agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni295Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-08-2010, 09:49   #31
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
..Bir de iklim sorunu var...
Evet bunu da öğrenmeliyiz.

Çevredeki bahçelere ve doğal bitki örtüsüne dikkat ettiniz mi neler var diye?

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2010, 14:06   #32
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Aslında doğal bitki örtüsü yok gibi sevgili Sabah, arkamda kalan küçük tepede maki örtüsü var, dikenli otlardan başka kendiliğinden çıkan(baharda)burada "cücü barsağı" denen bitkiye rastlıyorum.

Bu bitki de Haziran başından itibaren kuruyor, bunun dışında yaz başından itibaren doğal bitki örtüsüne rastlamadım.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2010, 16:50   #33
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Sizin yaylada farekulağı (Cerastium tomentosum) da yaz-kış dayanabilir.

Kışın ölmez, çok su da istemez. Bordür gibi dikilebilir -sonra o nasıl olsa bahçeyi kaplar -.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2010, 17:42   #34
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Sabah, ben yeşil görmek istiyorum, fare kulağı gri yeşil arası, üstüne basılabilir bitki olması da önemli.

Aslında düşündüm de, acaba yonca nasıl olur, çok su ister mi dersiniz?
Uzadıkça çim gibi biçilebilir.
Bahçenin her tarafından yabanisi çıkıyor, bordoya yakın küçük yapraklı olan, üstelik işgalci bir bitki.

Bir de bahçemde üstesinden gelemediğim beyaz çiçekli yabani sarmaşık var, bıraksam her yeri kaplayacak ama diğer bitkilerime zarar veriyor, onlara sarılıp boğuyor.

Fotoğrafladığımda daha iyi bir anlatım olacak.

Eski 20-08-2010, 17:43   #35
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sevgili jazebel, fotoğraflar çok güzel ama ben çim de ne ki? Fikrinize iştirak edemeyeceğim.

Çim; eğer sağlıklı ise baktıkça huzur veren, insanı dinlendiren, kadifemsi duruşu ile insanı başka dünyalara sürükleyen, yalın ayakla dolaştığınızda vücüdunuza sıhhat veren, enerji veren çok güzel bir ortam bence.
Cim konusunda katılabileceğim duygu ve düşünceler
Çocukluğum engin çayırlıklarda yuvarlanma ve taklalar atma hatıraları ile dolu .
Ama bu çayırlar ne güzeldi , sadece çim değil yüzlerce şifalı bitki ,
nefis kokular . Ancak yapay değil , tamamen doğal .
Benim çime olan muhalefetim çevre açısından
su sıkıntısının yaşandığı bu günlerde çim sulamak bir lüks oldu ...

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2010, 17:59   #36
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Haklısın sevgili Jezebel, keşke bizlerin gösterdiği bu özeni herkes gösterebilse.
İstanbul- mahmutbey gişelerinden çıkarak Silivri'ye doğru yol alıyorum. Bahçeşehir civarında başlayan rulo çim döşemeleri taaa Serlimpaşa-Silivri'ye kadar uzanmakta. Sağlı sollu döşenen rulo çimler güzel görüntü veriyor ama ya sulama işlemleri, bir de onca masraf.

Bunu İstanbul Park ve Bahçeler müdürlüğüne dile getirip, " çim yerine daha masrafsız çalı türü, daha dayanıklı ve az su isteyen bitkiler ekilse olmaz mı?" sorusuna gelen cevap : Yol boyunca ekilen çalı türü bitkilerin arkasında fuhuş yapılıyor" oldu.

Gel de kızma.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2010, 18:08   #37
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Az önce, Çim yerine ekilebilecek bitkiler ve yonca yetiştirme başlıklarını okudum.

