agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni172Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-10-2016, 08:04   #601
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
"Çiminiz mi var derdiniz var" kulübüne yani aramıza hoş geldiniz sayın iTsUp2u.

Ben de bahçemin 1000 metrekarelik alanını kendi başıma çimledim. Önce alanı düz haline getirdik, sonra çıkması muhtemel sorunları burada hocalarımıza ve konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarımıza danışarak yaptık. Çok uğraştık, masraf ettik, yorulduk ama 6-7 sene kadife gibi güzel çimlerin üzerinde koşuşturduk, oturduk.

Daha sonraki çimlendirme işlerinde başıma gelmeyen kalmadı ama kabahatin büyük bir kısmı bana ait, bahçeye serdiğim milli toprağın içinden çıkan yabanî otlar beni çok bunalttı.

Zamanla sık sık biçme sayesinde yabani otlar daha tohum yapmadan ve ilaçlama ile otların büyük bir kısmı önlendi, şu anda çok kadife gibi olmasa da yalın ayak rahatça dolaştığımız ve görüntüsü nisbeten güzel olan bir çimimiz var.

Rulo çim hiç yapmadım düşünmüyorum da. Rulo çim yapan arkadaşların şikâyetlerini burada hep okuyoruz. Tercihim hep tohumdan yana olmuştur, tohumu da seçerken renk faktörünü öne mi alırsınız bilemem ama kardeşlenmesi daha kolay ve hastalığa daha dayanıklı olanları seçmek doğrudur diye düşünürüm.

Altılı yedili karışımlardan daha ziyade 4-5 li karışımları tercih ettim hep. Çim alanın fıstık yeşili renginde olması veya daha koyu yeşilde olması seçtiğiniz tohum türüne bağlı olur, yani karışımda o tohum miktarı daha fazladır.

Araziniz çok mu meyilli, drenaj sisteminiz var mı? Kaç metrekare alan çim?
Bahçede büyük ağaçlar var demişsiniz, onların altında çim alan yapmak zordur. Çim alan her gün sulandığından bu ağaçlar zarar görmeyecekler mi?

Dichondra repens minik kalp şeklinde yaprakları ile güzel görüntü sağlasa da çimde aradığınız güzelliği onda pek bulamazsınız, kol ata ata çabuk da yayılsa çim başka o başkadır benim için. Sanmayın ki onun üzerinde de istediğiniz gibi koşup oynayacaksınız.

Eğer sabrınız varsa, paranız varsa ve uğraşmaya üşenmezseniz alanınız da çok büyük değilse siz gelin alanınızı kendiniz çimleyin. Tabii önerim önce burada yazılan çim hakkındaki bütün mesajları bir okuyun, aklınızın takıldığı yerleri de hiç çekinmeden yazın, ben de konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarımız da size yardımcı olmaya gayret ederler.
Sanmayın ki ben bu işin eğitimini aldım ama çimlerimle öyle haşır neşir oldum öyle çok boğuştum ki yirmi sene içinde 1000 metrekare alanımı dört defa çimledim. Yani bire bir uğraştığım için konu hakkında oldukça bilgilendim diyebilirim.
Güler ilgin ve açıklamaların için teşekkür ederim

Aklımda hiç ekim aslında yoktu , babamın evinde rulo çim var, halı gibi, her hafta üstünde yatıyoruz ama hiç bir sıkıntı yaşamıyoruz diye rulo düşünüyordum, şimdi siz böyle gaz verince "Kendi kendime yazabilirmiyim " düşünmeye başladım

Düşüncelerimi ve sorularınızın cevabını yazayım

Öncelikle renge önem veriyorum, o bahsettiğiniz fıstık yeşili olması, halı gibi olması tek isteğim, üstünde yuvarlansın çocuklar, muhtemelen herkesin istediği bu

Drenaj YÖK
Bir kısmı çok meyilli ama evin tam ön kısmı düz, %7-8 meyil vardır, sonra %20 i bulur meyil, resimlerde görebilirsiniz
Resimlerden bahçeyi daha iyi anlarsınız, biraz çim olan kısım benim, hiç çim olmayan kısım abimin evi

Ekim için burada aradım ama tam anlamıyla çim ile ilgili bu konu dışında bir konu bulamadım, ekim için ne yapmam lazım? Yönlendirecek bir konu var mı?
Tohum için 4-5 karışım desem bulur muyum? Yoksa önereceğiniz bir tohum var mı?
Rulo her zaman yapılabiliyor, şimdi ekiyim baharda baktım olmadı rulo yaparım diye düşünüyorum, o yüzden hızlıca ekim işine girmek istiyorum

iTsUp2u Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2016, 08:28   #602
Yeni Üye

Alıntı:
"Çiminiz mi var derdiniz var" kulübüne yani aramıza hoş geldiniz sayın iTsUp2u.

