agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni295Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-04-2011, 11:08   #91
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 2
Benim fikrime göre taş duvarların üzerinde uygun büyüklükte saksılar ve içine sarkan bitkiler olursa çok hoş olur çünkü bu tür bahçe uygulamalarında asıl rahatsızlık veren şey çok fazla dal görüyor olmamız. Sarkan çiçekli saksıların hazırlığı için linki öneririm.
http://www.zengardentr.com/Sarkan-Se...rler,AR-5.html

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 12:02   #92
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Gilan, izin ne demek, kafa yorup çözüm üretiyorsunuz ben daha ne isteyebilirim ki.

90 nolu mesajınızdaki son fotoğraf için yonca alan düşünüyorum, orada ortaya serpiştirilmiş 7 adet üzüm kütüğü var, aslında onları kaldırmak gibi bir niyetim de var, orta kısma küçük bir havuzcuk olabilir belki, kenarına da şemsiye tarzında gelişen yapraklı bitkilerden bir kaç adet, kenarlara heuchera.

Ortada gördüğünüz o saksılar orada durmuyor, onların yerleri ayrı.

89. mesajdaki ilk fotoğraf en çok canımı sıkan yerlerden biri, gülleri 9 yıl önce dikmiştim ve kenar taşına yakınlar, phloxlar da öyle, aslan ağzı ve kosmos kendiliğinden çimlenmişlerdi, kıyamamıştım sökmeye, phloxların yeri değişecek, güller mecburen yerlerinde kalacaklar.

Sevgili Limon, küçük yapraklı yoncayı şimdi çok ciddi düşünüyorum, o kısmın her dem yeşil olması en arzu ettiğim şey, bu sene ilgilenemeyeceğim ne yazık ki, Son baharda bir düzenleme yapabilirim kısmet olursa, bir de Zeki beyin bahçesine bakayım, bahsettiğiniz yer örtücüyü hatırlayamadım.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2012, 17:12   #93
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Tövbe demiştik değil mi, sayın ttrurt'un da ifade ettiği gibi biz iflah olmayız.
Yine 20 viyol tohum ektim, binlerce fide çimlenecek, kısaca bahçem yine arap saçına dönecek

Bu hastalığın tedavisi olmadığını anlıyorum artık.
Ama yine de güzel gelişmeler oldu, meselâ mevsimlik çiçekleri yok denecek kadar azalttım, artık ortama uygun olmayan bitkilerle inatlaşmıyorum.

Evet çok fidem olacak belki ama ben onları mümkün olduğu kadar gözlerimi rahatsız etmeyecek şekilde yerleştirmeye çalışacağım, inşallah başarırım

Eski 25-03-2012, 18:33   #94
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Adalet hanım, ben iki senedir çeşitli sebeplerden tohumdan bitki yetiştirememiştim. Özlemiştim... Arada mola vermek iyi geliyor, daha bir istekli oluyor insan. Rutine bağladığımda sıkılmaya ve üşenmeye başlamıştım.

Ben de başladım tohumları viyollere ekmeye. En çok (120 adet) Dev Lupin tohumu ektim. Seneye çiçeklenecekler ama yazın iyice serpilip kışa kuvvetli girerler diye düşündüm. Direkt yetişeceği yere ekilmesi gerekiyormuş ama şu an mümkün değil, köklerini hiç oynatmadan alırım yerlerine, giden gider, kalan sağlar benimdir.

3 senedir yetiştirmediğim ama çiçekleri beni çok mutlu eden Ankara Çiçeği-yer açelyası- godetia tohumlarını serptim. (çok ince tohumları) Campanula tohumu da ektim.

Zeki Bey'in Peru Zakkumu, Çeşitli Salvia tohumlarını ektim.

Bir kaç Şakayık yumrusu, bir kaç soğanlı bitki türü ektim.

Daha ekmem gereken tohum çok, viyolim de var ama torfum bitti. Yarın öbür gün alıp devam edeceğim.

Tohumlar yeşermeye başladıklarında (umarım) ilgili başlıklarda paylaşacağım.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 10:05   #95
Ağaç Dostu

no_lina's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
Sn. Adalet Hanım,

Bahçelerin arapsaçına dönmelerinin en büyük nedeni, belirttiğiniz gibi o da olsun bu da olsun bahçemde derken ve gözünüze kestirdiğiniz boş yerlere bunu da dikeyim, şu da şurda olsun madem diye hareket etmekten biraz da plansızlık ve doyumsuzluktan kaynaklanıyor.

