agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni295Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-08-2010, 19:18   #61
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Adalet hanım ;
asmanın altın da ki köşe dediğiniz gibi galla'lar için çok uygun.Galla'ları 1-3-5 ..şeklin de
dikerseniz daha yoğun ,derli toplu görünebilir.Önlerine gün güzelleri ( yay şeklin de ) ve
onun önüne de amarilis'ler dikilebilir .

Galla gölgeyi ve suyu seviyor ,gün güzeli yarı gölge ve suyu seviyor ise birbirlerine
uyum sağlarlar .Galla haziran dan sonra bozuluyor ,gün güzeli yapraklanıp onu kamufle etmiş olacak ,kışın da gün güzeli kaybolup gallalar çoşacak.

Ben çiçek tarhlarının ortasın da kalan bölüm için çakıl taşı önereceğim ( Zeki bey'in
bahçesin de ki gibi ).Kolaylıklar diliyorum.

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2010, 19:52   #62
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Nurcan hanım, gallaların yeri hemen hemen kesinleşti, o bölümün devamı(sağa doğru olan kısım) da aydınlık ama yarı gölge bir alan, renkli gallalar için uygun olabilir mi?

Oradaki küçük gül fidanım halinden memnun değil, onu taşıyacağım, ayrıca büyük bir gül daha var, o da çıkarılacaklar arasında, sadece sinameki kalıyor orda.

Liliumlar için ne düşünürdünüz?
Ağaç altları(erik ve kirazın altı)uygun olabilir mi onlar için?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2010, 20:14   #63
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Renkli gallayı açtırmayı başaramıyanlardanım ama güneşi sevdiklerini de düşünmüyorum.
Bence diğer gallaların önüne dikilebilir.

Soğanlı bitkilere ben de çare bulamadım.Yalnız meyve ağaçlarının altı çapalanıp ,gübreleniyor o yüzden zarar görebilirler.Bir yerde okumuştum , liliumların çalı türü bitkilerin arkasına ya da aralarına dikilmesi öneriliyordu.Köklerinin gölge de kalması açısın dan , bir başka faydası da toprak altların da kaldıkları dönem de o bölgenin boş kalması engellenmiş oluyor.

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2010, 22:33   #64
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Teşekkür ederim Nurcan hanım, liliumlar için biraz daha fikir bekleyelim.

Eski 31-08-2010, 14:16   #65
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Adalet abla liliumlar topraga alinca oldukca irilesiyorlar rahat rahat yayilacaklari bir yer ayirsan iyi olur. Cogalma ihtimallerini de göze almak gerekir.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2010, 15:01   #66
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Rahat ettirmesine ettiririm de, onlar için uygun yeri seçmek önemli, ben erik ve ya kirazın altına düşünüyordum, gölgede olmaları sorun yaratır mı bilemiyorum.

Eski 31-08-2010, 15:50   #67
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Benim liliumlarim da yari gölgede iki yildir hallerinden memnunlar ama tamamen gölgeyi severler mi bilemiyorum.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2010, 13:30   #68
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Bahçenizde, dediğiniz gibi tek tek bakınca bir sürü güzel bitki var ama bir araya gelince dağınık görüntü vermişler.

Önümüzdeki yıl, kolay çoğaltılabilen kosmos gibi bazı çeşitleri azaltsanız nasıl olur?

Kasımpatılar da çok sayıda olunca güzel görünüyor. Aslında siz yaylada yokken açıyorlarsa bahçede kalmaları uygun mu tartışmalı.

Ortadaki üzümleri madem kaldıramıyorsunuz onları daha çok seyirlik hale getirin. Sonuçta onlar da sağlıklı ve bakımlı olduklarında bence güzel görünüyorlar. Çevrelerini temizleyip açın, belki çevrelerini tahta ya da taşla çevirebilirsiniz. Ben de aynı şeyi bendeki üzümsüler için yapacağım.

Hostalar güzel görünüyor. Gelecek yıl biraz ayırım yaparak daha çok alanı kaplatırsanız daha hoş olabilir.

