agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni172Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2016, 23:40   #571
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
İş yerimin kampüsündeki çok geniş çim alanlarda bu havalandırma işlemini yapıyorlar. Bir aletle aynı fotoğraftaki gibi silindirik delikler açıp parçalar çıkarıyorlar. Deliklere bir şey doldurmuyorlar. Çıkan bu parçaları da toplamıyorlar. Bir kaç hafta kötü görünüyor ama sonra parçalanıp dağılarak kayboluyor.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2016, 10:44   #572
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Çimleri havalandırmak için aldığım aeratör Gardena marka. Beraberinde verdikleri kullanım kılavuzunda " Çim alanların havalandırılması " altında şöyle bir makale vardı:

Çimler çoğunlukla yeterince kumlu olmayan topraklarda bulunduğundan, soluması gereken köklere gerekenden çok az hava ulaşır. Bunun sonucu olarak toprak çok yapışkandır ve çimenliğin büyümesine engel olur. Havalandırmanın (hava katma) yardımı olabilir. Çimde delikler açmak için özel bahçecilik ve çevre düzenleme aletleri kullanılır. Bu delikler daha sonra çamurlu hale gelmemeleri için iri kumla doldurulur. Artık, yüzey suları daha iyi akar ve çim kökleri daha fazla hava alır ve böylece çimenlerin daha iyi büyümesi sağlanır.

gilan beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2016, 16:43   #573
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2016
Mine Hanım ve/veya bilgili diğer yetkililer merhaba,

Muğla Bodrum ilçesinde 50 m2 lik bahçeme hazır rulo paspalum çim serdireli 10 gün oldu. Ancak altına herhangi bir gübreleme veya mil toprak serilmedi yalnızca bellenip temizlenmiş toprağın üzerine uygulama yapıldı.İlk seferde gölleyene kadar sulamam sonra 10 gün sabah akşam bolca sulamaya devam etmem konusunda da uyarıldım. Bende öyle yaptım. Yalnıca 3 gün önce yani çimler 1 haftalıkken yavaş salınımlı tohum şeklinde bir gübre attım üzerlerine.
Çim yetiştirmenin zorluklarını duyduğum için sizin ve diğer bilgili arkadaşların buradaki yorumlarını da okumuştum ve Huwasan isimli dezenfektanı tedarik etmiştim geçen hafta.. Aslına bakarsanız çimlerin iyiyce köklemesini bekliyordum uygulama yapmak için ancak 2 adet sorunla karşı karşıya kaldım..
İlk olarak bugün akşam üzeri sulama yaparken çimlerin arasında 3 adet küçücük mantar gördüm.
İkinci sorunun ise alttan geniş yapraklı kökü turpa benzeyen bir bitki çimlerin olur olmaz yerinden çıkmaya başlamış ve hatta bazı bölgelerde çimi havaya kaldırıyor..
Fotorafları ilişikte yollamaya çalışacağım .Yardımlarınızı rica ederim..( sanırım akıllı telefonlardan yollanmıyor

Ferrosanal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2016, 17:24   #574
Yeni Üye

Fotograf

1tane yuklemeyı başardım

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2016, 18:56   #575
Yeni Üye

Fotoo

Xxxxx

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2016, 20:33   #576
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2015
Merhaba güler hanım,
Yardımlarınız için çok teşekkürler..Serdar bey ve sizin bilgilerinizin derlemesi bir gübreleme yapmayı düşünüyorum artık bende..sadece yerli marka gübreler cok farklı yabancı firmaların gübreleri cok farklı hemde cook farklı (fiyat olarak) bakalım butcemıze uygun bir marka kullanmaya calısıcaz. Dediğiniz gibi aeratörler şimdilik bizde gerekli değil çim cok yenı belkı seneye dipleri havalandırmaya ihtiyaç duyar diye düşünüyorum..bu dirgen gibi aletlerle topragı havalandırmak ıse bızım sanırım en cok ıhtıyac duyacagımız sey cunku topragımız kıllı ve sıkısmaya cok meğilli..topraga senede bir kere kı sonbahar en ıyisi diyorlar, kum ve gubre karısımı vermek gerekıyormus..Tabı burda da aklıma takılmıyor değil yıllar gectıkce, kum vere vere kumlu topraga cevırmeyelım sonra Amann pek bi zormuş bu iş..bende de bıraz mukemmellıyetcılık var herseyın en dogrusunu yapmaya calısırım , ama ordan oku burdan arastır kafa dayanmıyor bir süre sonra ..hele siz 1000m2 alan, çim valla helal olsun