Bahçeniz sil baştan yapılacak bir bahçe olsaydı, bahçenizin bir rölevesini çıkarmanızı (yani ölçekli bir şekilde kağıta aktarmanızı) tavsiye ederdim ve sizin için bahçenizi projelendirirdim. Mesleğim Peyzaj mimarlığı olduğu için, ilk yapacağım şey bu olurdu kendi bahçem olsaydı Sonra anladığım kadarıyla siz biraz ingiliz bahçe tarzına eğilimlisiniz. Yani çeşitliliğin bol olduğu, renklerin iç içe geçtiği ve doğal görünen bir bahçe tarzı.

Örnekler:

Name:  gravel garden after_steve wooster2.jpg
Views: 4123
Size:  71.8 KB

Name:  Havuzlu-Ingiliz-Bahcesi-Tasarimi.jpg
Views: 5695
Size:  69.8 KB

Name:  ingiliz-bahce-tasarimlari1.jpg
Views: 4389
Size:  45.1 KB

Tek yıllıklar da çok hoş olur fakat dediğiniz gibi sonra kalan görüntü hoş olmuyor, bunun için onları genelde çok yıllıkların arasında kullanmak ve bellir bir yer ya da parteri ayırmak, zamanı geldiğinde tekrar dikimlerini yerlerine yapmak en kolay çözüm oluyor.

no_lina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 10:43   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Thymus serpyllum
Ben zengarden den bu sene bu tohumdan aldım çim taşlarının arasına ekmeyi planlıyorum gerçi çok ufak tohumlular sıkıntı yapıyorum şu an nasıl başaracağım diye.
Aldığım sitede açıklama bölümünde üzerine basıldımı limon kokusu verir diyordu.
Sonra yukarıda tavsiye edilen yabancı sitede adını görünce başka düzenleme resimleri varmı diye girdim. Sonuçta merdivenin basamaklarının üzerine ekmişler yani hakikaten üzerine basılabilmese bu şekilde yapmazlardı diye düşünüyorum. Şimdi daha bir cesaret geldi bana.
Örneğin:
Thymus serpyllum

creeping thyme tohumu yer örtücü yayılan çiçekli kekik limon kokulu - Diğer Yer Örtücü ve Yayılıcı Bitkiler

Bilemiyorum deneyeceğim becerebilirsem. Böylede bir altarnatif düşündüm çim yerine.

canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 10:52   #97
Ağaç Dostu

no_lina's Avatar

Bahçeniz için birkaç önerim olacak...

Öncelikle bahçeye derinlik katmak ve çıplak duvarların hoş olmayan görüntüsünü kapatmak için herdemyeşil sarmmaşık ve ağaçlarla duvar kenarlarınızı kapatabilir, açıkta kalacak bir kaç yeri de ahşap ya da taş kaplama ile canlandırabilirsiniz.

Parterleri keskin bir şekilde tuğlalarla kare ya da dikdörtgen alan yaratacak şekilde değil de daha informal bir şekil vererek, en arkada (duvara yakın kısımda) uzun boylular, arada orta boy ve en önde kısa boylular olacak şekilde bitki öbeklerini yerleştirirseniz daha hoş bir görünüm yakalarsınız.

Örnek:

Name:  2014-Lamborghini-Estoque-rear1.jpg
Views: 4402
Size:  68.5 KB

Eğer formal olmasını tercih ediyorsanız, deck (ahşap döşeme) sistemi ile bahçenizde oturma alanları oluşturup aralarda bitki parterleri bırakabilirsiniz.

Örnek:

Name:  Modern-Garden-Design-Ideas.jpg
Views: 7205
Size:  71.5 KB

Sebzeleriniz için bahçeye ilk bakışta göze batmayan, ama yeterli güneş ışığını alan bir yer ayırıp sadece bu alanda sebzelerinizi yetiştirebilirsiniz. Aşağıdaki fotoğraftaki gibi bahçenizde bir yerini belirleyip ahşapla etrafını çevreleyerek bir alan oluşturabilirsiniz.