Ben de bahçemin 1000 metrekarelik alanını kendi başıma çimledim. Önce alanı düz haline getirdik, sonra çıkması muhtemel sorunları burada hocalarımıza ve konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarımıza danışarak yaptık. Çok uğraştık, masraf ettik, yorulduk ama 6-7 sene kadife gibi güzel çimlerin üzerinde koşuşturduk, oturduk.

Daha sonraki çimlendirme işlerinde başıma gelmeyen kalmadı ama kabahatin büyük bir kısmı bana ait, bahçeye serdiğim milli toprağın içinden çıkan yabanî otlar beni çok bunalttı.

Zamanla sık sık biçme sayesinde yabani otlar daha tohum yapmadan ve ilaçlama ile otların büyük bir kısmı önlendi, şu anda çok kadife gibi olmasa da yalın ayak rahatça dolaştığımız ve görüntüsü nisbeten güzel olan bir çimimiz var.

Rulo çim hiç yapmadım düşünmüyorum da. Rulo çim yapan arkadaşların şikâyetlerini burada hep okuyoruz. Tercihim hep tohumdan yana olmuştur, tohumu da seçerken renk faktörünü öne mi alırsınız bilemem ama kardeşlenmesi daha kolay ve hastalığa daha dayanıklı olanları seçmek doğrudur diye düşünürüm.

Altılı yedili karışımlardan daha ziyade 4-5 li karışımları tercih ettim hep. Çim alanın fıstık yeşili renginde olması veya daha koyu yeşilde olması seçtiğiniz tohum türüne bağlı olur, yani karışımda o tohum miktarı daha fazladır.

Araziniz çok mu meyilli, drenaj sisteminiz var mı? Kaç metrekare alan çim?
Bahçede büyük ağaçlar var demişsiniz, onların altında çim alan yapmak zordur. Çim alan her gün sulandığından bu ağaçlar zarar görmeyecekler mi?

Dichondra repens minik kalp şeklinde yaprakları ile güzel görüntü sağlasa da çimde aradığınız güzelliği onda pek bulamazsınız, kol ata ata çabuk da yayılsa çim başka o başkadır benim için. Sanmayın ki onun üzerinde de istediğiniz gibi koşup oynayacaksınız.

Eğer sabrınız varsa, paranız varsa ve uğraşmaya üşenmezseniz alanınız da çok büyük değilse siz gelin alanınızı kendiniz çimleyin. Tabii önerim önce burada yazılan çim hakkındaki bütün mesajları bir okuyun, aklınızın takıldığı yerleri de hiç çekinmeden yazın, ben de konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarımız da size yardımcı olmaya gayret ederler.
Sanmayın ki ben bu işin eğitimini aldım ama çimlerimle öyle haşır neşir oldum öyle çok boğuştum ki yirmi sene içinde 1000 metrekare alanımı dört defa çimledim. Yani bire bir uğraştığım için konu hakkında oldukça bilgilendim diyebilirim.
Güler ilgin ve açıklamaların için teşekkür ederim

Aklımda hiç ekim aslında yoktu , babamın evinde rulo çim var, halı gibi, her hafta üstünde yatıyoruz ama hiç bir sıkıntı yaşamıyoruz diye rulo düşünüyordum, şimdi siz böyle gaz verince "Kendi kendime yazabilirmiyim " düşünmeye başladım

Düşüncelerimi ve sorularınızın cevabını yazayım

Öncelikle renge önem veriyorum, o bahsettiğiniz fıstık yeşili olması, halı gibi olması tek isteğim, üstünde yuvarlansın çocuklar, muhtemelen herkesin istediği bu

Drenaj YÖK
Bir kısmı çok meyilli ama evin tam ön kısmı düz, %7-8 meyil vardır, sonra %20 i bulur meyil, resimlerde görebilirsiniz
Resimlerden bahçeyi daha iyi anlarsınız, biraz çim olan kısım benim, hiç çim olmayan kısım abimin evi

Ekim için burada aradım ama tam anlamıyla çim ile ilgili bu konu dışında bir konu bulamadım, ekim için ne yapmam lazım? Yönlendirecek bir konu var mı?
Tohum için 4-5 karışım desem bulur muyum? Yoksa önereceğiniz bir tohum var mı?
Rulo her zaman yapılabiliyor, şimdi ekiyim baharda baktım olmadı rulo yaparım diye düşünüyorum, o yüzden hızlıca ekim işine girmek istiyorum