gunes tor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2016, 20:36   #577
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ferrosanal Mesajı Göster
Xxxxx
Valla bence siz bahceyı cok sulamıssınız..mantar baska neden olur kı? en ıyısı sulamayı azaltmak ve aksam sulamaktan kacınmak..sabah erken saatte sulayıp ıyı sulamak yeterlı dıye dusunuyorum . Ki bence hıç bır sulama gece yapılmamalı mantar hastalık vs olmasın dıye gerek sebze gerek agac gul cımen..

Eski 30-05-2016, 08:08   #578
Yeni Üye

mantar

Akşam sulamayı kestim bu sabah az miktarda suladım. Yine o çıkan mantarları ve aralardan çıkan geniş yapraklı bitkileri görüp canım sıkıldı.
Akşam tarife göre Huwasan uygulayacağım... Huwasan uyguladıktan sonra ertesi sabah sulama yapılıyor mu?
Mantar ilacını da bu uygulamanın peşine yine akşam saatlerinde mi yapmalıyım?

Eski 30-05-2016, 20:52   #579
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın Ferrosanal, mantar dediğimiz bitki mantar değil hastalık türüdür. Aşırı sulamadan dolayı fotoğrafladığınız mantarlar çıkmış. Huwasan kullanacağım demişsiniz, neden?
Huwasan bir dezenfektandır.

Rulo çimin taban toprağı ile buluşması, taban toprağına tutunması 20-25 günde olur, siz daha on gün oldu diyorsunuz.
Evet rulo çim döşendiğinde sabah akşam bol bol sulama yapılır, toprağı kontrol eder istenilen nem elde edilirse akşam sulamaları kesilir, ancak bu sulama mantarî hastalıklara yol açmasın diye ilaçlama yapılır.
Rulo çim 20 gün sonra taban toprağına tutunmuş ise gübreleme yapılır bu daha ziyade forfor ve potasyumlu gübre olmalıdır.

Rulo çim altı toprak iyi temizlenmemiş ise veya rulo çim tohumları pek kaliteli değil ise geniş yapraklı otlar çıkar, rumexler çimi de havaya kaldırırlar.

Bunlarla şimdilik çimleriniz tutunana kadar elle mücadele etmeye çalışın, daha sonra çim iyice yerleştiğinde geniş yapraklı ot mücadelesi için Tordon veya benzeri bir ilaç kullanabilirsiniz.

Bu arada çiminizin boyunu 5-6 cm den daha kısa kesmeyin.

gilan beğendi.
Eski 30-05-2016, 20:58   #580
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gunes tor Mesajı Göster
Merhaba güler hanım,
Yardımlarınız için çok teşekkürler..Serdar bey ve sizin bilgilerinizin derlemesi bir gübreleme yapmayı düşünüyorum artık bende..sadece yerli marka gübreler cok farklı yabancı firmaların gübreleri cok farklı hemde cook farklı (fiyat olarak) bakalım butcemıze uygun bir marka kullanmaya calısıcaz. Dediğiniz gibi aeratörler şimdilik bizde gerekli değil çim cok yenı belkı seneye dipleri havalandırmaya ihtiyaç duyar diye düşünüyorum..bu dirgen gibi aletlerle topragı havalandırmak ıse bızım sanırım en cok ıhtıyac duyacagımız sey cunku topragımız kıllı ve sıkısmaya cok meğilli..topraga senede bir kere kı sonbahar en ıyisi diyorlar, kum ve gubre karısımı vermek gerekıyormus..Tabı burda da aklıma takılmıyor değil yıllar gectıkce, kum vere vere kumlu topraga cevırmeyelım sonra Amann pek bi zormuş bu iş..bende de bıraz mukemmellıyetcılık var herseyın en dogrusunu yapmaya calısırım , ama ordan oku burdan arastır kafa dayanmıyor bir süre sonra ..hele siz 1000m2 alan, çim valla helal olsun
Siz de her seferinde kum koymazsınız....