Örnek:

Name:  sus-sebze-bahcesi-RobinRipleysPotagerGarden3.jpg
Views: 8093
Size:  38.3 KB

gilan, abk, Kiraz ve 8 kişi beğendi.
Eski 26-03-2012, 13:21   #98
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili no lina;
Bir güzel açıklamışsınız, fotoğraflarla fikir vermişsiniz, çok güzel, ellerinize sağlık.
Ama, sizin de dediğiniz gibi ben ve pek çok üyemiz İngiliz bahçe tarzını seviyoruz herhalde.

Sorun şu ki, ekim dikim yapılacak alanlar küçük, bir de yıllar öncesinden yapılmış uygulamalar var, evin önüne gelen kısma kiraz ağacı dikmek gibi

Kıyıp da atamıyorsunuz, yerleşmiş güller var, onların yerinin değişmesi gerek, cesaret edemiyorsunuz.

Bir de bizim bitki tohum hastalığımız var malum, en akıllımız sevgili Limon'du, o da başlamış bu sene.
Yani demem o ki, biz kendimizi durduramıyoruz
Siz peyzajcılar lutfedip ara sıra bahçelerimize uğrayarak bizlere yardım elinizi uzatın, şu bitki şuraya yakışır, şu bitki şurada olmamış vb.

Verdiğiniz tüm bilgiler bizler için çok değerli.
Sevgiler.

gilan beğendi.
Eski 26-03-2012, 13:34   #99
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Limon, kolay gelsin, kendime bakarak sizi daha mazur görüyorum(tohum konusunda), yeni bahçe yeni güzellikler ister tabii.

Lupin konusunu ben iki yıl önce kapattım, 50-60 lupin çimlendirip baharda yerine dikmiştim, aynı yılın sonunda bir tane bile kalmadı.
Yarı gölgeyi daha çok seviyorlar anladığım kadar, çok sıcaklardan rahatsız oluyorlar, bir de bitkinin ömrü bir kaç yıl, gerçi bol tohum veriyor belki kendiliğinden çimlenip yayılır.

Godetıa en zevkli yetiştirdiğim bitkiler arasında, çiçekleri uzun süre insanı mutlu ediyor, renk seçeneğinin fazla olması da başka bir avantaj.
Tek kusurları ince dallarının rüzgarda yıkılması.

Godetia yerine mini dahliaları tercih ediyorum, güçlü dallar, renk çeşiti çok, fazla uzamıyor, yaprak yapısı sık ve güzel, tek sorunu mantara karşı hassasiyeti.

Ağaç şakayık için iyi etmişsiniz, Bauhaus'dan ben de üç rengini aldım, bu sene çiçeklerini görürüz inşalla.
Yeni bahçeyi çok merak ediyorum, ne zaman tanıştıracaksınız bizi
Sevgiler.

gilan ve Emine Akman beğendi.
Eski 26-03-2012, 14:06   #100
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Ben geçen sene başladım bu sene hasad edip gübreledim üyelerin bahçesi bölümünde var.

Yalnız 2 bölümden oluşan topraklı alan sanırım bahçecik oluyor. Aldığım ve topladığım tohumların sayısını ben bile bilemiyorum. Planlama yapıyorum ancak plan haricinde kalan tohumları tepeme ekeceğim sanırım. Abartmadan duramadım. İşin kötüsü sebzeye de merak saldım. Normalde etçilimdir ot ile aram yoktur ama koyun gibi otladım dersem yalan olmaz ektiklerimi diktiklerimi.

Zaten minicik bahçe kara kara düşünüyorum hem sebze, hem çiçek, hem bodur ağaçlar işim çok zor. Karar vermek kadar stres yapan bir derdim yok çok şükür.

Herşeyden de çok bahçemin sulama işini nasıl hallederim diye düşünüyorum, düşünmekten başım ağrıyor.

Tam herşeyi yerine yerleştireceğim yazın kuraklıkta devireceğim su bidanları yetmezse diye sıkıntı yapıyorum.

Ne diyeyim Allah gayret versin bu konularda imkansız tanımıyorum ama makul ölçülerde ayırdığım bütçe ile bu su sıkıntımı nasıl hallederim diye de kendimi hasta ediyorum düşünmekten.