Eski 20-10-2016, 08:31   #603
Yeni Üye

Resimleri yollamak beni bitirdi
Normal yüklenmiyor link koymayı denedim umarım olur

https://www.dropbox.com/s/2akfr5wl33...B1bo2.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/mscrv78b54...B1bo3.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/tkyrdjv62e...B1bo4.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/6vbs4y2vfu...B1bo5.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/i24cdm3ha7...bo111.jpg?dl=0

gunes tor beğendi.
Eski 25-10-2016, 11:28   #604
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2015
Merhaba, bu konuda ne kadar butcenız var bılmıyorum ancak benım peyzaj fırmasının soyledıgı egımler herzaman buyuk sorun oldugunu soylemıstı..evın onunde duzlukten sonra ılk egımı basamak yaparak asagıda tekrar ıkıncı bır duzluk yapsanız nasıl olur? hem kademelı hos bır bahce olur hemde eğim sorunu cozulur..ayrıca bence hıc rulo yapmayın..en ıyısı ekme cım bence karısımı da arttırın 6.lı yapın..yarı golge ıcın ozel cım karısımı da satıyorlar..bahsettıgım egımler ibo3.dekı agacın arkasındakı kucuk egım https://www.dropbox.com/s/mscrv78b54...B1bo3.jpg?dl=0
ve ıbo111 dekı uzun egımlı yer https://www.dropbox.com/s/i24cdm3ha7...bo111.jpg?dl=0

gunes tor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2016, 12:08   #605
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın iTsUp2u,

Yüklediğiniz fotoğraflar pek güzel değil, neden forumdan yükleme yapmıyorsunuz?

agaclar.net - Forum Yardım: Mesajlarla İlgili Bilgiler

Ben bu fotoğraflarda çim göremedim dersem kızar mısınız?
Bahçelerine çim yapan arkadaşların gönderdiği fotoğraflara baktınız mı?
Toplam kaç metrekare alan çimlenecek?

Arkadaşımız gunes tor da eğilim için fikir vermiş, gerçi eğilim çok fazla değilse pek sorun yaşamazsınız ama drenajın olmaması bence sorun olabilir, suyun fasfiyesi için eğime mi güveniyorsunuz?

Hazır çim tohumu satan yerlerde istediğiniz karışımı bulabileceğinizi düşünüyorum.
Ben İstanbul Tohum'dan tedarik etmiştim hatta istediğim renk olması için başka bir poşetten de ilave ettirmiştim karışımıma.

Taban toprağını güzelce hazırlamalısınız. Kaliteli tohum seçmeli, metrekareye ne kadar tohum atacağınızı hesapladıktan sonra tohum ekme anında tohumu karıncaların taşımaması için de ekerken tohuma karınca ilacı da karıştırdığınızda sanırım iyi sonuç alırsınız.
En iyi doğru ve güzel kaynak da sitemizdeki çim başlığı ve çim sorunları başlıklarıdır, lütfen iyice okuyun.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2016, 17:02   #606
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Arkadaslar çimlerinizin en son kış bakımını ne zaman yapmayı düşünüyorsunuz..yaşadığım yer nevşehir karasal ıklım yagmur kar gelmeden kasımın ılk haftası baslasam dıyorum..Once kısa bir biçme sonra tırmıkla ölü çimleri temızlemeyı sonra dirgenle topragı delmeyı sonra ınce ırmak kumu serpmeyı ve ustune npk serpıp işi noktalamayı düşünüyorum..kışa girmeden cok uzarsa tekrar bır bıcme yeterlı olur dıye dusundum..Sizler neler yapıyorsunuz ve ne zaman?

Eski 26-10-2016, 12:28   #607
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gunes tor Mesajı Göster
Arkadaslar çimlerinizin en son kış bakımını ne zaman yapmayı düşünüyorsunuz...Sizler neler yapıyorsunuz ve ne zaman?
Bahçelerde kış bakımı yazısında çime kış için nasıl üst giydirme yapacağınız yazıyor. Bu arada giydirme öncesi vertikut veya aeratör çekmenizde fayda var. Kolay gelsin.

Güler ve gunes tor beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2016, 22:06   #608
Yeni Üye

@Gunes Tor
Fikir için teşekkür ederim, eğimin bu kadar sorun yaratacağını düşünmemiştim. İki tane peyzaj firması getirdiğimde bir tanesi drenaj dedi, diğeri sakın yaptırmayın burada eğimden su zaten atılır dedi, bende drenajı hiç düşünmemiştim açıkçası
Yani bütçeden ziyade 2 defa yaptırdıktan sonra 3. Yü doğru hareket etmek istiyorum.
Ekim için gaz oldum ama vaktim pek yok
Rulo yaparsam da yine aynı kötü sonla karşılaşırmıyım diye düşünüyorum

@Güler
Resim ebadı 70kb ile sınırlı olduğu için foruma yükleyemedim. Son çare link vermek zorunda kaldım. Hosting maliyeti ile düşünülmesine okey ama en kötü telefonda bile çekilen resimin3-4mb olduğu dönemde 70kb çok acımasızca olmuş.