gilan ve gunes tor beğendi.
Eski 01-06-2016, 07:27   #581
Yeni Üye

Güler Hanım merhaba,
Yanıtınız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi mantar konusunda cehaletime verin ancak şu an aynı zamanda küçük kelebek gibi bir şeyler de uçuşuyor diye huwasan uyguladım ve yer yer çim dokusu çürümüş gibi ele geliyor..Topraga çubuk sapladığımda çok derin olmamakla beraber 2 cm kadar nemli ve çim çoğu yerde tutmuş.
Yalnız o bahsettiğim geniş yapraklıların çıktığı alanlar ve bir noktada da karıncılar çimi bozuyor.
Ancak dediğim gibi özellikle bir çok birleşim noktasında ve bazı noktalarda çim diplerden kararmış ve ele geliyor...
Acaba mantar ilacı uygulaması da yapmalımıyım yoksa hala dediğiniz gibi erken mi?

Eski 01-06-2016, 14:12   #582
Moderatör

Güler's Avatar

Kelebeklerin uçuşması pek hayra alemet değildir, hafifçe çim tabakasını biraz kaldırın, çiminiz kurtlanmış mı bir bakın.

Toprağın nemi 15-20 cm kadar olmalı

Sanırım kaliteli tohumdan hazırlanmamış bir rulo çim döşemişsiniz.

gilan beğendi.
Eski 10-06-2016, 19:09   #583
Yeni Üye

Tekrar merhaba,

Bugun cimlerimi kestim ve ortaya cikan manzara malum(

5 gun once 10 litrelik suzgu ile bayer in fungusitini uygulamistim ... Az once de cimleri kestikten sonra Durbsan uyguladim 10 lt de 20 cc.

Durumu duzeltmek adina baska yapabilecegim bir sey var mi ? Veya ne yapmaliyim bundan sonra ?

Simdiden tesekkur ederim...

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2016, 19:11   #584
Yeni Üye

Maalesef her yer bu sekilde sararma sanki dipler curumus gibi...

Eklenen Resimler

Eski 11-06-2016, 07:25   #585
Yeni Üye

Bu acaba benim erken atmis oldugum yavas yarayisli gubrenin sonucu olabilir mi ?

Eski 11-06-2016, 11:32   #586
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın Ferrosanal pek emin olmamakla beraber " çimlerde sararma var sanki çürümüşler gibi" demenize bakakarak yerinizde olsam dezenfektana baş vururdum yoksa hızla yayılma başlayabilir. Gübrelemeden evvel hastalığı teşhis etmeli derim.

Rulo çim, taban toprağı ile buluşabildi mi yani rulo çimdeki kökler taban toprağına işlemeye başladılar mı?

Rulo çimi döşeyen firma bu iş için ne demekte?

Eski 17-06-2016, 15:29   #587
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Gecenlerde çimleri biçerken aklıma bir soru takıldı..Eskiden park bahcelerde çimler biçildiğinde nefis bir koku çıkardı..koklamaya doyamazdım..ama benım çimler biçildiğinde hiç koku moku yok..Acaba benımkının cinsinde mı bırsey var? Sizlerin bahcesi nasıl?