Peyzajcımız çok harika örnekler vermiş bende bayılıyorum bu tarz bahçelere çok klas duruyorlar ama ben daha çok çiçek koleksiyoncusu gibi hissediyorum kendimi. Yani çiçeksiz yeşillik ancak sebze olabilir sanırım benim için çünkü yerim az. Genede Çok Şükür bu imkanıma.

Sevgilerimle.

Emine Akman ve sguven beğendi.
canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 14:44   #101
Ağaç Dostu

no_lina's Avatar

Sn. canannuman ve Adalet Hanım,

Küçük bahçeler ve büyük istekler sanırım hepimizin sıkıntısı

Bahçenizle ilgili sorunlarınızı fotoğraflarla paylaştığınızda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Önceden dikilmiş bitkilere kıyamıyoruz fakat elimizden geldiğince en azından çalı ve daha küçük formdaki bitkilerimizi daha uygun yerlere taşımak bahçede yer açılmasını sağlayacaktır.

Yerim dar diyenler ve duvarları olan bahçeler için dikey bahçeler var Böylece hem duvarlar renkleniyor hem de yerler bize kalıyor

Örnekler:

Name:  diy-vertical-garden-on-a-fence-1.jpg
Views: 6532
Size:  65.6 KB

Name:  DSC01923-1024x682.jpg
Views: 4741
Size:  57.4 KB

Name:  living-wall-large-vertical-garden-3.jpg
Views: 6796
Size:  65.9 KB

Name:  vert1.jpg
Views: 5420
Size:  68.5 KB

Buna bayıldım doğrusu, balkonun ya da bahçenin bir duvarına böyle bir şey çok hoş olabilir. Bitki kitaplığı gibi olmuş

Eski 27-03-2012, 21:02   #102
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Çok güzel, ben de bayıldım, son fotoğrafı içinde sakız sardunya düşleyerek seyrettim
Benim bu uygulamayı yapacak bir duvarım var ama bu kadar saksıyı yerleştirmek için bir çok delik açmak lazım, ben yapamam

Çivi ile tutturmaya kalksam duvarın tüm sıvaları dökülür, ayrıca alttaki duvar perde beton çivi geçmez.

Bir de sulama sorunu var, ama her şeye rağmen hepsi de çok güzel uygulamalar, ellerinize sağlık.

Alıntı:
Bahçenizle ilgili sorunlarınızı fotoğraflarla paylaştığınızda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
Ah sevgili no lina, bir zamanlar bir peyzajcı arkadaşımız da bu teklifte bulunmuştu ama bahçenin halini görünce sessizce kaçtı

Yine de bir göz atmak isterseniz adresi vereyim

Adalet Yağcı'nın Bahçesi

Duvardan sarkan 50 saksı sardunya, çok güzel bir fikir

Eski 28-03-2012, 14:28   #103
Ağaç Dostu

no_lina's Avatar

Bitki kitaplığı için, hasır çelik ile yapılabilir aslında.

Name:  1.jpg
Views: 4138
Size:  71.5 KB

İnşaatlarda kullanılan çelik hasırlardan bir tane alıp duvarınıza uygun boyda kestirip, bir kaç yerinden duvara tutturduktan sonra, aşağıdaki fotoğraftaki gibi çember şeklinde demirleri düzenli aralıklarla, aynı fotoğraftaki gibi kaynak yapabiliriz ve sprey boyayla istediğimiz renge boyayabiliriz.

Name:  SAKSLK~1 copy.jpg
Views: 4084
Size:  45.0 KB

Eski 28-03-2012, 15:46   #104
Ağaç Dostu

no_lina's Avatar

sn. Adalet Hanım,

bahçeniz için fotoğraflardan yararlanarak, belki bir fikir verir diye düşünerek fotoğraflarla oynadım.

Ana giriş için, ferforje üzerine yasemin ve duvar sarmaşığı sardırmanızı öneririm. Arkada eşit aralıkla ibreli herdem yeşillerle dikeyselliği arttırabiliriz. Boylu boyunca da çeşitli rengarenk çiçekler ve bodur güllerle renk cümbüşü yaratabilirsiniz. Fotoğraftaki çiçekler elimde olanlar olduğu için cinslerine takılmayın.

