafın örme işlemi daha çabuk oldu. İskele yapmama rağmen baca çıkışını kapatmak beni zorladı. Artık son işlemleri yapıyorum. Yapacağım bu çalışma ile şömine kullanılabilir hale gelecek ve önümüzdeki günlerde ateş yakıp denemesini yapacağım.

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2011, 21:28   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Emeğinize ellerinize sağlık muhteşem olmuş, iyi günlerde sağlıkla kullanmanızı diliyorum.

amatör hobici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
biyolojik havuz, kayrak taşı, şömine

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024