agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni172Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-09-2017, 02:01   #631
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tribes41 Mesajı Göster
Tekrar çim ektirmek istiyorum. Peyzaj firması mevcut çimlerin üzerine önce toprak kaplayıp tesviye yaptıktan sonra ekme çim yapabileceğini söyledi sizce bu sağlıklı olur mu?
Fazla ticari, ve kolayında kaçılan bir yöntem.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2018, 20:05   #632
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2013
Merhaba, Mine hanıma da sordum ama buradan da bilgili arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum:
izmir-Urla'da sahile yakın oturuyorum, 70 m2 bir alanı çimlendireceğim, sulama problemim yok (şehir suyu kullanacağım), güneşim bol, toprağım killi bir toprak ama sitede yazılan usüllerle (kum-gübre-leonardit vb.) 4-5 aydır ekime hazır hale getirdiğimi düşünüyorum. Malum birçok tohum çeşidinden nasıl bir karışım kullanmalıyım? Mesela bermuda çeşidini istemiyorum, üzerine basılacak, sahil ve çevre şartlarına dayanıklı nasıl bir karışım kullanmalıyım?

kk35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2018, 18:53   #633
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kk35 Mesajı Göster
Merhaba, Mine hanıma da sordum ama buradan da bilgili arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum:
izmir-Urla'da sahile yakın oturuyorum, 70 m2 bir alanı çimlendireceğim, sulama problemim yok (şehir suyu kullanacağım), güneşim bol, toprağım killi bir toprak ama sitede yazılan usüllerle (kum-gübre-leonardit vb.) 4-5 aydır ekime hazır hale getirdiğimi düşünüyorum. Malum birçok tohum çeşidinden nasıl bir karışım kullanmalıyım? Mesela bermuda çeşidini istemiyorum, üzerine basılacak, sahil ve çevre şartlarına dayanıklı nasıl bir karışım kullanmalıyım?
Arkadaşlar, yok mu yardımcı olacak birisi? İzmir sahil bölgesi için çim tohumu karışımı tavsiyesi bekliyorum!

Eski 19-02-2018, 07:49   #634
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kk35 Mesajı Göster
Arkadaşlar, yok mu yardımcı olacak birisi? İzmir sahil bölgesi için çim tohumu karışımı tavsiyesi bekliyorum!
Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum.
Köyceğiz'deki bahçemize çim ekmeyi düşünüyorum ama tohum konusunda kararsız kalmış durumdayım. Bermuda'da kışın sararıyor ve hiç gölge istemiyor.

Bu konu hakkında bize yardımcı olursanız çok sevinirim.
İyi günler.

ogunduz06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2018, 10:09   #635
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Çim tohumları hakkında bilgim olsaydı severek paylaşırdım.
Kendi bahçeme çim ekeceğim zaman İstanbul Tohumculuğun görsellik açısından parsel parsel hazırladığı çim alanları gezdim.
Çim renkleri ve basılmaya dayanıklı olanlardan seçtiğim parseldeki tohum karışımlarından satın aldım.
Aldığım çim tohum karışımında ne kadarı Poa, ne kadarı Lollium perenne, ne kadarı festuka olduğu hakkında bir bilgim yok. Ancak İngiliz çimi diye tabir edilen Lollıum perenne ve festukanın basılmaya dayanıklı tür olduğunu, soğuğa ve kuraklığa nisbeten dayanıklı tür olduğunu okumuştum.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2018, 18:57   #636
Yeni Üye

Teşekkür ederim Güler Hanım, inanın bu sorunun cevabını bulabilmek için bu ve diğer çim başlığını sonuna kadar okudum, poanın İzmir için uyumsuz olduğu, lollium cinslerinin sıcağa çok gelmediği ama karışımda bir miktar olması gerektiği vb. birçok şeyi öğrendim, ama maalesef bu sorumun cevabını bulamadım. Bu arada kesinlikle evet, çimin var mı derdin var.

Güler beğendi.
Eski 15-03-2018, 13:50   #637
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2017
Merhaba, daha 2 yıl bile olmadan yalan olan çimler.. Bu çim işi beni çok sıkıntıya sokuyor. Çimin mi var, derdin var lafı harbiden doğru.