Name:  GIRI_1~1 copy.jpg
Views: 4812
Size:  62.7 KB

Hemen yanındaki alan için de bence hoş görünmeyen çıplak toprak görüntüsünden kurtulmanız iyi olur. Ahşap deck bence en uygunu. İstediğiniz kadar parter açıklığı bırakarak, o açıklıklara çeşitli çiçekler dikebilirsiniz. Hatta asmanıza kıyamıyorsanız açıklıklardan birine denk getirip bir de ahşap dayanak yaparak ona sarılmasını sağlayabilirsiniz. Duvara yakın kısımlarda yine herdemyeşil ibreliler ve sarılıcılar kullanıp, önlerinde kalan kısımlarda istediğiniz bitkileri kullanabilirsiniz.

Name:  G27 copy.jpg
Views: 5075
Size:  55.2 KB

Ahşap deck üzerine de dev minderler ya da berjerler ve masa koyarak yeşilliğin içinde minik bir oturma alanı da yaratabilirisniz kendinize.

Name:  G28a.jpg
Views: 3747
Size:  54.3 KB

gilan, Kiraz, cemo ve 6 kişi beğendi.
Eski 28-03-2012, 16:16   #105
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Keşke benim bahçemde böyle karışık fakat, çok çeşitli olabilseydi, şükrederdim vallahi Çok güzeeeelllll ! Ben beğendim, kolay gelsin,işiniz zor ama keyifli.

olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 16:23   #106
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Ben ağaç diplerini beyaz mozaik taşlarla belirginleştirirdim, duvar diplerindeki bitki köklerinin etrafını da, asmayı gözden çıkaramıyorsam; etrafına halka şeklinde minyatür havuz yapıp,ortadaki asmayı da kalp şeklinde yaptırırdım bir demire sarardım,demirin ortasına da renkli seramik bir saksı tutturup içine rengarenk sardunya ekerdim ki her mevsim çiçekli olsun,soğanlı bitkilerimi kışın söküp tekrar dikim yapardım ki yeni yılda açsınlar, bikaç nacizane fikir benimkisi, peyzajcı arkadaşlarımızın yanında konuşmak ayıp aslında

Eski 28-03-2012, 16:32   #107
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Lütfen acem borusuna dokunmayın ! Noluuuurrrr çok güzel ve gelişmiş.Özür dilerim çok beğendim balıklama daldım bahçeye.

Eski 28-03-2012, 19:45   #108
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili no lina;
Yemin ediyorum, gözlerime inanamadım, kendi bahçemi tanıyamadım
İki yıl önce sevgili füsunANK buna benzer bir düzenleme yapmıştı.

Ne kadar güzel olmuş, bayıldım ahşap deck fikrine.
İşin doğrusu o üzüm çubukları(asma değil, kütük)üç yıldır bana tek salkım üzüm vermedi, yaprağını bile esirgedi benden.

O kısım için neler yapabileceğimi hep düşündüm, çim ve ya başka bir yer örtücü olabilir mi diyordum ama hemen vaz geçtim, çünkü su sorunum var.
Ama bu hali ile çok beğendim, aynısını yapmak isterdim.

Ahşap deckle kapladığınız o alan 25² acaba, bu ebattaki ahşap deckin bana maliyeti ne olur?
Kışın çok kar yağıyor, ahşap kardan zarar görmez mi, yoksa kışın toplanan bir şey mi?

Şimdiye kadar ibrelileri hiç düşünmemiştim, ama çok yakışmış bahçeye.
Ne diyeyim, ellerinize sağlık, çok mutlu ettiniz beni.
Bu gece uyku yok bana

Eski 28-03-2012, 19:46   #109
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olcim Mesajı Göster
Lütfen acem borusuna dokunmayın ! Noluuuurrrr çok güzel ve gelişmiş.Özür dilerim çok beğendim balıklama daldım bahçeye.
Sevgili olcim, dokunmam merak etmeyin.
İki yıl önce onun pembesini de karşı duvara dikmiştim ama kışı çıkaramadı

Eski 28-03-2012, 20:01   #110
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Şimdiye kadar ibrelileri hiç düşünmemiştim, ama çok yakışmış bahçeye.