Kızmam zaten ben dalga geçiyorum bu bahçe ile
Zaten sorun olduğu için ve burada çözüm ve fikir alacağımı düşündüğüm için paylaştım.
Başka arkadaşların bahçesine bakmadım çünkü ben kafada ne yapacağıma bile karar vermedim, onun için uğraşıyorum

Yaklaşık 500 m2 çim alan yapılacak

gunes tor beğendi.
Eski 29-10-2016, 11:06   #609
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Oncelıkle resımlerınız sılınmıs..yuklemek ıstedıgınız resımlerı boyutlarını kucultmek ıcın bır program kullanırsanız siteden yukleyebılırsınız..bıraz zahmetlı

Sizin ıcın bır kac resım buldum..sahsen benım bahcem eğimli olsaydı kesınlıkle bu yontemı denerdım..sızın egım cok fazla olmadıgından daha da kolay olacaktır..resımler tabıkı sızlere tam uymayacaktır fıkır vermesı amaclı yukledım..emın olun egımlı bır arazıden cok daha gösterişli duruyor..Benim sizin bahçenizde düşündüğüm ise 3 ve 4. resimler aslında..

Name:  peyzaj2.jpg
Views: 1511
Size:  63.0 KB
Name:  Seattle_McDonald_Steps.jpg
Views: 1917
Size:  69.8 KB
Name:  sloped-garden-decking-ideas-3.jpg
Views: 1447
Size:  60.5 KB
Name:  tenn-slab-steps.jpg
Views: 1266
Size:  63.4 KB

Agaclık alanınız varsa cok golge oluyorsa cım yerıne dichondra deneyebılırsınız..hatta az kullandıgınız ama golgesı cok alanlara bıle kullanabılırsınız..bıraz resımlerıne bakın bence farklı, doğal ve guzel olur.. evınızın onu cım ,sonra agaclık olan yer dichondra.. cımın zorlugundan da bıraz olsun kurtulmus olursunuz..
Kolay gelsin.

Güler ve mutlusoy beğendi.
Eski 29-10-2016, 16:12   #610
Yeni Üye

Güneş Tor 3. Resime bayıldım, bu fikir için cidden teşekkür ederim
Bu şekilde yapmam durumunda drenaja ihtiyaç duyulacakmı?
Bir de bizim evin sağında ve solundaki evlerle kot farkları var, sağ önemli değil komşu, fakat diğer taraf abimin evi ve ayrı bir yer değil, beraberiz
Bizim ön tarafta hem öne meyil var hem de sola doğru, yani abimin evi bizden kotu düşük
Tam anlatabildimmi bilemedim
Ön tarafı bu şekilde yaparım ama sol tarafta nasıl bir çözm bulurum bilemedim

Eski 16-11-2016, 08:04   #611
Yeni Üye

belkibirgun54's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
merhaba
pazartesi günü evimim bahçesine 300m2 çim ekildi yapılan işlemler. traktör ile sürülüp tırmıklandı. ekmeden öncede traktör ile tırmıklandı hafif kezekli kaldı ve üzerine 4 karışımlı ulusoy çim fidanı serpildi 2 gündür yavaş yavaş yağmur yağışı var.
ilk defa çim ektiğimden dolayı herhangi bir işlem yapmama gerek var mı

belkibirgun54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2016, 14:52   #612
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi belkibirgun54 Mesajı Göster
merhaba
pazartesi günü evimim bahçesine 300m2 çim ekildi yapılan işlemler. traktör ile sürülüp tırmıklandı. ekmeden öncede traktör ile tırmıklandı hafif kezekli kaldı ve üzerine 4 karışımlı ulusoy çim fidanı serpildi 2 gündür yavaş yavaş yağmur yağışı var.
ilk defa çim ektiğimden dolayı herhangi bir işlem yapmama gerek var mı
Çimi ekmeden önce alanı silindirle düzeltmeniz gerekirdi, keşke çim başlığını bir okusaydınız.
4 karışımlı çim fidanı demişsiniz sanırım tohumu diyecektiniz.