Rainbird sulama sistemi var, Konya merkezde bulunuyor. Çok fazla güneş alıyor her yer. Dün birisi ile görüştüm 1500 TL gibi bir rakam istedi bakımları için. Ufak bir apartman bütçemiz biraz sıkıntılı. Kendimiz neler yapabiliriz ? Bahçe konusunda da gerçekten kötüyüm hiç bir bilgim yok. Gübretaşın sıvı gübresi ile her biçimde uygulama yapsak ? bu arada geçen sene mantar vardı. Ama şuan bir şey yok. Yalnız ciddi derece kellik, çökme, zayıflık renk değişikliği var. Kullanmam gereken ürünler için yardımcı olabilir misiniz ? canlandıralım biraz kurtaralım istiyorum. Teşekkürler ediyorum.

Not: 450 m2 gibi bir çim alanı var, 150 - 200 civarı da ağaç mevcut.

https://i.hizliresim.com/nOa99R.jpg
https://i.hizliresim.com/vjlAAp.jpg
https://i.hizliresim.com/1J3aaG.jpg
https://i.hizliresim.com/LbX88b.jpg

Düzenleyen Styric : 16-03-2018 saat 06:32
Styric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2018, 16:25   #638
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın Styric, verdiğibniz linkler bahçe fotoğrafları ise Forumdan yüklemediğiniz için açılmıyor, yani göremiyoruz.

Bu 150-200 ağaç çim alanın içinde mi?
Çimi tohumdan mı ekildi, hazır çim mi döşendi?
Çökme var demişsiniz, çimi döşemeden evvel veya çim tohumu atılmadan evvel tabana silindir çekmediniz mi?
Rainbird sulama ile her taraf sulanabiliyor mu, ne kadar süre sulama yapıyorsunuz yani yaptığınız sulama ile toprak en az 20-25 cm kadar derinlikte ıslanıyor mu?

Siz bahçe fotoğraflarını Forumdan yükleyin, yakın çekim de yapın fikir yürütelim, yardımcı olmaya çalışalım.

Eski 16-03-2018, 06:39   #639
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sayın Styric, verdiğibniz linkler bahçe fotoğrafları ise Forumdan yüklemediğiniz için açılmıyor, yani göremiyoruz.

Bu 150-200 ağaç çim alanın içinde mi?
Çimi tohumdan mı ekildi, hazır çim mi döşendi?
Çökme var demişsiniz, çimi döşemeden evvel veya çim tohumu atılmadan evvel tabana silindir çekmediniz mi?
Rainbird sulama ile her taraf sulanabiliyor mu, ne kadar süre sulama yapıyorsunuz yani yaptığınız sulama ile toprak en az 20-25 cm kadar derinlikte ıslanıyor mu?

Siz bahçe fotoğraflarını Forumdan yükleyin, yakın çekim de yapın fikir yürütelim, yardımcı olmaya çalışalım.
Evet bu ağaçlar duvar dipleri ve yer yer ortalarda da mevcut. Tohum olarak ekildi.
Çim ekim işini inşaat firması üstlendi yapımı sırasında yoktum. Nasıl ne gibi işlemler yapıldı hiç bilmiyorum. Evet her yer çok iyi şekilde sulanabiliyor. Yönetici olarak kışın atandım, Yazın burada değildim ama öğrendiğim kadarı ile geceleri en sıcak dönemde 30 dakika sulanıyordu.

https://i.hizliresim.com/1J3aaG.jpg

Düzenleyen malina : 16-03-2018 saat 09:33 Neden: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz....
Eski 16-03-2018, 16:10   #640
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın Styric, malina mesajınızdaki yazıları ve fotoğrafı toparlamış, aksi takdirde ne mesajını okuyabildim ne de fotoğrafları net görebildim.

Ağaçların bahçe duvarları önünde olması iyi aksi takdirde çimin sık ve bol sulanmasından rahatsız olurlardı.
Sanırım çim alanını hazırlarken silindir çekilmemiş, oysa çim tohumu atılmadan evvel alan iyice temizlenir, taş, inşaat artıkları atılır, çim taban toprağı atıldıktan sonra hem toprağı düzleştirme hem de biraz sıkılaştırmak için silindir çekilir. Çimler sulanırken toprak yumuşayıp çöküntü yapmaması için de iyidir silindir çekmek.