Yonca ve ya yayılıcı yer minesi olabilir diye düşünmeye başladım.
5-6 yıl önce bahçemin bir kenarına diktiğim bir kaç yer minesi fidesi kısa sürede oldukça geniş bir alanı kaplamıştı, görünüşü çok güzel ve bakım da gerektirmiyordu, tek sorun, çiçeklerin üstüne nasıl basarım

Eski 20-08-2010, 18:32   #38
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Olabilir , sadece Yonca ' nın alerjiye sebep olduğundan dolayı sabıkası var

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2010, 18:35   #39
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Alıntı:
tek sorun, çiçeklerin üstüne nasıl basarım
Çok rahat üzerine basabilirsin Adalet.
Sebze adaları yaptığımda, kenarlarda boşluklar kalmıştı. Oralara birkaç yer minesi diktim, sebze adalarının yürüme yollarına yayıldılar. Bende basıp gecmek zorunda kaldım. Halen çiçek acıp yayılmaya devam ediyorlar.

Küvet havuzun etrafına 3 kök dikmiştim. Öyle yayıldıki, küvete girdi. Denemekte fayda var. Hem yaz kış yeşil, daha ne isterim

Çimlere bir dünya para verdik, sapsarı oldular.

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2010, 22:31   #40
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Çok rahat üzerine basabilirsin Adalet.
Haklısın canım, en azından daha önce denediğim bir bitki, ayak basmak için beton ayaklardan alırım bir kaç tane, o zaman çok fazla yıpranmazlar.

Phulox Subulata da çok güzel, ama onu temin etmek mümkün olmayabilir.
Bulursam mutlaka alırım, şimdilik ikisi diğer seçeneklerden daha sevimli geliyor.

Eski 27-08-2010, 23:43   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
çim hiç büyümeyen bir bebek arkadaşlar bakımı zor ama çok sevimli.

Yücel Canpolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2010, 11:38   #42
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili dostlarım;
Nihayet arap saçına dönen bahçemi fotoğrafladım.
A normal hava sıcaklığı da çok yardımcı oldu(sağolsun )

Şimdi; Pamuk yürekler iş başına, bu bahçeyi nasıl adam ederim?

Önce dışardan giriş.
Name:  GİRİŞ.jpg
Views: 2427
Size:  59.9 KB
Name:  GİRİŞ2.jpg
Views: 2011
Size:  71.2 KB

Bu da girişin içeriden görünen fotosu.
Name:  G28.jpg
Views: 2024
Size:  56.7 KB

abk beğendi.
Eski 29-08-2010, 11:47   #43
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Ben burada bir karmaşa göremedim. Gayet güzel bile görünüyor. Yanlış mı görüyorum acaba?

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2010, 11:51   #44
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Bulduğum her bitkiyi her tohumu ektim, sonuç; kısa bir dönem renk curcunasından sonra gerçek bir hüsran

Çoğu zaman yaptığım hata, her bulduğum bitkiyi, isteklerini düşünmeden boş olan yerlere dikmek oldu.

Örneğin, phloxlar, onları oradan kaldırmak istiyorum, boyları uzun olduğu için görünümü kapatıyorlar.

Bahçenin, dışarıdan girişteki sağ tarafında, bir kiraz ağacı, ve değişik güller, phloxlar, ağaç şakayık, vyvan pennel clematis, girişe yakın yerlerde kasım patları, tam duvarın dibinde acem borusu var.

Beyaz asma gül ve eve yakın kırmızı gül haricinde, diğer gülleri oradan kaldırmak istiyorum.
Giriş sağ bölümü Doğuya bakıyor, hafifçe gölgeli ve 6 saat güneş görüyor.

Eklenen Resimler

Eski 29-08-2010, 11:52   #45
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Durul, biraz bekleyin, daha neler göreceksiniz

Eski 29-08-2010, 12:00   #46
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Burası, giriş sağ bölümünün devamı.
Oturduğumuzda burası çok göz önünde kalıyor, merdivenlerden yukarı sebze bahçesine çıkılıyor.

Merdiven altındaki görüntüyü gizlemek için diktiğim solanum kalacak, yerini sevdi.
Name:  G12.jpg
Views: 2114
Size:  70.7 KB

devamında görünen goji bery, bektaşi üzümü ve üç ribesin yeri değişecek, buradan hoşlanmadılar.
Name:  G14.jpg
Views: 2166
Size:  73.2 KB

Gün güzeli kalıyor, gün güzelinden sonraki bölüm tam gölge, hiç güneş almıyor, zambak türü soğanlılar oradan çıkarılacak, hiç açmadılar.
Name:  G16.jpg
Views: 2927
Size:  72.7 KB

Düzenleyen Adalet Yağcı : 29-08-2010 saat 12:48
Eski 29-08-2010, 12:12   #47
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Burada bulunan cüce hatmiler de hiç açmadı, ayrıca 15 kök kadar ekinezya var, onları bir araya toplamak güzel olur diye düşünüyorum.