Yerörtücü mineler için sonucu merakla bekliyorum.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2010, 15:40   #69
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Sabah, bahçeyi tadilat sonrası toparlamadan fotoğrafladım, çok haklısınız, oldukça karışık bir görüntüsü var.

Cosmosları ve hatta her yerden çıkan suzanları azaltmaya çalışıyorum, bu ayın sonuna doğru giriş sağ ve sol hemen hemen tamamen temizlenecek.
Mevsimlikleri mini dahlia hariç, tekrar ekmeyeceğim, aklımdaki en önemli sorunlardan birisi, liliumları nereye diksem?

Gallalar için yer tamam da, liliumlar için karar veremiyorum.
Erik ve ya kiraz ağacının altını düşünüyorum, eriğin gölgesi kirazdan fazla, önceki yıl gazania dikmiştim oraya, bu sefer de lilium, olmazsa çepeçevre cam güzeli düşünüyorum, bilmem uygun olur mu?

Üzümlerin etrafı için önerdiğiniz çözüm uygun olur tabi, hostalarım ayrılacak kadar büyümediler, bendeki ilk yılları, takviye olabilir.

Değerli fikirlerinizi almaktan mutlu olurum.
Sevgiler.

Eski 19-09-2010, 08:55   #70
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Yer örtücüler

Yer örtücü olarak bir de bu var , hem çıplak ayak basılabiliyor .

Sagina subulata “Irish Moss”

Name:  SaginaSubulata1.jpg
Views: 8535
Size:  73.0 KB

Sevgili Adalet , belki bu daha sevimli gelebilir , pembe çayır bana pek doğal gelmiyordu zaten

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2010, 13:42   #71
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Bu gerçekten güzelmiş, ellerinize sağlık sevgili Jezebel.
Ben yeşil rengin enerjisine hayranım, tabii ki bütün renkleri çok severim ama yeşilin yeri bir başka.

Bu bitkiyi araştırayım bakalım, sanırım tohumla çoğaltılabilir, kış şartlarına ve yoğun sıcaklara dayanıklı ise, yer örtücümü buldum demektir, çok ama çok beğendim

Eski 19-09-2010, 14:46   #72
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Evet ,
200 tohum satan bir satıcıyı not aldım .
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.d...=STRK:MEWAX:IT
Bak istersen

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2010, 15:24   #73
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Çok da ucuzmuş, ekim yapacağım alan 25 m² bir alan.
Biraz da bitkinin genel istekleri hakkında araştırayım, bakalım neler bulacağım.

Eski 19-09-2010, 15:50   #74
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Gitti gidiyorda Zengardende satıştaymış.

Tohumlar ekildikten sonra tek tek fideleniyormuş, kuraklığa dayanıklı değilmiş, soğuklardan korkmuyor.

abk beğendi.
Eski 30-10-2010, 15:15   #75
Ağaçsever

marjinalmenekse's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2009
vallahi Adalet hanım çok haklısınız benim bahçemde çok karışık önümüzdeki yıl daha donanımlı bir bahçe yapabilmek için işyerinden 1 hafta izin almayı düşünüyorum düşüne düşüne sakin sakin yer değişimleri ve ekimler yapmak istiyorum ... inşallah o günleri görürüz.

marjinalmenekse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2010, 15:07   #76
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Aman sonradan pişman olacağınız düzelemeler yapmayın, her güzelden bir tane olsun da demeyin
Ben iki yıldır bir düzene sokamadım, bir haftada neler başarabileceksiniz bakalım

Eski 03-12-2010, 11:29   #77
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Adalet hanım merhaba;
Sitede yeniyim ve benim de bahçemdeki amacım sizinkinin tersine çim alanları azaltıp çiçeklendirmek
Çim alan çok keyifli ve huzur verici ancak yaz aylarında aşırı su isteği var, kesinlikle önermiyorum. Ayrıca ne kadar sularsanız sulayın mutlaka biryerlerden sararma oluyor. Onun yerine geçen yıldan itibaren çime yonca karıştırmaya başladık.