Eski 18-06-2016, 15:34   #588
Moderatör

Güler's Avatar

Serin zamanda biçilirse yine ot kokusu gelir.

gunes tor beğendi.
Eski 19-06-2016, 21:36   #589
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Bugün çimler, güller, çalılarım için aldığım NPK gübrem elime ulaştı..Araştırmalarım sonucunda fiyatı da düşünerek, Ünaldı Gübrenin Biocomp Organomineral(NPK ve humus) 12.12.12 ve kış için 7.18.20 gübresinden aldım..Pek bi heyacanlı ve ümitliyim..Bugün güllerime verdim ve saat başı manyak gibi güllerime bakmaya gittim, sanki bir mucize olacak ve çiçekler sırayla mısır gıbı patlayacak hayalıyle Gübre arayışında olanlar bir bakmalarını tavsiye derim..Turkıye.de hızlı buyuyen şirketler arasında olan bir İzmir firmasıymış..Organomineral olması cok hoşuma gitti(%20 Humus %80 kimyevi oluyormuş)..
Benım aldıgım ürünler aşağıdakiler aldığım site de budur..Tabi hayaller umutlar iyi güzel de, sonuçları biraz bekleyerek görücez.

Biocomp 12-12-12 Organomineral Gübre 25 Kg - n11.com
Biocomp 7-18-20 Organomineral Gübre 25 Kg - n11.com

Eski 15-07-2016, 12:47   #590
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2016
Merhaba arkadaşlar;

Yaklaşık 2 ay önce İstanbul'dan İzmir'e temelli oturmak maksadıyla taşındım ve şu an bahçeli bir evde oturmaktayım. Hiç bahçe deneyimim olmadı, ömrüm hep apartman dairelerinde geçti ve şükür ki artık umduğuma kavuştum. Lâkin bir sorunum var. İnternette bu sorunumla ilgili o kadar araştırma yapmama rağmen tutarlı bir sonuca ulaşamadım ve kafam gerçekten iyice karıştı. Sonra sitenizle tanışarak gerçekten bilgi alabileceğimi düşündüm ve hemen alelacele sitenize üye oldum. Pek fazla vaktim olmadığı içindir ki forumunuzda sorunumla ilgili yazıları fazla okumaya fırsat bulamadım ve bu yüzden hemen sorumu sorma ihtiyacı hissettim. Eğer daha önce cevaplanmış bir husus olmuşsa da kusuruma bakmayın.

Yukardaki resimlerden anlaşılacağı üzere 225 m2 bahçemin neredeyse tamamı böyle bu tür boşluklarla dolu ve özellikle son bir iki haftadır çok dikkat ederek düzenli olarak sabah erken vakitlerde sulamama rağmen ara ara çok seyrek grup grup çimlerde dirilme olsa da ekseriyeti bu durumda kalmaya devam ediyor maalesef. Bahçemde yağmurlama sulama sistemi mevcuttur ve hep bu sistemle sulanmıştır. Ayrıca belirtmemde fayda var: Bahçe çimleri rulo çimdir.

Bahçenin genel görünümü:

Acaba bu sorunu nasıl düzeltebilirim? Bilemiyorum ama çimlerde hastalık olduğuna dair şüphelerim var. Şimdiden yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

İyi günler...

Düzenleyen The_Composer : 15-07-2016 saat 12:54 Neden: Resimler açılmadığı için Url'lerini tekrar düzenledim.
The_Composer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2016, 11:21   #591
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2015
Bahceme hazır çim yaptım. Bahcem %60 gölge. Daha ekeli 23 gün oldu. Böyle bir sorunla karşı karşıyayız. Otomatik yağmurlama var. İlk zamanlar sabah 20 akşam 20 dk suladim. Su çok geldi dedik sonra günde bir kereye 15 dk dusurdum. Sonra hala devam edince günde 5 dakikaya dusurdum. Şimdide sağlıklı olan yerlerde bu tur sorunlar görülmeye başladı. Bu hastalık nedir neden olur çaresi var mıdır. Yardım ederseniz çok sevinirim.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aytac Kececi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2016, 19:11   #592
Yeni Üye

Bilgisi olan bana yardim ederse çok sevinirim

Eski 22-07-2016, 17:48   #593
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın Aytaç Kececi, sizinle daha evvel de çim konusunda yazışmıştık sanırım. Son yüklediğiniz fotoğraflara baktığımda gözüme ilk çarpan çim biçme makinenizin bıçağının keskin olmadığı. Bu yüzden çimlerinizi kesmemiş koparmış olduğu. Çim uçları tırtık tırtık.
Bazı cins tohumlar kuruma veya çürüme yapmış, bunları aralarda görüyoruz. Hastalık olmuş olsa geniş dairesel dairesel olurdu.
Hazır rulo kullandım diyorsunuz, rulo çim içindeki tohumlar acaba ne kadar kaliteli?