Benim çim alanım 1000 metrekare; hem forumdan okuduklarım hem de buradaki hocalarımızın tavsiyesine uyarak sulamayı hiç gece yapmam. Onlar çim alanın geceye kuru toprakla girmesini tavsiye ederler ki mantarî hastalık oluşmasın.
Genelde sabah çok erken saatlerde başlar otomatik sulama, eğer hava aşırı sıcak ise ikinci sulama daha az süre ile saat 17:00 den sonra yapılır ama çim geceye kuru toprakla girer yine.

Yukarıdaki fotoğrafta çimleriniz fena görünmüyor.
Sıcaklar başlayınca mantar belli olur, siz hiç ilaçlama yapmadan mı geçti hastalık?
Zaman zaman kellikler olur ama kardeşleme ile örtülür o kel alanlar.
Çimin boyunu uzun tutmayın, makine ile kesiyorsunuz sanırım. Biçme yaparken de ilk kesimde en fazla 1/3 kesin ikinci kesimle boyunu ayarlarsınız.
Yani demek istediğim çim boyu 15 cm olmuş ise ilk kesimde 5 cm keserek 10 cm.e daha sonra da yine 5-6 cm keserek istenilen boya getirin. 15 cm lik çimi ilk kesimde birden bire 5-6 cm e düşürmeyin. Bir de mutlaka çim bıçağı keskin olsun yoksa kesme yerine koparır ve çim üzerleri tırtıklı beyaz püskül gibi görünür.

Şimdilik size yazacaklarım bunlar sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

TCM beğendi.
Eski 19-03-2018, 08:59   #641
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Styric, malina mesajınızdaki yazıları ve fotoğrafı toparlamış, aksi takdirde ne mesajını okuyabildim ne de fotoğrafları net görebildim.

Ağaçların bahçe duvarları önünde olması iyi aksi takdirde çimin sık ve bol sulanmasından rahatsız olurlardı.
Sanırım çim alanını hazırlarken silindir çekilmemiş, oysa çim tohumu atılmadan evvel alan iyice temizlenir, taş, inşaat artıkları atılır, çim taban toprağı atıldıktan sonra hem toprağı düzleştirme hem de biraz sıkılaştırmak için silindir çekilir. Çimler sulanırken toprak yumuşayıp çöküntü yapmaması için de iyidir silindir çekmek.

Benim çim alanım 1000 metrekare; hem forumdan okuduklarım hem de buradaki hocalarımızın tavsiyesine uyarak sulamayı hiç gece yapmam. Onlar çim alanın geceye kuru toprakla girmesini tavsiye ederler ki mantarî hastalık oluşmasın.
Genelde sabah çok erken saatlerde başlar otomatik sulama, eğer hava aşırı sıcak ise ikinci sulama daha az süre ile saat 17:00 den sonra yapılır ama çim geceye kuru toprakla girer yine.

Yukarıdaki fotoğrafta çimleriniz fena görünmüyor.
Sıcaklar başlayınca mantar belli olur, siz hiç ilaçlama yapmadan mı geçti hastalık?
Zaman zaman kellikler olur ama kardeşleme ile örtülür o kel alanlar.
Çimin boyunu uzun tutmayın, makine ile kesiyorsunuz sanırım. Biçme yaparken de ilk kesimde en fazla 1/3 kesin ikinci kesimle boyunu ayarlarsınız.
Yani demek istediğim çim boyu 15 cm olmuş ise ilk kesimde 5 cm keserek 10 cm.e daha sonra da yine 5-6 cm keserek istenilen boya getirin. 15 cm lik çimi ilk kesimde birden bire 5-6 cm e düşürmeyin. Bir de mutlaka çim bıçağı keskin olsun yoksa kesme yerine koparır ve çim üzerleri tırtıklı beyaz püskül gibi görünür.

Şimdilik size yazacaklarım bunlar sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.
Büyük ihtimalle silindir çekilmemiş, ciddi çökmeler mevcut bunları artık ilerleyen zamanda düzeltmeye çalışacağım. Dün bahçede gezdim avuç içi kadar mantar çıkmış bir yerde.

Eski yönetici hep gece yapmış sulamayı 23 ile 01 arası. Benim planım ise öğlen 11 ile 13 arası sulama yapmak. Gerekirse akşam 17 gibi tekrar kısa süreli bir sulama yapmak.