Bu gece uyku yok bana
Çok güzel düzenleme yapmış arkadaşımız, sağolsun. Ben bir aydır uyuyamıyordum. Bu gece de, bu düzenleme yüzünden uyuyamam, sana arkadaşlık ederim arkadaşım

İbrelileri düşümemekle hata etmişiz haklısın. Dün aklıma geldi de havuzun kenarına ibreli bodur cinsleri sıralıyıverdim ben. Yaz kış yeşile bakacağım ne güzel. İbrelilerin önünede sukulentler diktim. Ehh.. yaz kış onlarda yeşil. Pek keyiflendim bugün pekk. Sukulent sayfama foto. ekledim oradan bakabilirsin.
/Burada/ yapmayı öğrenmiştim ama unutmuşummmm

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 20:07   #111
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Tövbe demiştik değil mi, sayın ttrurt'un da ifade ettiği gibi biz iflah olmayız.
Yine 20 viyol tohum ektim, binlerce fide çimlenecek, kısaca bahçem yine arap saçına dönecek

Bu hastalığın tedavisi olmadığını anlıyorum artık.
Ama yine de güzel gelişmeler oldu, meselâ mevsimlik çiçekleri yok denecek kadar azalttım, artık ortama uygun olmayan bitkilerle inatlaşmıyorum.

Evet çok fidem olacak belki ama ben onları mümkün olduğu kadar gözlerimi rahatsız etmeyecek şekilde yerleştirmeye çalışacağım, inşallah başarırım

Merhaba efendim,

Böyle güzel konulu bir başlığı ilk görmenin şaşkınlığı içinde söylenmiş sözler farz edin ve beni af edin lütfen.

... berbere gider 3 tel saçı ile, sağa tara der bir tel kopar, sola tara der 2. nci bir tel kopar..''bırak dağınık kalsın kardeşim'' der.

Her hangi bir yere çekmeyin efendim, fıkra sadece ve benim aklıma gelen bu şu anda.

Dünyada uygulanması en zor şeylerden biridir ''Düzen sağlamak, disipline etmek...'', hele konu tabiât ise daha da zor bence.

Kiraz kalsın, asmaya yeni tür aşı, altında sabah kahvesi..

Hoş görünüze sığınarak ''bırakın dağınık kalsın lütfen'' efendim.

Sağlıkla kalın ve de tabiâtı ürkütmeden yavaş yavaş değiştirip disipline etmeniz dileklerimle, yoksa pır diye uçabilir)).

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 20:44   #112
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Ah Cemo'm ah...
Fotoğrafları görünce içim kıpır kıpır oldu, ne yapıp edip, sevgili no lina'nın fotoğrafladıklarına uydurmalıyım bahçeyi.
2. ve 3. fotoğraf benim için hep bir soru işareti olmuştu, nasıl yapsam ne etsem de orayı göze hoş görünür bir hale getirsem diye hepinizden fikirler sormuş, geceler boyu uykularımı kaçırmıştım, ne kadar kolaymış bak )

Ço hoşuma gitti, sevincimi anlatamam, tabii sevgili no lina hakkımda bazı şeyleri bilmediği için yapabilirim sanıyor, oysa artık benim yardımcım can yoldaşım yok biliyorsun, her şeyi tek başıma halletmek zorundayım, Allah yardımcım olsun.

Evet, ilk fırsatta ibreliler alınacak, dikeysellik önemliymiş, bunun için bir şeyler yapmalıyız.
Sukkulentlerine bakacağım birazdan, "burada" yı birlikte çalışırız üzülme

Eski 28-03-2012, 20:45   #113
Ağaç Dostu

no_lina's Avatar

Sn. Adalet Hanım beğenmenize sevindim

Ahşap deck fiyatları uygulama dahil m2 fiyatları ortalama 90tl. Siz 25 m2 nin tamamını kaplamayacaksınız, boşluklar olacağı için tahmini 15 m2 kaplanır ve bu 1300-1500tl civarı demek. Aslında uygulamayı yapabilecek biri olsa sadece malzemelerini alarak çok daha uygun fiyata yapılabilir.

Fotoğrafta görüldüğü gibi önce döşeme yapılacak alt kısma uzun destek ahşaplar ya da demir profil seriliyor ve deck malzeme üzerine çakılıyor.