Bu sene de bahçeyi tekrar düzenleyip tüm bahçeye çim yonca tohumu ekiyoruz. Çevredeki arkadaşlarımdan edindiğim gözlemlerde yonca fazla su istemiyor ve az sulanan parklarda bile tüm yaz yeşil kalabiliyor(tabii kışın da)
İşin en güzel tarafı da heryerde rahatlıkla tohumlarını bulabilirsiniz. Allerji yapma olasılığı da çimle aynı...

Umarım faydalı olur...Sevgiler..
Nurgül

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2010, 11:31   #78
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Bu arada eğer bulunduğunuz bölgede henüz çok soğuklar gelmemişse şu anda bile ekebilirsiniz. Çim ve yoncada en sağlıklı ekim zamanı sonbahar. Tabii ilkbaharda da ekebiliyorsunuz

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 15:35   #79
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Düzenli bahçe? Dağınık bahçe?

Güzel görünen bahçelerle dağınık görünen bahçelerin farkları nedir diye düşünüyorum. İçimizi açan, internette görüp beğendiğimiz, özendiğimiz bahçelerin sırları ne? Nelere dikkat edilmiş? Dağınık bahçelerde yanlış olan ne?

Bu sorulara cevap vermek için birkaç resim incelemek lazım bence.

Önce beğendiğimiz düzenli bahçelerle başlayalım:

Name:  english-cottage-garden.jpg
Views: 3596
Size:  70.8 KB

Name:  IMG_0991.272141617_large.jpg
Views: 11821
Size:  71.6 KB

Name:  back-garden-1024x768.jpg
Views: 3270
Size:  72.8 KB

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 15:42   #80
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Bu resimlerin ortak özelliklerini belirlemeye çalışıyorum.

Resimleri özellikle çok bol bitki ve çiçek çeşidi içeren bahçelerden seçtim. Hepsi de gayet şık göründüğüne göre fazla bitki çeşidi olması bir bahçenin düzenliliğini bozan bir şey değil.

Benim gördüğüm ortak özellikler:
  • Net sınırlar var. Bitkiler azalarak kaybolmuyor. Çim ile, yürüme yolları ile, bordürlerle, vs. net sınırlar ayırılıyor.

• Boş alan yok. Çeşitli bitkilerin olmadığı bölümler çim, yer örtücü, yürüme taşı, tahta döşeme, malç, çakıl, vs. bir şeyler kullanılarak kaplanıyor. Boş toprak görüntüsü yok.

• Bitkiler her zaman boy sırasına göre dizilmiş durumda. Arkada uzun boylu, ortada ara boylu, en önde kısa boylu bitkiler var. Bir bitki sırası hiçbir zaman uzun boylu ya da orta boylu bitkilerle bitmiyor, her zaman en önde kısa boylu bir şeyler var.

Eski 28-04-2011, 15:48   #81
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Şimdi de dağınık görünen bir örneğe bakalım:

Name:  tulip time.jpg
Views: 2556
Size:  67.2 KB

Bu örnekte heuchera, lale ve nergis gibi çok hoş çiçekler var ama genel görünüm çok çekici değil. Bence bunun nedeni önceki resimlerdeki ortak noktalara uyulmaması.
  • Çimin sınırları net değil, yavaş yavaş çim azalıyor, bitkiler başlıyor, bu da bakımsız bir görüntü yaratıyor.
  • Boş toprak alanlar var. Soğanlılar daha sık dikilip daha toplu bir görüntü sağlanabilirdi.
  • En ön sırada nergis-heuchera-nergis-heuchera dizimi yerine nergislerin önüne heucheralar konulsa boy sırası ile daha hoş bir görüntü olurdu.

Eski 28-04-2011, 15:48   #82
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Sizin gördüğünüz başka ayrıntılar, ortak noktalar, farklılıklar var mı?

Eski 28-04-2011, 16:19   #83
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Gilan, örneklemeler çok isabetli seçilmiş, hepimizin ortak arzusu bu işte, hem yoğun hem de düzenli bir bahçe görünümü.

Daha çok önceden planlanmamış bitkileri ekip diktiğimiz için karışıklık yaratıyoruz bence.
Öbek yapacaksak eğer, 1. fotoğrafta olduğu gibi, kaç çeşit ve renk kullanacağımıza önceden karar vermeli ve bunun dışına çıkmamaya özen göstermeliyiz.