Sonradan öğrendiğim bir bilgiyi paylaşayım; küçük bahçelerde bitkileri sıra halinde dikmek hatalıymış, toplu görünüm daha geniş gösterirmiş bahçeyi.

Name:  G17.jpg
Views: 2315
Size:  71.8 KB
Sağda görünen gül, soldaki ortanca ve üzüm oradan çıkarılacak, gülü dışarı dikmeyi düşünüyorum, üzümü komşuma vereceğim, ortanca benimmm.
Sinameki yerini sevdi ve tomurcuklandı, ona dokumayacağım.

Name:  G19.jpg
Views: 2350
Size:  71.5 KB
Çıkacak gülün dibinde margaret papatya var, dalları çok uzayıp yatıyor, onun da yerinin değişmesi gerekiyor.
Bu bölüm de aydınlık ama güneş almıyor.

Name:  G20.jpg
Views: 2078
Size:  72.5 KB
Bu bölümdekiler kalıyor, hallerinden memnunlar, solanum ve adını hatırlayamadığım bitkim.
Devamındaki kasım patları kalıyor.

Eski 29-08-2010, 12:32   #48
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Şimdi bu bölüme genel bakalım.
Name:  G27.jpg
Views: 2022
Size:  71.8 KB

Bana kalsa ortadaki üzümleri çıkarıp minik bir havuz yapmak isterdim ama eşim kıyamadı üzümlere, üç yıldır bir salkım bile vermedi

Ortdaki erik ağacı, altında gazanyalar, hercailer, bir tane de passiflora var ağaca sarılmış durumda.
Dört tane ortancayı da buradan çıkarmak istiyorum.
Name:  G18.jpg
Views: 2149
Size:  74.0 KB

Sağ ön bölümü olduğu gibi bırakacağım, ne olduğuna karar veremediğim(muhtemelen çuha)bitkiler burayı sevdi, hostalar da burada.
Name:  G25.jpg
Views: 1992
Size:  71.1 KB

Yakından.
Name:  G24.jpg
Views: 2027
Size:  73.0 KB

Giriş sağ bölümü 36 m² bir alan, orta bölümü bordür taşlarla ayırdım, bordür araları 140 cm.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Adalet Yağcı : 29-08-2010 saat 12:47 Neden: ilâve cümle
Eski 29-08-2010, 13:14   #49
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Burası, dışardan girince sol taraf, 5,5 mt. uzunluğunda 1,10 cm. genişliğinde, Güneydoğuya bakıyor, hemen hemen tüm gün güneş alıyor.

Name:  genel2.jpg
Views: 2078
Size:  72.8 KB

Kiviler bu bölümde, çok güneş almasına rağmen ortancalar halinden memnundu.

Gaura çalısı, monardo, abutilon, ortancalar ve mevsimlikler.
Name:  genel3.jpg
Views: 2557
Size:  72.3 KB

Burada bir tane asma var o kalıyor, dış duvara yakın kanarya gülü, pembe acem borusu, sarı sarmaşık gül burada.
Kanarya gülünün gölgesinde üç kök haseki küpesi, iki kök çuha var, çuhalar diğerlerinin yanına alınacak.
Name:  genel4.jpg
Views: 2490
Size:  72.0 KB

Eve yakın olan küçük bölümde clematis aynı yerde kalıyor.
Name:  genel5.jpg
Views: 2012
Size:  71.6 KB

Eski 29-08-2010, 13:23   #50
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Bu bahçe bana hiç yabancı gelmedi. Ne bulduysak dikmişiz)) Çık cıkabilirsen işin içinden bakalım. İnsan bakarken yoruluyor Sen düzenle, ben de kopya çekeyim canım.