Eski 23-07-2016, 04:40   #594
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sayın Aytaç Kececi, sizinle daha evvel de çim konusunda yazışmıştık sanırım. Son yüklediğiniz fotoğraflara baktığımda gözüme ilk çarpan çim biçme makinenizin bıçağının keskin olmadığı. Bu yüzden çimlerinizi kesmemiş koparmış olduğu. Çim uçları tırtık tırtık.
Bazı cins tohumlar kuruma veya çürüme yapmış, bunları aralarda görüyoruz. Hastalık olmuş olsa geniş dairesel dairesel olurdu.
Hazır rulo kullandım diyorsunuz, rulo çim içindeki tohumlar acaba ne kadar kaliteli?
Evet. Daha önce de sagolun bilgi alışverişi yapmıştık. İlk bicmemi makinenin en üst seviyesinde kesmistim ikinci bicmemi de ikinci kademe. Bir daha ki kesisimde makinenin bıçaklarını keskinlestiririm. Bu cinlerin arasındaki kararmalar hastalık değilse eğer iyi haber. Sulamayı her sabah (6:00) 20 dk olarak değiştirdim. Diğer sararmalar da ayın 5 inde 3.15 gübre aticam belki onlarda kuvvetlenir. Cim kalitesi bir muamma. ama benim bahcemde ne yazıkki çoğu golge Verdiğiniz bilgi ve ilgiden ötürü size çok teşekkür ederim.

Eski 25-08-2016, 15:45   #595
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2016
Ilk çim bicimi yardim!

Merhaba agaclar.net ailesi.Siteye henuz yeni uye oldum.30 m2 kadar kucuk bir alani cimlendirdigimden dolayi haliyle yardima gerek duymaya basladim.Tecrubeli arkadaslara sormak istedigim bi kac bi sey var.Cimler tahmin ettigimden cok daha hizli, 3-4 gun icinde cikmaya basladilar ve bugun ekeli 10 gun oluyor.Su an boylari 9-11 cm arasinda.Sorum şu: cimleri su an bicmeli miyim ? Ancak cimler su an cok ince ve cılız, yani ustune bastigimda topraga yapisiyor ve duzelmiyor ki ben bicerken cimlerin ustunde gezinirsem hepsi yere yapisacak.Yapisal olarak da genis yaprak seklinde degiller, igne yaprak durumundalar.Bunlar, su an icin normal mi yoksa cimin cinsinden mi kaynaklaniyor? Bir de silindir cekilmesi tavsiye ediliyor.Bi de onu yapsam nolur dusunemiyorum.Cimler bir kagit tabakasina donusecek sanirim.Oldugum yerde net cok zor cekiyor, fotograf yukleyemedim.

Dj.M Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2016, 17:10   #596
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın DJ.M, agaclar.net'e hoş geldiniz.

Yeni üyelerimiz genellikle ilk mesajlarını buraya yazarak kısaca kendilerini tanıtırlar, sizden de rica edeceğim.

Bahçenize çim dikimini yanlış bir zamanda yapmışsınız, sıcakların tesiri ile de tohumlar erken patlamış. Zayıf olmalarının bir sebebi iyi köklenmemiş olması da olabilir, seçtiğiniz tohum türünden de olabilir.

On gün içinde boylarının 9-11 cm olması da normal değil. Size " yaprakları çok cılız ise biraz daha bekleyin biçme için" desem, boyları daha da uzayınca güneş almayan diplerde sararma başlayacak.

Yok şu aşamada silindirlemeyi unutun. Çimlerin topraktan çıkışı yoğun mu, yani biraz daha beklerseniz çok sık olur da kökleri güneşi alamayacak duruma gelir mi?