Çim ise bana göre bahçelerin olmazsa olmazıdır, çimsiz bir alanı ne kadar çiçeklendirirseniz çiçeklendirin, yine de gözleri dinlendirecek bir alan yaratamazsınız.

Bu konuda yüklediğiniz fotoğraflar çok güzel fikirler veriyor, ellerinize sağlık, vakit varken bu konuyu genişletebiliriz.

Eski 28-04-2011, 16:47   #84
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Boş alan/dolu alan arasında bir denge olmalı diye düşünüyorum. Boş alan dediğim bakımlı bir çim, taş döşeme gibi düz zemin alanları. Bakımlı düz bir alan bitiminde yoğun bitkili alan, daha net, daha vurgulanmış oluyor. İlk fotoğrafta bu çok belirgin. Tamamı çiçek, bitki olan ve boş alan ayrılmamış bahçeler de bence dağınık gözükebilir, göz yorar. Bununla beraber, eğer bahçem çok küçük olsa ve bitki ile doldurmak istersem, o zaman yürüme alanlarına özen gösterir, vurgulardım (güzel bahçenin son fotoğrafındaki gibi).

Çiçekleri tek tek değil de grup halinde dikmek, dikerken bitki istekleri yanında boy ve renk özelliklerini dikkate almak, bir düzen getiriyor. Uyumlu renk grupları yine büyük bir grup oluşturabildiği gibi, aynı renk, farklı çiçekler de dağınıklığı önlüyor.

Çiçekler kadar, yapraklar da bütünü sağlıyor; sadece ince yapraklı farklı bitkiler bir arada olunca, arapsaçı görümü artıyor, ince yapraklılar arasına geniş yapraklılar, karışıklığı azaltıyor. (Örnek: güzel bahçedeki orta göbek ve dağınık örnek. Dağınık örnekte, dikine giden yaprak gruplarının önüne heuchera dikilirse-Sevgili Gilan'ın yazdığı gibi- dağınık saçlar taranmış olacak

Bence en zoru da her mevsim yaşayan bir bahçe yaratmak. Bu hem zor, hem de çok zaman gerektiriyor. Bu konuda, dört senedir istediğimin yüzde onunu bile gerçekleştiremedim. Biri biterken bir başlamalı, biri alanı boşaltırken, diğeri gelişip doldurmalı. Off of, ne çok yapılacak-öğrenilecek (ya da öğrenmeye çalışılacak) şey var.

gilan ve Jakin beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 16:50   #85
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster

Çim ise bana göre bahçelerin olmazsa olmazıdır, çimsiz bir alanı ne kadar çiçeklendirirseniz çiçeklendirin, yine de gözleri dinlendirecek bir alan yaratamazsınız.
Sevgili Adalet Hanım, bakımlı çime söyleyecek sözüm yok ama son fotoğraftaki çimsiz bahçe de çok çok güzel. Çimin sorun olduğu, küçük bahçeler için iyi bir fikir.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 23:37   #86
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Kiraz, aslında bahçeyi projelendirirken düşünülmeli her şey, dediğiniz gibi son fotoğraf da çok güzel.

Kendi bahçemi ele aldığımda yapılacak pek fazla bir şey olmadığını görüyorum, ama sevgili Nurguldk nın önerisi çok cazip geldi bana, çimle karışık yonca ekmek çok iyi bir fikir, teşekkürler Nurgül hanım.

Çim için ayıracağım alan 25 m² olunca biçme problemi olmaz, ayrıca yonca görüntüsüne de bayılırım.

Yazdıklarınızın tümüne katılıyorum, bahçe hep el altında ise sürekli bakımlı tutmak kolay ama bizimki gibi uzaksa ister istemez pek çok şey gözden kaçabiliyor ve ya ihmal edilebiliyor.

Eski 29-04-2011, 10:10   #87
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Yapraklar da güzel bir detay. Ben fark etmemiştim.
Hosta gibi geniş yapraklı bitkiler, ince yapraklı çiçekli bitkilerin yanında güzel tamamlayıcı oluyor mesela.