O üzümü, ne yapar eder ordan yok eder, mini bir nilüfer havuzu yapardım ben)

Emine Akman beğendi.
Eski 29-08-2010, 13:36   #51
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş sağ ve sol kısıma boydan boya ortanca olsun istiyorum, aslında sol tarafı böyle yapmıştım ama ortaya dikmediğim için güzel durmadı.

Yine sol bölümdeki komşunun duvarına yakın diktiğim iri beyaz gallaları(fotoğrafta görünmüyor) çıkartmak istiyorum, sıra ile değil de üçer adet uygun yerlere dikmek için yer belirlemeye çalışıyorum.

Liliumları bir ve ya iki ağacın(erik ve kiraz)dibine toplasam nasıl olur?
Önlerine de yine gazanyaları diksem diyorum.

Üç tane mini baston gülüm de saksıda, onları da yere dikmek istiyorum, amaç saksıları azaltmak.

Renkli gallalar için de yer gerekiyor, amaryllis soğanlarına da bir yer belirleyelim.

Giriş sağ bölüm(üzümlerin olduğu)salon penceremden baktığımda yemyeşil ve güzel görünsün istiyorum.

12 Soğan kadar glayölü de 5li-6lı bir yerde toplamak istiyorum.
Sayın Yücel Canpolat'ın bahçesindeki görüntüye bayılmıştım.

Elimde çok yıllık yer minesi var bir kaç saksı, komşumda da moru var, yer örtücü olarak onlardan faydalansam diyorum.

Sevgili dostlar, önerilerinizi dikkate alacağımdan şüpheniz olmasın.
Yardıma başlayabilirsiniz, şu mübarek ramazan ayında sevaba girmek istemez misiniz?

Eski 29-08-2010, 13:39   #52
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
Bu bahçe bana hiç yabancı gelmedi. Ne bulduysak dikmişiz)) Çık cıkabilirsen işin içinden bakalım. İnsan bakarken yoruluyor Sen düzenle, ben de kopya çekeyim canım.
Öyle hazıra konmak yok Cemo'm, beraberce kafa yoracağız, en iyisini bulup bizden sonra gelenlere örnek olacağız.

Alıntı:
O üzümü, ne yapar eder ordan yok eder, mini bir nilüfer havuzu yapardım ben)
Söylemesi kolay canım, üzümler oradan kalksa o bölümü komple havuz yapardım

Eski 29-08-2010, 14:02   #53
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Daha önce de konuşmuştuk, soğanlıları bir yerde toplamak en güzeli sanırım. Bu yüzden, dün 10 adet mandal sepeti ve derin süzgeç aldım. Çıkardığım soğanlıları boylarını dikkate alarak, bir köşede toplayacağım. Çıkarırken hayli zarar verdim zaten. Sepetle dikersem, yerlerini bilmiş olurum. Yazlık, kışlık aynı bölüme dikeceğim ki, sök dik olmasın birdaha.

Sepetle dikmekteki diğer amac, aralarda boşluklar bırakıp, mevsimlik serpiştiririm düşüncesi)

Sıralı değilde, öbek halinde dikim yapma fikrine katılıyorum. Sıralı diktiğim dahlıalar hiç hoş olmadı

Yapılacakları düşünmek bile yorucu)

Eski 29-08-2010, 14:41   #54
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Cemo'cuğum, glayöller ve gallalar için neresi uygun olur sence?

Eski 29-08-2010, 15:46   #55
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Kelin ilacı olsa başına sürermiş canım. Tam adamına sordun

Düşüncem o ki, galaları gölge bir yerde toplasak iyi olur. Glayöller daha güneş bir alanda iyi olur gibi. Bir bilen sorumuzu cevaplar inşallah. Ne de olsa, ben hala acemiyim

Eski 29-08-2010, 21:02   #56
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Adalet abla giris cok güzel görünüyor ama ic bölümün resimlerine bakinca gercekten bir karmasa var gibi. Sirali dikim konusunda haklisin ayni türleri öbek halinde ekince daha zengin bir görüntü ortaya cikiyor karisik hal de ortadan kalkiyor tabii. Bende ikisi de yok ama bahcelerde gözlemledigim kadariyla gallalari neredeyse tamamen gölde yerlere glayörleri de günes altina dikiyorlar burada. Toplu halde olunca cok hos görünüyorlar. Galla olan bölümlerin önüne hosta ekildigini de gördüm.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2010, 09:45   #57
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Çiçeksever, bu bölge asmanın altında kalıyor ve hiç güneş almıyor, sence gallalar burada mutlu olabilirler mi?