Hiç bir ilaçlama yapılmadı. Sadece boncuk boncuk gübre almışlar. 1 kere onu atmışlar o kadar. Mantar ilacı tavsiyeniz nedir ? bu mantar ilacını leylandi ağacına da atabilir miyiz ? meyve ağaçları vs. Tüm bahçeyi ilaçlayalım diyorum. Ayrıca çim için gübretaş sıvı çim gübresini kullanayım diyorum. 15 günde bir atmalık. Birde bol miktarda ortanca alıp dikeceğim. Bu gübre ortanca için sakıncalı olur mu ? değerlerini kıyasladım da yakın sayılır. Yoksa direk ortanca sıvı gübresi mi alayım.

Çim boyuna ve bıçağın keskinliğine dikkat edeceğim,

Verdiğiniz değerli bilgi ve yardımınız için teşekkür ederim saygılar.

Eski 20-03-2018, 08:03   #642
Moderatör

Güler's Avatar

Vaktiniz olduğunda bu başlığa bir bakın lütfen

Çimlerde yaşanan sorunlar

Eski 20-03-2018, 12:05   #643
Ağaç Dostu

Alıntı:
Vaktiniz olduğunda bu başlığa bir bakın lütfen

Çimlerde yaşanan sorunlar
Tek tek okuyup bilgilenmeye çalışacağım, teşekkür ederim.

Son olarak, Aydınlatma armatürleri yüzünden beton döktük çimin bir kısmını kazdık falan öldürdüğümüz alanlar oldu. Armatörün dibine çim ekmek istiyorumda. Hazır torf alıp çim tohumu atıp karıştırıp yerleştirsem tutma durumu olur mu ?

Eski 20-03-2018, 16:08   #644
Moderatör

Güler's Avatar

Olur, başka alanlardan bel küreği ile de biraz derince alıp yama yapabilirsiniz.

Havalar ısınınca tohumları karıncaların taşıma ihtimalini göz önüne alarak biraz daha fazla atın veya tohum ve kumu bir leğen içindeki az bir suda çimlendirerek de yama yapabilirsiniz.

Styric beğendi.
Eski 01-06-2018, 23:20   #645
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2014
bende bahçemin bir kısmına çim ekmek istiyorum. zoysia diye bir tür ilgimi çekti. ama satın alacağım bir yer bulamadım. yardımcı olur musunuz

bahcekurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2018, 10:03   #646
Moderatör

Güler's Avatar

İstanbul'da olsa bir iki yer adı verebilirdim ama siz yine çim tohumu satan yerleri araştırın.

Eski 12-06-2018, 05:21   #647
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2007
Beni de bu çim cez betti gozum hep çimlere kayıyor var bir hayır insaallah

Naci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2018, 12:47   #648
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2018
Merhabalar aranızda yeniyim. 5 gün önce sitemizin bahçesine çim ektim. Şuan 3-4 mm civarındalar. Bahçede azda olsa salyangoz var. Yeni çıkan çimlerime zararları olur mu?

mertburgaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2018, 19:00   #649
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2018
Herkese merhaba. Öncelikle forumda yeniyim, konu kirliliği yaratmamak adına buradan sormak istedim.

Afyonkarahisar bölgesi için ev önündeki bahçeye önerebileceğiniz çim tohumu var mıdır? Nereden temin edebilirim?

Bir de çimi ekmeden önce bahçede nasıl bir hazırlık yapmalı? Şimdiden çok teşekkür ederim. Kolay gelsin.

MehmetS03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2018, 22:05   #650
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MehmetS03 Mesajı Göster
Herkese merhaba. Öncelikle forumda yeniyim, konu kirliliği yaratmamak adına buradan sormak istedim.

Afyonkarahisar bölgesi için ev önündeki bahçeye önerebileceğiniz çim tohumu var mıdır? Nereden temin edebilirim?

Bir de çimi ekmeden önce bahçede nasıl bir hazırlık yapmalı? Şimdiden çok teşekkür ederim. Kolay gelsin.
Merhaba, çim tohumlarını bölgenizdeki zirai ilaç dükkanından temin edebilirsiniz. Size tavsiyem en az 5 çeşit karışık çim tomundan almanızdır ama varsa eğer 7 çeşit karışık çim tohumu alırsanız daha iyi olur. Tek çeşit çim tohumu almayın.

Çim tohumu atılmadan önce toprağı tava getirip çapa makinesi ile çapalamanız sonrasında fıskiye ya da sulama tesisatını çekmeniz en sonunda da tohumları atıp tırmıkla tohumları toprağa karıştırmanız gerekir.