Her mevsim yaşayan bir bahçe ise gerçekten ciddi planlanması gereken bir konu. Boylarına, renklerine, yapraklarına, çiçek dönemlerine, yaprak döküp dökmemelerine, su isteklerine, toprak isteklerine, her bir şeye göre düşünmek lazım. Aslında belki bu konuda yapılmış çalışmalar olabilir. Bir araştırmak lazım, belki 8-10 bitkiden oluşan uyumlu bitkiler listeleri falan bulabiliriz.

Eski 29-04-2011, 10:13   #88
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Adalet hanım, çimle karışık yonca da dikseniz biçmeden olmaz. Yonca kısa kalacak ama çimler uzayacak. Biçmek istemiyorsanız sadece yonca ekin ama onun da çeşitleri var. Geniş yapraklılar yerden 10-15 cm kadar yükseliyor, tam olarak yeri örtmüyorken, küçük yapraklı türleri hemen hiç yükselmeden tamamen yayılarak her yeri kaplıyor. Zeki Bey'in bahçesinde kullandığı bir yer örtücü türü vardı(adını hatırlayamadım) bence eğer şartlar uygunsa hem çime hem yoncaya alternatif olarak düşünebilirsiniz.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 10:51   #89
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Şimdi bu gözlemlerimiz ışığında Adalet Abla'nın geçen sene eklediği resimlere bakalım bence. (İzniniz olusa )
Gerçi belki de bir çok değişiklik yaptınız buralarda ama sadece fikir yürütüyor olsak bile bir çok şey öğreniriz, faydalı olur.

Name:  G7.jpg
Views: 2580
Size:  65.6 KB

Burada taş duvarın hemen dibindeki bitkilerin kısa boylu olması gerektiğini düşünüyorum. Eğer arkaya doğru yer varsa arkasına daha uzun bir şeyler gelebilir.
Sağ taraftaki alt yaprakları kurumuş olan bitkiler (ne olduğunu çıkaramadım) uzun boylu oldukları için altları açıkta kalmış, dağınık görünmüşler.

Bazı orta boylu bitkileri de ön taraflarını daha kısa budayarak yuvarlak bir şekil vererek kullanabiliriz.
Fotoğraf sevgili limon'dan:
http://www.agaclar.net/galeri/showim...mageuser=11575

Sol tarafta ise sevgili Kiraz'ın dikkat çektiği noktadan bakarsak kozmoslar ve aslan ağızları ikisi de çok ince yapraklı bitkiler oldukları için yanyana güzellikleri vurgulanmıyor. Aralarına daha geniz yapraklı bir şey girebilir.

Kırmızı gülün yeri bence uygun. Önüne kısa bir şeyler dikildiğinde gayet hoş görünecektir.

abk beğendi.
Eski 29-04-2011, 11:01   #90
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Name:  G27.jpg
Views: 2715
Size:  64.3 KB

Burada çiçekler için olan alanın ayrılmış olması bize yardımcı olacak güzel bir şey.

En ciddi düşünülmesi gereken konu orta alanın zemini. Burayı toprak görünümünden kurtarmak lazım.

- Çim tabii ki en güzel seçenek ama ne zorluklar çıkardığını hepimiz biliyoruz.
- Başka bir yer örtücü düşünülebilir ama basılabilen ve kışa dayanıklı tam bir seçenek ben hala bulamadım. Bulan varsa memnuniyetle öğrenmek isterim.
- Taş, ahşap, vs. herhangi bir doğal görünümlü kaplamayla kaplanabilir. Maliyeti yüksek olur ama sanırım.
- Yürümek için kayrak taşları konursa basmaya çok dayanıklı olmayan yer örtücülerle de kaplanabilir.

Asmanın çevresi de dekoratif taş gibi bir şeylerle çevrilirse çok şık olur.
Çiçeklikteki bitkiler için de boy sırasına uyarsak ve boşlukları da doldurursak, en ön sırasına da bodur mevsimlikler (begonya gibi) dikersek ufak bir cennet köşesi olabilir.

Ben öyle ne yapılabilir diye fikir yürütüyorum Adalet Abla, umarım iznin vardır.

abk beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024