Name:  decking.jpg
Views: 14535
Size:  56.7 KB

Aslında basit ama piyasada biraz tuzlu fiyatları, fiyatı ahşabın cinsine göre de değişiyor elbette. Bu arada kullanılan ahşap malzeme empreyneli ve çeşitli aşamalardan geçerek işlenmiş olduğu için dış mekan kullanımına uygun hale getiriliyor. Yani yağışlarda sorun kalmıyor.

Herdemyeşil ibrelileri bahçenizde şiddetle öneriyorum. Çünkü her daim orada olacaklar ve diğer bitkilerin güzelliklerini sergilemeleri için arka fon oluşturacaklardır. Arka fon her zaman önemlidir.

Eski 28-03-2012, 20:53   #114
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:

Ahşap deckle kapladığınız o alan 25² acaba, bu ebattaki ahşap deckin bana maliyeti ne olur?
Kışın çok kar yağıyor, ahşap kardan zarar görmez mi.....
1 yıldır fiyat kurdu oldum. Deck in çok çeşidi var, kalite kalite... Çamdan yapan da var composite malzemeden yapan da... Tik ağacı tabii en sağlamı amma velakin çooook pahalı. En ucuzu çamdan yapılanı ama zamanla doğa koşullarından etkileniyor. Fiyatlar da çok çeşitli, metrekaresi 80 TL'den 120 Euro ya... ( belki daha pahalısı da vardır)

Kışın toplanmıyorlar, bu yüzden de doğal malzemeden olanların yıllık bakıma ihtiyaçları oluyor. Zamanla kaplamanın araları açılma yapıyormuş ancak sizde bunun sorun teşkil edeceğini sanmam. Composite malzemenin daha dayanıklı olduğu ve bakım gerektirmediği söyleniyor ama o malzemeden de ben hiç hazzetmedim. Ele alınınca mukavvaya benzer bir dokusu var. Şimdiye kadar olumlu tek görüş sunan olmadı, uzun vadede hiç tavsiye etmediler.

Velhasıl kelam, bendeniz dönüp dolaşıp travertende-doğal taşta karar kılıyorum. Ömürlük, doğal malzeme, eskidikçe daha da güzelleşiyor, daha ucuz vb...

Not: Ben yazdığımda sn.no-lina nın yazısı yoktu. Tekrar olmuş ama yine de faydalı olabilir diye silmedim.

Küçük bahçelerde şu tarz uygulamalar artık çok tercih ediliyor. Çakıl taşı altına metresi 7 TL den (eni 4metre yani 4 metrekaresi 7TL) taban örtüsü ile kendiniz de kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Bu tarz uygulamalar da bence çok güzel oluyor.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 21:02   #115
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Hoş geldiniz sayın mrduran.
Sitemizde öyle çok başlık var ki, hepsini takip etmek çok zor.
Biliyorsunuz bizler bitki delileriyiz, küçücük alanlara hoşumuza giden her şeyden dikiyoruz sonra da içinden çıkamıyoruz gördüğünüz gibi.

En iyisi bahçeyi tanzim ederken plânlı projeli davranmak, yani berbere gitmeden önce
karar vermek

Kiraz kalıyor tabii, kıyamam ben ona, asmaya gelince, çok tatsız bir durum ama sadece gövdesi var, ne üzüm ne de sağlıklı bir yaprak, üstelik çok da cins bir aşısı vardı, bakalım zaman ne gösterecek.

Anlayacağınız işimiz zor, çok zor hem de, sabah kahvesi 3. fotoğrafta daha güzel olmaz mı?
Sevgiler.

mrduran beğendi.
Eski 28-03-2012, 21:17   #116
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi no_lina Mesajı Göster
Sn. Adalet Hanım beğenmenize sevindim

Ahşap deck fiyatları uygulama dahil m2 fiyatları ortalama 90tl. Siz 25 m2 nin tamamını kaplamayacaksınız, boşluklar olacağı için tahmini 15 m2 kaplanır ve bu 1300-1500tl civarı demek. Aslında uygulamayı yapabilecek biri olsa sadece malzemelerini alarak çok daha uygun fiyata yapılabilir.