Boyları uzadığında ilk seferde derin biçme yapmayın, yani demek istediğim örneğin çim boyu 15 cm olmuş ise önce 1/3 nü yani 5 cm.i kesin, bir iki gün sonra da kalan 1o cm in 1/3 nü biçin.
Bahçeye iyice tutunmuş, yerleşmiş çimleri yaz aylarında çok derin kesmeyiz. Normal bir çimin boyu 3.5 - 4 cm. olabilir.

İlk biçimi madem ki çimleriniz çok cılız el makası ile yapsanız çok iyi olur, hem bu arada köklerini de çok oynatmamış olursunuz. Zaten alanınız küçük, rahatlıkla yapabilirsiniz.

Önerim bu başlığı vaktiniz oldukça okumaya çalışın, çok faydalanacaksınız.

TCM beğendi.
Eski 26-08-2016, 12:34   #597
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2016
merhaba kandıra bölgesinde 1 dönüm yerim var fidanları 5 ay önce ektim burayı yeşillendirmek istiyorum ne yapabilirim. Eğimi yok etmek için 4 ay önce biraz maloz ve üzerine tarla toprağı çektirdim. Fakat yağmur yağınca çamur oluyor ve balçık gibi ayağa yapışıyor yürüyemiyorsunuz. Bu konuda bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim teşekkürler.

gunes tor beğendi.
tamerbozkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2016, 20:48   #598
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tamerbozkaya Mesajı Göster
merhaba kandıra bölgesinde 1 dönüm yerim var fidanları 5 ay önce ektim burayı yeşillendirmek istiyorum ne yapabilirim. Eğimi yok etmek için 4 ay önce biraz maloz ve üzerine tarla toprağı çektirdim. Fakat yağmur yağınca çamur oluyor ve balçık gibi ayağa yapışıyor yürüyemiyorsunuz. Bu konuda bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim teşekkürler.
Tamer bey merhaba,
Sanırım topragınız killi toprak..Kuruduğunda çatlıyor yarıklar oluşturuyorsa kesin öyledir..Dokturdugunuz toprak kalınlıgı ne kadar bilemiyorum ancak, bız de toprak sorununu yıkanmıs ponza tası ve kaliteli leonardit ile karıstıp topraga vererek cozduk..sımdı ne camurlasma oluyor ne de ayaga yapısma..bıtkıler ıcınde mucıze bırsey ıkısı..Ama 1 dönüm bu işlemler için ne kadar tutar orasını bılemıyorum..ponza pahalı degıl ancak leonardit bırazcık tutabılır ancak bır kere yapıyorsunuz derdınız bıtıyor

Eski 15-10-2016, 10:55   #599
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2016
Çim konusunda çelişkiler içinde olduğum konuları sormak istiyorum, uzman görüşlerinize gerçekten ihtiyacım var

Ben Alemdağ / İstanbul da yaşıyorum, evimin bahçesini bir türlü istediğim gibi yapmayı başaramadım, önce evi tarif edeyim

Evin bahçesi hafif meyilli , eve yakın kısmı düz, ileriye doğru meyilli, bahçede büyük Çınar, at kestanesi, elma ağacı ve bir tanede adını bilmediğim bir ağaç var
Öğlene kadar gölge , öğleden sonra %65 falan güneş alıyor
Otomatik sulamamız var
Bölge ormanlık alan, sitede yakın evlerde ot var sadece, çim falan yok

3 yıl önce rulo çim yaptırdım, sahtekar bir adama denk geldik, çimleri serdi ama meyili hesaplamadığı için rulolar ayrıldı, araları boş oldu, iki gün serdikten sonra bir daha ses alamadık, bizde bilmediğimiz için bütün çimler gitti, sadece toprak kaldı

Bu baharda sitenin çakma bahçevanına ekim çim yaptırdık, nasıl bir tohum ise artık üstüne bir kere basıldıktan sonra kayboldular resmen ve bahçede çim falan kalmadı, artık Afrika çimi yaptırdık diye dalga geçiyoruz

Şimdi ise yine Allah'ın hakkı üçtür diyerek biraz da kaşındığımızdan olsa gerek çim yaptırsak mı diye düşünüyoruz. Korkularım olduğu için üfleyerek hareket ediyorum