Oradaki amaryllisleri çıkartıp başka yere almam gerekiyor, onlar gölgeyi sevmediler ve açmadılar.

Eski 30-08-2010, 11:22   #58
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Alıntı:
Sevgili Çiçeksever, bu bölge asmanın altında kalıyor ve hiç güneş almıyor, sence gallalar burada mutlu olabilirler mi?

Oradaki amaryllisleri çıkartıp başka yere almam gerekiyor, onlar gölgeyi sevmediler ve açmadılar.

Adalet ablacigim ben de uzman degilim ama gölgede kaliyorsa bence duvar dibi tam galla kösesine uygun görünüyor. Önüne de hosta türü bir seyler ekebilirsin belki. Uygun bir örnek resim bulabilirsem eklerim.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2010, 15:53   #59
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Adalet Hanım kolay gelsin. Ne yaparsak yapalım her sene bu arayışa giriyoruz ama bazı dersler de alıyoruz

Glayöller güneşli yer seviyor ama arkasında mutlaka duvar ya da çit olursa bağlaması kolay olur, kolayca yere yatıyorlar. Grup halinde güzel olacağını düşünüyorum.

Margaret papatyalar da çit ya da duvar önünde iyi oluyor, sıra halinde dikebilirsiniz. Sizinki ggüneş almayan yerde, güneş alan bir yerde daha güzel açabilir.

Ortancalar da gölgede daha rahat ediyor ve duvar dibinde daha güzel duruyor. Güngüzelinin olduğu gölge yere ortanca dikebilirsiniz.

Üzümlü alanınız çok güzel. Etrafını sınırladığınız alana çiçekleri dilip, ortayı boş bıraksanız nasıl olur? Gölge alanı da varsa, yerde bir kaç atlama taşı ve bir koltukla keyif köşesi yapabilirsiniz. Üçerli gruplar halinde bir-iki köşesine saksıda çiçek de konabilir.

Hosta, galla, ortanca gibi gölge bitkilerini bir araya toplarsanız sulama açısından da rahat edersiniz, onlar da mutlu olurlar.

Gülüm fazla yok ama olduğu kadarı ile şunu gözlemledim; güller hepsi bir alanda güzel duruyor, aralarına uzun boylu bitkileri karıştırmayınca kendini daha iyi gösteriyor ve ev girişlerine (güneş alıyorsa) yakıştırıyorum. Sizin girişin iki yanı buna uygun olabilir.

Ah bir de ben başlasam, yarın kalan işlerin üzerine bir sıcak havalar bir de Tarçın geldi, benim bahçem perişan

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2010, 17:27   #60
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Kiraz, bahçelerimizi arap saçına döndürüp sonra da "imdat" diye bağırıyoruz.

Güller için önerdiğiniz girişin iki yanı bahçenin geri kalanını kapattığı için tercihim değil.
Ancak, eve yakın köşedeki kırmızı ve beyaz asma gülüm çok büyük olduğu için onlar kalacak, yani güllere başka yer bulmak lazım.

Gölge alana gallalar için karar verdim, Çiçeksever de aynı öneriyi yaptı, hiç güneş almayan bir alanda da açarlarsa mesele yok, zaten Haziran sonunda çiçeksiz kalıyorlar, bari yeşillikleri olsun.

Üzümlü alanın ortası için yer örtücü mine düşünüyorum, dediğiniz gibi atlama taşları hareket kolaylığı sağlar.

Çiçeklendireceğim alan kısıtlı olduğu için, iyi değerlendirmek istiyorum, yaptığım hataları tekrarlamak fazla lüks olur benim için

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024