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2018, 09:10   #651
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Ekeceğiniz yerde su birikmemesi önemli (ymiş). Benim de tecrübem yok ancak niyetim olduğu için epey araştırdım. Bunu sağlamak için de altına drenaj yapılabilir ancak zahmetli ve paralı iş. Daha basit yöntem ise ekeceğiniz yere % 2 gibi düzgün bir eğim vermek. Tohumları ektikten sonra üzerine tahta-su bidonu vs. ile bastırırsanız iyi olur.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2018, 10:00   #652
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2018
Arkadaşiar herkese iyi günler. 150 m2 lik bahçeme 4 gün önce çim ektim. Öncesinde killi sert olan toprağamıza bir miktar mil toprak ve keçi gübresi ile karıştırdık ve tesviyesini yapıp silindirledim. Bundan sonra sağlıklı çimlerim olması için ne gibi uygulamalar yapabilirim.

Ruberto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2019, 15:58   #653
Yeni Üye

Replikans's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2016
Merhaba.
Bu 3. Denemem olacak. Bahçeme daha önce 2 kez denedim. Herşey güzel başlıyor ama birkaç ay sonra sararmalar ve aşırı çıkan yabani ottan dolayı tüm çimler yok oluyor.

Bu yıl bir kez daha deneyeceğim ama geç mi kaldım bilmiyorum. Muğla gökova da yaşıyorum bu iklime göre tohum tavsiyesi almak istiyorum.

Bahçe çok taşlı, çapa makinesiyle çapalandıktan sonra 3 gün dinlendirip temizleme başladım ama bir türlü bitmiyor o küçük taşlar.

Gene bu forumda okumuştum. Toprağın üzerine gazete serip tekrar toprak atarak çim ekimi yapılmış. Bunun yararı olur mu? Olursa gazetenin üstüne yeni temiz toprak mı atmalıyız

Replikans Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2019, 16:05   #654
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Replikans Mesajı Göster
Merhaba.
Bu 3. Denemem olacak. Bahçeme daha önce 2 kez denedim. Herşey güzel başlıyor ama birkaç ay sonra sararmalar ve aşırı çıkan yabani ottan dolayı tüm çimler yok oluyor.

Bu yıl bir kez daha deneyeceğim ama geç mi kaldım bilmiyorum. Muğla gökova da yaşıyorum bu iklime göre tohum tavsiyesi almak istiyorum.

Bahçe çok taşlı, çapa makinesiyle çapalandıktan sonra 3 gün dinlendirip temizleme başladım ama bir türlü bitmiyor o küçük taşlar.

Gene bu forumda okumuştum. Toprağın üzerine gazete serip tekrar toprak atarak çim ekimi yapılmış. Bunun yararı olur mu? Olursa gazetenin üstüne yeni temiz toprak mı atmalıyız
Merhaba

Muğlada yaşıyor iseniz bence zoysia'yı araştırın derim. Bereket tvnin bu çim türü ile ilgili uzun uzun videoları mevcut. Ben bir kaç ay önce fiyat aldım fide başı 70-75 kuruş istiyorlar. 1 m2 yere de 16 adet dikimi uygundur dendi. Bana 8000 adet fide ihtiyaç olduğu için oldukça yüksek fiyat çıktı. Ama yeriniz ufak ise düşünmenizi tavsiye ederim. Su ihtiyacı neredeyse 7 de 1, ilaç hiç yok. biçim çok çok az. Yabancı ota müsaadesi yok. Tohumdan değil fide şeklinde dikimi şekilde ekimi yapıldığını da belirtmek isterim. Saygılar.

Not: Normal tohumdan ekim için sıcak iklim bölgesine göre biraz geç kalmışınız gibi.

Replikans beğendi.
Eski 02-05-2019, 20:14   #655
Yeni Üye

Replikans's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Styric Mesajı Göster
Merhaba

Muğlada yaşıyor iseniz bence zoysia'yı araştırın derim. Bereket tvnin bu çim türü ile ilgili uzun uzun videoları mevcut. Ben bir kaç ay önce fiyat aldım fide başı 70-75 kuruş istiyorlar. 1 m2 yere de 16 adet dikimi uygundur dendi. Bana 8000 adet fide ihtiyaç olduğu için oldukça yüksek fiyat çıktı. Ama yeriniz ufak ise düşünmenizi tavsiye ederim. Su ihtiyacı neredeyse 7 de 1, ilaç hiç yok. biçim çok çok az. Yabancı ota müsaadesi yok. Tohumdan değil fide şeklinde dikimi şekilde ekimi yapıldığını da belirtmek isterim. Saygılar.