Eski 12-12-2016, 15:43   #613
Yeni Üye

belkibirgun54's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Alıntı:
Çimi ekmeden önce alanı silindirle düzeltmeniz gerekirdi, keşke çim başlığını bir okusaydınız.
4 karışımlı çim fidanı demişsiniz sanırım tohumu diyecektiniz.
merhaba
çim bitmeye başladı fakat gec kalindigindan donlara yakalandığı icin biraz zarar görüyor. Umuyorum ki ilk baharda toparlar kendini. Silindirle düzeltme işlemi yapmadım el tirmigi ile bir miktar kapattitildi. ilkbaharda veya havalar guzel olunca yapilabilirmi kezeklerin gitmesi icin Simdi cim icin yapabilecegim birsey varmi.

belkibirgun54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2016, 16:24   #614
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın belkibirgun54, artık çimlerin uyku zamanı başlar, yani bundan sonra pek uzama yapmazlar.
Ben kasım ayı içinde çimi biçtim, üzerinde düşen yaprakları filan tırmıkladım ki mantarî hastalık olmasın.
Daha sonra da 3 x 15 gübresini de verip iyice suladım ve artık çim üzerinden elimi eteğimi çektim. Taa ki Mart ayı ortalarına kadar, ondan sonra durumuna bakarak yine devam diyeceğiz inşallah.

Sorularınız olduğunda hocamız Mine Pakkaner'e danışın.

Mine Pakkaner'e soralım

belkibirgun54 beğendi.
Eski 10-02-2017, 02:18   #615
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Name:  çim1.jpg
Views: 1120
Size:  32.3 KB

Name:  çim2.jpg
Views: 1129
Size:  32.1 KB

Nerede ise 16 senedir çim biçiyorum, böyle şekil ve çizgi oluşturmayı bir türlü başaramadım. Kimi çimin boyu ile ilintili, kimi kesme yönü ile ilişkili, kimi çimin çeşidi ile alakalı diyorsa da, hiç biri doğru değil. Çim çeşidi hariç akla gelen her yöntemi denedim olmuyor, olmuyor.

Vardığım tek sonuç, kesme makinasından kaynaklanan bir özellik olması.

Bu konuda tecrübe ve deneyimi olan var mı?

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2017, 07:14   #616
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2011
Bu konuda hiç tecrübem yok ama hafta sonu maç izlerken ben de aynı şeyi merak etmiştim.

İnternetten araştırdığıma göre; çizgileri oluşturan çimin biçilme yönü. Şöyle ki; çim biçme makinelerinin arka tarafında genellikle silindir gibi bir parça oluyor. Bu silindir çimin üzerinde dönerek çimi makinenin ilerlediği yöne doğru eğiyor. Yani çimler yatmış, eğilmiş oluyor. Işığın yansıma prensibine göre, durduğunuz noktadan size doğru eğilmiş çimleri koyu renk, ters yöne eğilmiş olanları ise açık renk görüyorsunuz. Diğer bir deyişle, makinenin size doğru hareket ederek biçtiği yerleri koyu, sizden uzaklaşarak biçtiği yerleri açık renk görüyorsunuz.

Tabii çizgilerin belirgin bir şekilde ortaya çıkmasında etkili olan birkaç nokta daha var:
  • Çim biçme makinesinde çimleri eğen silindirin ağır olması. Silindirden farklı bir mekanizma varsa yine aynı şekilde onun da çimleri yeterince eğecek, yatıracak özellikte olması.
  • Çimlerin yeterince uzun olması. Uzun biçilen çimler daha kolay eğileceği için ışığı yansıtmasındaki farklılık da daha belirgin oluyor.
  • Çim biçme makinesinin bıçağı, makinenin hareket yönünde dönerse çimleri aynı yönde kestiğinden çimler aynı yönde yatma eğiliminde oluyor. Bu durumda çizgiler daha iyi ortaya çıkıyor. Dairesel dönen bıçaklarda ise çimler bıçak yönüne göre yönleniyor. Ardından silindirle ezilseler dahi ancak belli bir dereceye kadar aynı yönde yatıyorlar. Dolayısıyla çizgiler daha az belirgin oluyor.

s.serdar beğendi.
Özge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2017, 08:48   #617
Moderatör

Güler's Avatar

Ben de çim makinesinden kaynaklandığını okumuştum bir yerde.

s.serdar beğendi.
Eski 10-02-2017, 12:44   #618
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2017
arkadaşlar selam,
çimle içli dışlı olmam bir seneyi geçti. 1000 m2 alanımı rulo çimle kapladım. geçen yaz her ay novatek classic gümre ile çimleri gübreliyordum. çimler müthiş yemyeşil oluyordu. sizlere bir kaç sorum olacak. cevarplarsanız çok sevinirim.