*Böyle ortamda çim olmaz , hiç uğraşmamalımıyım, siz olsanız ne yapardınız?
*Bahçede masa ve salıncak var, çocuklar var ve üstüne sürekli basılacak, dayanıklı çim olması gerekiyor, ne önerirsiniz, rulo mu yoksa ekim mi?
*Burada bir peyzaj firması ile görüştüm, dayanıklı olduğunu söylediği ZÜMRÜT ÇİM yapacağız demektedir. Markamı yoksa çim cinsimi bilmiyorum, dediğim özelliklere uygunmudur bu çim??
* Bir arkadaşım hiç uğraşma FARE KULAĞI yap, dertsiz istediğin gibi üstünde oyna diyor, siz ne dersiniz

Bu bahtsiza yardım ederseniz sevinirim
İyi Günler
İbrahim

iTsUp2u Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2016, 19:07   #600
Moderatör

Güler's Avatar

"Çiminiz mi var derdiniz var" kulübüne yani aramıza hoş geldiniz sayın iTsUp2u.

Ben de bahçemin 1000 metrekarelik alanını kendi başıma çimledim. Önce alanı düz haline getirdik, sonra çıkması muhtemel sorunları burada hocalarımıza ve konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarımıza danışarak yaptık. Çok uğraştık, masraf ettik, yorulduk ama 6-7 sene kadife gibi güzel çimlerin üzerinde koşuşturduk, oturduk.

Daha sonraki çimlendirme işlerinde başıma gelmeyen kalmadı ama kabahatin büyük bir kısmı bana ait, bahçeye serdiğim milli toprağın içinden çıkan yabanî otlar beni çok bunalttı.

Zamanla sık sık biçme sayesinde yabani otlar daha tohum yapmadan ve ilaçlama ile otların büyük bir kısmı önlendi, şu anda çok kadife gibi olmasa da yalın ayak rahatça dolaştığımız ve görüntüsü nisbeten güzel olan bir çimimiz var.

Rulo çim hiç yapmadım düşünmüyorum da. Rulo çim yapan arkadaşların şikâyetlerini burada hep okuyoruz. Tercihim hep tohumdan yana olmuştur, tohumu da seçerken renk faktörünü öne mi alırsınız bilemem ama kardeşlenmesi daha kolay ve hastalığa daha dayanıklı olanları seçmek doğrudur diye düşünürüm.

Altılı yedili karışımlardan daha ziyade 4-5 li karışımları tercih ettim hep. Çim alanın fıstık yeşili renginde olması veya daha koyu yeşilde olması seçtiğiniz tohum türüne bağlı olur, yani karışımda o tohum miktarı daha fazladır.

Araziniz çok mu meyilli, drenaj sisteminiz var mı? Kaç metrekare alan çim?
Bahçede büyük ağaçlar var demişsiniz, onların altında çim alan yapmak zordur. Çim alan her gün sulandığından bu ağaçlar zarar görmeyecekler mi?

Dichondra repens minik kalp şeklinde yaprakları ile güzel görüntü sağlasa da çimde aradığınız güzelliği onda pek bulamazsınız, kol ata ata çabuk da yayılsa çim başka o başkadır benim için. Sanmayın ki onun üzerinde de istediğiniz gibi koşup oynayacaksınız.

Eğer sabrınız varsa, paranız varsa ve uğraşmaya üşenmezseniz alanınız da çok büyük değilse siz gelin alanınızı kendiniz çimleyin. Tabii önerim önce burada yazılan çim hakkındaki bütün mesajları bir okuyun, aklınızın takıldığı yerleri de hiç çekinmeden yazın, ben de konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarımız da size yardımcı olmaya gayret ederler.
Sanmayın ki ben bu işin eğitimini aldım ama çimlerimle öyle haşır neşir oldum öyle çok boğuştum ki yirmi sene içinde 1000 metrekare alanımı dört defa çimledim. Yani bire bir uğraştığım için konu hakkında oldukça bilgilendim diyebilirim.

Etiketler
çim ekimi, püf noktaları.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024