Not: Normal tohumdan ekim için sıcak iklim bölgesine göre biraz geç kalmışınız gibi.
Cevabınız için teşekkür ederim zoysia'yı araştıracağım..

Peki bu ürünü internetten alabileceğimiz bi site mevcut mudur

Replikans Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2019, 12:45   #656
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Replikans Mesajı Göster
Cevabınız için teşekkür ederim zoysia'yı araştıracağım..

Peki bu ürünü internetten alabileceğimiz bi site mevcut mudur
zoysianında bir kaç türü var. Size uygun olanı zoysia japonica Türkiye'ye bu türü getiren gülgün peyzaj ahmet agabeydir. GÜLGÜN PEYZAJ ÇİM ÇÖZÜMLERİ ÜRETİR iletişim kurarsanız sizi aydınlatacaktır.

Replikans beğendi.
Eski 05-06-2019, 17:14   #657
Yeni Üye

Ahmetglryz's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2019
Merhaba
250 mt2 yakın bahçem var tamamını çimlendirmek için 1 ay önce çalışmalara başladım inşaat alanı olduğu için öncesinde temizleme yapıldı daha sonra Toprak getirildi sorunum burada başlıyor sanırım getirilen Toprak sorunlu öncesinde dümdüz pürüzsüz bir yüzey iken daha sonraki Çim tohumunu attıktan bir iki hafta sonra ayrık otu çıkmaya başladı beraberinde Çimler Bazı yerlerde çıktı Bazı yerlerde çıkmadı bölge bölge sararma oldu çimler 2 3 santim iken torf serpiştirdim şu anki sıkıntım ayrık otu gerçekten çok fazla mekanik olarak kaldırdıkça Otlar kopuyor kökü kalıyor Normalde Şeker gübresi atmam gerekiyor sırf otlar yüzünden atmadım ne yapacağımı bilmiyorum

Ahmetglryz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2019, 17:27   #658
Yeni Üye

Ahmetglryz's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2019
10 gün oldu ekeli durum bu

Eklenen Resimler

Ahmetglryz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2019, 12:26   #659
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2019
Dostlar Herkeze Merhaba,

Yaklaşık 15m2 bir bahçem var. Çim ekmek istiyorum hazır evdeyken bahçeyle uğraşayım diyorum fakat sanırım bu aylar da çim ekilmiyor eylülü beklemem gerekecek.

Sizce bu ay çim eksem başarılı bir sonuç alır mıyım ? Yoksa emeğine yazık Eylül ayını mı bekler dersiniz ?

Bahçeye uzunca yıldır bir şey ekilmedi o yüzden baya çapalayıp uğraşmam gerekecek.

Ayrıca kçşelere bitki veya çok büyümeyen max 1 2 metre boyu olan bitçi/ağaç da dikmek istiyorum tavsiyelerinizi bekliyorum:

Resurrection Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2019, 06:14   #660
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2019
Yaklaşık 4 yıl önce bahçeme İngiliz çimi (ya da ben ismini yanlış biliyorum)denilen bir çim ekmiştim. Çimi satın alırken üzerinde gezmeye çok dayanıklı olmadığını, çok sıcaklara dayanmadığını ve çok su ihtiyacı olduğunu bile bile sırf görsel açıdan çok güzel diye almıştım.

Fakat zaman geçtikçe bu çimin bahçeme göre olmadığını ya da bana göre olmadığını anladım ve pişmanım.

Şimdi bu çimi kaldırıp yerine daha az bakım ihtiyacı olan, daha az su isteyen ve daha dayanıklı bir çim ekmek istiyorum. Fakat çimi nasıl kaldirabilecegim ya da nasıl yok edeceğim konusunda bir tecrübem yok.

Aklımdan çimleri çok kısa kesip daha sonra roundup ile yok etme fikri var. Basit olduğu için ilk bunu düşünüyorum. Arkasından toprağı makineyle hafif belleyip çimi ekmeyi düşünüyorum.

Sizce bu yöntem başarılı olur mu? Eğer olmaz ise sizin bu konuda fikirleriniz ne olur?

alihaydar622 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çim ekimi, püf noktaları.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024