1. sorum bu gübreyi her ay vermekle iyimi yapıyorum? vermeye devam edeyimmi?
2.sorum bahçeyle ilgilenen arkadaş sıvı dozajlama makinası bağlıyalım sıvı gübre verelim daha iyi verim alacağımızı söyledi. sizler ne düşünürsünüz?
3.sorum şubat mart aylarında çimlere herhangi bir katı gübre girilmelimidir?

escogs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2017, 15:49   #619
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi escogs Mesajı Göster
arkadaşlar selam,
çimle içli dışlı olmam bir seneyi geçti. 1000 m2 alanımı rulo çimle kapladım. geçen yaz her ay novatek classic gümre ile çimleri gübreliyordum. çimler müthiş yemyeşil oluyordu. sizlere bir kaç sorum olacak. cevarplarsanız çok sevinirim.

1. sorum bu gübreyi her ay vermekle iyimi yapıyorum? vermeye devam edeyimmi?
2.sorum bahçeyle ilgilenen arkadaş sıvı dozajlama makinası bağlıyalım sıvı gübre verelim daha iyi verim alacağımızı söyledi. sizler ne düşünürsünüz?
3.sorum şubat mart aylarında çimlere herhangi bir katı gübre girilmelimidir?

Ben de bir dönem NovaTec Supreme'yi kullanmıştım. Oldukça kaliteli denebilir. Ancak biraz pahalı idi. 2 yıldır As Power isimli gübre kullanıyorum. Yöremde bulabildiğim en iyisi ve oldukça memnunum.

Name:  a1.jpg
Views: 1147
Size:  56.3 KB

Name:  a2.jpg
Views: 1153
Size:  66.1 KB

Çime her ay gübre vermenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Kulladığınız o gübrede yavaş yarayışlı olduğu için yılda normal olarak 3, bilemediniz en fazla 4 kere kullanmanız yeterli olacaktır.

İlk bahara girerken NovaTec'i kullanmanız gerekli olacaktır.

Diye düşünüyorum.

Eski 12-02-2017, 12:37   #620
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2010
gübretaş sıvı 868 veya gübretaş granül 23.5.12 kullanmayı düşünüyorum, tecrübesi olan?

tiryakki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2017, 11:46   #621
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2012
Merhaba Sayın Forum Üyeleri,

Foruma 5 yıl önce üye olmuştum ve o sıralar yapmak istediğim kuluçka makinesi için epeyce bilgi toplamıştım, 5 senedir suskun olsam da sık sık siteyi ziyaret edip gerekli okumalarımı yaparım.

İnşaallah bundan sonra takıldığım ve yardıma muhtaç olduğum konularda sık sık siz Sayın Forum Üyelerine başvuracağım.

Çünkü gençliğimden beri hayalim olan müstakil ve bahçeli evimi nihayet tamamlamak üzereyim.

Girişte sizi sıktıysam özür dilerim, gelelim Çim ile ilgili konumuza.

Efendim evim Şile'de, ön bahçem yaklaşık 100 m2 ve burayı kendim çimlendirmek istiyorum. Hazır rulo çimin maliyeti hem yüksek olduğu için, hem de başlığı okuduğum kadarıyla başarabilirsek tohum ile çimlendirmenin daha iyi olduğunu anladım.

Bütün başlığı 3-4 gün içinde fırsat buldukça okuyup bitirdim, çok fazla teknik terim ve bilgi okuduğum için ve konuya çok uzak olduğum için gübreleme ve ilaçlama konularında kafam karıştı maalesef.

Kafamda oluşturduğum ve yapmam gereken sıralamayı şöyle anladım;

1. Bahçeyi belletip, taşı pisliği inşaat atıklarını tırmık ile uzaklaştıracağım.

2. Yaklaşık 10 cm yükseklik oluşturacak kadar bahçe toprağı satın alıp bunu yayacak ve tesviye edeceğim. Tesviye edilen toprağı silindir veya benzeri bir yöntem ile ezip sıkıştıracağım

3. Bilindik ve güvenilir bir markanın kapalı paket 4-5 karışım tohumunu alıp çırpi ipi (inşaat kalıp ipi) ile birer m2 alanlara böldüğüm bahçeye her m2'ye yaklaşık 50 gr serpeceğim.

4. Tohumların üzerini kapak örtüsü denen bir karışım ile örteceğim, tohumların üzeri tamamen örtülecek fakat çok fazla kalınlık olmayacak kadar serpeceğim. Sonra tekrar silindir ile sıkıştıracağım.