Fotoğrafta görüldüğü gibi önce döşeme yapılacak alt kısma uzun destek ahşaplar ya da demir profil seriliyor ve deck malzeme üzerine çakılıyor.
Of...çok pahalıymış, bunun için biraz beklemem gerekecek
Uygulama için mutlaka biri gerekli, benim yapabileceğim bir iş değil.
Biraz araştırayım, aslında kışın üzerine kalın naylon serilerek korunabilir de, biraz daha hesaplı olan düşünülebilir.

Eski 28-03-2012, 21:35   #117
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
1 yıldır fiyat kurdu oldum. Deck in çok çeşidi var, kalite kalite... Çamdan yapan da var composite malzemeden yapan da... Tik ağacı tabii en sağlamı amma velakin çooook pahalı. En ucuzu çamdan yapılanı ama zamanla doğa koşullarından etkileniyor. Fiyatlar da çok çeşitli, metrekaresi 80 TL'den 120 Euro ya... ( belki daha pahalısı da vardır)

Kışın toplanmıyorlar, bu yüzden de doğal malzemeden olanların yıllık bakıma ihtiyaçları oluyor. Zamanla kaplamanın araları açılma yapıyormuş ancak sizde bunun sorun teşkil edeceğini sanmam. Composite malzemenin daha dayanıklı olduğu ve bakım gerektirmediği söyleniyor ama o malzemeden de ben hiç hazzetmedim. Ele alınınca mukavvaya benzer bir dokusu var. Şimdiye kadar olumlu tek görüş sunan olmadı, uzun vadede hiç tavsiye etmediler.

Velhasıl kelam, bendeniz dönüp dolaşıp travertende-doğal taşta karar kılıyorum. Ömürlük, doğal malzeme, eskidikçe daha da güzelleşiyor, daha ucuz vb...

Not: Ben yazdığımda sn.no-lina nın yazısı yoktu. Tekrar olmuş ama yine de faydalı olabilir diye silmedim.

Küçük bahçelerde şu tarz uygulamalar artık çok tercih ediliyor. Çakıl taşı altına metresi 7 TL den (eni 4metre yani 4 metrekaresi 7TL) taban örtüsü ile kendiniz de kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Bu tarz uygulamalar da bence çok güzel oluyor.
Biraz bakındım da, kompozit malzemeler fena görünmüyor, ahşap tercih ederim tabii ama benim için çok tuzlu
Ben beklemeye karar verdim.

Eklediğiniz son paragraftaki görüntü de çok hoş, ama ben sağlam basamadığım yerlerden biraz korkarım, patinaj yaparım diye

Eski 29-03-2012, 09:22   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2012
Çok güzel bahçeler emeğinize sağlık

muratege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 17:02   #119
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:

...... Anlayacağınız işimiz zor, çok zor hem de, sabah kahvesi 3. fotoğrafta daha güzel olmaz mı?
Sevgiler.
Merhaba efendim,

3 nolu resim güzel olmaz mı, daha ötesi nefis.

Kalıcı olmasında da yarar var. Uzun seneler hemde.

Name:  MISIR FIRAVUN....jpg
Views: 3568
Size:  6.6 KB

Dolayısı ile tuğla olsa aşağıdaki gibi..

Name:  TABAN TUĞLA KAPLAMA.jpg
Views: 4090
Size:  9.6 KB

Ahşaptan daha ucuz olacağı kanısındayım, araştırmak sizden. Takım halinde desenlileri olursa (Mutfak ve banyolardaki gibi)

Özürler...

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 19:54   #120
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Sonbahar da ön bahçeyi çakılla kapladım ( Limon 'un paylaştığı fotoğrafta ki gibi ).Çimin
verdiği görüntüyü vermiyor ama pişmanda olmadım. Toprak saksılar ,bitkiler çakılın sert görüntüsünü yumuşattı.

7yıl önce ahşap çitler yaptırmıştım ,ne ağacın dan yapıldı bilmiyorum ama kesinlikle tik
değil.Koruma amaçlı özel birşey yapmamıştık sadece renkli vernik kullanmıştık.7 Yıl da az bir zaman değil ,hala da kullanıyorum.Kısacası ahşap isteniyorsa pahalı bir malzeme kullanmak şart değil diye düşünüyorum .

Adalet hanım ,
bence içinizde kalmasın , uygun fiatta ki bir ahşaptan yaptırın .Kış'ın kalın naylonla kapatırsınız .En kötü ihtimalle 10 yıl kullanırsınız .

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024