5. Yağmurlama sulama sistemi kurup, çimenlerin çıkmasını bekleyeceğim. Belli bir boya geldiğinde (tekrar başlığa bakıp ölçüyü öğreneceğim) çimleri silindir ile ezip kardeşlenmeyi sağlayacağım. Sonra tekrar belli bir boya geldiğinde ilk biçimi yapacağım, biçim makinesinin bıçaklarının keskin olmasına dikkat edeceğim.

Buraya kadar anladığım ve yapmayı planladıklarım bunlar, fakat anlamadıklarım;

1. aşamadan sonra bahçenin eski toprağı üzerine bir ilaçlama yapmam gerekecek mi?

2. aşamadan sonra yeni toprağın üzerine bir ilaçlama ya da gübreleme yapmam gerekecek mi?

4. aşamadan sonra kapak örtüsü üzerine bir ilaçlama yapmam gerekecek mi?

4. aşamadan sonra gübreleme yapmam gerekecek biliyorum, fakat suni mi doğal mı hangisi?

Satın alacağım yaklaşık bir kamyon bahçe toprağını o bölgeden hazır alırım diye düşünüyorum, başlıkta şu kadar bundan bu kadar şundan gibi karışım örnekleri verilmiş. Fakat tahminim o bölgeye göre hazır satılan toprağı alır kullanırsam bir sorun yaşamam inşaallah. Yine kapak örtücüyü de ya toprakcıdan (varsa) ya da ziraat ürünleri satan bir yerden paket halinde alıp kullanacağım. Onu da çim için alırsam sorun yaşamam inşaallah.

Buraya kadar okuduğunuz için sağolun, zamanınızı aldığım için de kusura bakmayın.

Saygılar.

Eyong Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2017, 19:47   #622
Ağaç Dostu

Sorunun üzerinden uzun zaman geçmiş ama belki yeni başlayacaklar için yararlı olabilir düşüncesi ile cevaplamaya çalıştım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eyong Mesajı Göster
1. aşamadan sonra bahçenin eski toprağı üzerine bir ilaçlama yapmam gerekecek mi?

2. aşamadan sonra yeni toprağın üzerine bir ilaçlama ya da gübreleme yapmam gerekecek mi?

4. aşamadan sonra kapak örtüsü üzerine bir ilaçlama yapmam gerekecek mi?

4. aşamadan sonra gübreleme yapmam gerekecek biliyorum, fakat suni mi doğal mı hangisi?

1. Aşamadan sonra yabani ot ilacı kullanmanızda yarar var.

2. Aşama tamamlanınca sizin yerinizde olsam, bolca sular 2-3 hafta bekletir ve çıkacak yabani otlar için yine herbisit kullanır ve sonrasında tohum ekimine geçerdim.

3. Kapak toprağına kesinlikle hayvan gübresi katılmamasını öneriyorum. Elenmiş bahçe toprağına kimyasal gübre katarak oluşan karışımı kapak toprağı olarak kullanmak en akıllıca olanı. (Tabi bana göre...)

4. Ben çimlerime 15 senedir kesinlikle hayvan gübresi vermiyorum. Sürekli yavaş yarayışlı çim gübresi kullanıyor ve yabani ot derdi yaşamıyorum.

Her zaman söylüyorum ve bir kere daha tekrar ediyorum. Çim metres gibidir. Hem zaman ayırmayı, hemde para harcamayı gerektirir.

Kolaylıklar dilerim.

TCM beğendi.
Eski 20-07-2017, 08:19   #623
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
Merhaba
Ankaradaki çiftliğimizde yaklaşık 200 m2 çim alanımız var
Ve bu alanı hortuma bağlanan sulama aparatı ile suluyor bizimkiler,
fakat sürekli değiştir, ileriye koy vs derken çok zaman kaybı oluyor
Otomatik bir sulama sistemi yapmak istiyoruz
Toprak altından hortumu çekip toprak üstünde birkaç yere sulama aparatı koyup musluğu açtığımızda döne döne her tarafı sulayacak bir düzenek arıyorum.
Bazı belediyeler parklara koyuyorlar. Umarım anlatabilmişimdir.
Önerisi olan var mı bu konuda?

incirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2017, 18:43   #624
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi incirli Mesajı Göster
Merhaba
Ankaradaki çiftliğimizde yaklaşık 200 m2 çim alanımız var
Ve bu alanı hortuma bağlanan sulama aparatı ile suluyor bizimkiler,
fakat sürekli değiştir, ileriye koy vs derken çok zaman kaybı oluyor
Otomatik bir sulama sistemi yapmak istiyoruz
Toprak altından hortumu çekip toprak üstünde birkaç yere sulama aparatı koyup musluğu açtığımızda döne döne her tarafı sulayacak bir düzenek arıyorum.
Bazı belediyeler parklara koyuyorlar. Umarım anlatabilmişimdir.
Önerisi olan var mı bu konuda?
Oooo sevgili incirli öneri mi dedin tabi ki var.

Önce su yeterli tazzikli mi? Su çıkışında motor var mı?
Tek hat üzerinde mi sulama yapılacak? Fıskiyeler sulama bitince aşağı doğru yerine mi oturacak yoksa devamlı dışarıda kalacak şekilde mi olacak?
Kaç fıskıye kullanmayı düşünüyorsun?
Sistemi bilgisayar mı idare edecek yoksa siz mi istediğiniz saatte sulayacaksınız?

İsterseniz bunlara cevap yazın, isterseniz beni arayın konuşalım
0532 297 9465

Eski 21-07-2017, 09:11   #625
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Alıntı:
Oooo sevgili incirli öneri mi dedin tabi ki var.

Önce su yeterli tazzikli mi? Su çıkışında motor var mı?
Tek hat üzerinde mi sulama yapılacak? Fıskiyeler sulama bitince aşağı doğru yerine mi oturacak yoksa devamlı dışarıda kalacak şekilde mi olacak?
Kaç fıskıye kullanmayı düşünüyorsun?
Sistemi bilgisayar mı idare edecek yoksa siz mi istediğiniz saatte sulayacaksınız?

İsterseniz bunlara cevap yazın, isterseniz beni arayın konuşalım
0532 297 9465

aslında ben otomatik bir düzenek olsun istiyorum
saatlerce hortumla sulamak gereksiz bir zaman alıyor ve yorgunluk da cabası
ve il dışına çıktıklarında da ayrı problem

Düzenleyen incirli : 21-07-2017 saat 10:29
Eski 21-07-2017, 18:35   #626
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili incirli o zaman zaman ayarlı otomatik sulama yapmalısınız.
Önce Rain Bird veya Hunter'ı bir inceleyin. Biz Rain Bird'i kullanıyoruz, programlaması çok basit.
Sulama için ayrı bir depo yapacak mısınız, şehir suyu direkt mi basacak, suyunuzun tazziği yeterli olmalı.
Siz düşündüklerinizi ve kafanızda canlandırdıklarınızı yazın ki yardımcı olabilelim.

incirli beğendi.
Eski 24-07-2017, 09:13   #627
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

güler abla su deposu var sondajla dolu.şimdilik su sıkıntısı yok. hortumdan da gayet basınçlı su geliyor. seneye sebzeler için damla sulamaya geçmeyi düşünüyor babam. ama en acili çim için bu düzenek. şu parklarda gördüğüm demirler var. 360 derece su veriyor. öyle bir şey olabilir. sulama olmadığı zaman da üstünü bir şekilde kapatırız ufaklıklar takılıp düşmesin diye
diye düşünüyorum ne dersin?

Eski 24-07-2017, 09:21   #628
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

hmm şimdi biraz baktım da şöyle bir şey oluştu kafamda
eylül ve ufaklıklar için çimin ortasında bu muslukların durması sorun olabilir.
karşılıklı olarak diplere köşelere birer tane koyup yağmurlama ile tüm çim sulanabilir
karşılıklı iki tanesi bu işi görür sanırım
evin arkası dar 1 tane yeter oraya
dur bakalım biraz daha okuyayım

Güler beğendi.
Eski 21-09-2017, 16:23   #629
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2017
Merhaba Arkadaşlar ekim başında bahçeme çim ekimi yapmak istiyorum. Bu tarih uygun mudur **** önümüzdeki nisan ayını mı bekliyim. Diğer sorum çim ekimi yaptıktan sonra torf, toprak, gübre karışımını kapak olarak çimin üzerine dökeceğim. Bu karışım ne kadar olmalı. 5cm yüksekliği yeterli olur mu?

badabat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2017, 21:39   #630
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2017
Merhaba, siteye yeni üyeyim ancak bir yıldan fazla zamandır ara ara dikkatimi çeken konuları okurum. Sizlere çim konusunda bir sorum olacak. 200 m2 Bahçeme iki yıl önce serme çim yapıldı. Bu yaz drenaj yaptırdığımdan bazı bölgelerde sararma ve çökmeler oldu. Tekrar çim ektirmek istiyorum. Peyzaj firması mevcut çimlerin üzerine önce toprak kaplayıp tesviye yaptıktan sonra ekme çim yapabileceğini söyledi sizce bu sağlıklı olur mu?

Tribes41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çim ekimi, püf noktaları.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024